logo

AKLINIZDA BULUNSUN

İsteğe göre son bir defa çim gübresi atılabilir. Bulunabilir ise sonbahar için özel hazırlanmış gübreler kullanılmalıdır. Bu gübreler kökleri kuvvetlendirir. Çim alanda en yoğun işler bu mevsimde yapılır. Kalıcı yabani otlar varsa havalar fazla soğumadan ot ilacı yapılır. Yosunlar kazınır veya yosun ilacı ile yok edilir. Bir kaç hafta sonra çimler özel tırmıkla, yoksa bahçe tırmığı ile tırmıklama işlemi görerek havalandırma işlemi uygulanır. Bu alet hem dipte biriken kuru ot tabakasını temizler hem de toprağın bir miktar havalanmasını sağlar. Özellikle ağır sahalarda toprağın dirgen gibi bir aletle düzenli delikler açmak sureti ile havalandırma yapılması daha çok iyi olur. İlaçlama ve havalandırma sırasında iyice belirginleşen kel bölümler sonbaharda tamir edilir. Çim ilk ekildiği zaman hangi cins olduğu bir tarafa not edilmelidir. Böylece ileride yama yapılacağı zaman aynı cins tohum kullanılırsa renk değişikliği olmaz. Bir de yama çim tohumları vardır. Bunlar toprağın fazla işlenmesini gerek duyulmadan çabucak kellikleri kapatma özelliğine sahip olurlar. Çimsiz bölgenin toprağı çatal el çapası ile gevşetilir. Bir miktar elenmiş gübre ilave edilir. Tohum serpilir. Üzeri elenmiş gübre ile hafifçe örtülür ve bastırılır. Dikkatle sulanır. Sonbaharda çimlere toprak takviyesi yapılabilir. Bunun için yanmış gübre ile yarı yarıya karıştırılmış iyi kalite bahçe toprağı elemesi yapılır. Çim alanın toprağı killi ise bu karışıma bir miktar ince dere mili eklenir. Çimler önce den biçilir. Toprak karışımı her metrekareye 2-3 kürek isabet edecek şekilde serpilir. Bir tahtanın ince ve enli kenarı yer tıkanırcasına gezdirilerek toprağın çimlerin dibine yayılması sağlanır. Bu işlem diğer bakım çalışmalarından sonra, yama çalışmasından önce yapılır. Tohum ekme yolu ile yeni çim alan tesisi için ideal mevsimdir. Kışın çim alanda fazla iş yoktur. Çim makinaları ve diğer ekipmanın temizlik ve bakımı yapılır. Sıcak iklimlerde kışın seyrek de olsa biçim yapılma ihtimali vardır. Kuru yapraklar hastalığa sebep olmaması için birikmeden toplanır. Çok ıslak veya donmuş çimlerin üzerinde gezinme melidir. Kış sonlarına doğru toprağın tavlı olduğu zamanlar, yeni çim ekilecek yerler işlenmeye başlanır. 
Son bahar ve ardından kış geldi diye renklere küsmeyin. Bahçenizi, balkonunuzu, pencere önlerinizi donatın, içiniz açılsın; Hercai menekşe, süs lahanası, siklamen, açelya, godetya, lobelya, çuha, onbiray, krizantem, karanfil, hanım çantası emrinize amade, gönlünüzün neşesi olmak için bekliyorlar.
Her ne kadar uyku veya durgunluk döneminde olsalar da bitkiler için besin takviyeleri çok önemlidir. Çünkü kış aylarında yaz aylarındaki azot ve fosfor kullanımına oranla daha fazla potasyum ağırlıklı gübreler özellikle çim alanlar için uygulanmalıdır. Bitkiler içinse koyun gübreleri ve organik gübrelerin yanında bitki türüne özel gübreler kullanılarak bitkilerin bahara daha kuvvetli çıkmaları için gereklidir. Aynı zamanda soğuk kış aylarında bitkilerin kök boğazını sıcak tutarak bitkilerin kış zararlarından korunmasını sağlar.
Bitkilerde soğuk zararı, sıcaklığın minimum gelişme derecesinin altına düşmesi ile başlar. Bitkinin yetişme sıcaklığını bilmek gerekir. Her bitkinin yetişme sıcaklığı farklıdır. Sıcaklık daha da düşerse ölüm görülür. Egzotik bitkilere sahipseniz soğuk stresinde zarar görme eşiklerinin de düşük olacağını bilmelisiniz. Ilık giden havalardan sonra görülen ani soğuk ve donlar en tehlikeli olanlardır. Bitki kendisini kışa hazırlamadan ani bir şok veya ölümle karşılaşır. Dokularda sıcaklığın donma derecesine düştüğü durumlarda, özellikle hücreler arası boşluklardaki suyun donması sonucu oluşan buz kristalleri, hücre duvarlarını parçalayarak hücrelerin mekanik olarak zarar görmesine yol açar. Bunun sonucunda, hücre öz suyun çekilir, aynı zamanda protoplazma pıhtılaşır. Bitki ölür.
Mevsimin özelliğine bağlı olarak soğuyan iklimden dolayı bitkilerin bir kısmının optimal büyüme hızları yavaşladığını ve hatta durgunluk dönemine girdiğini belirten yetkililer, “Bu duruma halk arasında bitkilerin uyuması denilir. Bu dönemde bitkide su iletimi vs. gibi durumlar olmayacağından bitkileri sulama, çim alanlar için biçim gibi bakım çalışmalarına ihtiyaç yoktur” diyerek yapılacak işleri şu şekilde sıralıyor: Bitkilerin kış gübrelemeleri, budanması, drenaj kontrolü ve kışlık ilaçlamalar, toprak işlemesi. Bahçe bakım işlerinde sağlıklı bitki gelişimi için budama en önemli çalışmalardan bir tanesidir. Gelişi güzel bitki budamaları bitkinin gelişimine geri dönüşü olmayacak zararlar verebilir. Bitki türüne göre büyümenin en az olduğu kış aylarında budama tercih edilmelidir. 2,5 cm üzerindeki budama yaralarında mutlaka koruyucu macun uygulaması yapılmalıdır. Koruyucu macun uygulaması yapılmaması bitkinin hastalanmasına sebep olacaktır.
Şubat ayı için yine olağan bahsettiğim budama işlemlerimizi gerçekleştirmekle başlayacağız işe. İç mekan için, yıllık otsu bitkiler ekme zamanı. Floks, Petunya, Hintgülü, Menekşe, Zinya, Aslanağzı, vb. bitkileri ekebilirsiniz. Eğer koruyabileceğiniz özel bir odanız yada camlı bir bölmeniz yoksa bu işlemi Mart- Nisan ayına da erteleyebilirsiniz. Ve yine bu ay içinde toprağı beslemeyi unutmayalım. Bitkilerin gövde ve yapraklarını, gövdenin toprağa bağlandığı toprak çevresini, ilaçlamaya ve gerekli gübreleri vermeye özen gösterelim.
Ocak ayında çim alanlar üzerine dökülen yaprakları temizlemek gelecek sırada yine. Bu en soğuk günlerin yaşandığı ayda, saksılardaki bitkilerin az miktarda sulanmasına dikkat edelim. Soğukların biraz daha kendini az hissettirdiği Ege, Akdeniz gibi bölgelerde biraz daha fazla miktarda sulama yapılabilir. Gül ağaçlarını kontrol altında tutmakta fayda var. Erken bir tomurcuklanma sizi güzelliği ile aldatmasın, hemen budama yapılmalı. Bu aylarda sık rastladığım sorunlardan biride, toprak yüzeyinde az sulama ve soğuk nedeni ile oluşan tabaka. Bu tabaka sık sık kırılıp yok edilmezse, çürümeye ve zararlıların yayılmasına yol açar. Bu ay içinde bir bahçe planı yaparak, bu yıl hangi sebze ve çiçekleri ekeceğimizi, bahçemizde yapmayı düşündüğümüz değişiklikleri gözden geçirebilirsiniz. Planlı yapılan işler daha az yorucu olur ve bahçemizde geçireceğimiz keyifli zamanları uzatır.
Aralık ayında; bahçede yapılacak işler biraz daha azalıyor. Bu ayda artık kökler uykuda, ağaçların veya güllerin yer değişimleri için en uygun dönemdeyiz. Bahçenizde bir elma ağacınız varsa yeniden verimli olması için budama yapabilirsiniz. Kalabalık dallar yerine, dallarımızı seyrek tutmaya çalışalım. Yayılan güller için budama işlemi yaparken, üzerinde kurumuş çiçek olan dalları, ana dallara 5-6 cm kalacak şekilde kesebilirsiniz. Budama yaptığımız her bitki için organik gübre desteğini unutmayalım. Budama işlemleri son bulduğunda, makaslarımızla birlikte bahçede kullandığımız tüm aletleri metil alkol karışımlarıyla temizleyelim ki herhangi bir hastalıklı bitki ve zararlılarını, diğer sağlıklı bitkilerimizden uzak tutabilelim. Eğer kış dinlenmesinde olan soğan yumru gibi diğer süs bitkilerimiz varsa, onları da hastalık ve zararlılardan uzak tutmaya özen gösterelim. Çimler üstünde biriken kuru yapraklarımızı temizlemeyi ihmal etmeyelim. Daha önceki yazımda da bahsettiğim gibi sağlıklı bitkiler hastalıksız bitkilerdir. Eğer çim yüzeyinde kardan oluşan donma varsa çimlerin üstünde yürümemeye dikkat edelim. Gelelim iç mekan bitkilerimize. Havalar soğudu. Çiçeklerimin suya ihtiyacı yok diye düşünmeyin. Mutlaka topraklarının kuru olup olmadığını kontrol edin. Balkon veya terasta ki bitkiler için dondurucu günlerde, bitkilerimizi olabildiği kadar korunaklı yerlere saklayalım.

Hangi ayı hangi mevsimi yaşarsak yaşayalım, güzel ve huzurlu bir bahçeye sahip olmak bizim elimizde. Yeter ki hangi zamanda ne yapmamız gerektiğini doğru bilelim. Ben sizlere bu konuda ufak önerilerim ve bilgilerimle yardımcı olmaya çalışacağım her zaman. Nede olsa doğru bakım önemli bir detay. Bu aylar artık ellerimizin ceplerimizden bir türlü çıkmak istemediği soğuk havayı, fazlaca hissettiğimiz aylar. Bir çok insan gibi bende kış aylarını severek geçirmiyorum. Hastalıktan kurtulamadığımız gibi birde; baktıkça huzur bulduğum rengarenk çiçekler açan bahçem den geriye, kurumuş yaprakların döküldüğü, solan çiçeklerle kaplı, donmuş çimler kalıyor ve birde bahçemi koruyan bir kardan adam tabi ki. Eda. Ç.

Yaz aylarında bahçelerin ve yeşil alanların tadını çıkarıyorsanız ve kış aylarında bu keyfi devam ettirmek istiyorsanız yapmanız gereken evinizde veya dışında bir kış bahçesi tasarımı yapabilir, kış aylarının tadını yeşillikler içinde çıkarabilirsiniz. Kış bahçeleri; uygulaması kadar bakımı da özen isteyen, eve ferah ve farklı bir hava katan bahçeler olduğu gibi oturum alanları ile sizlere de yaşam alanına sahip olma imkanı sunan bahçelerdir. Kış bahçesini evinizin dışında veranda alanına yapmak istiyorsanız pratik kullanımı ve zarif tasarımı ile açılır ve kapanabilir özellikleri olan yarı açık bahçe modelini tercih edebilirsiniz. Sıcak havalarda sürgü camı açarak doğanın ferah tadını çıkarabilirsiniz. Kış bahçelerinin büyüklüğü veya küçüklüğü önemli değildir. Önemli olan kullanılan bitkiler ve mobilyalardır. Bu modelde olduğu gibi küçük bir kış bahçesini işlevsel özelliklere sahip mobilya ve koltuklar ile dekore ettiğinizde ortaya şaheser bir sonuç çıkacaktır.
Kış bahçesi bahçe katında oturan ya da müstakil bir evde oturanlar için değerlendirilebilecek alternatiflerden bir tanesi, bu mekanı ister dinlenme amacıyla ister çalışma amacıyla isterseniz sera amacıyla kullanabilirsiniz. Her ne sebeple olursa olsun yapmadan önce ne amaçla kullanacağınıza mutlaka karar vermeniz gerekiyor. Karanızı verdikten sonra dikkat etmeniz gereken nokta evinizle de uyum içerisinde olmasıdır. Bunun içinde model belirlenirken bu yönde tercih yapmak önemlidir. Katlanır camlı bir tercih mi yoksa sabit bir doğramadan mı olsun istiyorsunuz. Yalıtıma önem veriyor musunuz ve Açılır kapanır pergola sistemleri olacak sabit cam mı olacak? Kış bahçelerinde ilk dikkat edilmesi gereken nokta ısınmadır. Çünkü hem sıcak hem de doğallığı korumak gerekiyor. Bu tür mekanlarda camekan yapıldığında ısı kayıpları çok olacaktır. Bu nedenle yalıtıma önem verilmelidir. Tekli camlar kullandığınız zaman ısı kaybı yüksek olur. Bu sisteme uzantı olarak doğalgaz ya da farklı ısıtıcı sistemleri uygulayabilirsiniz. Özellikle infrared ısıtıcılar bu alanda tam performans göstermez bunun içinde doğalgaz ya da havalandırma sistemini kış bahçesine eklemek durumundasınız. Isıtmadan sonra ise dikkat edilmesi gereken nokta aydınlatma sistemleridir. Mekanın tasarımına uygun olacak bir aydınlatma tercih edilmeli ve bunun içinde uzman bir destek almakta fayda olacaktır. Kış bahçesinde doğal aydınlatma önemlidir. Bunun için perde kullanmak pek tercih edilmez. Aydınlatma sistemi havadan mı olacak yoksa yerden mi? karar vermek gerekiyor. Zemin tercihinizi doğal taştan yana da kullanabilirsiniz seramikten de. Ahşap tercih edilenlerinde olduğunu biliyoruz ancak yalıtım güçlü değilse muhtemelen su sızdıracağı içinde bu çok uygun olmayabilecektir.

Bahçe planlamasında, yürüme alanları gözardı edilmemelidir. Yürüme alanları ve dinlenme alanları bahçenize ahenk katar. Doğal taşlarla döşenmiş yürüme alanları bahçenize otantik bir hava katar. Eğer bahçenizde yeterli alanınız varsa; meyve ve sebze yetiştirme alanları da tasarlayabilirsiniz.

Sonbahar mevsiminde yapılan bakım ve düzenlemeler bahçeyi, kış mevsimine hazırlar. Mevsim şartlarına bağlı olarak, çiçeksiz bitkileri tercih edebilirsiniz. Ağaçların dallarından iplerle aşağı salınmış saksılarla bahçenize, kış mevsiminde yeniden hayat verebilirsiniz.

Bahçe düzenlemesine, sonbahar ayında veya kış ayının sonuna doğru başlanması gerekir. Bahçe yerleştirilmesinde öncelikle ekilmesi planlanan bitkilerin yerleri belirlenir. Dikelecek bitkilerin tohumlarını ve fidanlarını önceden temin edin. Bahçe düzenlemesi yılda en az iki kere yapılır. Bu düzenlemeler, genellikle kış mevsimi başlamadan ve yaz mevsimi başlamadan planlanır. Yaz mevsiminde ve kış mevsiminde hangi çiçeğin nereye dikeleceği çok önemlidir. Buna bağlı olarak toprak yapısında eklemeler yapılabilir.

Yeterli bir alanınız varsa, bahçenizi sebze ve çiçek bölümü olarak ikiye ayırabilirsiniz. Sonbahar mevsiminde ise toprak yaz sıcaklığını korur. Eylül ve ekim aylarında gül, lale, nergis ve zambak gibi çiçek türlerini ekebilirsiniz. Ektiğiniz bitkileri, kış mevsimine kadar sulamaya devam edin. Böylelikle toprağın kış mevsiminde ihtiyaç duyacağını nemi sağlamış olursunuz.

Bahçenizde çiçek ekimi için yeterli alan yoksa; değişik şekillerde budanmış bahçe çalılarını kullanabilirsiniz. Bahçe çalıları, doğal ortamınıza renkli bir görünüm kazandırır. İlkbahar hazırlığı, sonbahar mevsiminde başlar. Yazlık ve baharlık fideleri, sonbaharda ekmeniz gerekir. Çiçeklerinizin daha canlı ve renkli görünmesi için; düzenli olarak mineralli organik gübre kullanabilirsiniz. Çiçeklerinize zarar vermemesi için, bahçenizi ölü köklerden arındırın. Bahçenizi saran ölü kökler, toprağın nefes almasını engeller.


Bahçenizde yeni bitkilere yer vermek için toprağınızı bu mevsimde havalandırmanız gerekir. Bahçe toprağının daha verimli bir yapıya sahip olması için sistematik olarak toprağınızı gübreleyin. Yeni çiçekler için bahçenizde dikim alanları oluşturun. Sonbahar mevsiminde, kışlık fidelerinizi dikebilirsiniz.

Sonbahar mevsiminde, bahçenizi kışa hazırlamak için bakım yapmanız gerekir. Öncelikle bahçenize dökülen kurumuş yaprakları tırmık ile toplayın. Topladığınız kurumuş yaprakların bir kısmını saklamayı ihmal etmeyin. Kurumuş yapraklar organik gübre özelliğine sahiptir. Sonbahar yağmurları başlamadan kurumuş çiçeklerinizi ayıklayın.

Sonbahar geldi çattı. Güneşli günler yavaş yavaş azalmaya başladı. Çiçeklerinizin solmasından dolayı, bahçeniz bakımsız görünüyor olabilir. Birkaç küçük değişiklik yaparak, siz de harika bir bahçeye sahip olabilirsiniz.


Bahçenizi kışa hazırlayın. .

Terasınızı muhteşem bir şekilde dekore edeceğiniz zaman aydınlatma ekipmanlarını da unutmamanız gerekir. Hava karardığı zaman aydınlatmanızı sağlayacak olan bu ekipmanları farklı tarzlarda seçebilirsiniz. Günümüzde birbirinden farklı modellere sahip olan ve oldukça tarz duran aydınlatma aksesuarlarını neredeyse her yerden bulabilirsiniz.

Terasınız sizin için de önemliyse konforunuzu düşünmelisiniz. Bunun için minderler, puflar veya sandalyeler kullanabilirsiniz. Özellikle renkli ve büyük minderler terasınızda rahat etmenizi sağlayacaktır. Aynı şekilde puflarda size bu imkanı sunar. Hem arkadaşlarınızı davet ettiğiniz zaman bunlar sayesinde rahatlıkla ağırlayabilirsiniz.

Eğer terasınız çok fazla güneş veya rüzgar alıyorsanız şemsiye veya güneşliklerle bunun önüne geçebilirsiniz. Bunlar yemek yerken veya dinlenirken sizi rüzgardan ve güneşten koruyacaktır. Bu konuda internet üzerinden veya mağazalardan alabileceğiniz çok şık güneşlik ve şemsiyeler bulunmaktadır.


Terasın olmazsa olmazlarından birisi de çiçek ve bitkilerdir. Özellikle terasınızda büyük gövdelere sahip bitkilere yer vererek farklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Terasınıza koyabileceğiniz bir limon ağacı terasınızın daha güzel bir görüntü elde etmesinde size yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak küçük renkli saksı çiçeklerine de terasınızda mutlaka yer vermeniz gerekiyor. Terasınızın görünüşünde bu bitkiler çok güzel bir ambiyans yaratacaktır.


Terasınızda yeterli alana sahipseniz geniş yemek masaları tercih ederek, arkadaşlarınızla yemek yiyip; yaz akşamlarında eğlenebileceğiniz bir mekan hazırlayabilirsiniz. Hatta biraz uğraşarak kendinize ait bir sinema salonunu bile kurabilirsiniz. İhtiyacınız projeksiyon ve birkaç renkli minder ve tabiki ışıklar.


Terasınızın bitkilendirme için yeterli büyüklükte olmadığını düşünüyorsanız; az yer kaplayan çok katlı dekoratif saksılar size yardımcı olacaktır. Teras dekorasyonunuzu uzun süre kullanacağınızı düşünüyorsanız mobilyalar estetik olmasının yanında dayanıklı da olmalıdır.


Canlı bir teras oluşturmak adına değişik model, renk, materyal ve büyüklüklerde saksılar tercih edilmelidir.

Eğer büyük bir terasınız varsa, yeşillendirmek için yeterince alanınız var demektir. Öncelikle hangi bitkileri yetiştireceğinizi karar verip, terasınızın bu bitkilerin yetiştirilmesine uygun olup olmadığını kontrol edin.

Balkonunuzun sıcak bir atmosfere kavuşmasını sağlamak için, rengarenk çiçekler ve sarmaşıklar kullanabilirsiniz. Bitkileri saksı yerine ahşap kasalarla ve paletlerle hazırlanmış farklı ortamlarda yetiştirebilirsiniz. Balkonunuzu ahşap zeminle kaplayarak, hoş bir görünüm oluşturmakla birlikte bir anda atmosferi değiştirebilirsiniz. Zeminde kullandığınız kilim veya halıyı yer minderleri ve kırlentlerle destekleyebilirsiniz. Işıklandırma için mum veya kandilleri kullanarak dekoratif olarak hoş bir görüntü oluşturabilirsiniz.


Balkona mutlaka masa sığdırmalıyım diye düşünüp, huzur verici bir mekanı sıkışık ve rahatsız bir yere dönüştürmemek daha iyidir. Bazı balkonlar sadece ayaklarınızı uzatıp biraz nefes almak için çok daha uygundur.


Balkon dekorasyon örnekleri içerisinde en sıcak ve en rahat görünen örnekler genellikle balkon sedirleri kullanılan düzenlemeler gibi geliyor. Elbette üstü kapalı bir balkon değilse yağışlı havalarda minder ve yastıkları kaldırmak gerekecektir. Bol yağışlı bölgelerde pratik olmayabilir.

Kış aylarında bu ayrıntı dikkatinizi çekmeyebilir ama güneş iyice yüzünü göstermeye başladıktan sonra balkonda eğer gölgelik yoksa, gündüz saatlerinde balkonda oturmak zorlaşacaktır. Balkonun yapısına uygun biçimde bir gölgelik taktırmayı düşünebilirsiniz.

Genişliği ya da ne amaçla kullanacağınız bir yana, bir balkonu balkon yapacak olan bitkilerdir. İrili ufaklı saksıları balkonu çevreleyecek şekilde yerleştirebilirsiniz. Saksı askılıkları sayesinde artık çiçeklerinizi yer kaplamayacak şekilde balkon korkuluklarına asmanız da mümkün.


Balkonunuzun zemini için çok beğeneceğiniz bir ürün olan kilimler son zamanlarda çok popüler. Balkon dekorasyonu yapacaksınız ve zemin kısmı dar ve uzun olduğu için halı ya da yolluk bu alanlar için büyük olacağından kilim bu alan içi çok uygun bir zemin kaplama ürün. Kilim deyip geçmek aslında onlara biraz da haksızlık etmek olur. Kilimler eski tarihlerden bu güne kadar gelen tarihi bir mirasımız. Kilim motifleri ve anlamları işlendiği bölgeye göre farklı şeyler ifade etmenin yanında tüm Türkiye’de kullanılan ortak motiflere de sahipler.


Küçük balkon dekorasyonu yaparken balkonları mevcut yapıları ile küçük oldukları için bu alanlarda küçük mobilyalar kullanabilirsiniz. Balkonunuzda masa sandalye kullanmak istiyorsunuz ve bu alana uygun bir ürün bulamıyorsanız küçük masa ve sandalyelere ihtiyacınız olacak. Küçük mutfak masaları balkonları içinde kullanabileceğiniz için onlara bakmanızda fayda var. Küçük bir masa almak istiyorsunuz fakat sandalye kullanmak istemiyorsanız bunun için bir köşe seçip o köşeye oturma takımı tasarlayabilirsiniz. Bunun için kendin yap fikirlerini kullanarak palet ya da ahşap kullanabilirsiniz. Ahşap malzemelerden düşük maliyet ile ve emeğinizi kattığınız bir divan veya köşe takımı yapabilirsiniz. Bunun üzerine renkli minderler ve yastıklar kullanarak rengarenk bir balkona sahip olabilirsiniz.


Balkonlarınız için birbirinden farklı balkon dekorasyon fikirleri içinden en uygulanabilir olan neredeyse tüm kadınların sevdiği ve bakımı ile zaman geçirdiği canlı çiçekler ve bitkilerdir. Balkonunuz için çiçekler ile bir dekorasyon yapacaksanız bunun için ilginç fikirlere ihtiyacınız olacak. Balkonunuz için ahşap malzemelerden bir saksı yapabilirsiniz fakat iç kısma çürümeyen bir malzemeden bir koruma yapmaz iseniz güneş ve suyun yıpratıcı etkisi ile uzun ömürlü olmayabilir. Yeşil sarmaşık yukarıdan aşağıya bağlayacağınız bir ip ile dahi kendinize balkonda güneşten koruyacak bir gölgelik yapabilirsiniz. Sınırları zorlamak istiyorsanız ikinci resimdeki gibi sarmaşıklar ile çok şık bir balkon dekorasyonu yapabilirsiniz. Son olarak ise bir duvarı seçerek o duvara saksıları ile alt alta asarak kullanabilirsiniz. Bu saksıları isterseniz farklı farklı renklere boyayarak sıradışı bir görünüm ve renkli bir balkon dizaynı yapmış olursunuz.


Balkonlar genelde evin fazla eşyalarının ve kombinin konulduğu yerler olarak kullanılıyor. Balkonların da evimizin bir parçası ve güneşli günlerde kullanabileceğimiz bir yaşam alanı olarak dekorasyon yapılabileceği fikri son zamanlarda daha çok yaygınlaşıyor. Balkon dekorasyonu denildiği zaman ilk akla gelen annelerimizin balkonda yetiştirdiği çiçekler ve balkondaki beyaz plastik sandalyeler akla geliyor hemen. Bu durum balkonların küçük olması sebebiyle dekorasyona uygun olmadığı kanısı oluşmuş olsa da bu yanlış bir algıdır. Evinizin tüm alanlarında uyguladığınız ev dekorasyon fikirlerini küçük balkonlar içinde kullanabilirsiniz.


Hem muhteşem görünen hem de güzel kokan bir bitki istiyorsanız gardenya tam size göre. Ama bir avantajı da var: Stresi azaltarak daha iyi bir uyku uyumanıza da yardımcı oluyor. Gardenyanın doğal bir yatıştırıcı bir etkisi var.


Aşk merdiveni uçucu yağlar, flavonoidler ve diğer maddeler açısından zengindir. Bu nedenle, bu çiçek sinir sisteminiz için mükemmel bir düzenleyici olacak ve stresle baş etmenize yardımcı olacak.


Bu bitki solunum ve bağışıklık sisteminiz için iyidir. Baş ağrısı ve yüksek tansiyonun azalmasına yardımcı olur. Aloe vera gibi oksijen üretir ve geceleri havadan karbondioksit çıkarır. Uykunuz yatak odanızdaki pasa kılıcı sayesinde daha rahat olacaktır.


Benjamina, bir numaralı hava temizleyen bitkidir. Havadaki benzen, amonyak, toluen ve diğer zararlı yabancı maddelerin % 70’den fazlasını ortadan kaldırır. Tüm bu bileşikleri işleyerek aynı zamanda mevcut mikropların yarısını yok eder. Hem uykunuzun kalitesini artıracak hem de yatak odasında gerçekten iyi görünecektir.


Kurdele bitkisi, toksinleri havadan temizleyen ve güzel bir uyku uyumanıza yardımcı olan bir diğer bitkidir. Ayrıca, bu bitki odanızda oluşan kötü kokuları da arındırır. 24 saat içinde neredeyse bütün karbonmonoksiti emerek yok eder.


Bu bitkiyi yatak odasına getirdiğinizde daha huzurlu bir gece uykusu için yardımcı olacak. Tek dikkat etmeniz gereken şey bu bitkiyi doğrudan güneşten uzak tutmanız gerekebilir. Çünkü bu bitkinin solmasına neden olabilir. Ayrıca, toprağı eşit şekilde nemlendirdiğinizden emin olun.


Muhtemelen, lavantanın kaygıyı ve stresi yok edici etkisi olduğunu fark etmişsinizdir. Peki küçük lavanta poşetlerini yastığınınız altına koymaya ne dersiniz? Lavantanın kokusu odanızın her yerini doldurur ve bebek gibi uyumanıza yardımcı olur. Ayrıca yapılan araştırmalar lavantanın bebeklerde ağlamayı azalttığı, bebek ve annenin daha iyi uyumasına yardımcı olabileceğini gösterdi.


İyileşme kabiliyetinin bulunduğu aloe vera, formaldehit gibi potansiyel olarak tehlikeli kimyasalların temizlenmesine yardımcı olan en etkili bitkidir. Genellikle diğer bitkilerin tam tersi, gece oksijen yayar. Aynı zamanda, bağışıklığınızı olumlu yönde etkileyen uçucu maddeleri de serbest bırakır.


Bu bitki havayı temizler, toksinleri ve karbondioksiti yok eder. Aynı zamanda bol miktarda nemi havaya bırakma özelliğini kullanarak, ısıtma sisteminizin havayı kuruttuğu kış aylarında özellikle kullanışlıdır.

Yasemin hoş kokusunun yanı sıra pek çok duyularınızı da harekete geçirecektir. Yapılan bir araştırmaya göre yasemin kokusu, daha huzurlu bir uykuya geçiş yapmaya, kaygıların azalmasına ve zihinsel performansınızın gelişmesine büyük rol sağlıyor. Ayrıca yasemin pencerenizin önünde de muhteşem duracak bir bitkidir.


Kim demiş yatak odasında bitki olmaz diye! Yatak odanıza havayı temizleyen, geniş yapraklı ve çiçeksiz bitkiler ekleyerek kendi özel vahanızı yaratabilirsiniz. Bir kaç ufak bitki bile yatak odanızın havasını her açıdan değiştirerek stil katmanız için yeterli olacaktır.


Yatak odaları içerisindeki odak noktaları genellikle pencere veya yatak başıdır. Size düşen görev, odaya girildiğinde bakışları üzerine çeken bölüm üzerinde dekorasyonu yoğunlaştırmaktır. Bunun için pencere önünü dekoratif objelerle süsleyebilir veya yatak arkasındaki duvarı ilginç tasarımlar ile hareketlendirebilirsiniz. Yatağınızın üzerine atacağınız renkli kırlentler ve yatak örtüsü de yatak odası dekorasyonu için en önemli aksesuarlardır.


Küçük bir odada ışığın ne kadar önemli olduğu malum. Odanızın olduğundan daha ferah görünmesi için olabildiğince açık renkli, hafif perde ve güneşlikler tercih etmelisiniz. Abajurlar zaten sıkışık olan bir yatak odasını aydınlatmak için kötü bir tercihtir. Yatağınızın iki tarafına, abajurla aynı işlevi gören aplikler asabilirsiniz. Aplikler, alandan tasarruf etmenizi sağlayan en havalı aydınlatma alternatiflerinden biridir.

Yatak odası dekorasyonu için duvarlarınıza raflar ekleyerek kitaplarınızı ve dekoratif eşyalarınızı koyabileceğiniz yüzeyler elde edebilirsiniz. Rafları tavana yakın yerleştirmek, küçük bir oda içerisinde yükseklik algısı oluşturur. Ayrıca, zemin alanından tasarruf ederek, rafların altını farklı amaçlar için kullanmanıza olanak tanır.

Her yatağın bir başucu masasına ihtiyaç duyduğu doğru ama neden kendinizi standart ölçülerde bir komidinle sınırlayasınız ki? Üstelik komidinin yerine kullanabileceğiniz bir sürü seçenek varken. Örneğin, yatağınızın başucunda, uygun ebatlarda bir keson veya zigon sehpa kullanabilirsiniz. Veya modern bir yan sehpa ile odaya ferahlık katabilir, gerekirse altına sepet ve kutular koyarak ekstra depolama alanı sağlayabilirsiniz.


Yuvarlak hatlı mobilyalar odanızı olduğundan daha ferah hissettirir. Küçük yatak odası içerisinde geçişleri kolaylaştırarak bir şeylere çarpmanızı engeller.


Özellikle de küçük bir yatak odasına sahipseniz, minimalist mobilyalar kurtarıcınız olacaktır. Gereksiz detaylardan ve gösterişten uzak sade ve fonksiyonel yatak odası mobilyaları, hem gözlerinizi hem de zihninizi dinlendirir. Eğer yeni bir yatak satın alacaksanız asla king size(180*200) yatak almayın! Altı çekmeceli veya bazalı, quien size(160*200) veya 140*190’lık çift kişilik bir yatak tercih edin.


Her yatak odası farklı büyüklük ve oranlara sahiptir, dolayısıyla farklı bir düzenleme gerektirir. Özellikle de küçük yatak odası dizaynı için ekstra çaba gerekir. Küçük yatak odası dekorasyonu sırasında yapılan en büyük hata, hepsi birbirine benzeyen, sıkıcı ve devasa bir yatak odası takımı satın almaktır. Genellikle bu durum, yatak odası içerisine zorla tıkıştırılmış mobilyalar ve sıfır hareket alanı ile sonuçlanır.


Enerjik ve genç bir ruha sahipseniz; enerjik renklerinizi soğutmayacak beyaz renk ışık tercih edebilirsiniz. Duvar boyalarında mavi, turuncu, yeşil, sarı gibi pastel renkleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca mobilyalarınız hem sade gözükmeli hem de kullanışlı olmalıdır. Kitap rafları ve objeleriyle süslemeler yapabilirsiniz.

Avangart bir görünümü tercih edenlerdenseniz; mobilyayı öne çıkaracak beyaz ışıklar ve açık renk duvar boyası tercih etmelisiniz. Mobilya renklerinde ise mor, bordo, kırmızı ya da siyah gibi koyu renkleri kullanabilirsiniz. Ayrıca dekorasyon objeleriyle süslemeleri ön plana çıkarabilirsiniz.

Sade bir görünümü tercih edenlerdenseniz; duvarınızın rengi dinlendirici renkler olmalıdır. Işık tercihiniz göze direkt gelmemeli, gündüz Güneş ışığı alan, akşam ise daha loş bir ortamı tercih edebilirsiniz. Mobilya renklerinde ise beyaz, bej, krem rengi gibi renkler tercih etmelisiniz. Pastel tonlardan uzak durmanız önerilmektedir.


Yatak odası, kişinin gün boyu yorgunluğunu attığı, rahatlamak istediği ve deliksiz bir uykuya daldığı evinin huzur aradığı bir odasıdır. Bu sebeplerden dolayı yatak odasının dekorasyonu da oldukça önemlidir.Dış mekan oyuncaklarının ve bisikletlerin paslanmaması açısından yağmura ve kara maruz kalmaması gerekir. Bu yüzden nemli olmayan, kuru bir ortamda kolayca muhafaza edilmesini sağlayabilirsiniz.

Oyuncakları evde güvenli bir şekilde muhafaza etmek ve uzun yıllar kullanılması açısından basitçe bilmeniz gereken bir kaç detay mevcuttur.  Oyuncakların kırılmadığından veya kullanılamaz hele gelip gelmediğinden emin olmak için düzenli olarak kontrol etmeniz gerekmektedir.  Oyuncakların kırıldığı zaman atılması ya da hemen onarılması gerekmektedir.  Özellikle doldurulmuş oyuncaklar kırık dikişlere ya da açık çıkarılabilir parçalara sahip ise onarım işlemi hemen gerçekleşmelidir. Ahşap oyuncakların içerisinde tel parçaların olmaması gerekir.  Kırılma durumunda bununla karşılaşırsanız oyuncak kullanılamaz ve onarılamaz bir hale gelmiş demektir.

Oyuncak seçimi kadar oyuncağın nasıl hijyen sağlanacağı ve oyuncağın hangi konumda saklanması, muhafaza edilmesi de önemlidir. Çocuğunuz oyuncakları ile oynarken sık sık denetleme ihtiyacı içerisinde olmalısınız. Oyuncağı doğru bir şekilde kullandığından ve güvenli bir şekilde oynadığından emin olmak için onlarla beraber oynayarak, doğru şekli göstermeniz de bir yoldur.

Pille çalışan oyuncaklarda, çocukların açabilmeleri için vidalarla sabitlenen pil kutuları bulunmalıdır. Piller ve pil sıvısı boğulma, iç kanama ve kimyasal yanıklar gibi ciddi riskler oluşturabilir. Sallanan atlar ve vagonlar gibi oyuncaklara binmek, emniyet kemerleri veya kayışlarla birlikte gelmeli ve devrilmeyi önleyecek kadar sağlam olmalıdır.

Oyuncaklar çocuk için yeterince büyük olmalıdır; en az 3 santimetre çapında ve 6 santimetre uzunlukta olursa yutulamaz ve nefes borusuna kaçmazlar.  Oyuncağın etiketinden faydalanabilir ya da bir satış elemanından yardım isteyerek çocuğunuzun yaşına uygun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.  4,4 santimetre çapında veya daha küçük topları olan oyuncaklardan kaçının, çünkü nefes borusunun üzerindeki boğazda sıkışabilir ve nefes almayı zorlaştırabilirler.  Özellikle bozuk paralardan çocukları uzak tutmalısınız.


Oyuncak satın alırken sadece oyuncağı göz önünde bulundurmamalısınız.  Çocuğunuzun sahip olduğu mizacı, alışkanlıkları ve davranışlarını baz almalısınız.  Ayrıca çocuğunuz fiziksel olarak yaşıtlarına göre fazla gelişmiş olsa dahi yaşına uygun oyuncaklara sahip olmalıdır.


Örneğin; boğulma, 3 yaş ve altındaki çocuklar için büyük bir tehlike arz eder, çünkü ağızlarına nesne koyma eğiliminde oldukları bir dönemdedirler. Oyuncak seçimi yaparken dikkat etmeniz ve uymanız gereken genel yönergeler vardır: Seçtiğiniz oyuncak kumaş ağırlıklı bir oyucak ise kumaşının aleve dayanıklı olan özel kumaşlardan olmasına dikkat edin. Hayvan, bebek vb doldurulmuş oyuncak seçimi yapıyorsanız, çocukların sağlığı ve oyuncağın temizliği açısından yıkanabilir özelliğinin olması önemlidir. Özellikle, 3 yaş altı çocukların buldukları nesneleri ağza alma eğilimlerini göze aldığınızda cilt sağlığı açısından seçilen oyuncağın boyası kurşunsuz boya olmalıdır.


Oyuncaklar sadece çocukları eğlendirmek için ya da sadece zaman geçirmelerini sağlayan araçlar değillerdir. Her çocuk için belli bir gelişime ve karakter oluşumuna etki eden materyallerdir. Oyuncak seçimi yapmak sadece boyutuna ya da şekline bakarak seçemeyeceğiniz kadar önemli bir konu. Boğulma, yaralama ve istemeyen risklere yol açmaması adına ebeveynlerin çocuklarının oyuncaklarını seçerken oyuncakları kontrol etmeleri ve oyun esnasında denetleme yapmaları gerekmektedir.


Anne babaların gözden kaçırdığı noktalardan biri de evde bulundurdukları kimyasal ürünlerdir. Bu tür ürünler özellikle bebek ve çocukların dikkatini çeker. Zehirlenmelere sebep olabilecek deterjan ve temizlik ürünleri ile yetişkinlere ait ilaç ve vitaminler çocuğun erişemeyeceği yükseklikteki dolaplarda muhafaza edilmeli ve mutlaka çocuk güvenlik ürünü kullanılmalıdır.


Bahçede bitkilerin çocuğa zarar vermeyecek türleri seçilmeli, böceğe karşı ilaçlama yapıldıktan 48 saat sonra çocuk bahçeye çıkarılmalıdır. Bahçe çiti çocuğun aşamayacağı şekilde olmalı, bahçe çitinin yanında ağaç olmamalıdır. Bahçede yüzme havuzu varsa, kesinlikle standartlara uygun havuz güvenlik bariyeri kullanılmalıdır.


Çocukların eve kapanmalarını önleyen bahçe ve balkon gibi yerler, en çok dikkat gerektiren alanlardır. Burada alınabilecek ufak bazı güvenlik önlemleri sayesinde, çocuğun güvenilir bir şekilde oyun oynaması sağlanabilir. Balkon kapısına çocuk güvenlik kilidi konulmalı, ayrıca balkon parmaklık aralıklarının özelliklerine göre file veya pleksi uygulaması yapılmalıdır. Ancak balkonda masa, sandalye gibi eşyalar var ise, çocuk yalnız bırakılmamalıdır.


Kazaların çoğunun yaşandığı mutfaklar, bebek ve çocuklar için en çok tehlike arz eden mekanlar arasındadır. Burada alınabilecek önlemler ve dikkatli olunması gereken noktalar ise şunlardır: Ocak ve fırın için ocak bariyeri ve fırın için fırın kilidi kullanılmalı, mümkün olduğu kadar deterjan ve benzeri temizlik ürünleri dolapların alt gözlerine konulmamalı, konulmak zorunda ise mutlaka çocuk güvenlik kilidi kullanılmalıdır. Çatal, bıçak ve benzeri mutfak eşyalarının bulunduğu dolap ve çekmeceler, çocuk güvenlik kilidi ile güvenli hale getirilmelidir. Buzdolabı için buzdolabı kilidi kullanılmalı, buzdolabı kapağına mıknatıslı magnetler iliştirilmemelidir. Bulaşık makinesi için kilit kullanılmalıdır. Bulaşık makinesine yerleştirilen çatal-bıçak gibi sivri ev aletleri ters olarak konulmalıdır.


Çocuklar keşif dönemlerinde, evin bütün alanlarını keşfe çıkar, özellikle en çok eşyaların bulunduğu salon onlar için hazine gibidir. Bu nedenle oturma odaları ve salonlarında alınması gereken önlemler: Eşyalar; çocuğun yaşına göre konumlandırılmalı, örneğin oturma grubu hiçbir zaman pencere önüne konulmamalıdır. Mekanda bulunan sivri köşe ve keskin kenarlar güvenli hale getirilmeli,  pencerelere çocuk güvenlik kilidi, kapıya parmak koruyucu takılmalıdır. Kütüphane ve raflı dolaplar, duvara sabitlenmeli, TV ve elektronik aletler de özel güvenlik ürünleri ile sabitlenmeli ve koruma altına alınmalıdır. Büfe ve dolaplardaki çekmece ve dolap kapakları güvenlik kilitleri ile güvenli hale getirilmeli, varsa tüm cam yüzeyler güvenlik filmi ile kaplanmalıdır. Yutulabilecek boyuttaki objeler, çocuğun ulaşamayacağı yere konulmalıdır. Sabit ve uzatmalı prizler, priz koruyucu ile kapatılmalıdır. Saksı ve süs bitkilerindeki topraklar saksı toprak koruyucusu ile koruma altına alınmalıdır.


Çocuk odasının zemini toz tutucu halı vb. malzeme ile kaplanmamalıdır. Kolay temizlenen ve toz tutmayan malzemeler tercih edilmelidir. Aydınlatma tavandan veya duvardan yapılmalı, lambader kullanılmamalıdır. Odada mevcut sivri köşe ve kenarlar koruyucu ile kaplanmalı, kapılara menteşe ve her iki tarafına da parmak koruyucu uygulanmalıdır.


Vakitlerinin çoğunu kendi odalarında geçiren çocuklar için alınması gereken önlemler: Çocuk karyolasının konumu çok önemlidir. Örneğin; pencere ve klima önü gibi doğrudan hava sirkülasyonu olan yere konulmamalıdır. Çocuk karyolası; priz, elektrik düğmesi, perde, perde ipine uzanamayacak konumda olmalıdır. Çocuk karyolası tekerlekli ise stoperli olarak tutulmalıdır. Keskin kenar ve köşeleri olmamalıdır. Korkuluk aralıkları 2.5 santimden dar, 6 santimden geniş olmamalıdır.


Dünyada ve ülkemizde kazaların, insanın çocukluk evresinde, özellikle okul öncesi dönem olarak adlandırılan 0-6 yaş döneminde görüldüğünü gösteriyor. Bu kazalar çeşitli yaralanmalara, sakatlanmalara ve hatta ölümlere neden olabiliyor.

0-6 yaş, kazaya uğrama oranı en yüksek grubu oluşturur. Bunda zamanlarının hemen hemen tamamına yakınını evde geçirmelerinin etkisi vardır. Aynı zamanda da çevrelerini keşfetme ve öğrenme konusundaki merakları, büyükleri taklit etme özellikleri, devamlı hareket halinde olmaları, çevreyi keşfetme istekleri, deneyimleri olmadıkları için her şeyi ağzına götürme alışkanlıkları, el ve vücut maharetlerinin yetişkinlerden farklı olması ve kazalardan kendilerini koruyabilecek gelişimsel özelliğe henüz yeterince sahip olamamalarını nedenler arasında sayabiliriz. Okul öncesi çocuklar meraklı, araştırmacı ve tehlikelerden habersizdir. Hareketlilik ve bağımsızlık duygusu artmıştır. Kendilerini tam kontrol edemez, neyin güvenli, neyin tehlikeli olduğunu bilemezler. Meraklı yapıları, sabırsız olmamaları ve korkusuzca girişimci olmaları sebebiyle tehlikeli sorunlarla karşı karşıya gelirler.

Çocuklarda görülen kazaların büyük kısmını ev kazaları oluşturuyor. Kazalarla ilgili en yoğun çalışmaların yapıldığı ülke olan ABD’ de yılda 2.5 milyon çocuk kazalarda yaralanıyor ve her 100 çocuktan 25’i kaza sebebiyle tedavi görüyor. Her yıl ABD’de 14 yaşın altında 8 bin çocuk kazalar sebebiyle yaşamını kaybediyor, 50 bin çocuk ise kalıcı sakatlıklara sebep oluyor ve araştırmalar da bu kazaların yüzde 80- 90 oranında önlenebilir olduğunu gösteriyor.

Günlük yaşam akışında yaşanan kazaların tehlike arz ettiği kişiler en çok çocuklar oluyor. Anne-baba ne kadar dikkatli olmaya çalışsa da, bazen bir anlık dalgınlık sonucunda çocuklar büyük kazalara maruz kalıyor.


Ev içerisinde önlem alınırken; çocuğun yaşı, varsa kardeşleri ve evdeki ailenin yaşam alışkanlıkları dikkate alınmalı ve kaza riski taşıyan noktalar için güvenlik ürünleri kullanılmalıdır. Ancak buradaki en önemli husus; ihtiyaç olan en doğru ürünü seçmektir.  Söz konusu ürünler şöyle sıralanabilir;   Köşe ve kenar koruyucuları-  Dolap ve çekmece kilitleri-  Kaydırmaz bantlar ve sıvılar-  Pencere kilitleri-  Parmak koruyucular Balkon kapısı kilitleri -Klozet kilitleri- Priz koruyucular Koruyucu kablo kanalları-  Ocak bariyerleri Fırın kilitleri ve fırın önü camı koruyucusu-  Yatak bariyerleri-  Saksı toprak koruyucuları-  Güvenlik kapıları-  Galeri boşluğu ve tırabzan aralıkları için özel ağlar, pleksi uygulaması Şömine önü koruyucuları-  Havuz güvenlik bariyeri


Çocuklar ev kazalarına uğradıklarında iki durum ortaya çıkar.  Birincisi küçük yaralanma ve sıyrıklar ile atlatılan ve ev içinde tedavi edilebilenler, ikincisi ise yüksek yerden düşme,  ilaç ve deterjan gibi toksik maddeleri içmek veya yemek,  haşlanma,  elektrik çarpması,  kesici bir ev aleti ile yaralanma,  boğulma, baş üstüne sertçe düşme gibi sebeplerden dolayı çocuklar ciddi zararlar görebiliyor. Bunun sonucunda ise kazalar çocuklarda kalıcı hasarlar bırakırken, hayatlarını kaybetmelerine de neden olabiliyor. Bunları önlemek için tüm kaza riski taşıyan tehlike noktalarının belirlenmesi ve buna en uygun güvenlik çözümlerinin bulunması için bir uzmandan destek alınması gereklidir.


Kazalar da bir çeşit çocuk hastalığı gibidir. Çocuk aşı olduğunda nasıl kızamık olmuyorsa, gerekli önlemler alındığında kazalar da büyük oranda engellenebilir. Aynı şekilde hasta olduktan sonra nasıl tedavi edileceğinden çok, hasta olmaması için alınacak önlemler gibi kazalara karşı alınacak önlemler de çok önemlidir.

Çocuklar ev kazalarına uğradıklarında iki durum ortaya çıkar. Birincisi küçük yaralanma ve sıyrıklar ile atlatılan ve ev içinde tedavi edilebilenler, ikincisi ise yüksek yerden düşme, ilaç ve deterjan gibi toksik maddeleri içmek veya yemek, haşlanma, elektrik çarpması, kesici bir ev aleti ile yaralanma, boğulma, baş üstüne sertçe düşme gibi sebeplerden dolayı çocuklar ciddi zararlar görebiliyor. Bunun sonucunda ise kazalar çocuklarda kalıcı hasarlar bırakırken, hayatlarını kaybetmelerine de neden olabiliyor. Bunları önlemek için tüm kaza riski taşıyan tehlike noktalarının belirlenmesi ve buna en uygun güvenlik çözümlerinin bulunması için bir uzmandan destek alınması gereklidir.

ABD’de yapılan istatistikler sonucunda, kazaların yüzde 48’i çocuğun yanında bir yetişkin olduğunda meydana geldiğini gösteriyor. Ailelerin bu konuda dikkatli olması büyük önem taşıyor. Dikkatsizliğin başlıca sebepleri; yorgunluk, stres, eve misafir gelmesi, dalgınlık, görev paylaşımındaki yanlış anlaşma ve fazla çocuk sayısı olabilir. Kazalar da bir çeşit çocuk hastalığı gibidir. Çocuk aşı olduğunda nasıl kızamık olmuyorsa, gerekli önlemler alındığında kazalar da büyük oranda engellenebilir. Aynı şekilde hasta olduktan sonra nasıl tedavi edileceğinden çok, hasta olmaması için alınacak önlemler gibi kazalara karşı alınacak önlemler de çok önemlidir.

Bahçe çitleri ve yüzme havuzları Söz konusu potansiyel tehlike noktaları; yapılacak düzenlemeler ve çocuk güvenlik ürünleri ile güvenli hale getirilebilir.


Alevli ve elektrikli ocaklar ve fırınlar –  Elektrikli küçük ev aletlerinin bulunduğu yerler-  Saksılar ve süs bitkileri-  Dubleks ve tripleks evlerdeki merdivenler-  Tırabzan aralıkları-  Galeri boşlukları Gardıroplar ve kilerler


Bebek, emekleme dönemine geçmeden önce gerekli önlemler alınmalıdır. Çocuğun büyümesine paralel olarak tehlike noktaları da farklılıklar gösterir. Ancak genel olarak ev içerisinde ve çevresinde şu noktalara dikkat edilmelidir;  Çocuğun yutabileceği boyuttaki objelerin bulunduğu yerler-  Sivri, keskin köşe ve kenarlar Çekmece ve dolaplar-  Kayma riski olan alanlar Kapı ve pencereler-  Balkonlar – Klozet ve banyo Prizler.


Yürümeye başladıkları günden itibaren çocukların ev içerisinde tabiri caizse girmedikleri delik kalmıyor. Onlar için eğlenceli olan bu durum, anne-babalar için ise edişe verici olabiliyor. Anne ve babaların çocuklarının peşinde bir avcı gibi dolaşması ise her zaman mümkün olamıyor. Aslında ev içerisinde alınabilecek önlemlerle, çocukların ev kazalarına maruz kalmasını önleyebilmek mümkün! Böylece çocuklar evlerinde daha özgür davranırken, tehlikelerin üzerini örtme görevi anne-babalara düşüyor. Pekcan Birinci, anne babaların evde alabileceği önlemler hakkında önemli bilgiler verdi. Unutmayın! Alacağınız birkaç basit önlemle bebeğinizin güvenliğini sağlamanız mümkün. O zaman ev kazalarına hazırlıklı oluyoruz ve önlemleri önceden alıyoruz.


Ev içerisinde oyun oynarken veya sizin yanınızda olduğu süre içerisinde çocuğunuzun güvende olduğunu düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü dünyada her gün milyonlarca çocuk, üstelik anne-babasının yanında ev kazalarına maruz kalabiliyor.


Bahçenizde bulunan ağaç vb. bitkiler için kullandığınız zehirli ilaçları da çocukların oynadığı yerlerde bırakmamaya özen gösteriniz. Bunları yine işiniz bittiğinde, havalandırılabilen ve kilitli yerlerde muhafaza edin. Çocukların yaz aylarında dışarıda oynarken güneşten etkilenmemeleri için, oyun alanlarının üzerine basit şekilde çadır vb. koruyucu şeyler yapabilirsiniz.

Bahçede kullanılan çim biçme makinesi ya da buna benzer araç ve gereçler kullanılmadığı zamanlarda, dışarıda durmasından ziyade, eğer kapalı garaj vb. yeriniz var ise burada saklamaya özen gösteriniz. Bahçede merdiven, tırmık, kürek vb. kesici ve tehlikeli malzemeleri asla orta yerde gelişi güzel bırakılmayınız ve işiniz bittiğinde hemen kapalı yerlerde muhafaza ediniz. Bu tarz araç ve gereçleri kapalı alanlarda muhafaza etmeniz çok önemli, yoksa istenmeyecek kazalara sebebiyet verebilirsiniz. Mesela bazen merdiven tarzı şeylerin dışarıda durması gerekebilir, bu gibi durumlarda ise duvara dikey konumda değil de, mutlaka yere ya da duvara paralel yatırılmış şekilde koymanız çok daha sağlıklı olur. / Tasarımcı Mehmet Akça


Oyun alanlarını bahçe duvarları ya da ağaçların yakınına kurmayınız. Ayrıca yağmur yağınca da zeminin yüzeyleri kaymayan özellikte olmalı ve suyun yüzeyde birikmesini önleyecek şekilde düz olması gerekmektedir. Çocuk parkının kenarlarının çit vb. malzemelerle kapatılması durumunda, çocukların üzerine çıkamayacağı yükseklikte olmasına dikkat edilmeli. Ayrıca onlara zarar vermeyecek şekilde uçları sivri olmayan malzemelerden yapılmalı ya da sivri uçlu kısımlar yuvarlatılmalıdır.


Eğer evinizin önünde bahçeniz var ise, oraya çocuklarınızın dışarıya çıkmadan vakit geçirebileceği küçük oyun yerleri yaratabilirsiniz. Hem bu sayede çocuğunuz gözünüzün önünde olmuş olur hem de güvenlik açısından içiniz rahat eder. Evin önündeki bahçede bir oyun alanı oluşturacak iseniz; buranın zeminini kauçuk veya kum gibi yumuşak bir malzemeden yapabilirsiniz. Böylece düşmelerde oluşabilecek, özellikle diz ve dirsek yaralanmaları biraz olsun hafif şekilde önlenmiş olur.

Bahar mevsiminin kendini hissettirmesiyle birlikte çocuklar evde durmak yerine, dışarıda vakit geçirmek istiyor. Dolayısıyla çocuğunuzun zarar görmemesi için çevrenizdeki park ve oyun alanlarının güvenli olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Bahçeli bir eve sahip olanların çocukları için hem güvenli hem de eğlenceli bir ortam yaratabilirler.


Çocuğunuz için eğlenceli olabileceğini düşündüğünüz yardımcı veya eğitici ögelere yer vermeyi unutmayın. Bunun gibi ufak detaylar kullanarak, çocuğun daha verimli ve keyifli anlar geçirmesine yardımcı olabilirsiniz.


Duvar kağıtları ile çocuk odasının görünümünü kolay bir şekilde değiştirebilirsiniz. Üstelik duvar kağıdı modelleri için oldukça fazla alternatif bulunuyor. Çocuk odasında kullanılan mobilya ve renklerle uyumlu duvar kağıtları seçerek bambaşka bir hava katabilirsiniz.


Hayal gücünüzü kullanarak çocuk odasının duvarlarında harika desen ve figürler oluşturabilirsiniz. Bu şekilde bir duvar dekorasyonu çocukların oldukça ilgisini çekebilir. Ayrıca çocuğunuzu mutlu edebilecek; hayvan, doğa ve oyun gibi figürlere duvarda yer vermeyi unutmayın.


Çocuk odası için yatak seçimi yaparken en önemli nokta kullanışlı ve güvenli olmasıdır. Çocuğunuzun yaşına göre yatak seçimi yapmak gereklidir. Küçük çocuklar için, düşme ve sıkışma riskinin az olduğu yere yakın yataklar seçebilirsiniz. Daha büyük ve birden fazla çocuğunuz varsa, uygun ranzaları tercih ederek alandan tasarruf edebilirsiniz.


Çocuk odaları genellikle küçük bir alana sahip olur. Bu tür alanlar için fonksiyonel mobilyaları tercih ederek, çocuk odalarınızı daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Koltuk, dolap, yatak ve aksesuarları seçerken tercihinizi fonksiyonel olanlardan yana kullanabilirsiniz.


Uygun bir şekilde dekorasyonu yapılan çocuk odası, çocukların gelişimine katkı sağlar ve ebeveynlere büyük kolaylıklar sağlayabilir.


Çocukların oldukça fazla vakit geçirdikleri çocuk odaları, doğru eşyalar kullanılarak dekore edilirse, çocukların daha güvenli ve güzel vakitler geçirebileceği bir alan haline getirilebilir.
Juni

Renk Psikolojisinden bahsetmek duygulardan söz etmek demektir. Zevk, mutluluk, huzursuzluk ve enerji uyandırmaya muktedir bir dil gibidir.


Renkler beynimizi çok farklı şekillerde uyarır. Aslında, geçmişte, Mısırlılar ve Çinliler, renklerin etkisini belirli bilinç veya duygu durumlarını teşvik edici şifa fikrine bağladılar.

Bir odanın tasarımı yapılırken genellikle tavana yeterince özen gösterilmez çünkü tavanların göz hizasının yukarısında oldukları için dikkat çekmeyeceği varsayılır. Oysa tavanlar iç mimaride beşinci duvar olarak da anılırlar, bunun sebebi duvarlar kadar geniş tasarım olanağı sunan ve odaya etki eden yüzeyler olmaları. Tavanın rengi, dokusu ve yüksekliği bir odanın atmosferini oldukça etkili bir şekilde değiştirebilir.


Evinde değişiklik yapmak istiyorsun. Mobilyaları değiştirmek büyük masraf, sadece duvarların rengini değiştirmek ise çok yetersiz geliyor. Çare duvar kağıtları! İster bir odanın tamamını ister sadece bir duvarı kaplayın, duvar kağıdının evine kattığı farklı havaya inanamayacaksın.

Yetenekli tasarımcıların elinden çıkan 3 boyutlu duvar kağıtlarıyla istediğin odaya, istediğin manzarayı taşıyabilirsin. Desenleriyle seni bambaşka yerlere götürebilecek 3D duvar kağıtlarıyla evin oldukça iddialı görünecek.Eğer banyoların herhangi bir estetiği bulunmayan, düz iç mekanlar olduğunu düşünüyorsanız, yanılmaya hazır olun.Comments are closed.