logo

Güçlük kolaylıkla beraberdir, kendine gel, ümidi bırakma!

Şunu sormalıyız; şimdi ben bu amaca, bu hedefi gerçekleştirmek için şuanda ne yapabilirim? İngilizcede şimdi kelimesinin karşılığı present demektir. Present ingilizce anlam olarak aynı zamanda hediye demektir. Aynı zamanda size verilen bir hediye demektir. Şuan çok önemli, dün bugünü bugünde yarını belirleyecektir. O halde şimdi bir şeyler yapma zamanıdır.  Yarınlı bir gün koymayalım bugünde başlayalım. Değerlerle taçlandırdığınız yeni yılınız olsun. VM Medical Park

Diğer bir sorun ise motivasyonu arttırmamaktır. Bir şeyleri yaparken adım attığımızda, adım attığımız mesafenin tadını çıkartmyoruz. Genelde geleceğe yönelik düşündüğümüz için bunun çok fazla anlamı olmuyor. Ya da ‘yaptım daha önce denedim olmuyor’. Burada şunu hatırlamalıyız: Bebekler emeklemekten yürümeye geçerken ortalama 200-250 kere yere düşüyorlar. Bu ne demek oluyor? Her yere düşüş ayağa kalkmak için bir neden oluyor. Her yenilgi öğrenmek için bir neden oluyor. Her başarısızlık başarıya giden bir yolda öğrenmedir. Başarısızlığı yolculuğun kendisi değil, ara duraklar olarak görmek gerekir. Şimdi de kalmalıyız.

Ertelemek; Yapılacak eylemleri ertelemek. Baba olmaya hazır değilim, anne olmaya hazır değilim, bunu yapmaya hazır değilim gibi kişiler erteleme ifadeleri kullanabiliyorlar. O halde nasıl hazır olduğunuzu anlamalısınız? Yani başlamakta zorlanıyoruz. Bir şeyi bitirmek ve mesafe almak için ilk adım ‘başlamaktır’.

Öğrenilmiş umutsuzluk; Geçmiş yıllarda gerçekleşmeyen dileklerin bu yılda olmayacağı inancıdır. Kişiler ‘yaptım olmuyor, o halde umut etmenin anlamı yok’, ‘denedim yenildim’ gibi ifadelerde bulunuyorlar. Halbuki denedim yenildim yerine yenildikçe deneyen insanlar olmalıyız. Halbuki yenilmekte öğrenilecek çok şey vardır.

Strateji belirlemek; Planlama yapmamak, başarısızlığa plan yapmaktır. Yemek yapacaksak bir yemek tarifine ihtiyacımız var. Bunların göz ardı edilmesi, rotasız bir geminin seyahatine benzer.

Dileklerin somutlaştırılması; örneğin; ayda 20 kilo vereceğim anlamlı bir hedef değildir. 20 kilo verildiği zaman tekrar başa dönebilir. Bunun yerine amacın güçlü ve anlamlı olması gerekir.  Neden kilo vermek istediğimizi sorgulamamız gerekir. Neden kilo vermek istediğinize dair on tane amaç yazabilirsiniz.

Gerçekçi planlar yapmak; İnsanların ihtiyaçlarından daha fazla beklentiye sahip olmaları amaçları doğrultusunda ilerlemesini olumsuz yönde etkilemektedir. Dolayısıyla kişinin kendi hayat gerçeklerine uyumlu planlar yapması gerekir.

İstatistikler gösteriyor ki her yeni yıl geldiğinde insanlar yeni dilek ve amaçlar belirliyorlar. Bu amaçları ve dilekleri gerçekleştirenlerin oranı %8-12’dir. İlk iki hafta insanların hedefleri doğrultusunda  davrandıkları ancak sonrasında başlangıç noktasına geldikleri tespit edilmiştir. Peki bunun nedeni nedir? Ne yapmalıyız?

Hepimize 365 gün veriliyor. Bu 365 günde ne yapacağımız bize bağlı yani doğrudan algılarımızla ilgili olan bir şeydir. Yaşamda olaylar değil olaylara verdiğimiz anlamlar önemlidir. Hepimiz değişik anlamlar atfediyoruz dolayısıyla  aynı olayı yaşadığımızda farklı duygular yaşıyoruz. Çünkü hepimiz değişik anlamlar yüklüyoruz. Bu anlam değiştiğinde duygularımızda değişiyor duygular değiştiğinde davranışlar değişiyor, davranışlar değiştiğinde alışkanlıklarımız değişiyor, alışkanlıklar değişince karakterimizi dahi etkilediğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla algılarımız gelecek hayatımızı belirliyor.

Ancak özelin içinde özel amaçlar oluşturmak, değerler oluşturmak için kitlesel tarafından yola çıkmak faydalı olabilir. Bireysel tarafından baktığımızda herkesin kendi hayatlarında yaptığı ama yapmaktan hoşlanmadığı ya da yapmak istediği ama yapamadığı şeyleri düşünmek ve ileriye yönelik adım atmak için bir başlangıç gibi adlandırılabilir.

Yeni  yıl… Yeni hayaller, yeni umutlar, yeni başlangıçlar… Bir yılın bitişi, yeni bir yılın başlangıcı demektir.. Bu özel gün herkesin kendisi için gözden geçirdiği, geçmişe bakarak kendi hayatını gözden geçirdiği ve  fark ettiği, farkındalığımızın artarak kararlar verdiğimiz, planlar yaptığı  ve aslında bu yeni yılın insan yaşamında önemli olduğunu söyleyebiliriz.  Geçmişten öğreniyoruz, geleceğe yönelik hedefler ve  amaçlar geliştiriyoruz. Bu özel gün  zaman zaman bazı insanlar tarafından önemsenmiyor gibi algılansa da hepimizin hayatlarında bir yeri var. Aksini söyleyenlerinde inanıyorum ki yeni başlangıçlar için içlerinde umut taşıyorlardır. Burada aslında hayatın her gününün özel olduğunu unutmamak gerekir.

Akıllı ve uyanık olun; sizi ümitsizliğe götüren olaylar, mutluluğa da götürebilir. Robert Delaunay

Comments are closed.