logo

Kardeş olun ey İnsanlar

Peru Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada da Türkiye ve Suriye halkıyla derin dayanışma içinde olunduğu belirtilerek, kurbanların ailelerine ve depremden etkilenenlere başsağlığı dileğinde bulunuldu.

Bolivya hükümetinden yapılan açıklamada, Türkiye ve Suriye halklarıyla dayanışma içinde olduğu kaydedilerek, hayatını kaybedenlerin ailelerine en içten başsağlığı dilekleri sunuldu.

Şili hükümetinden yapılan açıklamada Türkiye ve Suriye’de yaşanılan depremden duyulan üzüntü ifade edilerek, “Şili, Türkiye’nin güney illerini ve Suriye’nin kuzeyini etkileyen depremin neden olduğu ölümler nedeniyle kurbanlara dayanışmasını ifade ediyor. Yaralıların bir an önce iyileşmesini ve kayıp olanların kurtarılmasını diliyor.”

Dominik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Roberto Alvarez Twitter hesabıdan “Ülkenin güneyinde meydana gelen depremde can kayıpları ve maddi hasarlar nedeniyle kardeş Türk halkı ve hükümetine taziyelerimi sunuyorum.” 

Ekvador hükümetinden yapılan açıklamada ise depremin yol açtığı ölümler nedeniyle duyulan üzüntü dile getirilerek, “Bu sabah Türkiye’de meydana gelen çok şiddetli depremin şokunu yaşayan Ekvador, kurbanların aileleriyle dayanışma halindedir.” ifadesine yer verdi.

Kolombiya Dışişleri Bakanlığının açıklamasında yardıma hazır olunduğu belirtilerek, “Kolombiya hükümeti, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kahramanmaraş ilinde bugün meydana gelen deprem ve artçı sarsıntılar sonucunda telafisi mümkün olmayan çok sayıda can kaybından ötürü derin üzüntü duymaktadır.” Bakanlık, Türkiye ve Suriye halkıya dayanışma içinde olduklarını bildirdi.

Brezilya Devlet Başkanı Luiz İnacio Lula da Silva, Twitter hesabından, yaşanılan trajediyi büyük endişeyle takip ettiğini belirterek, “Brezilya, iki ülke halklarıyla, (Türkiye ve Suriye) kurbanların aileleriyle ve evlerini kaybeden herkesle dayanışma içinde olduğunu ifade ediyor.” paylaşımında bulundu.

Venezuela Dışişleri Bakanlığı da Twitter hesabından, Türkiye ve Suriye halkına taziyelerini ileterek, “Etkilenen bölgelerin mümkün olan en kısa sürede eski haline dönmesi için yardım ve desteğe hazırız. Çok sayıda yaralının bir an önce iyileşmesi için dua ediyoruz.” paylaşımını yaptı.

Meksika Dışişleri Bakanı Marcelo Ebrard “Ülkenin güneyinde meydana gelen depremin yol açtığı hasar ve talihsiz can kayıpları için Türk halkına taziyelerimizi iletiyoruz. Bu zor günlerde dayanışmamızı paylaşıyoruz.” ifadesini kullandı.

Arjantin Dışişleri Bakanı Santiago Cafiero de Twitter hesabından, Türkiye ve Suriye halkına başsağlığı dileğinde bulunarak, kurbanların aileleriyle dayanışma içinde olduklarını söyledi.

Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parilla, sosyal medya hesabındaki paylaşımında, “Derin üzüntümü ve dayanışmamı Türkiye halkı ve hükümetine ifade etmek istiyorum. Kurbanların ailelerine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.” dedi.

Paraguay Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Türkiye hükümetine ve halkına en içten başsağlığı dileğinde bulunarak, kayıp olan kişilere bir an önce ulaşılması ve yaralıların iyileşmesi temennisi bildirildi.

Putin’in Erdoğan’a mesajında, “Ülkenizde meydana gelen depremin yol açtığı çok sayıdaki can kaybı ve büyük yıkımlar nedeniyle derin başsağlığı dileklerimi kabul edin. Ölenlerin ailesi ve yakınlarına üzüntü ve desteğimi, felaket sonucu yaralananlar için de acil şifalar dileğimi iletmenizi rica ederim. Bu konuda gerekli yardımı sağlamaya hazırız.” 

ABD Başkanı Joe Biden, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremler için Twitter hesabından yaptığı paylaşımda üzüntüsünü dile getirdi.

Başkan Biden, “Türkiye ve Suriye’de meydana gelen depremin neden olduğu can kaybı ve tahribattan derin üzüntü duyuyorum. Ekibime, Türkiye ile koordinasyon halinde durumu yakından izlemeye ve ihtiyaç duyulan her türlü desteği sağlamaya devam etmeleri talimatı verdim.” 

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği taziye mesajında Çin hükümeti ve halkı adına yaşamını yitirenler için üzüntülerini ifade ederek, yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı, yaralananlara acil şifa diledi.

Ağır can kayıplarına ve maddi hasara yol açan depremleri öğrendiğinde şok yaşadığını belirten Şi, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde hükümetinizin ve halkınızın afetin etkisini en kısa sürede gidereceğine ve yurdunuzu yeniden inşa edeceğinize inanıyorum.”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, bu sabah Türkiye ve Suriye’de gerçekleşen depremlerde yaralananlara ve en savunmasız halde olan kişilere temel sağlık hizmeti desteği sağlamak için DSÖ’nün acil sağlık ekiplerinin harekete geçirildiğini belirtti.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, yaptığı yazılı açıklamada, “Bu zor zamanda Türkiye ve Suriye halklarının acısını paylaşıyorum.” Depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye dileklerini sunan Guterres, “Birleşmiş Milletler, afete müdahale çalışmalarını desteklemeye kararlı. Ekiplerimiz ihtiyaçları değerlendirerek yardım sağlamak için sahada bulunuyor.” 

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de “Bu sabah meydana gelen ölümcül depremin ardından Türkiye ve Suriye halklarıyla tam bir dayanışma içindeyiz. Hayatını kaybedenlerin aileleriyle yas tutuyoruz. Avrupa’nın desteği zaten yolda ve elimizden gelen her şekilde yardım etmeye devam etmeye hazırız.”

Avrupa Parlamentosu Başkanı Roberta Metsola da Türkiye-Suriye sınırında meydana gelen korkunç depremin ardından derin üzüntü yaşadıklarını ifade ederek “Avrupa bu sıkıntılı anda Türkiye ve Suriye halkının yanındadır.”

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Sani, Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed Al Nahyan, Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif ve Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla aradı, depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa dileğinde bulundu.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak deprem dolayısıyla geçmiş olsun dileklerini iletti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı telefonla arayan Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman, hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti, yaralılara şifa dileğinde bulundu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak deprem sonucunda çok sayıda can kaybı ve yıkım haberinin Azerbaycan’ı çok sarstığını ve üzdüğünü belirtti.

Aliyev, Erdoğan’a, depremde hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına kendi ve Azerbaycan halkı adına taziyelerini ileterek, “Yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu büyük felakettir. Türkiye’nin acısını paylaşıyoruz. Azerbaycan ve Türkiye her zaman birbirinin yanındadır.”

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdiği taziye mesajında Türkiye’nin güneydoğusunda meydana gelen şiddetli depremde yaşamını yitirenler için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a başsağlığı diledi.

Tokayev, mesajında, “Türkiye Cumhuriyeti’nde meydana gelen şiddetli deprem sonucunda çok sayıda kişinin hayatını kaybettiği haberini derin bir üzüntüyle aldım. Bu zor anda Kazakistan halkı ve kendi adıma hayatını kaybedenlerin ailelerine ve tüm kardeş Türk halkına başsağlığı diliyorum.”

Almanya Başbakanı Olaf Scholz da depremlerde hayatını kaybedenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.

Scholz mesajında, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben, Kahramanmaraş merkezli toplamda 10 ili etkileyen depremlerde çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesini ve yaralanmasını büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirterek, “Alman hükümeti ve halkı adına en derin taziyelerimi iletmek istiyorum. Düşüncelerimiz hızla ve tam olarak iyileşmelerini dilediğimiz yaralılarda ve beklenmedik şekilde aile üyelerini kaybeden yakınlarında.”

Fas Kralı 6. Muhammed de depremlerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye telgrafı göndererek “derin üzüntüsünü” aktarmış, Fas’ın bu zor zamanlarda kardeş Türk halkının yanında olduğunu vurgulamıştı.

Fas halkı, sosyal medya paylaşımlarında, büyük yıkıma yol açan depremlerden duydukları üzüntüyü dile getirerek Türkiye ve Suriye’deki afetzedelerle dayanışma mesajları veriyor.

Fas halkının yoğun ilgisi ve desteği karşısında Türkiye’nin Rabat Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan, teşekkürlerini iletti.

İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella da Kahramanmaraş merkezli deprem için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mesaj gönderdi.

“Türkiye’nin güneydoğusunu çok ciddi şekilde vuran ve çok sayıda can kaybına yol açan deprem haberini derin bir üzüntüyle öğrendim ve dikkatle takip ediyorum. Bu yas anında İtalya, dost Türk halkının acısına dayanışma duygularıyla yakındır. Bizim düşüncelerimiz hayatını kaybedenlerin aileleriyle, yaralılarla ve aynı zamanda kurtarma ekiplerine kolaylıklar diliyoruz. Yakınlık ruhuyla Sayın Cumhurbaşkanı, İtalya Cumhuriyeti’nin ve şahsen benim en içten başsağlığı dileklerimi kabul edin.”

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, merkez üssü Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesi olan ve toplamda 10 ili etkileyen 7,7 büyüklüğündeki depremde yaşamını yitirenler için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan yazılı açıklamaya göre, Caparov, Türkiye’de çok sayıda can kaybına ve büyük yıkıma neden olan depremle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a başsağlığı diledi. Türkiye’de meydana gelen deprem sonucu insanların hayatını kaybettiğine dair haberi derin üzüntüyle öğrendiğini belirten Caparov, tüm Kırgız halkı ve şahsı adına depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine ve yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifa dileğinde bulundu.

  • Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde hayatını kaybedenler için taziye mesajı gönderdi.
Japonya Dışişleri Bakanlığının açıklamasına göre Başbakan Kişida mesajında, söz konusu depremlerde çok sayıda kişinin can vermesinden derin üzüntü duyduğunu belirterek, “Japon hükümeti ve halkı adına hayatını kaybedenlere en içten taziyelerimi diliyorum. Ayrıca etkilenenlerin bir an önce iyileşmesi için dua ediyorum.”

“Türkiye ve Suriye’deki depremle ilgili korkunç haberler var. Düşüncelerimiz bu ağır doğal afetin tüm kurbanları ve mağdurları ile birlikte. Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziyelerimi ilettim.”

Berdimuhamedov, depremlerde hayatını kaybedenler için Allah’tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diledi.

Türkmenistan Devlet Başkanı Serdar Berdimuhamedov ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği mesajda, Kahramanmaraş merkezli depremlerde çok sayıda insanın hayatını kaybetmesi ve yaralanması nedeniyle üzüntü duyduğunu belirtti.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko da Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği taziye mesajında Belarus’un Türkiye’nin güneydoğusunda meydana gelen en yıkıcı depremlerden birinin sonuçlarına ilişkin haberi büyük bir acı ile öğrendiğini belirtti.

Depremin çok sayıda can kaybına yol açtığını, tarihi ve kültürel anıtlar ile altyapı ve yaşam destek tesislerini tahrip ettiğini vurgulayan Lukaşenko, Erdoğan’a mesajında, “Belarus halkı ve kendi adıma size, ölenlerin yakınlarına ve akrabalarına içten taziyelerimi ve desteklerimi bildiriyorum. Yaralananlara acil şifalar, tahrip olan altyapının hızla onarılmasını diliyorum.”

Zelenskiy, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Türk halkına ve Türkiye’deki depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı dileklerimi iletiyor, tüm yaralılara acil şifalar diliyorum. Bu zor zamanda Türk halkının yanındayız. Afetin sonuçlarının üstesinden gelmek için gerekli yardımı sağlamaya hazırız.” 

Papa Franciscus, depremde yaşamını yitirenlerin yakınlarına içten taziyelerini sunarken devam eden kurtarma çalışmalarında görev alan acil durum personeline kolaylıklar diledi.

Bartholomeos’tan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye ve dayanışma mesajı 

“Sayın Cumhurbaşkanımız, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 10 ilimizi etkileyen korkunç deprem felaketi münasebetiyle derin üzüntülerimizi ifade etmekteyiz. Bu büyük felakette hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar ve etkilenen vatandaşlarımıza sabır diliyoruz. Devletimizin tüm gücüyle bu felaketten etkilenenlerin hemen yardımına koşması ve halkımızın dayanışma gücü ile teselli bulmaktayız. Kayıpların artmaması ve yaralıların acil şifa bulması için Yüce Yaratıcımıza dua etmekte ve zatıaliniz vasıtasıyla ülkemize ve halkımıza tüm kalbimizle geçmiş olsun dileklerimizi sunmaktayız.”

Lübnan Meclis Başkanı Nebih Berri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdiği mesajda, “Şahsım, meclis ve Lübnan halkı adına Türkiye’nin bazı bölgeleri ve kentlerinde meydana gelen deprem nedeniyle hayatını kaybedenler için size ve halkınıza başsağlığı diliyoruz.”   “dost Türk halkının böylesi bir felaketin üzerinden gelebilecek güçte”

Başbakan Modi, “Kederli ailelere taziyelerimizi iletiyoruz. Yaralıların tez zamanda sağlığına kavuşmasını diliyoruz. Hindistan, Türkiye halkıyla dayanışma içindedir ve bu trajediyle başa çıkmak için mümkün olan her türlü yardımı sunmaya hazırdır.”

Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ise mesajında, halkı ve şahsı adına Türkiye’ye başsağlığı diledi

Rahman,”Bu doğal afetin trajik sonuçlarıyla bağlantılı olarak size ve dost Türkiye halkına en içten taziyelerimi iletiyorum.” 

Cumhurbaşkanı Rahman, depremde hayatını kaybedenlerin aile ve yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar diledi.

Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, deprem nedeniyle Türkiye, Suriye ve Lübnan ile tam dayanışma içinde olduklarını belirtti.

Depremden etkilenenlerin sağlık ve güvenliği için duacı olduklarını kaydeden Dibeybe, “Türkiye, Suriye ve Lübnan’daki kardeşlerimize taziyelerimi sunuyorum; ölenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diliyorum. Halen enkaz altındakilerin de sağlıkla kurtulmalarını temenni ediyorum.”

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bajram Begaj, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye ve Suriye’de yaşanan depremle ilgili üzüntüsünü dile getirdi. Begaj, “Ben ve Arnavutlar, bu korkunç trajedide sevdiklerini kaybeden insanların ve ailelerinin yanındayız, en içten taziyelerimizi ve dualarımızı sunuyoruz.”

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski de paylaşımında, “Türkiye’de yaşanan korkunç depremin ardından, bu zor anlarda, hayatını kaybedenlerin ailelerine, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ve Türk halkına başsağlığı, yaralılara acil şifalar dilerim.”

Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı etiketlediği Twitter paylaşımında, “Türkiye’de bu sabah meydana gelen yıkıcı depremde çok sayıda can kaybı yaşanmış olmasının derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Kurbanların ailelerine başsağlığı, yaralananlara acil şifalar diliyorum. Türkiye ile dayanışma içindeyiz.”

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu sabah Türkiye ve Suriye’den gelen acı haber ve görüntüler karşısında dehşete düştük. Karadağ, kurbanların aileleri ve yaralılarla birlikte. Acil şifalar diliyorum.” i

Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani

“Kaybedilen tüm canlar için en derin başsağlığı ve etkilenen herkes için hızlı bir iyileşme dileklerimi iletiyorum. Türkiye halkıyla tam dayanışma içerisindeyiz. Kosova, Kosova Güvenlik Gücü aracılığıyla gerekli desteği sunmaya hazır.”

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, bölge ülkelerinin de etkilendiği Kahramanmaraş merkezli depremde hayatını kaybedenler için taziye mesajı paylaştı. İranlı Öğrenciler Haber Ajansına (ISNA) göre, Reisi, yazılı mesajında, deprem nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk halkına başsağlığı diledi.

Acil yardıma hazır olduklarını dile getiren Reisi, depremde zarar gören Suriye’nin rejim lideri Beşşar Esed’e de benzer bir mesaj gönderdi. Öte yandan İran Meclis Başkanı Muhammed Bakır Kalibaf da Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, İran halkı adına, depremdeki can kayıpları nedeniyle Türkiye ve Suriye halkına başsağlığında bulundu.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak,  “Bu sabah düşüncelerim Türkiye ve Suriye halkıyla, özellikle de depremde mahsur kalanları kurtarmak için yiğitçe çalışan ilk müdahale ekipleriyle birlikte. Birleşik Krallık, elimizden gelebilecek her şekilde, yardıma hazırdır.”

Estonya Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, yıkıcı haberler nedeniyle duyulan üzüntü belirtilerek, “Sevdiklerini kaybeden ailelere başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyoruz.” 

Letonya Dışişleri Bakanı Edgars Rinkevics, Twitter hesabından “Sevdiklerini kaybeden ailelere başsağlığı, yaralılara acil şifalar diliyorum.

Litvanya Dışişleri Bakanlığı, “Bu trajediden muzdarip olan herkese başsağlığı diliyoruz. Etkilenen topluluklara ve kurtarma çabalarına katılan herkese güç diliyoruz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar da Kıbrıs Türk halkı adına Türkiye’nin acısını yürekten paylaştıklarını belirterek, can kaybının az olmasını dilediklerini bildirdi.

Tatar, “Kayıplarımıza Tanrı’dan rahmet, yaralı kardeşlerimize acil şifalar ve ana vatan Türkiye’mize büyük geçmiş olsun dileklerimi, şahsım ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşlarım adına büyük bir üzüntü, acı ve kederle iletirim.”

“İsrail halkı adına, dün gece Türkiye’de yaşanan deprem felaketi nedeniyle derin üzüntülerimi bildiririm. Yaşanan can kayıpları nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve Türk halkına başsağlığı diliyorum.”

İsrail devletinin “mümkün olan her yolla yardım göndermeye her zaman hazır olduğunu” belirten Cumhurbaşkanı Herzog, kalplerinin bu acı zamanda Türk halkının ve yas içindeki ailelerin yanında olduğunu vurguladı.

Ermenistan Cumhurbaşkanı Vaagn Haçaturyan, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Yıkıcı depremin trajik sonuçları ve can kayıpları nedeniyle Türkiye ve Suriye’ye en kalbi taziyelerimi sunuyorum.” 

Gürcistan Başbakanı İrakli Garibaşvili, sosyal medya hesabından paylaştığı mesajda, Türkiye halkı, hükümeti ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Kahramanmaraş merkezli yıkıcı deprem sonucu insanların hayatını kaybetmesi nedeniyle başsağlığı, yaralılara acil şifalar diledi.

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Kahramanmaraş merkezli, 10 ili etkileyen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler nedeniyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a taziye mesajı gönderdi.

 Duda, “Yardımlar ve diğer gerekli destekler konusunda müttefiğimiz Türkiye’nin yanındayız.”

Heger, Türkiye ve Suriye’de meydana gelen şiddetli deprem nedeniyle hayatını kaybeden ve yaşanan yıkımın kendisini derinden üzdüğünü belirterek, “Yakınlarını kaybedenlere derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum, yaralıların hızlı şekilde iyileşmelerini temenni ediyorum.”

İspanya Başbakanı Pedro Sanchez de resmi Twitter hesabından şu açıklamada bulundu:

“Tarihlerinin en büyük depremlerinden biri karşısında Türkiye ve Suriye ile dayanışma içerisindeyim. Avrupa Sivil Koruma Mekanizmasının talebi üzerine, Sivil Koruma ve Askeri Acil Müdahale ekipleri aracılığıyla İçişleri ve Savunma bakanlıkları aktif duruma geçirilerek kurtarma çalışmalarına destek için acil uçak gönderiliyor.”

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Depremin ardından Türkiye ve Suriye’den korkunç görüntüler geliyor. Fransa mahalli halka acil yardım sağlamaya hazırdır. Yaslı ailelere başsağlığı diliyoruz.”

Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, deprem dolayısıyla Türkiye ve Suriye’ye başsağlığı, yararlılara acil şifalar diledi.

Irak Cumhurbaşkanı Abdullatif Reşid ise taziye mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye ve Suriye’de meydana gelen deprem sonucu hayatını kaybeden vatandaşların olmasından dolayı üzüntü duyuyoruz. Dost iki halka başsağlığı diliyoruz. Hayatını kaybedenlere rahmet ve yaralılara acil şifalar diliyoruz.”

Irak Türkmen Cephesi Başkanı Hasan Turan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Kardeş iki komşu ülke Türkiye ve Suriye’nin kentlerinde meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifalar diliyorum.” 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Düşüncelerim ve dualarım, sabahın erken saatlerinde bölgemizi vuran depremden etkilenenlerle birlikte.” IKBY Başkanı, depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine ve sevenlerine başsağlığı, yaralılara acil şifalar dileğinde bulundu.

Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu da deprem nedeniyle oluşan yıkım görüntülerinden duyduğu üzüntüyü dile getirdi

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis de deprem nedeniyle Yunanistan’ın tüm gücüyle Türkiye’nin yanında olduğunu vurguladı.

Miçotakis, telekonferansla çeşitli bakanlıklarla düzenlediği toplantıdan önce yaptığı açıklamada, deprem nedeniyle duyduğu üzüntüyü dile getirdi ve ülke olarak tüm imkanların Türkiye’ye sunulması gerektiğini kaydetti.

“Türkiye ve Suriye’de çok sayıda insanın hayatını kaybetmesine neden olan depremden derin üzüntü duyuyorum.” Billström, İsveç’in, Avrupa Birliği (AB) çerçevesinde afet yaşayan ülkelere yardım için Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Suriye rejimi ile iletişime geçeceğini belirtti

Avusturya Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen, Türkiye’nin güneydoğusu ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı deprem nedeniyle üzüntüsünü belirterek, depremde yaşamını yitirenlerin yakınlarına başsağlığı diledi.

Finlandiya Dışişleri Bakanlığının Twitter hesabında ise Dışişleri Bakanı Pekka Haavisto: “Türkiye’de ve Suriye’de yaşanan depremle şok oldum. Düşüncelerimiz depremin kurbanları ve aileleriyle. Finlandiya yardıma hazırdır.”

Slovenya Dışişleri Bakanı Tanja Fajon  “Türkiye ve Suriye’de meydana gelen yıkıcı deprem felaketi haberi beni derinden üzdü. Slovenya adına derin üzüntümüzü ifade etmek isterim. Düşüncelerimiz kurbanlar ve aileleriyle. Tüm yaralılara acil şifalar diliyoruz.” 

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye’deki depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara şifa dilediğini belirtti. “Sırbistan bu zor zamanlarda yanınızdadır ve gerekli tüm yardımı sağlamaya hazırdır.”

Bosna Hersek Dışişleri Bakanı Elmedin Konakovic de Twitter’dan, “Depremin yol açtığı can kaybı ve yıkımdan dolayı Türkiye’ye en derin başsağlığı dileklerimi iletiyorum. Düşüncelerim depremde yaralananlar ve hayatını kaybedenlerin aileleriyle. Türk halkının yanındayız, elimizden gelen yardımı yapmaya hazırız.”

Çekya Dışişleri Bakanı Jan Lipavsky, Türkiye ve Suriye’de çok sayıda can kaybına yol açan yıkıcı depremin kendisini derinden sarstığını kaydederek, “Yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dileklerinde bulunuyorum. Çekya, bugün arama kurtarma ekiplerini Türkiye’ye gönderiyor.”

Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt, Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybedenler için Türkiye ve Suriye’ye başsağlığı diledi

Arap Birliği Sözcüsü Cemal Ruşdi, yaptığı yazılı açıklamada, Genel Sekreter Ebu Gayt’ın, Türkiye ve Suriye’de deprem nedeniyle hayatını kaybedenlere başsağlığı, yaralılara ise acil şifa temennisinde bulunduğunu kaydetti.

Açıklamada, Ebu Gayt’ın uluslararası topluma “Türkiye ve Suriye’yi sarsan deprem nedeniyle Suriye’nin kuzeyindeki afet bölgelerine acil yardım yapılması” çağrısında bulunduğu aktarıldı.

Açıklamada ayrıca Arap Birliğinin uluslararası insani yardım kuruluşlarını “bu felaket karşısında gerekli insani yardım için acilen harekete geçmeye” çağırdığı vurgulandı.

“Cezayir, kardeş Türkiye Cumhuriyeti ve Suriye Arap Cumhuriyeti’ndeki kardeşleriyle bu dramın acısını paylaşıyor, bu iki kardeş ülkeyle tam dayanışma içinde olduğunu teyit ediyor ve bu çileyi büyük bir sabır, kararlılık ve sebatla aşmalarını temenni ediyor.”

Yemen Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Türkiye’nin güneyinde ve Suriye’de yıkıma yol açan şiddetli depremin etkilerinin üzüntüyle takip edilidği belirtildi. Yemen hükümeti olarak kardeş ülkeler Türkiye ve Suriye’yle dayanışma içinde olunduğu ifade edilen açıklamada, hayatını kaybedenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara ise acil şifa dileğinde bulunuldu.

Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Dışişleri Bakanlığı, sabahın erken saatlerinde meydana gelen, çok sayıda can kaybı ve yaralanmaya neden olan deprem için Türkiye Cumhuriyeti’ne taziye dileklerini sunmaktadır.” Açıklamada, Ürdün’ün kardeş Türk halkıyla ile dayanışma içerisinde olduğu belirtilerek, depremde vefat edenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar dilendi.

Umman Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Umman’ın depremden etkilenen Türkiye ve Suriye ile dayanışma içinde olduğu belirtildi. Depremde hayatını kaybedenler için Türk ve Suriye halklarına en içten taziyelerin sunulduğu kaydedilen açıklamada, yaralılar için acil şifa dileğinde bulunuldu.

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise Mısır’ın Türkiye ve Suriye’de depremde hayatını kaybedenler için taziyelerini sunduğu belirtildi. Türk ve Suriye halklarına en içten taziyelerin iletildiği ve yaralılara acil şifa dileklerinde bulunulduğu kaydedilen açıklamada, Mısır’ın “bu felaketle yüzleşmek için yardıma hazır” olduğu ifade edildi.

Etiyopya Dışişleri Bakanlığı, depremden büyük üzüntü duyduklarını belirterek “Türkiye hükümeti ve halkıyla dayanışma içindeyiz.”  Bakanlık, depremde hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerini ileterek yaralananlara acil şifalar diledi.

Filistin Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Onlarca binanın yıkıldığı depremde hayatını kaybeden yüzlerce şehit için Türkiye ve Suriye’ye en içten taziyelerimizi sunuyoruz.” 

13.02.2023

6 Şubat’ta Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde 7,7 ve 7,6 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi, Türkiye bir kez daha deprem gerçeği ile yüzleşti. AFAD’ın son açıklamasına göre 10 ili vuran depremde can kaybı yükselmeye devam ediyor. Depremin ardından çok sayıda ülkeden taziye ve yardım mesajları geldi, gelmeye de devam ediyor.

Avrupa Birliği (AB), merkez üssü Türkiye olan ve Suriye başta olmak üzere çok sayıda ülkeyi de sarsan depremi görüşmek üzere bir kriz toplantısı düzenledi. AB’nin kriz yönetimi ve insani yardımlardan sorumlu komiseri Janez Lenarčič, Türkiye’ye ekip gönderilecek ülkeleri şöyle açıkladı: Hollanda, Polonya, Romanya, Hırvatistan, Bulgaristan, Yunanistan, Çekya, Fransa, İtalya ve Macaristan. AB Sivil Koruma Mekanizması devreye girdi, haritalama gibi hizmetler için Copernicus Uydu Servisi’nin de aktive edildiği açıklandı.

AB, Türkiye için, İsveç ve Romanya’da bulunan acil durum stoklarından 500 geçici barınma ünitesi, 2 bin çadır ve 10 bin 500 yatak teslim edilmek üzere rescEU stratejik rezervlerini seferber etti. AB’nin bu desteği, AB Sivil Koruma Mekanizması aracılığıyla Arnavutluk, Karadağ ve Sırbistan ile birlikte AB üyesi 21 ülkenin sağladığı toplam 38 kurtarma ve sağlık ekibi desteğinin üzerine eklenen bir destek.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Uluslararası Kalkınma Ajansı’nın (USAID) İnsani Yardım Bürosu’ndan 160 kişi ve 12 arama kurtarma köpeğ Türkiye’de. Ekibin hemen Adıyaman’a geçmesi bekleniyor. Kaliforniya’dan 100’e yakın Los Angeles County itfaiyecisi ve yapı mühendisi ile birlikte özel eğitimli altı köpek de Türkiye’ye gönderildi.

Öte yandan ABD, Türkiye ve Suriye’ye 85 milyon dolarlık acil insani yardım da sağlama kararı aldı.

Azerbaycan: Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, 420 kişilik arama kurtarma ekibini Kahramanmaraş’a gönderdi. Olağanüstü Haller Bakanlığı, ilk ekibe ek olarak Türkiye’ye 227 kişilik yeni bir ekip daha gönderdi. Azerbaycan şu an sahada 725 arama kurtarma görevlisiyle çalışmalara yardım ediyor.

Öte yandan Azerbaycan, Türkiye’ye binden fazla çadır ve yüzlerce ısıtıcı da gönderdi.

Bulgaristan: Bulgaristan’dan 59 kişiyi taşıyan 19 kurtarma aracı Türkiye’ye yardım getirmek için depremin yaşandığı gün (6 Şubat) yola çıktı, akşam saatlerinde Edirne’deki Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye vardı. Bulgaristan Arama Kurtarma Ekibi’nin sorumlularından Kaloyan Donçev, Türkiye ile Bulgaristan’ın komşu ülke olmasına dikkat çekti ve “göz yumamazdık” dedi.

Çin: Çin, Adana’daki arama kurtarma çalışmalarına katılması için 82 kişiden ve dört arama kurtarma köpeğinden oluşan ekibini Türkiye’ye gönderdi. Çin, bu ekibin 20 ton malzeme ve ekipman gönderildiğini de açıkladı. Öte yandan Pekin hükümeti, 5,9 milyon dolarlık acil yardım desteği verileceğini de açıkladı.

İngiltere: İngiltere, 76 arama ve kurtarma uzmanı, ekipman ve kurtarma köpeğinden oluşan bir ekibi Türkiye’ye gönderdi.

Hindistan: Hindistan hükümeti, Ulusal Afet Müdahale Gücü’nü Türkiye için seferber etti. Özel eğitimli köpekler ve ekipmanlara sahip 252 görevli şu an afet bölgesindeki çalışmalara katılıyor.

Japonya: Japonya, Türkiye’deki deprem felaketinin ardından ilk tepki verenlerden. Deprem konusunda dünyanın en ileri teknolojilerine sahip olan Japonya, Türkiye’ye taşınabilir jenaratörler, tıbbi kitler ve gıda yardımıyla birlikte 73 arama kurtarma personeli gönderdi.

El Salvador: El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, “Türk halkı için dua etmeye devam ediyoruz” diyerek 100’ü aşkın personelden oluşan yardım uçağının Türkiye’ye gönderildiğini açıkladı.

Birleşik Arap Emirlikleri: Deprem sonrası Türkiye’ye yardım eli uzatan ülkelerden biri de Birleşik Arap Emirlikleri (BAE). BAE, Türkiye’ye ve Suriye’ye bir an önce arama ve kurtarma ekipleri gönderileceğini açıkladı. BAE Devlet Başkanı Şeyh Muhammed bin Zayed el Nahyan, Türkiye’ye bir sahra hastanesi kuracaklarını da belirtti.

Fransa: Fransa, 209 kişilik sivil güvenlik kurtarma ekibinin Türkiye’ye gönderildiğini açıkladı.

İspanya: İspanya Askeri Acil Durum Birimi’nden asker ve insansız hava araçları, Malatya Havaalanı’na gitmek üzere seferber edildi. Savunma Bakanı Margarita Robles, iki askeri uçakla 90’dan fazla kişinin Türkiye’ye geleceğini belirtti. Öte yandan İspanya, deprem bölgesine bir sahra hastanesi kurdu, İspanya Donanması’na ait “Juan Carlos I” ve “Galicia” adlı gemiler de Türkiye’ye doğru yola çıktı.

İspanya’nın kurduğu sahra hastanesi

Suudi Arabistan: Suudi Arabistan, deprem bölgesine destek için hava yardım koridoru oluşturma kararı aldı, ekip de gönderdi.

Irak: Irak, acil yardım ekipmanlarıyla birlikte 150 kişiden oluşan sivil savunma ekibini Türkiye’ye gönderdi.

Meksika: Meksika da depremden etkilenen bölgelerdeki arama kurtarma çalışmalarına yardım eden ülkelerden. Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’un talimatıyla 145 kişilik arama-kurtarma ekibi gönderdi. Arama kurtarma ekipleriyle birlikte kurtarma köpekleri de geldi.

Katar: Katar hükümeti de deprem bölgesine sahra hastanesi kuracak, acil yardım malzemeleri dağıtacak. Katar’ın finanse ettiği Qatar Charity de Gaziantep’te aktif bir rol üstleniyor. Qatar Charity, şimdiye kadar bölgede 27 bin sıcak yemek dağıttı, bölgeye yardım için ilk etapta 6 milyon dolar ayırdı. Bölgede 150 kişilik arama kurtarma ekibi gönderen Katar, Türkiye’ye 10 bin konteyner ev de gönderecek.

Pakistan: Pakistan, 85 arama ve kurtarma personelini taşıyan iki C-130 uçağını Türkiye’ye gönderdi.

Almanya: Almanya’nın Köln şehrinden 41 arama kurtarma görevlisi ve yedi köpek Türkiye’ye ulaştı. Daha sonra gelen arama kurtarma personelleriyle sahada çalışan Alman personel sayısı 115 oldu. İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Almanya’nın federal sivil savunma teşkilatının, deprem bölgelerine acil durum sığınakları ve su arıtma üniteleri gönderebileceğini söyledi. Türk yetkililerle koordine halinde olduklarını belirten Faeser, çadır, battaniye gibi ilk yardım malzemelerinin de en kısa zamanda Türkiye’ye gönderileceğini açıkladı. Almanya Başbakanı Olaf Scholz da deprem bölgesi için daha fazla destek sözü verdi.

Kanada: Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Türkiye ve Suriye’ye 10 milyon Kanada Doları (7,5 milyon dolar) gönderme kararı aldı.

Avustralya: Avustralya da 10 milyon Avustralya Doları (7 milyon dolar) yardım gönderecek. Öte yandan hafta sonuna kadar deprem bölgesine 72 kişilik bir arama kurtarma ekibi de gelecek.

Polonya: Polonya hükümeti, 178 itfaiyeci ve sekiz köpekten oluşan bir arama kurtarma ekibini Türkiye’ye gönderdi.

Tayvan: Tayvan hükümeti, ilk olarak üç arama köpeği ve 40 kişilik bir arama kurtarma ekibini seferber ederek Türkiye’ye gönderdi. Daha sonra Tayvan, beş arama köpeği ve 13 ton yardım malzemesiyle birlikte 130 kişilik bir ekibin daha Türkiye’ye yola çıkmaya hazır olduğunu ve haber beklediklerini söyledi.

Ukrayna: Ukrayna, 100 kişiden oluşan arama ve kurtarma ekibini Türkiye’ye gönderdi. Ukrayna Devlet Acil Durum Servisi Sözcüsü Oleksandr Khorunzhyi, “Ülkemizde savaş var fakat yardım etmeliyiz. Bu yardım karşılıklı. İnsanlar canlarına sahip çıkmalı, sahip oldukları en önemli şey bu. Türk halkının yanındayız” dedi. Ukrayna’dan gelen arama kurtarma ekipleri, depremde evini kaybedenler için de Antakya’ya çadır kent kurdu.

Rusya: Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, Türkiye’ye 150 kişilik arama kurtarma ekibini taşıyan iki adet İl-76 uçağını gönderdi. Rusya Devlet Başkanı Putin, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a taziye mesaj yolladı, gerekli her türlü yardımı yapmaya hazır olduklarını söyledi.

İsrail: İsrail, Türkiye’ye 450 insani yardım ve arama kurtarma personelinin bulunduğu iki uçak gönderdi. “Zeytin Dalları” adlı insani yardım ekibini, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) Ulusal Kurtarma Bölümü Başkanı Golan Vach koordine ediyor.

İsviçre: İsviçre, 80 arama kurtarma uzmanı ve sekiz köpeğin bulunduğu bir ekip gönderdi.

Moğolistan: Moğolistan da Türkiye’ye arama kurtarma ve sağlık personeli gönderdi. 35 kişilik arama kurtarma ekibi ve sağlık personelinin yanı sıra bin 500 battaniye, 10 ton konserve et, 2 ton mum ve diğer yardımları taşıyan uçak Türkiye’ye doğru yola çıktı.

Güney Kore: Güney Kore, 118 arama kurtarma personeliyle deprem bölgesindeki çalışmalara katılıyor. Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’ye acil insani yardım için 5 milyon dolar teklif etti.

Avustralya: Avustralya, 72 kişilik arama kurtarma ekibini Türkiye’ye gönderiyor. Avustralya, Türkiye ve Suriye’ye toplam 6,9 milyon dolar yardımda bulunacaklarını açıklamıştı.

Yunanistan: Yunanistan’da devlet görevlililerin yanı sıra tüm siyasi partiler Türkiye’deki depremin ardından taziye mesajı yayımladı. Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, yardım için enkaz ve itfaiye birimlerinin Türkiye’ye gönderildiğini duyurdu. Miçotakis, Türkiye’nin talep etmesi halinde Yunanistan’ın depremden etkilenen bölgelere ilaç, çadır, battaniye ve sağlık ekipleri göndermeye hazır olduğunu belirtti.

Miçotakis’in bu açıklamalarının ardından C-130 askeri nakliye uçağı, 21 itfaiye ve enkaz kurtarma komandosu, iki enkaz kurtarma köpeği, beş doktor ve sismolog Efthimios Lekkas, Türkiye’ye gönderildi.

Comments are closed.