logo

Ben sıklıkla müzikle düşünürüm, düşlerimi müzikle yaşarım. Albert Einstein

https://youtube.com/watch?v=tIEfHmp3ghg
Bu dünya silah tüccarlarına kalacak çünkü herkes birbirini öldürmekle meşgul. Bu hayatta kalmanın sırrıdır: Asla savaşa girme.. Özellikle de kendinle. Lord of War (2005)

Baştanbaşa bütün dünya, bir damla kanın yere dökülmesine değmez. Sadi Şirazi

Uygarlığımız ilerlemiyor diyemeyiz; çünkü her savaşta daha yeni öldürme yöntemleri kullanılıyor. Will Rogers

Birisi barışı başlatmalı, tıpkı savaşı başlattığı gibi.
Bir çocuk öldü.” demek kolay, ”Benim evladım öldü.” demeyi denesene
Tanrı düşmanlarıma acısın ve merhamet göstersinçünkü ben göstermeyeceğim. 🙁 George Smith Patton
Savaşı zenginler çıkarır, yoksullar ölür. 
Tüm savaşlar iç savaştır, çünkü tüm insanlar kardeştir. 
Savaş kimin haklı olduğuna değil, kimin güçsüz olduğuna karar verir.
*ÖZEL*
2022 (OCAK-ARALIK)
https://youtube.com/watch?v=07NFtbNi1Jw
(Hatırlar mısın; sen doğduğunda sen ağlıyordun; fakat herkes gülüyordu. Öyle bir ömür sür (hayat geçir) ki, ölümünde herkes ağlasın, bir tek sen gül!)

Vazoyla saksının farkını sen söyleme çiçeklerden sor.

Kokuları çiçeklerin duygularıdır.

Çiçeklerin açtığı yerde umutlar da canlanır.

Kirli çevre insanın ruhunu kirletir.

M.Ö. 15.yüzyıl kadar erken bir tarihte dahi Çin’de krizantem bir çiçekli bitki olarak ekilmekteydi. Antik bir Çin kenti Chu-Hsien olarak adlandırılmıştı, bunun anlamı “kasımpatı kenti”dir. Çiçek Japonya’ya büyük ihtimalle M.S. 8. yüzyıl dolaylarında getirildi. İmparator çiçeği resmi mührü olarak kabul etti. Japonya’da çiçeğin kutlandığı ve “Mutluluk Festivali” olarak anılan bir festival bulunmaktadır.

Sen çiçek olup etrafa gülücükler saçmaya söz ver. Toprak olup seni başının üstünde taşıyan bulunur.

Ukrayna’nın ulusal çiçeği olan ayçiçeği, üretim miktarı açısından da Rusya’ya ait desek yalan olmaz. Özellikle Rusya ve diğer Avrupa ülkeleri, dünyadaki ayçiçeği üretiminin %60’ını gerçekleştiriyor. Doğurganlığı ve güneşin enerjisini yansıtan ayçiçekleri, görünümleriyle de ortaya harika manzaralar çıkarıyor. Sürekli güneşi takip eden, başını hep güneşe döndüren bu güzel çiçekler, gece olduğunda da başlarını eğip sanki bir uykuya dalıyor ve güneşin yeniden doğmasını bekliyor.
https://youtube.com/watch?v=Au8PelJ4Mf8
Resmi olarak Kanada Lale Festivali adını taşıyan Ottawa lale festivali, dünyanın en büyük festivalidir ve 2009’te sadece hafta sonları yerine üç haftalık dönemin her gününe genişletilmiştir.
Lale’nin anavatanı Asya’nın doğusundadır. İlk olarak bugünkü Türkiye topraklarında görülmüştür. Fakat çiçek ilk kez Hollanda’da  yetiştirilmiş. Ve gerçekten ön plana çıkmıştır.
Lalenin Hollanda’da yetiştirilmesi Flaman botanikçisi Carolus Clusius’la başladı. 1593 yılında Leiden Üniversitesi’nin yeni botanik bahçesi direktörlüğüne getirildiğinde kendi lalelerinden bazılarını ekti. Sonuç olarak, 1594 lalenin Hollanda’da yetiştirilmeye başlanmasının resmi tarihi olarak kabul edilir.
Müzik, insanlığın hizmetine verilmiş çok büyük bir ödüldür. George Crumb

Önemli olan müziğin dilini şarkısını hissetmek. Bu bana büyük mutluluk veriyor. Sadece mükemmel piyano çalmak bana mutluluk vermezdi. – Fazıl Say

Müzik insan ruhunu dalgalandıran okşayan ve ona ince zevkler tattıran üstün bir sanattır. Hugo Riemann

Bence müzik, kendi başına bir ilaç ve hangi kültürden olursak olalım insanlığın kendini anlatabilmesinin en iyi yoludur. Billy Joel

Comments are closed.