logo

Renkler ve bizim Dünyamız

Son birkaç yıldır dünyanın gündeminde olan iklim değişikliği ve beraberinde tartışılan tüketim alışkanlıkları, birçoğumuzu bu konuda yaşam tarzımızda değişiklikler yapmaya itti. Bununla ilişkili olarak bu yılın trendlerinden biri de sık sık eşya değiştirme yerine daha zamansız, uzun süre kullanılacak parçaları tercih etmek. Eğer eşyalarınızı yenilemeyi düşünüyorsanız klasik ve dayanıklı parçalar alıp uzun yıllar kullanmak, bu yılın uzun vadede sizi rahatlatacak trendlerinden biri.

Ayrıca kullanacağınız eşyaların kalitesinin doğru seçilerek temizlik ve bakımının da en hızlı ve kolay şekilde yapılabiliyor olması da önemlidir. Neticede yaşam alanınız olan evinizin temiz, ferah ve rahat kullanabilir olması eve geldiğinizde sizleri mutlu eden, ferahlatan bir ortam olmasını kim istemez ki! Misafirlerinizi ağırlayacağınız güzel ve aydınlık bir ev herkesin hayalidir ve istediğiniz ev için ayırdığınız bütçeye uyarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

Konut, Ev Yaşam alanımız, dekorasyonu herkes için önemli ve doğru dekore edildiğinde hem mutlu edebilen hem de kullanışlı bir hale gelebilen bir alan olabilir. Işıklandırma, renk ve mobilya seçimi ev dekorasyonunuzu yaparken dikkat etmeniz ve göz ardı etmemeniz gereken unsurlardır.

Ev dekorasyon modellerini incelediğinizde en trend uygulamanın, evin farklı duvarlarını birbiri ile uyumlu farklı renklere boyamak olduğunu görebilirsiniz. Bunun gibi bir uygulamayı tercih edebilir ya da evinizin geniş bir duvarını kendinize tuval olarak seçebilirsiniz.
Ev dekorasyonunda minimalizm son dönemlerin en çok tercih edilen uygulamalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu uygulama özellikle düzenli bir görünüm yaratması açısından önemli olmakla birlikte, doğru mobilya seçimi ile minimalizmi çok daha kullanışlı bir hale getirebilmeniz de mümkün.
Özellikle küçük ve büyük eşyalarınızın renk uyumunu en güzel şekilde ortaya çıkartabilmek için doğru ışık rengi seçimi önemli bir nokta. Işıklandırma evinizin sıcak ya da soğuk görünmesini sağlayabilir. Işıklandırmayı evinizin özel olarak dekore ettiğiniz bölgelerinde kullanarak, evinizin aydınlanmasını sağlarken farklı bir ambiyans tasarlayabilmeniz de mümkün. 
Evinizi pastel renk tonları ile donatırken daha özgür davranabilirsiniz. Hatta pastel tonlar arasına sıcak renkleri katarak farklı ve modern bir denge yakalayabilmeniz de mümkün. Aynı şekilde mobilya ve ev dekorasyon ürünlerinin seçiminde de uyumsuz kompozisyon yaratacak ürünlerin seçiminden kaçınmanız doğru olacaktır.
Ev dekorasyonunda en önemli nokta, renklerin doğru kullanımıdır. Bu yüzden eşya seçiminizde özellikle renklerin birbiri ile uyumundan faydalanmanız akıllıca olacaktır. Özellikle sıcak renklerin yoğun bir şekilde bir arada kullanımından kaçınmanız gerekiyor. Bu durum evinizde dengesiz ve dağınık bir görünüme neden olabilir.
Evinizi dekore ederken konfor alanlarınızı daraltmayacak sadelikte olan ve evinizi daha kullanışlı hale getirecek fikirleri tercih etmeniz gerekiyor. Elbette dekorasyonda en önemli noktalardan birinin nasıl bir kompozisyon oluşturmak istediğiniz ile ilgili olduğunu unutmamalısınız. 
Uzun saplı, hafif kokulu pembe ve beyaz çiçekleri olan bitki Gypsophila adı ile de bilinir. Yaklaşık 45 cm boyuna ulaşan bitki, bahçelerdeki güzel görünümünü evlerinize taşıyabilir yani saksıda da yetiştirilebilir.
Sonbahar aynı zamanda ilk hasat zamanıdır. Eylül – Kasım ayları arasında renk değiştiren çiçekler ile Sonbaharı, hiç bilmediğiniz yönleriyle diğer tüm mevsimlerden daha çok seveceksiniz. Orkide zarafeti bu kasvetli görünen mevsime canlılık katarken, Lale ve Zambak grubu çiçekleri görsel şölene dönüşür. Dökülen yapraklar biz hüzün değil de enerji verir ruhumuza. Bu arada neden sonbaharda ağaçlar yaprak döker biliyor musunuz?

Sonbahar tüm renkleri ile kendisini modada, dekorasyonda ve hayatımızın bütün detaylarında göstermeye başlamışken, doğanın makyaj değiştirdiği bu dönemde çiçekler hakkında bilmek istedikleriniz..

Nedense 4 mevsimin en hüzünlüsü olarak resmedilir sonbahar. Oysa ki yüzlerce film için ilham kaynağı olmuşken neden hep kasvetli, donuk ve depresif ifadelerle anlatılır bilinmez. 

Bahçe düzenlemesi işinde en önemli konulardan birisi de zamanlamadır. Tüm bu işlemleri belirli periyotlar halinde yaparsanız her şey istediğiniz gibi olacaktır. Kış için hazırlık yapılacak ise bunu yaz sonuna doğru yapmalısınız. Yaz için hazırlık yapılacak ise bunu da kış sonuna doğru yapmalısınız.

Ekilecek alanlar, yürünecek yol ve süslenecek kısımlar belirlendikten sonra, masa konacak bölüm de belirlenmelidir. Bahçede çalışırken yorulduğunuzda dinlenmek veya bir çay molası vermek yerinde olacaktır. Böylelikle bahçe işleri zevkli hale gelecektir. Bazen de yetiştirdiğiniz taze ürünleri bahçe içinde odun ateşinde basit tencerelerle köy usulü pişirip yemeniz gerekebilir. Bunun tadına da doyum olmayacaktır.

Bahçe düzenlemesi yapılırken, bahçe peyzaj işi de birlikte düşünülmelidir. Yürünecek yollar önceden belirlenmeli ve o kısımlara taş ya da parke döşemesi yapılabilir. Dilerseniz doğal olarak toprak yol da yapabilirsiniz.

Bahçenin görünen ön kısmına renkli çiçekler, bodur ağaçlar, süslü çiçekler ekilebilir. Böylece hem daha güzel bir görünüm elde edilir hem de arka bahçede ekmiş olduğunuz sebzeler korunmuş olur.

Eğer sebze ve yeşillik tarzı mutfak ihtiyaçları ekilecek ise, bahçenin arka tarafları tercih edilmelidir. Ama güneş gören bir yer olması da avantaj sağlayacaktır. Ön tarafta ayak altında kalmamalıdır. Bazen de yanlışlıkla üzerine bir şeyler düşebilir. Bu nedenlerden dolayı bahçenin ayak altı olmayan kısımları tercih edilmelidir.

Öncelikle toprak ekime hazır hale getirilir. Toprak hazır olmadan hiç bir işlem yapılamaz. Tüm ürünlerimiz toprağın kalitesine göre kendisini bize gösterecektir. Toprağı hareketlendirmek için, çapalama ve havalandırma işlemleri yapılmalıdır. Gerekiyorsa doğal gübreler eklenebilir. Eğer toprak çok zayıflamış durumda ise, dışarıdan daha taze topraklar ilave edilebilir. Tohumlar hazır edilir. Toprağa uygun tohumlar tedarik edilir. Dikim mevsimi geldiğinde hazırlanmış olan toprağa tohumlar ekilir.

Bahçe düzenleme, bir sonraki yıl için hazırlık kapsamında olabileceği gibi; 3 ay sonrası için de olabilir. Önemli olan bitkilerin harekete geçtiği bahar aylarından önce, düzenleme işinin bitmiş olmasıdır. Kış aylarının bitmesine yakın bahçe düzenlemesi yapılabilir.

Ev alırken kat irtifakı, kat mülkiyeti ve iskân gibi belgelerin eksiksiz olmasına dikkat etmelisiniz. Peki, bu belgeler ne anlama geliyor? Kat irtifakı, inşa aşamasında olan binadan ev sahibi olacağınızı belirten belgedir. Kat mülkiyeti ise binanın inşası bittikten sonra düzenlenir ve evin size ait olduğunu belirtir. İskân belgesi ise binanın, inşa süreci öncesinde belediyeye verilen projeye uygun bir şekilde tamamlandığını belirten ve yapının yasal olduğunu gösteren bir belgedir. İskanı olmayan binalar yasal statüsünde değildir ve elektrik, su gibi abonelikler yasal olarak dairelere bağlanamaz. Üstelik bina yasal olmadığı için, çıkabilecek bir yıkım kararı sonrasında hakkınızı savunamazsınız. Bu nedenle belgeleri incelemeli, eğer inşa sürecinde bir yapıdan daire alıyorsanız güvenilir bir şirketten daire aldığınıza emin olmalısınız.

Hem daha önce içerisinde oturulmuş hem de sıfır ev alırken dikkat edilmesi gerekenler arasında, kesinlikle alacağınız evin yapımında kullanılan malzemelerin ve işçiliğin kalitesine önem vermek var! Malzeme ve işçilik kalitesinden ödün verilerek yapılmış bir ev, gelecek dönemlerde eviniz için planda olmayan harcamalar yapmanıza neden olabilir. Bu nedenle parkeleri, banyo ve mutfak dolaplarını, pencereleri ve kapıları, varsa ankastre ürünleri incelemelisiniz. Ayrıca binada mantolama ya da dairede ısı ve ses yalıtımı olup olmadığını da kontrol edebilirsiniz.

Siz hayalinize kavuşmak için heyecanlanırken bazı kişiler bu süreçte hayal kırıklığı yaşamanıza ve maddi-manevi sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. İşte, tam da bu nedenle ev alırken dolandırılmamak için güvenilir emlak danışmanlarından yardım almalısınız. Bunun yanında oluşabilecek bazı sorunları önceden engellemek için yapmanız gerekenler de elbette var!

İşinize, çocuklarınızın okuluna uzak ya da şehir merkezine yakın olmayan bir ev aldığınızda bu, ileriki dönemlerde sizin için sorun oluşturabilir. O nedenle “Ev alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun cevaplarından biri kesinlikle konum! Ulaşım olanakları konusunda başarılı, sosyal etkinlik noktalarına, işinize ya da çocuklarınızın okullarına yakın semtleri değerlendirmek, ev seçerken önem vermeniz gereken noktalar arasında yer alıyor.

Yaşam alanınızı değiştirmek hem yorucu hem de maddi olarak sizi zorlayabilecek bir şeydir. Bu nedenle konut almayı planlıyorsanız, uzun süre o evde konaklayacağınızı düşünerek adım atmalısınız. Bu aşamada, evinizin sizin için yeterli olup olmadığına karar vermelisiniz. Evin metrekaresi, oda sayısı gibi unsurlar karar vermenize yardımcı olabilir. Evi gezerken hangi odayı hangi amaçla kullanacağınızı ve aileniz için yeterli olup olmadığını düşünmelisiniz. Eğer evliyseniz ve ailenizi büyütmek gibi bir planınız varsa geleceği de düşünmeli ve büyüklüğü bu doğrultuda olan bir ev tercih etmelisiniz. Örneğin evinizin bir odasını çalışma odası olarak kullanmayı düşünüyorsanız ve bebeğiniz olsun istiyorsanız 2+1 bir ev sizin için yeterli olmayacaktır.

Çalışıyorsunuz ve her ay çalışmanız karşılığında belirli bir maaş alıyorsunuz. Faturalar, kişisel giderler, çocuklarınızın eğitim masraflarının yanında eğer ev sahibi değilseniz kira gibi giderler doğrultusunda maaşınızın belli bir bölümünü tüketiyorsunuz. Rahat bir şekilde yaşamak, gelecek kaygısını büyük oranda azaltmak için ise birikim yaparak ev sahibi olmak hemen hemen herkesin hayali! Peki, bu büyük hayalinizi gerçekleştirirken bazı noktalara dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?


Peki hangi rengin hangi duyguları canlandırdığını biliyor musunuz?

Hayalinizdeki evinizi kendi tasarım ve zevkinize göre hazırlayın. Zevkler ve renkler tartışılmaz. Bu Dünyanızı kurmaya yardımcı olacak videolarla başlayalım o zaman.

Bir çoğumuzun hayellerinde Doğa ile yaşamak düşüncesi vardır. Kim istemez ki.

Huzur içinde yaşayabileceğiniz. başka bir Dünya.

Hafta sonu evinizde dinlenebileceğiniz başka bir Dünya.

Taş evin içi de dışı gibi lüks ve çağdaş. Taşın iç duvarlarda da kullanıldığı görülüyor resimde. Bununla birlikte hasır ve ahşap gibi farklı malzemeler de kullanılmış.
Kullanılan malzeme sayesinde uzun yıllar ayakta kalabilir. Son olarak binaya estetik katan ahşaptan yapılma kırmızı panjurlar evi çekici kılan özelliklerden biri.

Taş evlerin avantajlarından biri çok fazla bakıma ihtiyaç duymadan yıllarca ayakta kalabilmeleri. Bu sayede çok masraf etmeden uzun yıllar ayakta kalabilen bir eve sahip oluyorsunuz.
Bahar geldi, bahçe ve çiçekleri sevenler için öneriler.

Peyzaj düzenlemesi yapabilmek için bitkiyi tanımak önemlidir aldığınız bitki çok küçük olabilir fakat bitki materyali inşaat malzemesi gibi değildir, yıldan yıla kütle yada form olarak değişir bitki seçerken büyüdüğünde alacağı şekil ve boy dikkate alınmalıdır.

Comments are closed.