logo

Beklentileri bıraktığınızda, yaşamayı öğrenirsiniz.

2024

Rossa [ Full Album Terbaik 2021 ] Lagu Indonesia Terpopuler Sepanjang Masa

Best of palak muchhal🎤 top bollywood songs of palak muchhal

Best Of Nazia Hassan Songs | Disco Deewane | Boom Boom | Khushi | Lekin Mera Dil

Гульнур Сатылганова – ВСЕ ХИТЫ | ТОП 20 ЛУЧШИХ ПЕСЕН

Nigina Amonqulova FULL LIVE CONCERT

Mix – Mähri Pirgulyýewa

Nilufar Usmonova – Arslonim nomli albomi 2017

Mix – Mädina Säduaqassowa

MIX🎡якутской эстрады✨январь 2020 год

Mix – Ankhmaa

ГУЗЕЛЬ УРАЗОВА – 50 ХИТОВ (Премьера, 2022)

Ирина КРУГ – ЛУЧШИЕ ПЕСНИ /ВИДЕОАЛЬБОМ 

Валерия – Страна Любви MC Rip

Mother Fish (Album) Sophie Villy 1/11

Top-Titel – Narine Dovlatyan Narine Dovlatyan1/16

RÖYA (SLOW) ƏN SEÇMƏ HƏZİN MAHNILAR / 55 DƏQİQƏ RÖYA DİNLƏ / 2023

گذشته های شیرین ـ هایده ـ معین ـ مهستی ـ گوگوش ـ ابی ـ داریوش ـ سیاوش قمیشی ـ ستار ـ ویگن ـ فتانه

Petek Dinçöz – Sen Değmezsin (Full Albüm)

Гульнур Сатылганова – ВСЕ ХИТЫ | ТОП 20 ЛУЧШИХ ПЕСЕН

Nigina Amonqulova FULL LIVE CONCERT

Mahri Pirgulyyewa TOP 10 Saylanan Aydymlary | 2021

Mix – Mähri Pirgulyýewa

Mixes are playlists Youtube makes for you

Nilufar Usmonova – Arslonim nomli albomi 2017

Mix – Mädina Säduaqassowa

Mixes are playlists Youtube makes for you

MIX🎡якутской эстрады✨январь 2020 год

Mix – Ankhmaa

ГУЗЕЛЬ УРАЗОВА – 50 ХИТОВ (Премьера, 2022)

Ирина КРУГ – ЛУЧШИЕ ПЕСНИ /ВИДЕОАЛЬБОМ

Валерия – Страна Любви MC Rip

RÖYA (SLOW) ƏN SEÇMƏ HƏZİN MAHNILAR / 55 DƏQİQƏ RÖYA DİNLƏ / 2023

گذشته های شیرین ـ هایده ـ معین ـ مهستی ـ گوگوش ـ ابی ـ داریوش ـ سیاوش قمیشی ـ ستار ـ ویگن ـ فتانه

Petek Dinçöz – Sen Değmezsin (Full Albüm)

Νατάσα Θεοδωρίδου – Υπ’ ευθύνη μου (Full Cd)DESI SLAVA | 2004 | FULL ALBUM – Bengü En Iyi Sarkılar 2021 | Top 34 Bengü Şarkısı 2021 💔

Best Of Lidija Bacic Lille Maya Sar – Mix – Ceca – najveći hitovi – Karolina Goceva – Koj da mi zapee (Official Lyrics Video)

Irene Grandi Greatest hits New Album 2018 | Irene Grandi Greatest punta su New Album 2018

Christina Stürmer (CS) im TV (Full Concert) @ZDFBauhausBeatrice Egli – Bis hierher und viel weiter (Gold Edition) – offizieller Albumplayer

Nicoleta Nuca – Nu sunt Lyrics/Versuri – Delia Matache Albumul complet 2018 || Delia Matache Greatest Hits 2018 – Szilvia Péter Szabó NOX – Bűvölet (Official Full Album) – ManuElla – Blue and Red (Eurovision Song Contest 2016)

Українська музика💕Неповторна збірка українських пісень🎶Популярна українська естрада💙💛

Birgit Õigemeel – See öö – Patrisha – Es Varu Būt Tāvilija matačiūnaitė Dabar Geriausi Mūsų Vakarai – Karen ТУЗ, Анжелика Агурбаш – По Нервам (Премьера песни, 2022)

CC Catch – 80s Music Greatest Hits Best Songs – Sarah Connor Greatest Hits – Best Songs of Sarah Connor PLAYLIST – Emmelie de Forest Album + 1

Annemie Coenen (Ian Van Dahl/Annagrace) – Artist Mix* Astrid.S Best Songs Playlist 2022* Whigfield – Another Day* Ace of Base – The Sign (1993) [Full Album]* Andrea Corr – Take Me I’m Yours* Kate Bush – 2022 Mix* Liliana Catia Aveiro – Sei que não vais voltar* Rosalía – Mix 2022* Les Meilleures Chansons Françaises 80s ♫Patricia ♫Kaas greatest hits ♫♫ Best of Années 80 Français ♫

Bengü En Iyi Sarkılar 2021 | Top 34 Bengü Şarkısı 2021 💔

Νατάσα Θεοδωρίδου – Υπ’ ευθύνη μου (Full Cd)

Karolina Goceva – Koj da mi zapee (Official Lyrics Video)

Ceca – najveći hitovi

Best Of Lidija Bacic Lille – Lidija Bacic Lille Mix – Lidija Bacic Lille Najveći Hitovi2023

Irene Grandi Greatest hits New Album 2018 | Irene Grandi Greatest punta su New Album 2018

Beatrice Egli – Bis hierher und viel weiter (Gold Edition) – offizieller Albumplayer

Christina Stürmer (CS) im TV (Full Concert) @ZDFBauhaus

Debbi – Touch The Sun

ManuElla – Blue and Red (Eurovision Song Contest 2016)

Edyta Górniak – Jak najdalej

Szilvia Péter Szabó

NOX – Bűvölet (Official Full Album)

Delia Matache Greatest Hits 2018

Nicoleta Nuca – Nu sunt Lyrics/Versuri

Українська музика💕Неповторна збірка українських пісень🎶Популярна українська естрада💙💛

Karen ТУЗ, Анжелика Агурбаш – По Нервам (Премьера песни, 2022)

vilija matačiūnaitė Dabar Geriausi Mūsų Vakarai (feat. Marijonas Mikutavičius)

Patrisha – Es Varu Būt Tā

Birgit Õigemeel – See öö

Emmelie de Forest Album + 1

Sarah Connor Greatest Hits – Best Songs of Sarah Connor PLAYLIST

CC Catch – 80s Music Greatest Hits Best Songs

İKİNCİ BÖLÜM

Vedaları Sev!

Veda insanı en çok zorlayan duygulardan biridir. Bazen hayatın akışı bizi buna zorlarken bazen de hoşça kalabilmek için gideriz. O halde tam olarak ne için veda ederiz? Bir daha görmeme ihtimali mi bize bunu yaptıran, yoksa yaşananlara, edinilen tecrübelere bir teşekkür mü? İyi ya da kötü paylaşımda bulunduğumuz bir yerden, bir kimseden taşınırken o son noktaya varıldığındaki isteksizliğin sebebi ne olabilir?

Elbette hiçbir şeye veda etmek kolay değildir ancak yaşam boyunca bazen kucak açar, bazen de veda ederiz. Alışkanlıklarla, kişilerle, yer/mekan ya da bir şehirle vedalaştığımızı sanırken aslında veda ettiğimiz yaşarken paylaşılan duygularımız, biriken anılarımızdır. Bazı vedalar kısa süreliyken bazıları bir daha görmemek üzere olabiliyor. İste tam bu nokta da vedanın süresi aslında yaşadığımız acıyla paralel ilerliyor. Birey eğer kısa süreli veda ediyorsa pek bir sarsıntı yaşamazken, bir daha görüşmemek üzere veda ettiğinde aslında ölüm acısıyla eş bir yas sürecine giriyor. Nasıl ki bir yakınımız vefat ettiğinde onu bir daha görmeyeceğimizi bilerek acı çekiyorsak, hayattayken ettiğimiz uzun süreli vedalarda da aynı acıyı yaşıyoruz.

İyi hissettiren, eksikliği yaşanan vedaların yanında kötü hisler uyandıran, hazzetmediği yer veya kişiden ayrılırken de beden ilginç bir şekilde aynı duyguları yaşıyor. Vedaları kabul etmek önümüze yeni çıkan olanaklara kucak açmamızı sağlıyor. Rahatlıkla vedalaşın, üzüntülerinize ufak tecrübeler edinin, hatıralarınızla yüzleşin, kazanımlarınızı sevin. Yaşamın götürdüklerine yürekten veda edin, yaşamın getireceklerine tebessümle kucak açın.

Sizlere; olayın üzüntüsünü yaşadıktan sonra veda edilen şeye ya da bireye değil, vedanın ardından gelecek yeniliklere konsantre olmanızı ve o anıları en nadide köşenizde saklamanızı öneriyorum.

PSİKOLOG AYŞE DÜŞÜNGÜLÜ

Veda Etmek Çok Zordur

Sizi mutlu eden bir şeyi geride bırakmak çok zordur. Bir bölümü kapatmak çok zordur. Bir daha hiç görmeyeceğinizi bilerek veda etmek çok acı verebilir. İstediğiniz ancak sizde kalmaması gerektiğini bildiğiniz bir şeyden ayrılmak sizi çok incitebilir. Bazen sayfayı çevirmeniz ve o bölümü bitirmeniz gerekir. Ben de çok iyi bilirim. İşinizi değiştirmek, arkadaşınızı kaybetmek, eve fazla kişi sığmadığından evi değiştirmek zorunda kalırsınız. Bir sayfayı kapatırız, onunla vedalaşırız ve sonra başka bir sayfa açar, onda karşımıza çıkan yeniliklere merhaba deriz.

Hayatınıza yeni bölümler ekleyebilirsiniz ancak yazmaya devam etmek için temiz sayfalara ihtiyacınız var. O eski bilindik bölümün sona ermesi gerekiyor ancak o hala orada duruyor olacak. İzleri yeni sayfalara da yansıyacak. Neden o bölümleri tamamen kapatmanız gerektiğini anlarsanız her şey mantıklı görünecek. Eğer geçmişi geçmişte bırakırsanız her şeyin bir anlamı olacak. Vedalaşmak kolay değil. Ancak bir kez acının üstesinden gelirseniz, karşınıza çıkabilecek yeni zorluklara hazır olacaksınız. Bazen bir şeyi kaybetmenin verdiği acı, onu ekstra bir yük olarak sürekli omuzlarınızda taşımanın verdiği acıdan daha sağlıklıdır.

Veda ettikten gelen boşluk hissi

Bunu açıklamak kolay değil ama büyük ihtimalle herkes anlar. Çünkü her birimiz öyle ya da böyle bir şekilde bu deneyimi yaşamışızdır. Arkasında doldurulması çok zor bir boşluk bırakan vedalar vardır. Belki bir daha hiçbir zaman o boşluğu doldurmayacaksınız. Bilinmezle yüzleşmek, konfor alanınızdan ayrılmak ve bir sayfayı kapatmak çok zordur. Çünkü yeni bir sayfa açmanız gerektiğini fark etmek de zorlu bir şeydir.

Bir boşluk hissi yaşayacaksınız, doğru. Çünkü kaybın sebep olacağı acı gerçektir ve o acıyı halının altına süpürmeye çalışmak ileride daha da güçlü bir şekilde ortaya çıkmasına neden olacaktır. O boşlukla başa çıkabilmek ve bir sayfayı kapamanızın zamanı geldiğinde bunu fark etmek için veda etmeyi öğrenmek zorundasınız. Şu anda size acı veriyor olabilir ancak bu acı zamanla geçecek.

Veda etmenin büyüsünü genellikle hemen fark etmezsiniz. Ancak sonrasında başınıza gelen her şeyde o büyüyü hissedeceksiniz. İnanın bana dünyalar kadar ihtimalin kapıları size açılacak. Yaralarınızın kapanmasının ardından ise daha pek çok güzellik sizi bekliyor olacak. Veda etmenin büyüsü genellikle ardından başka bir şeye merhaba demekte yatar.

Eğer boşlukla başa çıkmayı öğrenirseniz, eğer onu gereksiz yere büyütmezseniz ve eğer ona gereken alanı tanırsanız… İçinizden ağlamak geldiğinde ağlar, yaralarınızın iyileşmesi için kendinize zaman tanırsanız, işte o zaman bunların ardından geleceklere hazır olacaksınız. Veda etmek çok zordur ancak bir kere bunu yapmayı başarırsanız, iyileşeceksiniz ve kendi başınızın çaresine bakmayı öğreneceksiniz. Veda etmeyi öğrenmek, büyümeyi öğrenmek demektir.

İlerlemek için veda etmek zorundasınız

İlerlemeye devam etmek için veda etmek zorundasınız; yeni bir bölüme başlamak için diğerini sonlandırmak zorundasınız. Artık yeni bir başlangıç yapmanızın zamanı gelmiş olabilir. Dünya durup dinlenmez ve siz de onun bir parçasısınız.

Hayat yolculuğundaki sadık arkadaşınız korku, sizin için tanıdık olan şeylere yapışıp kalmanıza sebep olur. Çünkü size tanıdık olmayan şeyden korkarsınız. Ancak korkuyu yenecek güce sahipsiniz.

Geriye baktığınızda hayatınızın ne kadar değiştiğini göreceksiniz. Siz bile, şimdiye kadar elde ettiğiniz bilgi birikimiyle, bugün geldiğiniz noktayı tam olarak tahmin edemezdiniz. Verdiğiniz kararlar nedeniyle bugün olduğunuz yere ulaştınız. Bu kararlardan biri de veda etme kararınızdı.

Nasıl yapabileceğinizi öğrenme zamanı. Yeni şeyleri, bir vedadan sonra gelecek merhabanın nasıl bir şey olacağını hayal etmek zordur. Kolay bir şey değildir ancak kesinlikle iyi bir şeydir. Veda etmek çok zordur ama yeniliğin büyüsünü unutmayın.

“Veda ettiler ve vedalarında aynı zamanda bir hoşgeldin vardı.”

– Mario Benedetti

Psikolog Adriana Díez

Dana Winner Greatest Hits Full Album – Best Of Dana Winner Playlist 2020

Les Meilleures Chansons Françaises 80s ♫Patricia ♫Kaas greatest hits ♫♫ Best of Années 80 Français ♫

Rosalía Vila Tobella

Top 20 canciones

Sei que não vais voltar

KOMPLETTE PLAYLIST

Kate Bush 2022 Mix 

ANDREA CORR

KOMPLETTE PLAYLIST

Ace of Base – The Sign (1993) [Full Album]

Astrid.S

Best Songs Playlist 2022

Annemie Coenen  

(Ian Van Dahl/Annagrace)

Hayal kırıklıkları insan için havadaki gök gürlemesi fırtınaları gibidir. Friedrich Schiller

İNSANLARI HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATIP DA İÇLERİNDEKİ ÇOCUĞU KAYBETMELERİNE SEBEP OLMAYIN…

Cam kırığına benzetirim hayal kırıklığını. Neden mi? Çünkü ne kadar aceleci davranırsan toparlamak için canını yakmaya o kadar meyillidir. Zordur hayal kırıklıklarını toparlayıp yok etmek . Zaman diyorum zamana ihtiyaç vardır. Aslında zaman dediğimiz şey görecelidir. Kiminde mutluluğa doğru ilerler, kiminde acıya doğru . Ama unutmayalım ki her zaman ilerler. Şayet zamana takılıp kalırsak bir süre sonra kalbimizi kanatır hayal kırıklıkları. Fakat zamanla yarış halinde olursak hayatımızda mutluluğa doğru adım atabiliriz. Ne güzel özetlemiş Nazım Hikmet ” Büyük hayal kırıklığı yaşadım deyip de bir daha sevemem deme! Unutma ki , en güzel çiçekler mezarlıklarda yetişir.” Zaten hayat dediğimiz şey bir gün mutlu olurken öbür gün yine mi deyip hayal kırıklığına uğramaktan ibaret değil midir? Bazen düşünüyorum da en çok neye veya kime uğradım derken boğazım düğüm düğüm oluyor ve geliyor aklıma hayal kırıklıklarım.

Belki de her gün tarifsiz hayal kırıklığına uğramaktan dolayıdır içimizdeki yalnızlıkların büyümesi. Sahi yalnızlık demişken yalnızlık olmasa kalem ve kağıtla bu kadar samimi olabilir miydik? ( Sanmıyorum) . Herkesi kendi gibi bilmemeli insan , herkesten bir şeyler beklememeli , beklentilerin  az olsun ki hayal kırıklıkların da az olsun. Herkesin kalbi var. Fakat herkes bizim kadar güzel düşünmüyor ve yine herkes bizim kadar ince düşünmüyor. Laleler gibi olmalısın bu hayatta boynun bükük olsa da hayata karşı hep dimdik… Mune Gümüş

Comments are closed.