logo

Bir ömür spor

sağlık için spor

Yapılan aktivitelerden üst düzeyde performans elde etmek, fiziksel gelişim ve bedensel sağlığın korunması açısından sporcu beslenmesi büyük önem taşımaktadır. İyi beslenme sporcunun başarısını garanti etmeyebilir ancak yetersiz ve dengesiz beslenme bazı sağlık sorunlarına yol açarak performans düşüklüğüne neden olabilir. İyi beslenme ile:

 • Sporcunun enerji ihtiyacı tam olarak karşılanır.
 • Sporcunun yaptığı aktivitelerde performansı artar.
 • Aktivitenin sonuna kadar dikkat ve konsantrasyonunu koruyabilir.
 • Hastalık ve sakatlanma riski azalırken, sağlık problemlerinin iyileşme süresi kısalır.
 • Büyüme ve gelişmesi optimal düzeyde sağlanabilir.
 • Vücut ağırlığı ve vücut yağ oranı yaşına uygun sınırlarda kalır.

Sporcunun enerji ihtiyacı yaş, cinsiyet, yapılan sporun süresi ve yapılan spor dalına göre belirlenir. Sporcu diyetinde karbonhidratlar ağırlıklı olmakla birlikte protein ve yağ içeriği mutlaka bulunmalıdır. Sporcunun yeterli sıvıyı alması çok önemlidir. Sporcular antrenman sırasında normalden daha fazla kalori harcarlar bu nedenle enerji ihtiyaçları daha fazladır. Bir egzersiz sırasında:

 • Kaslar çok güçlü bir şekilde kasılır.
 • Kalp daha hızlı atar
 • Kalbin kanı vücuda pompalama hızı artar.
 • Akciğerler hızlı çalışır ve hızlı nefes alıp verilir.
spor ve beslenme

Kas yapımı ve onarımı için proteinlere ihtiyaç vardır. Proteinlerin yapı taşı amino asitlerdir. Amino asitler hücrelerin yapısında bulunur. Proteinlerin görevleri şunlardır:

 • Yıpranan dokuların yenilenmesi
 • Mikroplara karşı vücudun savunulması
 • Eritrositler (kırmızı kan hücreleri) içinde bulunan oksijen taşıyan hemoglobinin yapısında bulunur.
 • Vücuttaki enzim ve hormonların yapısında bulunur.
 • Enerji sağlamada kullanılır.

Proteinler bitkisel ve hayvansal besinlerde bulunurlar. Hayvansal proteinler, bitkisel olanlara göre vücutta daha etkin kullanılırlar. Hayvansal kaynaklı besinlere örnek süt, yoğurt, peynir, yumurta, et gibi besinlerdir. Bitkisel protein kaynaklarına örnek kuru fasulye, nohut ve mercimektir. Proteinler spor sırasında karbonhidratlara göre daha az enerji sağlarlar.

Spor yapmayan normal bir insanın günlük protein ihtiyacı 0.8-1 gr/kg/gün iken sporcularda 1.2-1.8 gr/kg/gün olarak hesaplanır. Spora yeni başlayan insanların kas kütlelerini artırmak için ilk 3-4 hafta protein alımlarını artırmaları önerilir. Sadece protein kullanarak kas kütlesi artmaz, antrenmanın önemi büyüktür. Gereksiz yere aşırı protein alımı karaciğer ve böbreği yormakta, kalsiyum kaybına yol açmakta ve dehidratasyona neden olmaktadır. Günlük kalori ihtiyacının %12-15’i proteinlerden sağlanmalıdır.

PROTEİNLER

Vücut ağırlığının yaklaşık %55-70’ini su oluşturmaktadır. Bu oran kas kütlesine göre değişebilmektedir. Vücuttan sıvı eksilmesine dehidratasyon denmektedir. Bu durumda sıcak çarpması ve yorgunluk ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle sporcuların spor öncesinde, spor yaparken arada sıvı tüketmeleri çok önemlidir. Bu sıvı su olabileceği gibi sporcu içeceği de olabilir. Sporcu içeceklerinin içinde bir miktar karbonhidrat ve terle kaybedilen mineraller bulunur. Sıcak havalarda daha sık sıvı tüketilmesi daha da önem kazanmaktadır.

SIVI TÜKETİMİ

Sağlıklı bir diyette yeteri kadar vitamin ve mineral bulunur. Yağda eriyen vitaminler A, D, E, K vitaminleri iken, B ve C grubu vitaminler suda eriyen vitaminlerdir. Her bir vitamin vücutta çok önemli fonksiyonlara sahiptir. Bazı suda eriyen vitaminler spor sırasında enerji oluşumu için gerekmekte, bazıları ise kırmızı kan hücrelerinin yapısında görev alarak oksijen taşınmasına yardım etmektedir. Vitaminler aynı zamanda protein sentezi ve doku onarımı için de gereklidir. Bu nedenle sporcular için vitaminler çok önemlidir. Yeterli ve dengeli beslenen bir sporcunun harici vitamin almasına gerek yoktur. Fazla vitamin almak performansı yükseltmez. Suda eriyen vitaminlerin fazlası idrarla atılırken, yağda eriyen vitaminlerin fazlası vücutta şikayetlere neden olabilmektedir.

Vitaminler kadar önemli diğer bir besin öğesi minerallerdir. Oksijen taşınması, sinir iletimi ve kas kasılması için mineraller gereklidir. Kalsiyum, demir ve çinkonun sporcu beslenmesinde önemi büyüktür. Kalsiyum kemik ve dişlerin yapısında bulunur, kemiğe dayanıklılık kazandırır, kalbin kasılmasında rolü vardır, sinir iletiminde rol oynar. Süt ve süt ürünleri, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler ve yağlı tohumlar kalsiyumdan zengindir. Demir kırmızı kan hücrelerinde bulunan hemoglobinin yapı taşıdır. Kaslar enerji üretirken oksijen kullanırlar. 

Sporcunun demir düzeyi düşükse çabuk yorulacaktır. Demir eksikliği, yorgunluk, iştah azalması ve baş ağrısı yapabilir. Demir en fazla kırmızı et, yeşil yapraklı sebzeler, pekmez, kuru baklagiller ve karaciğerde bulunur. Kadın sporcular demir eksikliğine daha meyillidir. Bu nedenle demirden zengin beslenmeleri önemlidir. Demir eksikliği tanısı yoksa dışarıdan demir almaya gerek yoktur. Sağlıklı beslenen bir sporcunun dışarıdan mineral desteği almasına gerek yoktur.

Yağlar da önemli enerji kaynağıdır. Bunun dışında yağda çözünen vitaminlerin vücutta kullanımlarını sağlarlar. Enerji kaynağı olarak glikojen tüketildiğinde yağlar kullanılmaya başlanır. Vücutta 1 gr yağdan 9 kcal enerji elde edilir. En zayıf sporcuda bile çok uzun süren bir sporu tamamlayacak enerji sağlayan yağ deposu bulunur. Sporcularda enerjinin %20-25’i yağlardan sağlanmalıdır. Yağ tüketimi artırılıp karbonhidrat tüketimi azaltılırsa performans olumsuz etkilenir. Sporcular aşırı yağlı yiyecekler (mayonez, kaymak, tereyağı, cips) tüketmekten kaçınmalı, katı yağlar yerine sıvı yağları tercih etmeli, az yağlı süt ürünleri kullanmalıdır.

VİTAMİNLER VE MİNERALLER

Spordan Önce ve Sonra Beslenme Kuralları: Spordan önce beslenmenin amacı açlığı giderme, enerji sağlama ve sıvı ihtiyacını sağlamaktır. Birçok sporcu spordan 2-4 saat önce yemek yemeyi tercih eder. Bazı sporcular spordan 60 dakika önce karbonhidratlı bir şeyler atıştırırlar. Spordan önce yapılan beslenmede karbonhidrat içeriği fazlaysa performansın arttığı görülmüştür. Sporcular hiçbir şekilde aç olarak spora başlamamalıdır. Spordan önce daha önceden denenmemiş yiyecekler yenilmemelidir. Spor öncesi öğünde yüksek karbonhidrat, orta derecede protein ve düşük yağ olmalıdır. Yeterli sıvı bu öğüne dahildir. Spor öncesi sindirimi zor gıdalar tüketilmemelidir. Çiğ sebze ve meyvelerden ve kuru baklagillerden kaçınmak gerekir. Gaz yapan yiyecekleri de tüketmemek gerekir.

Yapılan spor çok uzun sürecekse sporun 2. saatinde sporcu karbonhidratlı bir şeyler tüketebilir. Egzersiz sonunda ise yeteri kadar karbonhidrat almanın toparlanma için önemli olduğu unutulmamalıdır. Sağlıklı günler dileriz.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Kaynak: MEDICALPARK

Spordan Önce ve Sonra

Egzersiz yapmak sağlık için oldukça önemlidir. Yürüyüş yapmak, koşu yapmak, bisiklet sürmek, ip atlamak, ağırlık kaldırmak gibi birçok fiziksel aktivite kişinin sağlığını koruyucu etkilere sahiptir. Bu sebeple fiziksel aktivitelerin sıkça yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde vücut gelişimi olumsuz yönde etkilenecektir.

Vücut gelişemezken sağlık sorunları meydana gelecektir. Günlük hayatta birçok kişinin yaptığı fiziksel aktiviteler bulunmaktadır. Özellikle çocukluk zamanlarımızda oldukça fazla kullandığımız ip atlama egzersizi kişiler yaş aldıkça bu aktivitenin unutulmasına sebep olmaktadır. İp atlamanın sayılamayacak kadar fazla yararı bulunmaktadır. İp atlamanın kişiye sağladığı yarar vücudun birçok sıkıntıya karşı kendini koruması anlamına gelmektedir.
İp atlamak birçok kişi tarafından günümüzde unutulan egzersizlerden biridir. Spor salonlarına gitmeyen kişiler için özellikle ip atlamak oldukça geri planda kalmaktadır. Ancak çocukluk zamanlarımızı hatırladığımız da okul bahçelerinde, sokaklarda en çok yaptığımız aktivitelerden bir tanesi ip atlamak olmaktaydı. Bu unutulan aktiviteye rağmen ip atlamanın oldukça fazla faydası bulunmaktadır. İp atlayan kişiler birçok faydadan yararlanır. Ancak ip atlamanın bilinen faydalarının yanında bilinmeyende birçok faydası bulunmaktadır. / Selülitler için etkili bir egzersizdir. İp atlama özellikle selülit sorunu yaşayan kişiler için oldukça faydalı bir aktivitedir. İp atlama sayesinde bacak kasları sürekli çalışacağı için bacaklarda meydana gelecek selülitlerin de ortadan kalkmasına yardımcı olur. Kandaki kolesterolü düşürür, iyi kolesterolü artırır ve ip atlama sayesinde kötü besinlerden oluşan vücut kolesterolün kolesterole neden olur.

Her gün 10 dakika ip atlamak kişilere yarım saat egzersiz yapmış kadar fayda sağlayacaktır. Bu sebeple kondisyonu sağlamak ve vücudun gelişmesine ne katkıda bulunmak isteyen kişiler ip atlayarak vücutlarını daha sağlıklı hale getirebilir.

İp atlamak vücudun tüm kaslarını çalıştıran bir etkiye sahiptir. İp patlama sırasında meydana gelen seratonin stresi yok ederek mutluluğu artırır.
– Kişinler için oldukça faydalı olan ip atlamak 30 dakika boyunca yapıldığında 400 kalori yaktırır.
– Kalp atışını hızlandırır. Kalbe kan pompalanmasını sağlar ip atlamak vücudun oksijeni verimli bir şekilde kullanmasını sağlayarak birçok sistemin düzenli çalışmasına katkıda bulunur. Özellikle kalp, akciğer ve dolaşım sistemini güçlendirici özelliğe sahiptir.
– İp atlarken bacaklarda meydana gelen koordine hareket bacak kaslarını oldukça geliştirme özelliğine sahiptir. Baldır kalça alt bacak kaslarını kuvvetlendirir.
– İp atlayarak meydana gelen terleme kişilerin vücutlarında bulunan toksinleri atmasına yardımcı olur. Böylece vücutta hücreler yeniden oluşup tam kapasite ile çalışabilir.
– İp atlamak vücudun endorfin salgısını artırmaktadır. Endorfin hormonu sayesinde kişi stres atarak daha az endişelenir.
– İp atlamak koordinasyonu artıran bir özelliğe sahiptir. Çünkü kollar ve bacakların koordineli bir şekilde çalışması ip atlamanın en önemli etkenlerinden biridir.

Kemik erimesi hastalığından korur, kemik yoğunluğunu artırır ve kişilerin iskelet sistemini korur. İp atlamak kemiklere de faydalı olan bir egzersizdir. Böylece kişiler çok daha etkili ve sağlıklı yaşayabilir. İp atlamak bilekleri kuvvetlendirici etkisi ayak ve el bileklerini sürekli çalıştırıldığı için ip atlama egzersizi bilekleri kuvvetlendirme özelliğine sahiptir. Böylece meydana gelecek bilek sakatlıklarının da ihtimali azalır.

İp atlamak oldukça etkili bir egzersizdir. Ancak her sporda olduğu gibi ip atlama egzersizinde de dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Aksi takdirde kişiler kendine zarar yaralayarak vücutlarının yarardan çok zarara neden olacaklardır. İp atlamaya başlamadan önce dikkat etmesi gereken en önemli noktalar;

– Doğru ip tercihinde bulunmaktır. Kişinin atlayıcı ipin boyutu çok önemlidir. İpin boyu koltuk altlarına gelmelidir. Bu en uygun ip uzunluğudur.
– İpin tutma yerlerinin işlevsel ve rahat olması önemlidir. Aksi takdirde atlarken kişinin ellerine ağırlık bilecek ya da tutma yerlerinden dolayı ip kişinin ellerinden kayacaktır.
– İp atlarken dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta da ayakkabı seçimidir. Ayakkabı seçiminde yerden kalmayacak bir ayakkabı seçmek çok önemlidir. Özel silikon tabanlı spor ayakkabılar ip atlarken kullanılması önerilen ayakkabılardır.
– İp atlarken kullanılacak alanda ipe takılacak aksesuar ve eşya bulunmamalıdır. Aksi takdirde yaralanmaya sebep olabilir.
– İp atlarken küçük sıçramalar gerçekleştirmek gerekir. Büyük sıçramalar önerilmez ip atlarken önce parmak uçlarından sonra tabana ağırlık vermek gerekmektedir. Böylece koordineli bir şekilde yapılan ip atlama faydaları saymakla bitmeyecek kadar fazladır.

Aerobik egzersiz: Vücut ağırlığı ile yapılan ve süreklilik addeden egzersizlerdir. Kalp ve akciğerleri kuvvetlendirir. Bolca oksijen kullanır ve kalori yaktırır. (Örneğin: yürüyüş, bisiklet, yüzme, tenis)

Dirençli ve ağırlıklı kuvvetlendirme egzersizleri: Bacaklar, kollar, göğüs ve karın bölgesine ait geniş kas gruplarının çalıştıran aktivitelerdir. Bu tip egzersizler kaldırma, hareket ettirme ve taşımaya yönelik kaslarınızı geliştirir, vücudunuzdaki kas yüzdesini artırır. (Örneğin: çocuk taşıma, serbest ağırlıklar kullanma, ağırlık aletleri)

Denge ve germe egzersizleri: Uzanma, germe, eğilmeye yönelik eklemlerin hareketlerini arttırıran egzersizlerdir. Bu egzersizler, kas boyunu uzatır, kas gerginliğini azaltır ve yaralanmaları önler. Daha az kalori yaktırırlar. (Örneğin: yoga, hafif germe vb)

3

Uyumadan Önce Egzersiz Yapmaya Başladığınızda Vücudunuza Ne Olur? Ne yazık ki hepimizin sabahları egzersiz yapmak için yeteri vakti olmuyor. Birçok kişi sabah egzersizinin daha faydalı olduğunu söylüyor. Ancak bilim bu konuda ne diyor?

Yapılan birçok araştırmaya göre, düzenli spor yapmak kronik hastalıklara yakalanma riskini düşürüyor ve yaşam kalitesini artırıyor. Bununla birlikte egzersiz yapmak için spor salonlarına gitmeniz şart değil. Evde yapabileceğiniz egzersizler bulunuyor. Gelişen teknoloji sayesinde artık YouTube gibi platformlar aracılığıyla ev konforunda özel spor dersleri almamız bile mümkün. Ancak egzersiz yaparken dikkat edilecek pek çok şey var. Bunlar arasında en önemlilerden biri ise egzersizi hangi saat diliminde yapacağınız. Pek çok kişi sabah yapılan egzersizin daha faydalı olduğunu dile getirse de çoğu uzman gece yapılan egzersizlerin de faydalı olduğunu söylüyor. Bilim, akşam antrenmanlarını destekliyor ve sabah antrenmanları kadar sağlıklı ve verimli olduklarını kanıtlıyor. Yatmadan önce egzersiz yapmayı hiç denediniz mi? Belki bu yazıyı okuduktan sonra denemek isteyebilirsiniz. Uyumadan önce egzersiz yapmaya başlarsanız, vücudunuza ne olur?

Öğleden sonra ani bir enerji patlaması hissettiyseniz, bunun bir nedeni var. Çocukken yatmadan önce ne kadar aktif olduğunuzu hatırlayın. Bunun nedeni, vücut sıcaklığınızın 14:00 ile 18:00 arasında yükselmesidir. Bu saatler arasında yaptığınız egzersiz daha faydalı olabilir. Daha aktif olabilir ve daha uzun süreli antrenmanlar yapabilirsiniz. Ek olarak koşucuysanız, akşam koşuya çıkmayı düşünün. Yapılan bir araştırmaya göre; dikkatinizi dağıtacak hiçbir şey olmadan karanlıkta koşmak,  daha hızlı koşmanıza olanak tanıyor

Daha iyi uyuyabilirsiniz

Yaygın inanışın aksine, yatmadan önce egzersiz yapmak uyku kalitenizi arttırır. Bunun aksini ispatlayacak herhangi bir kanıt bulunmuyor. Zürih’teki araştırmacılara göre uyumadan önce yapılan egzersiz daha rahat bir şekilde uykuya dalmanızı sağlıyor.  Ancak tabii ki yoğun kardiyo egzersizlerinden uzak durmalısınız, bunlar uyumanızı engelleyebilir. Yoga ya da pilates gibi antrenmanlara yönelebilirsiniz.

Kaslarınız daha hızlı şekillenebilir

Kaslarınız daha hızlı şekillenebilir. Testosteron ve kortizol oranı, kas gelişiminde etkilidir. Bu hormonlar ise akşam saatlerinde daha fazla salgılanır. Bundan en iyi şekilde yararlanmak içinse, belirli bölgelerinizi çalıştıran egzersizlere yönelebilirsiniz.

Stres seviyeniz azalabilir. Sporun zihin üzerinde de olumlu bir etkisi olduğu biliniyor. Uzmanlar özellikle, stresi azaltmak için sık sık egzersiz ya da meditasyon yapmayı öneriyor. Bazen sahip olduğumuz tüm duygu ve düşünceler uykuya dalmanızı zorlaştırabilir. Bu durumda yatmadan önce esneme hareketleri veya yoga yapabilirsiniz. Bu tarz hafif bir egzersiz, zihninizi boşaltmanıza ve bedeninizi rahatlatmanıza yardımcı olur. Ayrıca vücudunuza daha fazla oksijen girmesine izin verir ve böylece kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlar. / Ancak hatırlatalım; herhangi bir sağlık sorununuz var ise egzersiz planı oluşturmadan önce mutlaka doktorunuza başvurun. Duru Görgülü

Haftada 150 dakika egzersiz ile sağlığınızı koruyun. Haftada en az 150 dakika bisiklet, tempolu yürüyüş, yüzme gibi kalbinizin sağlıkla atmasını sağlayacak egzersizler ve evde ağırlık, pilates, yoga gibi egzersizler yaparak kas ve kemiklerinizi, ruhunuzu, kalbinizi ve beyninizi oksijenden mahrum etmeyin. Egzersiz yapın, yaşamınızdaki güzel anılarınız için kalbiniz sağlıkla atsın. / Prof. Dr. Defne Kaya

Haftada 150 dakika

35 yaşından sonra hangi egzersizler yapılmalı?

 • Tempolu yürüyüş (Özellikle Nordik yürüyüş)
 • Ağırlık antrenmanları
 • Merdiven inme-çıkma
 • Ağırlık kaldırma ve taşıma (Market alışverişinde deneyebilirsiniz)
 • Dirençli renkli bantlarla egzersiz
 • Bahçede yapabileceğiniz ağır işler
 • Daha önceden yapıyorsanız koşuya devam edebilirsiniz.

Yürüyüş, yüzme ve ağırlık kaldırma egzersizleri de kalp için oldukça faydalı. Yeterli ve sağlığınızı geliştirici egzersiz reçetesi için iki önemli belirteç vardır. Bu belirteçler şöyle sıralanabilir;

1. “Kalp-akciğer sisteminizin değerlendirilip hangi kalp atım hızında yağ yakmaya başlanılır?”
2. “Kas kuvveti değerlendirilerek, kaslara ne kadar yüklenilirse yağ yakmaya destek olunur?”

sorularına yanıt bulunmalı. Bu nedenle de bir fizyoterapiste danışmalısınız. 

Kalp dostu egzersizler: Yürüyüş, yüzme ve ağırlık kaldırma

Düzenli egzersiz yapmak, hiç tahmin etmediğiniz bir hastalığı önlüyor: Yüksek tansiyon; kalp krizi, felç, böbrek hastalıkları, kalp yetmezliği gibi hastalıklara yol açıyor. Yüksek tansiyona sahip kişilerde, ilaçların düzenli kullanımı ve takibinin hayati önem taşıdığını vurgulayan uzmanlar; egzersizin tansiyon üzerindeki önemine dikkat çekerek, 35 yaş sonrasında yapılacak güvenli egzersizleri de sıralıyor.

2

Sporun birçok kaynakta birbirini tamamlayan tanımı olmakla beraber tüm tanımlamalarda ortak noktalar şunlardır: Spor, fiziksel, zihinsel, bilişsel ve sosyal gelişimi amaçlayan, oyun yada yarışma formunda olan, kurallı yada kuralsız, ferdi yada takım halinde yapılan etkinliklerin tümüne denilebilir.

Her gün spor yaparken stres hormonu salgılayan kaslar, bunun sonucunda kendini tamir edemeyecek hale gelebilir, tahrip olabilir, ev, sosyal, iş, hayat kalitesi bozulabilir, bağışıklık sistemi olumsuz etkilenebilir. Bu yüzden profesyonel futbolculara, yüzücülere, ağır egzersiz yapan kişilere her gün spor yapmak önerilmez.

Sporun faydalarını hissedebilmek için spor faaliyetlerinin yaşam rutini haline dönüşmesi gerekir. Bu anlamda yeni başlayanlar için gün aşırı spor yapmak faydalı ancak spor düzene oturduğunda kilo kaybı beklentisi yoksa haftada 2 gün spor yapmak yeterli olacaktır.

Her bireyin metabolizması farklı çalışır. Bu yüzden hangi sporun size uygun olduğunu belirleyip herhangi bir sağlık sorununuzun olup olmadığı konusunda bir uzmana danışmanızı öneriyoruz. Hazırlık aşamasının ardından düzenli bir şekilde spor yapmaya başlayabilirsiniz.
Sporla ilgilenenlerin akıllarına gelen “her gün spor yapmak zararlı mı?” sorusunu mercek altına aldık. Çağımızın en büyük problemi hareketsizlik… Pek çok hastalığın sebebi hareketsizlik durumunun tek çözümü ise düzenli aralıklarla spor yapmak! Ancak burada önemli olan spor yaparken hangi egzersizlerin hangi yaş aralığına uygun olduğunu belirleyip zaman çizelgesine uyarlamak.
Bağışıklık sistemini güçlendirir. Motivasyonu artırır. Kemik gelişimine yardımcı olur.

Spor toplumlar arası iletişimin kurulmasını ve ülkelerin birbirlerine yakınlaşmasını sağlar. Spor toplumsal dayanışma ve bütünleşmeyi sağlar.

Spor toplumlar arası iletişim

Zinde hissetmenizi sağlar. Uykuyu düzenler.

Zinde hissetmenizi sağlar.

Kalp hastalıklarını önler. Kalp damar dolaşımını geliştirir. Kalp ritmini düzenler. Kalp rahatsızlığı riskini minimuma indirir. Yüksek tansiyon riskini azaltır, tansiyon kontrolüne yardımcı olur.

Yaşam kalitenizi artırır.

Spor, insanın kötü alışkanlıklara yönelmesini engeller.

Spor, stresi azaltır, psikolojik rahatlama sağlar.

1

Comments are closed.