logo

Dil, bir ulusun aynasıdır. 

EYLÜL

Ya birlikte kardeş gibi yaşamayı öğreneceğiz ya da aptallar gibi hep beraber yok olacağız.

En iyi öğretmeninson yaptığın hatandır.

Julio Iglesias Greatest Hits

Resmi dili İspanyolca olan ülkeler?

İspanyolca konuşulan dillerde İspanya ve Ekvador Ginesi hariç resmi dili İspanyolca olan tüm ülkeler Amerika kıtasında yer alır. Dünya ülkeleri bu dili kullanmada en etkili faktör tarihten beri önemli ticaret yolları ve medeniyetlere coğrafyalara hakimliği dilin yayılmasına ve bu dilin kıtalar arasında bile var oluşuna zemin hazırlamıştır.

 İspanyolca dilini resmi dil olarak kabul eden ülkeler, Dünyanın pek çok bölgesinde bulunmaktadır. Hispanik ülkeler olarak kabul edilen İspanyolcayı resmi dil olarak kabul eden yöreler dahlinde sayıları oldukça fazladır. 

En büyük İmparatorluklar arasında bulunan İspanyol Sömürgeciliği 16. Yüzyılda başlamıştır. Tam yirmi ülkede anadil İspanyolca olarak bilinmektedir. ABD ülkelerinde İspanya’ da yaşayanlardan daha fazla sayıda kişi İspanyolca konuşmaktadır. Dünyanın en kolay ve çağrışımı güzel dili İspanyolcayı resmi dili olan ülkeler listesi şöyledir;  İspanya, Dominik Cumhuriyeti Kolombiya, Peru, El Salvador, Uruguay, Arjantin, Venezuela, Guatemala, Kosta Rika, Ekvator Ginesi, Nikaragua, Porto Riko, Şili, Küba, Bolivya, Honduras, Meksika, Panama olarak bilinmektedir.

Güçsüzler asla affedemez. Affetmek, güçlülerin özelliğidir

Alguien está sentado en la sombra hoy porque alguien plantó un árbol hace mucho tiempo

Bugün birisi gölgede oturuyorsa uzun zaman önce birisi ağaç diktiği içindir.

Podrán cortar todas las flores, pero no podrán detener la primavera.

Bütün çiçekleri koparabilirsiniz ama baharın gelişini engelleyemezsiniz Pablo Neruda.

 Eğer birini seviyorsan onu özgür bırakGeri dönerse senindir, geri dönmüyorsa zaten senin hiç olmamıştır.

23.01.2023

Hindistan’ın resmi dili Hintçe olarak kabul edilmektedir. Bunun yanında İngilizce de sık bir şekilde konuşulmaktadır. Uluslararası iletişimlerde de bu iki dilin kullanıldığı görülmektedir. Resmi dilin yanında kabul gören yirmiden fazla dil de bulunmaktadır. Halk, bu yirmiden fazla dili konuşan biçimde ayrılmaktadır. 

Hindistan’ın resmi dili Hintçe olarak kabul edilse de ülke içinde konuşulan yirmiden fazla dil bulunmaktadır. Bu diller arasında Assam dili, Bengalce ve Keşmirce sıklıkla kullanılmaktadır. Ancak bölgelere göre Nepalce, Sanskritçe gibi diller de konuşulmaktadır.

💕 BEST OF SUSHANT SINGH RAJPUT 🎵

आपका “स्वास्थ्य” आपकी सबसे बड़ी सम्पति है, इसका अहसास तब होता है जब #हम इसे खो देते हैं।

“Sağlığınız” en büyük varlığınızdır, onu kaybettiğimizde farkına varırız.

बहुत सारा “धन: कमाइए, लेकिन अपने_स्वास्थ्य को गंवाकर नहीं.

Çok fazla “para: kazanın, ancak sağlığınız pahasına değil.

उन “चीजों” को करें जो आपको अधिक खुश, “होशियार” और स्वस्थ बनाती हैं।

Sizi daha mutlu, “daha akıllı” ve daha sağlıklı yapan “şeyleri” yapın.

Dil To Pagal Hai Movie All Songs Shahrukh Khan Madhuri Dixit Karishma Kapoor Long Time Songs

Karışık ve öğrenmesi zor bir dildir.

健康胜过财富

Sağlık,servetten iyidir.

健康就是幸福

Sağlık mutluluktur.

yabanci dil

Dünyada en çok konuşulan dil

Çince çoğu insanın ana dili olarak kullandığı bir dildir. Sadece Çin anakarasında değil, aynı zamanda Tayvan, Hong Kong, Singapur, Malezya ve Makao’da da resmi dil olmakla birlikte 955 milyondan fazla insan bu dili konuşmaktadır. Bu da dünya nüfusunun yaklaşık %15’inin Çince konuştuğu anlamına gelmektedir. Belki de Mark Zuckerberg veya Malia Obama gibi birçok ünlü kişinin Çince öğrenmesinin nedeni de budur. Çince aynı zamanda BM’nin altı resmi dilinden biridir.

Dil bilgisi

Çin dilinde bölümlere ayrılmış bir alfabe yerine on binlerce bağımsız karakterden oluşan bir alfabe kullanılmaktadır. İyi olan şey, yazılı Çincenin yaklaşık %98’inin aynı 2500 karakterden oluşmasıdır. Haberler gibi basit bir metni anlamak için yaklaşık 2.500 karakter bilmeniz gerekir. Çince karakterleri düzenli olarak kullanmak istiyorsanız, yaklaşık 5.000 karakter bilmeniz gerekir. Çince karakterlerle ilgili bir başka ilginç gerçek ise yazı sisteminin 3000 yıldan daha eski olmasıdır. M.Ö. 1600 yılında icat edilen bu yazı sistemi geleneksel ve basitleştirilmiş karakterler olmak üzere ikiye ayrılır.

Çince karakterler sıfırdan evrimleşmiştir ve hala gelişim sürecindedirler. Modern zamanlardaki en önemli gelişme, geleneksel yazıdan basitleştirilmiş yazıya geçiştir. Çin Halk Cumhuriyeti 1949 yılında kurulduğunda, Çin’de okuma yazma oranı yaklaşık %20 idi. Hükümet, ülke genelinde okuryazarlığı ve eğitimi geliştirmek amacıyla Çince karakterleri basitleştirmek için bir program başlattı. Yaklaşık 2.000 geleneksel karakter, çoğunlukla tonlama sayısı azaltılarak ve/veya karakterler birleştirilerek değiştirilmiştir. Geleneksel Çince binlerce yıldır kullanılan ortodoks karakterlerini kullanır ve basitleştirilmiş Çince esas olarak geleneksel Çince karakterlerin basitleştirilmiş versiyonu olarak kabul edilir.

Çince’de, Çin kaligrafisinin beş geleneksel biçimi vardır: Mühür Karakteri, Resmi Yazı, Resmi Yazı, Koşan Yazı ve El Yazısı. Yazıyla ilgili bir başka gerçek de, yazı stilleri arasındaki büyük farklılıklardır. Daktilo ile yazılmış metin ile el yazısı karakterleri arasında meydana gelen değişiklikler nedeniyle el yazısının en tanınmaz yazılardan biri olarak kabul edilmesidir.

Çin’de resmi dil Mandarin dilidir. Ancak Çin’in farklı bölgelerinde insanlar farklı lehçeler konuşmaktadır. Sonuç olarak, farklı bölgelerden gelen insanlar yalnızca Mandarin dilinde iletişim kurabilmektedir. Diğer lehçeleri ancak o lehçeyle büyüdüyseniz anlayabilirsiniz. Harita size farklı lehçeler hakkında genel bir bakış sunar.

Çince nispeten karmaşık olmayan bir dilbilgisine sahiptir. Hint-Avrupa dillerinin aksine, Çince’de fiil çekimi ve isim çekimi yoktur. Örneğin İngilizce’de “speak/spoke/spoken” gibi çeşitli fiil formlarını öğrenmeniz gerekirken, Çince’de yalnızca bir kelimeyi hatırlamanız gerekir: shuo (说). İngilizce’de “dil” ve “diller” arasında ayrım yapmanız gerekirken, Çince’de tek bir biçim vardır: yuyan(语言). Kısacası, fiil formlarını ve Çince’deki cinsiyet, artikel ve çoğul için tüm gramer varyasyonlarını hatırlamak zorunda değilsiniz, bu da yeni başlayanların bu dile başlamasını kolaylaştırıyor.

💘40首適合年青人的好歌必聽【100%無廣告】KKBOX HITS – 新歌排行榜 ( 少年 – 夢然 孤芳自賞 – 楊小壯 – 孤芳自賞 – 楊小壯 – 阿冗 – 你的答

21.01.2023

坚持就是胜利

Başarı gayretten gelir.

宁可吃亏,不贪便宜。

Yenilgiyi, haksız kazanca tercih et.

張學友 Jacky: 一千个伤心的理由 / 吻别 / 只想一生跟你走 / 爱你痛到不知痛 

时钟不能倒转。

Kimse zamanı geri alamaz.

2022好听的歌曲小阿枫合辑适合夜深人静一个人的时候

外出旅行,语言最要紧。

Gezginciler için hiçbir şey dilden daha önemli değildir.

Aynı anda çoklu düşünmenizi sağlar. Birden fazla dil bilmek, daha iyi odaklanmaya ve bilgilerin beynimize çok daha kolay bir şekilde girmesine yardımcı olur. Farklı diller arasında geçiş yapabilmek, beynin çok daha esnek olmasını ve önceliklendirmeyi daha kolay yapabilmeyi sağlar. Beyin bu dil değişiminden fayda sağlayarak hafıza zorluklarının daha basit bir şekilde üstesinden gelmiş olur. Birden fazla dil öğrenerek, beyninizi hıphızlı çalışan ve aynı zamanda birden fazla iş yapabilen duruma getirebilirsiniz.

Mantıksal ve yapısal düşündürür. Yeni bir dil öğrenmeye başlamak, mantıksal ve yapısal olarak öğrendiğimiz dili düşünmek anlamına gelir. Başlangıç aşamasında öğrenme yollarını ve söz konusu dilin temellerini öğrenme çabası mantıksal ve yapısal düşünmeyi geliştirir. Ayrıca, ezberleme yöntemlerine başvurmak hafızanın gelişmesini sağlar. Mantıksal ve yapısal düşünmeyle birlikte hafıza hakkında kendinizi güçlendirmeniz demek matematik gibi farklı alanlarda büyük bir kazanıma sahip olmanız demektir.

Ana dilinizi güçlendirir. Yeni bir dil öğrenmek, ana dilin gelişmeye başlamasıdır. Öğrenmeye başladığımızda ana dilimizi çok daha iyi konuşmaya başlarız, sözcük bilgimiz artar, dil bilgisi konusunda kendimizi güçlendiririz ve okuma becerilerimiz daha güçlü seviyelere çıkar. Bu doğal olarak kazandığımız bir faydadır. Öğrendiğimiz her yeni dil, ana dilimizi güçlendirme konusunda bize katkı sağlayacaktır.

Odaklanma becerisini geliştirir. Yabancı dil öğrenmek kelimeleri anlama konusunda çok daha dikkatli davranmak demektir. Bu yüzden yabancı dil öğrenirken odaklanma becerinizi geliştirirsiniz. Kelimeleri anlamak için ortaya koyduğumuz çaba, önemli ölçüde farklı seviyelerde görülebilecek engelleri aşabilmemiz konusunda bize yardımcı olur. Ayrıca, bu avantajdan faydalanabilmek için öğrendiğimiz yabancı dilleri ana dilimiz gibi bilmemize de gerek yoktur.

Daha hızlı öğrenme yeteneğinizi geliştirir.

Yabancı dil, söyleneni anlama konusunda kendimizi geliştirmemizi sağlar. Anlama ve idrak yeteneğini geliştirmiş bir kişi her zaman daha hızlı öğrenme şansı elde edecektir. Yabancı dile sahip bir kişi, bir konuyu yabancı dil sahibi olmayan bir bireyden çok daha hızlı öğrenebilir. Ayrıca, hafızamızı güçlendirir. Bu durum, daha çok bilginin uzun zamanlı olarak hafızamızda kalması anlamına geleceğinden bir şeyleri öğrenme konusunda daha hızlı hareket edebilmemize olanak tanımaktadır.

Yeni bir dil öğrenmek hafızamızın güçlü olmasını, anlama ve idrak konusunda kendimizi geliştirmemizi ve odaklanma konusunda daha iyi nokta olabilmemizi sağlayacağı için öğrenme konusunda daha hızlı hareket etmemizi sağlayacaktır.

Daha yaratıcı düşünmenizi sağlar.

Ana dilden farklı diller konuştuğumuzda, kullandığımız sözcükten farklı bir sözcüğü kullanmak durumunda kalırız. Bu sözcüğü bulabilmek için geçireceğimiz zaman fark edilemeyecek kadar kısa olsa bile faydası oldukça büyüktür. Kelimeler arasında yolculuk etmek, bir bulmacayı tamamlaya çalışır gibi kelime avına çıkmak ve en ideal cümleyi oluşturmak için çaba göstermek daha yaratıcı olmamızı sağlamaktadır. Bunu farklı yönlerden değerlendirebilirsiniz. Yaratıcılık herkesin sahip olabileceği bir kabiliyet değildir. Yaratıcı düşünebildiğiniz zaman önünüze çıkan problemlere daha verimli çözümler üretebilirsiniz.

Öğrenilen yeni bir dil ile çok daha yaratıcı düşünceye sahip biri olabilirsiniz.

Özgüvenin artmasını sağlar. Yeni bir dil öğrenirken kendinize katacağınız her bir yeni kelime, sizin için bir başarı sayılır. Bunları biriktirmek ve hafızanızda kalmasını sağlamak başarıları ardı ardına getirmek demektir. İşte bu kendinize olan güvenin artması anlamına gelmektedir. Başarılarla kazandığınız motivasyon diğer birçok uğraşta size yardımcı olacaktır. Furkan Fayetörbay

Öğrenilen her yeni dil, yeni bir başarıdır. Başarılar da kendinize olan güveni sağlamlaştırır.

Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları

Daha fazla kişi ile güvenle iletişime geçebileceksiniz. Yabancı bir dili öğrendiğinizde, bütünüyle farklı bir grupla konuşmak için bir olasılık açılacaktır. Uluslararası bir şirkette veya seyahatlerinizde bu çok faydalı olacaktır.

Seyahat sizin için daha kolay olacak. Yabancı dil bilmek, dünyanın kapılarını açar. Başka bir dilde konuşma yeteneği, konuştuğunuz dil ziyaret ettiğiniz ülkenin dili olmasa bile seyahat kolaylaştırır. Belki bazı yerli halk bunu ikinci bir dil olarak da konuşabilir ve bu da size avantaj sağlar.

İstihdam şansınızı artıracak ve daha yüksek bir ücret bekleyeceksiniz. Bir iş başvurusunda bir dil bilmek günümüzde zorunludur ancak ikiden fazla bilmek çok büyük bir avantajdır. Başka dilleri bilmek sizi diğer adaylardan ayırır ve şansınızı lehinize çevirir. Bu ek beceriyle, daha yüksek bir ücret bekleyebilirsiniz.

Yeni insanlarla tanışacaksınız. Çalışma grubunuzda bir dil sınıfında yeni insanlarla tanışabilir veya seyahatleriniz sırasında öğrendiğiniz dilin konuşmacılarıyla tanışabilirsiniz. Başkaları tarafından ilham almak ve motive olmak için harika bir fırsat.

 Ufkunuzu genişletip dünyaya daha açık olacaksınız. Bir dili öğrenmek sizi dünyayı farklı şekilde görmenizi sağlayacaktır. Yeni bir dil çalışırken dünyayla ilgili yeni bir vizyona sahip olursunuz.

Kelime bilginizi genişletirsiniz. Yabancı bir dilde kelime öğrenmek, ana dilinizde de sözcük dağarcığınızı genişletir. Tamamen yeni kelimeler öğrenebilir veya daha önceden bildiğiniz kelimeleri daha iyi anlayabilirsiniz.

Bir dil öğrenmek beyniniz için bir egzersizdir. Tamamen yeni bir dil yapısı ve gramer sistemi öğrenmek beyniniz için bir egzersiz gibidir. Dili öğrenirken anadilden çeviri yoluyla öğreniriz bu da beyin gücünü artırmak için harika bir yoldur.

Yeni bir kültür hakkında bilgi edinme fırsatına sahip olacaksınız. Ülkenin gelenekleri ve tarihi hakkında bilgi edinebileceğiniz dil dışında, dilin nasıl geliştiğini ve hangi dillerin onu etkilediğini öğrenirsiniz.

Uluslararası film, müzik ve edebiyatın tadını çıkarabileceksiniz. En iyi uluslararası eserleri orijinal dilde yaşamak ve bunları yazar olarak tanımaktır. Bir dil öğrenin ve kültürel olarak vermesi gereken her şeyi keşfedin.

Çok dilli olmanız sizi çoklu görevlerde daha iyi yapar ve hafızanızı geliştirir. Beyin için, iki dil arasında geçiş yapmak iki görev arasında geçiş yapmak gibidir ve bu nedenle dil öğrenimi, çoklu görev yeteneklerinizi geliştirebilir. Yabancı kelimeleri öğrenmek hafızanızı geliştirebilir. Mine Çalışkan

Uğur Işılak ile Miras – TRT Müzik – 06.09.2021

Türkçe aslında tüm lehçeleri göz önünde bulundurulduğunda oldukça yüksek sayıda kişinin konuştuğu bir dildir. Dünyada en çok konuşulan diller sıralamasında 20. sırada yer alan Türkçe’yi şuanda yaklaşık 180 ile 200 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Türk dillerinin en çok konuşulan lehçesi Türkiye Türkçesi olup tüm Türk dili konuşurlarının %40’ı bu dili konuşmaktadır. Bu dili Azerice, Özbekçe, Uygurca, Kazakça, Türkmence ve Tatarca takip etmektedir.Türkiye Türkçesi sıralamada bu sebeple 20. sırada yer almaktadır. Tüm lehçeleri ile birlikte Türkçe konuşan kişi sayısı düşünüldüğünde Türkçe ilk 5’e girmektedir.

Dünyada en çok konuşulan dillerin hangileri olduğunu hiç merak ettiniz mi? Şu anda 7.000’den fazla dil olmasına rağmen, sadece 23’ü dünya nüfusunun yarısından fazlasını kapsıyor. Bu sadece bir istatistik meselesi değildir, küresel bir genişleme stratejisi planlarken temel bir gerçektir. İster iş ister kişisel kullanım için, ikinci veya üçüncü bir dil bilmek yeni ufuklar açar

Yabancı dil öğrenmek istediğinizde karşınızda bir sürü seçenek olur. Filmler, müzikler, kitaplar, dergiler hatta oyunlar. Bunlardan faydalanarak kendinizi geliştirebilir ve profesyonel eğitiminize katkı sağlayabilirsiniz. Dil öğrenmeye hevesli tabir-i caizse dil öğrenmeye açsanız, kat edebileceğiniz yolları hayal edemezsiniz. Yabancı dil öğrenmek bir bakıma kendinizin neler yapabileceğinizi öğrenmenizdir. Dil öğrenmek, yeni bir kültüre, edebiyata ve o dile ait topluma dair birçok şeyi öğrenmek demektir. Yeni bir dil öğrenerek zihinsel bir gelişim, dünyaya dair yeni bir kapı açabilirsiniz. Yeni bir dil öğrenerek eğitim imkanlarınızı genişletebilir, iş hayatınızda fark yaratabilir ya da seyahatlerinizde daha sağlıklı iletişimler kurabilirsiniz. Didem Atıcıer

Hindistan dünyanın en kalabalık nüfuslarından birine sahiptir Bu bakımdan anadili Hintçe olan kişi sayısı oldukça yüksektir. 341 milyon kişi anadili Hintçe olarak konuşmaktadır. Anadili Hintçe olmayan 274 milyon kişi ise Hintçe’yi öğrenmiş ve konuşmaktadır. Hintçe, İngilizce ile birlikte dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi olan Hindistan’ın 22 resmi dilinden biridir. Bölgenin dilsel çeşitliliği (1.600’den fazla dil bir arada bulunur), bölgeyi lingua franca olarak kullanan anadili olmayanların yüksek oranını açıklar

Arapça’da dünyada önemli ölçüde konuşulan dillerden biridir. Son yıllarda gittikçe popülerleşen bu dili anadili olarak konuşan 245 milyon kişi vardır. Bununla birlikte 29 milyon kişi de anadili olmadan bu dili konuşanlardandır. Arapça 26 ülkenin resmi dilidir. Bu bölgesel dağılım nedeniyle, aslında bir lehçeler topluluğudur. Aynı zamanda İslam’ın ayin dilidir. Arap dünyasının muazzam kültürel mirasına değer veren sadece dil değil, aynı zamanda dünyanın bu bölgesinde iş için gerekli bir araçtır.

Bölgesel uzantısını düşünürsek, Rusça’nın dünyanın en çok konuşulan dilleri arasında olması şaşırtıcı değildir.  Dört ülkenin resmi dilidir, ancak eski Sovyetler Birliği’nin bir parçası olan tüm ülkelerde de konuşulur. Avrupa’da anadili en fazla olan dildir. Anadili Rusça olan ve bu dili konuşan kişi sayısı 154 milyon iken 104 milyon kişi de bu dili sonradan öğrenmiş ve konuşmaktadır.

Fransızca da dünyada konuşulan diller arasında oldukça iddialı bir sıraya sahiptir. Anadili Fransızca olan 77 milyon kişi ile birlikte 203 milyon kişi Fransızca’yı anadili olmamasına rağmen konuşmaktadır. Sömürgecilik ile dünyaya yayılan Fransızlar ile birlikte Fransızca  farklı kıtalarda 29 ülkenin resmi dili olmuştur. Ancak Fransızca’yı bununla birlikte Fransız sanatın ve kültürün dili olarak öne çıkmaktadır.

Portekizce, Avrupa sömürge döneminde genişleyen dillerden bir diğeridir. Bugün Avrupa, Amerika, Afrika ve Asya arasında bölünmüş 9 ülkenin resmi dilidir. Bölgesel genişleme ve konuşmacı sayısı açısından en büyük üs Brezilya’dır. Aynı zamanda güney yarım kürede en çok konuşulan dildir. Anadili Portekizce olan  221 milyon kişinin yanı sıra anadili Portekizce olmayan 13 milyon kişi vardır.

İspanyolca, dünyada en çok ülkede resmi dil olarak kullanılma özelliği dolayısıyla dünyada 3. sırada yer alan bir dildir. İngilizceden sonra Avrupa’da resmi olarak en çok konuşulan dil olduğu için İspanyolca öğrenildiğinde ister turistik açıdan, ister iş dünyasında oldukça faydası olacaktır. Arapça önceden olsa pek tercih edilen bir dil olarak görülmezdi. Şu an dünya sıralamasında 6. sırada olması bu dili öğrenmek için fazlasıyla yeterli bir sebep olabilir. Almanca ise Avrupa’nın kapılarını açan dil olma zöelliğindedir. Orta Avrupa ve Almanya civarında eğitim ve yaşam düşünen kişiler içinoldukça gereklidir. Üstelik Almanca dünya genelinde yaygın olmasa da Avrupa’da önemli bir sayıya sahiptir.

Dünyanın en kalabalık dördüncü ülkesi olan Endonezya’nın resmi dilidir. Konuşmacılarının çoğunun ana dili olmaması bakımından benzersizdir. Bu nedenle, 200’den fazla dilin olduğu bir ülkede karşılıklı anlayış için gerekli olan ikinci bir dildir. Anadili  43 milyon olan kişi bu dili konuşmaktadır. Endonezya dilini anadili olmadan öğrenen ve konuşan tam 155 milyon kişi bulunmaktadır.

İngilizce, günümüz şartlarında evrensel bir dil olarak kabul görmüştür.Dünyada öğrenmek için en popüler ve en çok tercih edilen yabancı dildir. Yurtdışı dil okullarında en çok tercih edilen dillerin başında İngilizce yine ilk sıradadır. Çince, hangi yabancı dilleri öğrenmek gerekir diye bakıldığında ilk sırada yer almayı başarmış bir dildir. Öncelikli olarak Çince öğrenmenin zor olduğu aşikar, fakat imkansız bir olay değildir. İlk bakıldığında çok karmaşık görünebilir ama bu dilin grameri oldukça basittir. Hiçbir kelimede zamana, kişiye göre çekim yoktur. Dünyanın hemen hemen her bölgesiyle ithalat ve ihracat yapan bu ülkenin dilini öğrenmek kişileri iş alanında da bir adım öne taşıyacağı kesindir.

Dil, bir ulusun aynasıdır. Bu aynaya baktığımız zaman, orada kendimizin gerçek yankısını görürüz. (Schiller)

Comments are closed.