logo

Ev sahibi eviyle değil; ev, ev sahibiyle onurlanmalıdır.

YAZLIK EV

AVİZE SEÇİMİ

GENÇ ODASI / OTURMA ODASI / YATAK ODASI / MUTFAK

KIŞ BAHÇESİ

MİNİMALİST EV DEKORASYONU

İÇ MEKAN AYDINLATMA / RENKLER

Yazlık ev, yılın sadece belli bir döneminde kullanım amacıyla satın alınır. Her ne kadar yıl boyu ikamet edilmese de yazlık evde geçirilen süre içerisinde de problem yaşamamak için bazı konulara dikkat etmek gerekir. İdeal bir yazlık ev seçimi yapmak şu 6 adım izlenebilir:

1. Bölge Seçimi

Yazlık ev satın almak isteyen kişilerin öncelikli olarak tatil yapacakları bölgeden beklentilerini belirlemeleri faydalı olacaktır. Ege ve Akdeniz sahillerinde denize yakın ve hareketli bir bölgede mi, yoksa Karadeniz ve Doğu Anadolu’da sakin ve serin bir bölgede mi? Yazlık alınması düşünülen bölgedeki turist yoğunluğu ve iklim şartları değerlendirilerek bu seçim yapılabilir.

2. Ulaşım İmkanları

Yazlık ev, kışın da dinlenmek amacıyla kullanılabilir. Bu nedenle yaz ve kış aylarında yazlık bölgeye ulaşımın uygunluğuna dikkat edilmelidir. Ev, göl ya da deniz kenarında ise karadan olduğu gibi denizden de ulaşımın sağlanıp sağlanamadığı kontrol edilebilir. Ayrıca yazlık ev, ada üzerinde ise adaya ulaşımın nasıl sağlandığı hakkında bilgi alınabilir.

3. Yapı ve Arazinin Özellikleri

Yapının özelliklerini değerlendirirken yazlık evin bulunduğu konumda görülen hava şartları da incelenmelidir. Ayrıca duvar kalınlığı ve çatı tipi gibi bina özellikleri hakkında da bilgi alınmalıdır. Evin sonbahar ve kış aylarında da kullanılabilmesi için duvar kalınlığının yeterli olması ya da bina izolasyonunun yapılmış olması göz önünde bulundurulabilir.

Manzaralı yazlık evde sürgülü boydan boya cam kapıların bulunması ve evin verandasının olması tercih edilebilir. Kullanıma hazır durumda bir ev almak yerine arazi alınarak üzerine yazlık ev inşa edilecekse arazi durumu da değerlendirilmelidir. Çevresinde bulunan yapıların mesafesi, bahçe kullanım alanı, evin güneşe ve rüzgara karşı konumu gibi faktörler göz önünde bulundurulabilir.

4. Gayrimenkulün Değeri

Yazlık ev aynı zamanda bir gayrimenkul yatırımı olarak da görülebilir. Mülkün bulunduğu konum, ulaşım bağlantıları ve bölgede inşa edilecek tesisler göz önünde bulundurularak ileride sahip olacağı satış bedeli değerlendirilebilir. Yatırım amaçlı yazlık satın almak isteyen kişiler, tatil bölgelerinin rağbet görme durumunu ve amortisman sürelerini değerlendirebilirler. Amortisman süresi hesaplama ile ilgili bilgi almak için “Amortisman Nedir, Nasıl Hesaplanır?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

5. Altyapı Durumu

Evin bahçesinde kuyu olup olmadığı, şebeke suyunun içime uygunluğu ve su basıncı gibi konular evin kolay kullanımı açısından önemlidir. Yazlık evin bulunduğu bölgede doğal gaz tesisatının bulunup bulunmadığı da sorulmalıdır. Sıcak bir bölgede ev alınacaksa doğal gaz tesisatı olmasa da evde güneş panelinin varlığı yeterli olabilir.

6. Maliyetlerin Hesaplanması

Konut kredisi ile yazlık ev alınacaksa kredi peşinatı dışında ihtiyaç duyulabilecek bütçe de değerlendirilmelidir. Yazlık evde yapılacak tadilat bulunması, ev eşyası alınması ya da bahçe düzenlemesi gibi konular da göz önünde bulundurulmalıdır.

Emlak 360

Ev dekorasyonunda ihmal edilmemesi gereken önemli noktalardan biri de avize seçimidir. Yanlış avize seçimi, dekorasyonun eksik ve tasarımın kötü gözükmesini sağlayabilir. Bu nedenle aydınlatma grubu ürünlerinden biri olan avizeler, dekorasyonun çizgilerine uygun olarak seçilmeli, kullanıldığı alanı büyük ölçüde etkilediği unutulmamalıdır. Evde kullanılan aydınlatmalar amaca uygun olarak farklı şekillerde konumlandırılmalıdır. Farklı zevklere uygun olarak tasarlanan avize modelleri, mutfaklarda, salonlarda, antre alanlarında ve evin farklı odalarında kullanılabilir.

Farklı Oturma Alanları İçin Farklı Avize Modeli Seçimi

Oturma odası için en çok tercih edilen modeller, klasik avize modelleri olmaktadır. En çok vakit geçirilen alanlardan biri olan oturma alanlarında gözleri yormayan, ancak mobilya ile uyum yakalayan modeller tercih edilmelidir. Klasik döşenmiş salon dekorasyonuna uygun abajurlar, gösterişli avizeler bu alan için ideal olabilir.

Yatak odasında avize seçiminde aynanın konumuna dikkat edilmelidir. Çocuk odalarında daha sade avize modelleri kullanılırken yatak odalarında büyük avizeler tercih edilebilir. Avizenin büyüklüğü ile odanın alanı da orantılı olmalıdır. Geniş salonlar ve yatak odaları için büyük avizeler tercih edilmeli, alanın yeterince aydınlatıldığından emin olunmalıdır.

Lüks avize modelleri seçiminde altın varaklı işlemeler ve kasnaklı mumlar dikkat çeker. Klasik koltuk takımlarıyla uyum yakalayan bu avizeler oturma alanını daha zengin gösterecek ve mekana ihtişam katacaktır. Farklı renk ve ebatlarda seçebileceğiniz avizelerin kaliteli işçilikle işlenmiş olmasına ve birinci sınıf malzeme kullanılarak yapılmasına da dikkat etmek gerekir.

Avizelerin yanına farklı aydınlatma seçenekleri kullanmak istiyorsanız klasik abajurlar ya da apliklerle odada bütünlük yaratabilirsiniz. Ayrıca salonun büyüklüğüne göre aksesuarlarla süsleyerek, istediğiniz dekorasyonu kolaylıkla yaratabilirsiniz. Aceleye gelmemesi gereken avize seçimi özenle yapılmalı, mekanın tarzına uygun model seçimine dikkat edilmelidir.

Ev Dekorasyonunda Elektrik Stil Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Oldukça kişisel bir tarz olan elektrik stil, evinizde farklı tarzdaki ürünlere bir arada yer vermek anlamına geliyor. Hem klasik, hem rustik hem de modern çizgilerdeki tasarımları kullanabileceğiniz elektrik stil ev dekorasyonunda sıradışı tarzıyla son yıllarda dikkat çekiyor. Özellikle kendine favori bir dekorasyon stili seçmekte zorlananların tercihi olan elektrik stil dekorasyon, öznel bir tarzı yansıtıyor. Kişisel beğenilerin ve becerilerin ön plana çıktığı bu dekorasyon trendinde klasik bir salon takımıyla rustik bir aydınlatmayı beraber kullanabilir, modern TV ünitesinin yanına klasik bir abajur koyabilirsiniz.

Elektrik Stilinin Belirgin Özellikleri Nelerdir?

Elektrik dekorasyon stili çeşitli tarzların bir arada uyumunu ön plana çıkarır. En belirgin özelliği de farklı tarzların birbirine geçmesi ve aşırıya kaçmadan kullanılmasıdır. Klasik dekorasyon öğeleriyle modern çizgilere sahip ürünleri kontrast yaratarak kullanmak elektrik stili dekorasyonda sıklıkla görülür.

Bu stilde arka plan rengi genellikle nötrdür. Kullanılan mobilya ve aksesuarların ön plana çıkması hedeflenir. Ayrıca birbiriyle alakasız gibi gözüken aksesuarların kullanımı da yaygındır. Duvarda asılı sanat eserlerinin daha önce görülmemiş eserler olması elektrik stilin karakteristik özellikleri arasındadır. Elektrik stili dekorasyona sahip bir eve girdiğiniz zaman kaosu ve düzeni aynı anda hissedebilirsiniz.

El yapımı ürünlerin sıklıkla kullanıldığı bu dekorasyonda manevi değeri yüksek olan şahsi eşyaların aksesuar olarak kullanılması da yaygındır. Böylece dekorasyon öznel bir kimlik kazanacak ve herkesin elektrik stili dekorasyon uyarlaması birbirinden farklı olacaktır. Klasik ev dekorasyonuna sahip olanların evlerine yenilik kazandırmak için son zamanlarda tercih ettiği bu stil, farklı esintileriyle dikkat çekiyor. Bu sayede rustik çizgileri, modern tasarımları ve retro aksesuarları bir arada kullanmak mümkün oluyor.

Evinizi en baştan inşa etmenin zahmetini düşününce, size küçük gelen yaşam alanlarını olduğu gibi kabul etmeyi tercih edebilirsiniz. Ancak klasik ev dekorasyonu mobilyalarıyla bu alanları daha geniş göstermenin bir yolu olduğunu biliyor muydunuz?

Geniş ve Konforlu Klasik Koltuk Takımları Kullanın!

Klasik salon dekorasyonunda alanı geniş göstermek için dikkat etmeniz gereken en önemli husus koltuk seçimidir. Oturma odasını daha büyük gösterir düşüncesiyle seçilen küçük salon takımları, aksine alanın daha da dar gözükmesini sağlayacaktır.  Küçük ve dar oturma grupları kendinizi sıkışmışsınız gibi hissetmenize neden olur.

Klasik salon takımları büyük ebatlarda tasarlanan, son derece konforlu mobilyalardır. Bu nedenle yaşam alanlarınızı olduğundan daha ferah ve geniş göstermek için seçilen klasik takımlar, oldukça ideal ürünler olacaktır.

Koltuklar Büyüsün TV Sehpası Küçülsün!

Oturma alanını geniş göstermek için verilebilecek dekorasyon önerileri arasında TV sehpasının küçük seçilmesi de vardır. Oturma odasının boyutu düşünülmeden alınan TV sehpaları, odaya göre gereğinden fazla büyük gelebilir. Bu nedenle televizyonun boyutuna uygun, gereksiz yer kaplamayacak bir TV ünitesi seçmek daha akıllıca olacaktır.

Az Ama Etkileyiciliği Yüksek Yastıkları Seçin

Oturma gruplarının üstünde gereksiz fazla yastık kullanmak alanı daraltacaktır. Bu nedenle odanıza klasik ruh katacak klasik salon takımlarında, az ama etkileyici yastıklar seçmek alanı daha ferah gösterir.

Klasik salon mobilyalarının vazgeçilmezi olan kırlent ve yastıklar, etkileyiciliğiyle salonlara estetik katacağından tercih edilebilir. Klasik salon dekorasyonu içerisinde tarzınızı yansıtacak aksesuarlar ve doğru aydınlatmayla da, yaşam alanları olduğundan daha geniş gözükecektir. 

Oval Hatlara Sahip Klasik Orta Sehpalarla Dekorasyonu Tamamlayın

Yuvarlak orta sehpalar, klasik ev dekorasyonunun vazgeçilmez parçalarıdır. Özellikle altın varaklar ve ince işlemelerle evinize romantik hava katan ürünler, kavisli kesimiyle odanızın çok daha büyük gözükmesini sağlayacaktır.

Romantik Yatak Odası Dekorasyonlarıyla Hayatınıza Renk Katın

Yatak odaları evlerde dekorasyonuna önem verilen odalar arasındadır. Evlerde dinlenmek için geçirilen zamanın büyük bir kısmı yatak odalarında geçmektedir. Yatak odalarının hem dinlendirici hem dekoratif hem de romantik özelliklerde dizayn edilmektedir. Yatak odalarının dizayn edilmesinde yatak odasını kullanacak olan kişilerin zevklerine uygun olması oldukça önemlidir. Dekorasyonunu beğendiğimiz, içinde huzur bulduğumuz, zevklerimize hitap eden yatak odalarında geçirdiğimiz zaman dinlendirici etkilere sahip olacaktır.

Eğer yatak odanızı sıfırdan dekore edecekseniz öncelikle yatak odası takımınızın tarzına ve modeline karar vermeniz gereklidir. Yatak odalarınızın dekorasyonunu belirleyen ana etmen yatak odası takımları olduğu için, yatak odanızda nasıl bir konsept oluşturmak istediğinize karar vermekten sonra o konsepte yatak odası takımı almalısınız. Yatak odası takımı modelleri arasından belirlediğiniz tarzdaki modelleri inceleyerek kolayca yatak odası takımını seçebilirsiniz.

Yatak odalarının ve yatak odası takımlarının renk seçimi oldukça önemlidir. Yatak odası takımları ağırlıklı olarak beyaz, kahve rengi tonları, metal ve siyah tonlarında üretilmektedir. Diğer renk tonlarında da yatak odası takımı bulabilirsiniz. Genellikle her model ve her tarzda belirgin bir renk bulunmaktadır. O renkte yatak odası takımı modeli ve tarzı kendini daha belirgin göstermektedir. Modellerdeki renk tonunun değiştirilebildiği bazı firmalarda mevcut modelin rengini değiştirmek yerine istediğiniz renkte kendini belli eden yatak odası çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Yatak odası dekorasyonu için yatak odası takımları ile uyumlu halı, perde ve aksesuarların uyumu çok önemlidir.  Bir odaya yalnızca yatak odası takımını konumlandırdığınızda oda oldukça boş kalacaktır. Evlere yaşanmışlık katan eşyalar genellikle mobilyalar dışında kalanlardır. Yatak odası takımı konumlandırıldıktan sonra halı ve perdeler konumlandırıldığında oda biraz daha yuvaya dönüşecektir. Aksesuarların da konumlandırılması ile yatak odaları sizler için içinde zaman geçirmekten keyif aldığınız yuvanızın bir parçası halini alacaktır.

Yatak odaları genellikle beyaz, kahve rengi tonları, siyah ve gri ağırlıklı üretildiği için beğendiğiniz renk tonlarını halı, perde ve aksesuarlara yansıtabilirsiniz. Halı, perde ve aksesuarların yatak odası tarzı ile uyumlu olmasının yanında renk ve tarz olarak birbirleri ile de uyumlu olması çok önemlidir. Birbiri ile uyumlu renk ve tasarımda alacağınız eşyalar ile yatak odalarınızın dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz.

Romantik yatak odası dekorasyonu için aydınlatmalar çok önemlidir. Yatak odalarında bazı işlerin yapılması sırasında aydınlık bir ışığa ihtiyaç duyulabildiği gibi dinlenme öncesi süreç için loş bir ışık kullanmaya ihtiyaç durulabilir. Loş ışık oluşturmak için abajur oldukça kullanışlı ve işlevsel olan aksesuarlar arasındadır. Dekoratif olarak birçok farklı tarzda, modelde ve renkte bulunabilen abajurlar işlevsel olarak ta oldukça kullanışıdır. Bazı abajur modellerinde dimmerli lamba özelliği sayesinde abajur sayesinde farklı düzeylerde aydınlatma da oluşturulabilmektedir.

Farklı dekorasyonlar oluşturmak isteyen kişiler için aplik ve lambaderler de aydınlatma çeşitleri olarak oldukça tercih edilebilmektedir. Apliklerin duvara monte edilebilmesi sayesinde alan yetersizliği olduğu için komodinleri karyola yanında konumlandıramayan kişiler için kullanışlı aydınlatmalardır.

Yatak odalarının dekorasyonunda yatak örtüleri ihmal edilmemesi gereken ev tekstil ürünleridir. Kabarık klasik yatak örtüleri seven kişiler veya spor yatak örtüleri sevenler için farklı birçok yatak örtüsü modeli bulunmaktadır. Beğendiğiniz model ve renkteki yatak örtüleri ile yatak odalarınızın dekorasyonunu tamamlayabilirsiniz. Yatak odalarının dekorasyonunda kullanacak kişilerin fikirleri öncelikli olmalıdır. Her kişinin beğendiği tarz ve beğendiği renk bulunabilir. Yatak odası takımı modelleri incelenerek kendi yatak odanızı nasıl dekore etmek istediğinize karar verebilirsiniz.

Genç Odası Dizaynında Olmazsa Olmazlar Neler Olmalı?

Gençler odalarında oldukça fazla zaman geçirmektedirler. Dinlenmek, ders çalışmak, film izlemek, kitap okumak, arkadaşlarını ağırlamak için evlerde en fazla zamanı odalarında geçirmektedirler. Bu kadar fazla zaman geçirdikleri odalarının dizayn edilmesinde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Gençlerin odaları için mobilya seçilirken, gelişimlerini destekleyen, bel ve omurga sağlığını koruyan, işlevsel ve zevklerine hitap etmesi gereklidir. Genç odası grupları alınırken içerisinde bulunan tüm mobilyalar tek tek incelenmeli ve mobilyaları kullanacak kişi için uygun olup olmadığına karar verilerek alınmalıdır. Klasik genç odası grupları içerisinde olmazsa olmaz mobilyalardan biri ders çalışma masaları ve kitaplıklardır. Gençlerin yoğun ders çalıştıkları bu dönemde çalışma masalarının onların ergonomisine uygun olması oldukça önemlidir. Uzun saatler uygun olmayan bir masada ders çalışmak gelişimi devam etmekte olan omurga sağlıkları için önemlidir. Ayrıca uygun pozisyonda oturmamaya bağlı olarak ağrı yaşayabilirler.

Ders çalışma masalarının ve sandalyelerin yükseklikleri kişilerin özelliklerine uygun olmalıdır. Ders çalışma masasının kullanacak kişiye göre yüksek olması durumunda yazı yazmak ve test çözmek için kolunu masaya koyduğunda masa seviyesi kendine göre yüksek geldiği için omuz ağrısı yaşanmasına sebep olur. Uzun süreli bu pozisyonda kalması omurga eğriliği oluşumuna kadar giden ciddi bir sebep olabilir. Çalışma masasının yüksekliğini gidermek için sandalyenin yüksek seçilmesi de uygun olmayan bir oturma pozisyonudur. Sandalyenin yüksek olmasına bağlı olarak ayaklar yerle tam temas etmeyecektir. Bu durum da kalçaya binen yük için uygun olmayacaktır.

Çalışma masasının olması gerektiğinden kısa olması durumunda ders çalışan kişi masaya eğilmeye bağlı olarak kambur bir durumda oturacaktır. Uzun süreli kambur oturmak omurga gelişimi için uygun olmayan bir pozisyondur. Ayrıca uzun süreli kambur oturmak omuz, boyun ve bel ağrısına sebep olabilir. Ders çalışma masalarının kişi için uygun olup olmamasına karar verirken bazı hususlar göz önünde bulundurulmalıdır. Öncelikle çalışma masasında ders çalışacak kişinin mobilya seçimi sırasında mutlaka denemesi gereklidir. Sandalyeye oturduğunda ayak bileğinde, dizinde ve kalçasında 90 derece ve 90 dereceye yakın bir açıda bükülme olması gereklidir. Eğer daha fazla ve daha az olan bükülmeler çalışma masası ve sandalyesinin kişi için uygun olmadığını göstermektedir. Genç odasını kullanacak olan kişi çalışma masasına kollarını koyarak ders çalışma pozisyonu alındığında arkadan ve yandan bakılıp omuzlarında yükseklik farkı oluşup oluşmadığına, kamburluk oluşup oluşmadığına bağlı olarak uygun olan çalışma masasını seçebilirsiniz.

Klasik genç odası dizayn edilirken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus yatağın bel ve omurga sağlığı için uygun özelliklerde olmasıdır. Gelişme özellikle gelişme çağında plan gençler ve çocuklar başta olmak üzere herkes için uygun yatak kalitesi oldukça önemlidir. Genç odaların için aydınlatmalar genellikle göz ardı edilen ancak oldukça önemli olan unsurlardır. Genç odalarında aydınlatmaların uygun açıdan gelmesi çok önemlidir. Ders çalışırken çalışma ışığın arka taraftan gelmesi tavsiye edilmeyen bir durumdur. Çalışma masasının yan tarafında bulunan lambader ile ışığın arka taraftan gelmesini önleyebilirsiniz.

Genç odaları dizayn edilirken oda içerisinde uygun hareket alanının kalmasını sağlayacak odanın boyutlarına uygun ölçülerde genç odası takımı alınması dikkat edilmesi gereken bir husustur. Gençler için alınacak klasik genç odası modelleri arasında seçim yapılırken, kullanacak kişinin zevkine uygun seçilmesi ve odanın onun zevkinde döşenmesi oldukça önemlidir. Odada en fazla zaman geçirecek olan gençlerin zevkine göre odanın dizayn edilmesine özen gösterilmelidir.

Klasik Dinlenme Koltukları ile Yaşam Alanlarınızda Fark Yaratın

Öncelerden evlere varır varmaz dinlenmek için yatağa koşarken, bugünlerde değişim kervanına dinlenme alışkanlıklarımızda katıldı. Dinlenme koltukları ile özel dinlenme alanları oluşturmak veya var olan alanlarda özel köşeler oluşturmak günümüzün getirisi. Günümüz ile değişen ev dekorasyonlarında dikkat çeken bu yeni nesil getirisi olan dinlenme alanları hem dekorasyon hem de vaad ettiği dinlenmeyi tam olarak karşılıyor. Sunduğu rahatlık ile birlikte tasarım olarak da çok şık olan bu koltuklar evlerde açılacak yeni alanları tamamlıyor.

Evlerde açılacak olan yeni odalara ve yahut var olan odalarda açılacak yeni köşeler için dinlenme koltuk modelleri arasından bir model seçerek, dinlenme alanlarınızı oluşturamaya başlayabilirsiniz. Yeni bir alanda oluşturacağınız dinlenme odası için sakin bir ortam oluşturmak oldukça önemli. Aynı zamanda yeni oluşturduğunuz bu alanı kütüphane odası olarak da kullanabilirsiniz veya bilgisayarınızı koyarak çalışma saatlerinizi de burada geçirebilirsiniz. Eğer kararınız yeni alana klasik dinlenme koltuğu koymak ve dinlenme alanı yaratmak ise öncelikle odayı açık ton bir boya ile yeniden renklendirmek gerekiyor. Yaratılmak istenen huzurlu, sakin ve dinlendirici havayı ilk olarak duvar tonuyla oluşturduktan sonra ise koltuğu pencereye yakın olacak şekilde yerleştirilmeli. Yavaş yavaş oluşmaya başlayan dinlenme odası için odanın büyüklüğüne göre bir kütüphane seçilmeli. En kıymetli eserler ile rafları doldurulacak olan kütüphanede birkaç fotoğraf çerçevesi ile huzurlu ortamı manevi olarak özelleştirebilirsiniz. Daha sonrasında ise oda dekorasyonunuzu oda boyutuna bağlı olarak bir çalışma masası ile desteklemeli ve havayı temizleyen bir bitki üzerine koyabilirsiniz. Bu sayede en baştan oluşturulan odanız için duvara bir tablo ile dekorasyonu tamamlayabilirsiniz.

Lakin isteğinize ve ev ortamınıza göre yeni bir oda açmak yerine salonunuzda ya da oturma odanızda bir dinlenme köşesi de oluşturabilirsiniz. Oluşturacağınız bu köşede oda içinde var olan mobilyaların tarzı ve tasarımı göz önünde tutulmalı. En iyi ışık alan köşe seçilmeli veya odanın en rahat edilen yeri seçilmelidir. Dinlenmek için özel olarak dizayn edilecek köşede huzur ortamı oluşturulabilmeli. Oda içinde açılan yerlerde çok geniş bir ortam yaratılamayabilir. Bu yüzden de tercihe bağlı olarak klasik dinlenme koltuğu televizyon ekranına dönük duracak şekilde de tutulabilir. Yerden tasarruf için tercih edilebilecek ve dinlenme alanlarının en verimli ayrıca en şık halde kullanılmasını sağlayacak olan dinlenme koltuk modelleri arasından odanıza seçeceğiniz en uygun model ile dinlenme saatleriniz oldukça verimli geçecektir. Çok seçenek sunan koltuk modellerinden kapitoneli dinlenme koltuğu ve ahşap dinlenme koltuğu en sık tercih edilen iki modeli oluşturuyor. Hem konforu hem de şıklığı bir arada görmek isteyenler için dinlenme koltuğu oldukça mantıklı tercih oluyor.

Dinlenme alanları birçok mekan içerisinde gerekebilir. Her mekana uygun gelecek şekilde farklı dinlenme koltuğu tasarımları üretilmektedir. Bu nedenle hem sezon trendleri arasında karar verebilir hem de dinlenme alanlarında şık bir geçiş sağlayabilirsiniz. Ev içinde oluşturulan dinlenme alanları gibi ev dışı alanlarda da ihtiyaç duyulan dinlenme alanları için özel olarak üretilebilen dinlenme koltukları alışveriş merkezleri, kafeler, restoranlar veya herhangi bir mekana uygulanabiliyor. Böylelikle gününün çoğunluğunu dışarıdan geçirenler için bulunmaz bir nimet oluyor dinlenme köşeleri. Yaşam alanlarında fark yaratan tasarımlar olan bu koltuklar ev içi veya ev dışı her yerde karşımıza çıkıyor. Ev içinde özel yaşam alanlarımızı desteklerken ev dışında kısa sürede yorgunluk geçiren mekanlar oluyor. Huzuru kendi evinizde de yaşamak isterseniz web sitemizden koltuk modellerimize kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Klasik Mutfak Tasarlarken Dikkat Etmeniz Gereken 3 İpucu

Evin içinde en çok zaman geçirdiğimiz ve bu zamanı da bir hayli aktif geçirdiğimiz bir alan mutfak. Bu nedenle de tasarımı konusunda oldukça dikkatli olmak gerekiyor. Bir kere sevdiğiniz mobilyalarla döşemeniz her şeyden önemli çünkü ancak içinde mutlu olduğunuz bir mekanda kendinizi iyi hissedebilirsiniz. Aynı zamanda pratik ve işinizi kolaylaştıracak bir yerleşim yapmanız da gerekiyor ki mutfakta iş yaparken rahat ve hızlı olabilin. İşte hem beğeninize hitap edecek hem de işlerinizi kolaylaştıracak klasik mutfak fikirleri!

Klasik mutfak tasarımı dediğimizde sizin aklınıza neler geliyor? Evinizin mutfağı hayalinizdeki mutfağı karşılıyor mu? Öncelikle şunu söyleyelim iyi ve şık bir dekorasyon her zaman hayallerinizi karşılamaz. Mekanlarda gerçekleştirdiğiniz tasarımların aynı zamanda fonksiyonel ve özellikle günümüzün koşullarında size zaman kazandıracak ürünlerle kurgulanmış olması önemli. Peki, klasik mutfak mobilyalarıyla da bu söylediğimizi yapmak mümkün olabilir mi? Olabilir! Püf noktalarını bilmeniz yeterli.

Klasik Mutfaklara Klasik Mobilyalar

Mutfaklar geçmişten bugüne sosyalleşmenin önemli alanları. Böyle olması tasarımın önemini daha çok ortaya koyuyor. Son dönemde teknolojinin gelişmesi ve mutfakta kullanılan elektronik cihazların tasarımlarının farklılaşmasıyla birlikte modern mutfak tasarımları artsa da klasik mutfak tarzından vazgeçemeyenlerin sayısı da oldukça fazla… Bu da klasik mutfak mobilyalarını öne çıkarıyor. Mutfakta klasik mobilyaları tercih eden ama çağa da ayak uydurmak isteyenlerin şu 3 ipucunu dikkate almasında fayda var:

  1. Klasik mutfak takımında kullanacağınız ürünlerin hem estetik hem de fonksiyonel olmalarına özen göstermelisiniz. Böylelikle hem zevkinize uygun bir mekan tasarlamış olursunuz hem de fonksiyonel mobilyalarla mutfaktaki işleriniz kolaylaştırırsınız. Peki, hem estetik hem de fonksiyonel mobilyalardan kastımız nedir? Kısa süre içerisinde daha fazla iş yapabilmek için kullanışlı ve konforlu bir mutfak tasarımı gerekiyor. Bunun için de yemek pişirme-servis alanlarında ocak, hazırlık alanında buzdolabı ve yıkama alanında eviye ve bulaşık makinesinin birbiriyle uyum içinde olmasına özen göstermelisiniz. Bildiğiniz gibi, klasik mobilyalar büyük ve ağır mobilyalardır, bu üç alan üçgen oluşturacak şekilde planlanırsa mobilya tarzınız ne olursa olsun mutfakta rahat hareket etmeniz mümkün oluyor.
  2. Eğer dar ve küçük bir mutfağınız varsa klasik mobilyalarınızda daha fonksiyonel çözümler arayışına girebilirsiniz. Örneğin, oymalı ve ahşap büyük bir masa yerine, yine klasik tasarımın unsurlarını taşıyan ama ortadan açılıp, büyüyüp küçülebilen bir masa tasarımını tercih edebilirsiniz. Böylelikle iş yaparken mutfak içerisinde alan kazanmış olursunuz. Klasik mobilyaların sandalyeleri de büyük ve ağır oluyor. Oymalı, ahşap ve dokuma kumaşlı sandalyeleri büyük mutfaklarda kullanmak oldukça şık bir görünüm sağlıyor ancak sınırlı bir alana sahip olan mutfaklarda bunun yerine klasik tasarım tarzına uygun tabureler de tercih edebilirsiniz.
  3. Klasik mutfak dekorasyonunu tamamlayıcı unsurlarla pekiştirebilirsiniz. Eğer alan darlığı nedeniyle mutfağınızı tam da istediğiniz şekilde dekore edemediyseniz, detaylar yardımıyla klasik tasarım rüzgarları estirmeniz mümkün. Örneğin perde seçimleriniz, masa örtünüz, mutfakta kullanacağınız aksesuarlar, armatürleriniz ve aydınlatmalarınızla bu etkiyi sağlamanız mümkün!

Mutfak Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Mutfaklarda, aydınlatma da en az mutfak yerleşimi kadar önemli. Özellikle de beyaz ışık kullanarak daha aydınlık bir ortam sağlayabilirsiniz. Mutfakta loş ışık kullanmak gibi bir hataya düşmeyin. Yemek pişirdiğiniz, çay demlediğiniz, fırın çalıştırdığınız mutfaklar aynı zamanda evin en sıcak alanları. Aydınlatma seçiminde mutfağınızın sıcaklık seviyesini de göz önünde bulundurmalısınız. Küçük mutfaklarda ısınan ampuller tercih etmeyin.

Mutfak dekorasyonunuzun önemli bir parçası olan renkleri de unutmayın. Duvardan zemine, mutfak dolaplarınızdan tezgaha kadar uyumlu renklerle hayalinizdeki mutfağı boyayabilirsiniz.

Kapılarınızı Yenilemek İçin Kullanılan 5 Yöntem

Kapı bakımı nasıl yapılır? Kapı yenileme ve boyama işlemleri nasıl gerçekleştirilir? Kapı yıllardır yaşam alanlarında kullanılan medeniyet sembollerinden olan hem dekorasyon hem mahremiyet bilincini oluşturan hem de yaşam alanlarındaki güvenliği sağlayan önemli bir eşya olarak yaşam alanlarımızda sıkça kullandığımız mobilyalardır. Bu kapı modelleri farklı tasarım ve modelleri ile çeşitli yaşam alanlarında tercih edilmektedir. Özellikle göz alıcı yaşam alanlarında da dekorasyona katkı sağlaması adına klasik kapı modelleri tercih edilmektedir. Klasik kapı çeşitleri farklı tasarımlara, ölçülere ve yapıya sahip olarak üretilebilmektedir. Kullanıcıların beğenisine sunulan onlarca farklı model arasından klasik yaşam alanlarında klasik kapılar, modern yaşam alanlarında modern kapılar, dar alanlarda camlı kapılar gibi her alana uygun tasarımda modelleri tasarlanmaktadır. Evlerimizde bu derece öneme sahip olan kapılarımızın zaman içerisinde yıpranması ve darbelere bağlı olarak yıpranması ile birlikte yenileme ve bakım ihtiyacı doğmaktadır. Peki klasik kapıları yenilemek için uygulayacağınız etkili yöntemleri uygulayabilirsiniz.

Kapılarınızın Cilası ve Boyasını Yenileme

Kullandığınız kapılarınızın zaman içerisinde boyası ve cilası atabilmekte kapı matlaşmakta yer yer lekeli bir görünüme kavuşabilmekte ve boya rengi atabilmektedir. Özellikle beyaz renge boyalı bir kapı ise bu beyaz renk krem rengine kadar dönebilmektedir. Bu kapıları tekrardan ilk gün ki rengi ve şıklığına kavuşturmak için boya ve cila işlemlerinizi yapmanız gerekmektedir.

Klasik kapılarınızı boyama işini mutlaka ustalara bırakmalısınız. Tüm kapıyı boyayacaksanız kapı boyama ve bakımı konusunda bilgili ve tecrübeli değilseniz bu bakım ve yenileme işlemini ustaya bırakmanız yararınıza olacaktır. Ancak kapınızda darbelere bağlı olarak ufak ufak boya kalkmaları ve kazınma gibi yaraları, kapınızın rengine yakın ya da aynı renk boya ile rötuş geçebilirsiniz.

Menteşe Düşmeleri veya Kapı Kolu Yenileme

Yoğun kullanıma bağlı olarak kapı modellerinin menteşe kısmında ve kapı kollarında yıpranma gözükmektedir. Özellikle menteşelerdeki yıpranma ve yağlanmanın azalması ile birlikte kapı gıcırdaması, kapının zor açılması gibi bazı sorunlara sebebiyet vermektedir. Burada yapılacak ilk müdahale kapı menteşesini yağlamak olacaktır. Yağlandığı takdir de tekrar aynı sorunları oluşturan kapı menteşesi değiştirilmeli ve yerine yenisi monte edilmelidir. Kapı kolları uzun süreli ve yoğun kullanımına bağlı olarak boya atması ve boyasında çizikler oluşabilmektedir. Kapı kollarına yapabilecek pek bir müdahale olmadığı için istenildiği takdirde aynısı ile değiştirilmesi önerilmektedir. Ancak sağlam olan kapı kollarındaki bazı çizik ve eskime izlerine aldırış etmediğiniz takdirde sağlam olan kapı kolunuzu uzun yıllar boyunca kullanabilirsiniz.

Kapı Kilitlerini Değiştirmek

Özellikle dış kapılar için mutlaka gerçekleştirilmesi gereken önemli bir değişiklik kapıların kilidini değiştirmek olacaktır. Dış kapılarında da klasik kapı modelleri tercih eden kullanıcılar kapılarını yenilemek istediklerinde aslında güvenlikleri için önlem alması gerekmektedir. Gelişen yeni teknoloji ile birlikte hırsızların çaresiz kaldığı kilit teknolojileri gelişiyor. Bu yeni teknoloji ile üretilmiş kilitleri eskileri ile değiştirerek güvenliğinizi arttırabilirsiniz. Böylece olası hırsızlık vakalarının önüne bir set koymuş ve önlemiş olabilirsiniz.

Camlı Kapılarda Cam Değişimi

Özellikle iç kapılarda kullanılan camlı kapı modellerinde camdaki motifler ve desenler zaman içerisinde sıkıcı hale gelebilmektedir. Kapılarını yenilemek isteyen kullanıcıların bu camlardan sıkılmış olabileceği göz önüne alınarak kapıların camları farklı motifli bir cam ile değiştirilebilmektedir. Bu hem ev içerisindeki sürekli değişebilen dekorasyon algısına uyum sağlamak için hem de yaşam alanlarınıza bir yeni soluk getirmek ufakta olsa farklı tarz değişiklikleri ile yenilikler sağlamanız olacaktır. Tasarımın dışında eski bir cam modeli kullanıyorsanız darbelere bağlı kolay kırılma ihtimali bulunmaktadır. Ancak yeni üretilen cam teknolojileri ile birlikte olası kırılma kazalarının önüne geçilmekte, cam kırılmamakta tuz buz olup bütün halde yerinde kalabilmektedir. Bu durum da olası kesik yaralanmalarının önüne geçmekte ve insan sağlığını düşünen bir uygulama haline gelmektedir.

Klasik kapılarınızın bakımını gerçekleştirerek yaşam alanlarınıza ufak dokunuşlar sağlayabilir sabit ve durağan olan dekorasyonunuza bir yenilik ve yeni bir soluk katabilirsiniz. Bu yenilik size ve evinizde yaşayan aile fertlerinize de iyi gelecek.

Kış Bahçesi Dekorasyon Fikirleri

Hepimiz evlerimizde huzuru ve lüksü arıyoruz. Günlük yaşamdan sıyrılıp kendimize vakit ayırabileceğimiz mekanları evimizde yaratmak ise hem ruh sağlığımıza iyi gelen, dinginlik yaratan bir durum hem de evlerimizdeki farklı mekanların estetiği ile lüks bir yaşama da açılan kapı olacaktır. Bu nedenler teras ve bahçelerimizde kuracağımız kış bahçesi fikirleri ile evlerimizi diğerlerinden farklı hale getirebiliriz. Evinizin bir köşesinde farklılık yaratacak olan kış bahçeleriyle ilgili birçok seçenek bulunmakta. İsterseniz balkonunuza bile uygulayabileceğiniz kış bahçeleri yaşam alanlarınızda toprak ve bitkilerle uğraşabilmenize olanak sağlamanın yanında doğadan uzaklaşmış şehir yaşamına da taze bir nefes getirir.

Kış Bahçesi Nasıl Oluşturulur?

Kış bahçeleri hem ruhen hem fiziken dinlenmemizi sağlayan mekanlar olarak bahçesi ya da terası olmayan apartman katlarına bile uygulanabilir. Yani balkon ve teraslarınızın bir bölümünü ya da tamamını camla kapattırmak kış bahçesi önerileri arasında en kolay uygulanabilir olanıdır.

Kış bahçesi nasıl oluşturulur diyorsanız, öncelikle kış bahçesi önerileri ile ilgili araştırma yapmalısınız. Kış bahçesi fikirleri içinden dikkat edeceğiniz ilk nokta evinizin stiline uygun olup olmadığı. Çünkü, genellikle kış bahçeleri spor mobilyalarla bezeli olarak düşünülür ama klasik bir eviniz varsa ne yapacaksınız? Klasik tarz sevenler için de kış bahçesi önerileri mevcuttur. Önemli olan kendi tarzınızı belirleyip ihtiyacınıza göre bir kış bahçesi oluşturabilmektir. Tarzınızı belirledikten sonra mekânı nereye kuracağınıza karar verin. Kış bahçesi fikirleri göz önünde bulundurulduktan sonra yapılacak şey bahçeye ait ölçüler almaktır. Genellikle cam kullanılarak oluşturulan kış bahçelerinin sıcaklığı da çok önemlidir. Bu yüzden kış bahçenize bir ısıtma sistemi yerleştirmeyi de düşünmelisiniz. İnşa konusunda alacağınız profesyonel danışmanlık doğru kış bahçesi oluşturmada etkili olacaktır. Mevsim bitkilerinden oluştur olduğunuz konsepti de tamamladıktan sonra kış bahçesi nasıl oluşturulur sorusunun dekorasyon kısmına geçebilirsiniz.

Kış Bahçesi Dekorasyonu Nasıl Olmalıdır?

Kış bahçeleri için genellikle dayanıklı malzemelerden üretilmiş mobilyalar tercih edilir. Çünkü, çoğunlukla kış bahçelerinde ısıtma sistemleri bitkilerin nem isteğine göre düzenlenir ve kış bahçelerinde ahşap kullanımı kötü sonuçlar doğurabilir. Yani ısıtma sistemi dayanıksız bitkilere göre ayarlanmış ise kış bahçelerinde ahşap mobilyaya pek de rastlanmaz. Kış bahçenize koyacağınız mobilyalar dayanıklı ve kolay temizlenir olmalıdır. Çünkü, kış bahçelerinizde toprakla da uğraşmanız gerekeceğinden temizlik önemli bir unsurdur. Kış bahçeleriniz için bitkilerinizle ilgilenmenizi sağlayan araç gereçler için mutlaka kapalı bir alan olmalıdır. Bu alan bir dolap şeklinde ya da duvar döşemesi olarak duvara gömülü olabilir. Bu dekorasyon açsında da şık bir seçim olacaktır. Şömine görünümlü bir saklama alanı ise kış bahçenizin estetiğini katlayacaktır. Eğer sıcak iklim bitkileri ile oluşturduğunuz bir kış bahçeniz varsa burada gerçek şömine de kullanabilirsiniz. Kış bahçelerinde genellikle bir oturma grubu bulunur. Misafirlerinizi yaz kış bu oturma alanında rahatça ağırlayabilirsiniz. Orta sehpa kullandığınız bu oturma alanları, piknik masası ve banklardan da oluşabilir. Kış bahçelerinin vazgeçilmez mobilyalarından biri olan salıncaklar da mekânın konforunun keyfini sürmenize olanak sağlar.

Kış bahçeleri için aydınlatma çok önemlidir. Cam bir yapıya sahip olan kış bahçeleri gün ışığından faydalanır fakat, akşam aydınlatması da kış bahçeleri için gereklidir. Sadece bitki yetiştirmek için kullanmayacağınızı varsayarak kış bahçelerinin bitkilere zarar vermeyen lambalarla aydınlatmasını öneririz. Duvara monte küçük aydınlatmalar ya da ayaklı lambalar akşamlarınızı kış bahçenizde keyifle geçirmenize yardımcı olur. Bahçe sözcüğü bize doğayı ve bitkileri anımsatsa da kış bahçelerinde yoğunlukla bitki olması gerekmez. Bazı kış bahçeleri, evlerin bahçe zemini seviyesindedir ve bitki içermez. Oluşturacağınız kış bahçesi ne olursa olsun size huzur vereceği ve evinizin estetiğini artıracağı kesin.

ASORTİE

Sana güzel bir önerim var. Evinde bir kış bahçesi oluşturarak dört mevsim, yılın her günü, bahçe içinde kendine özel bir alan yaratmaya ne dersin? Giderek yükselen dekorasyon trendleri arasında olan kış bahçeleri, aynı zamanda mevsimi sevdiren önemli bir detay. 

Özel Bir Alan

Kış bahçesi genellikle bahçeli evlerde evin devamı niteliğindeki bir veranda ya da bahçe alanının, yazın açılabilen camlarla kapatılması şeklinde tasarlanıyor. Bahçen yoksa balkon, teras ya da pencereli küçük odanı bile bir kış bahçesine çevirebilirsin. Mobilya seçiminde evin geri kalanıyla bütünlük olmasına dikkat etmene gerek yok. İçinden geldiği gibi sana özel bir alan yaratabilirsin. Önemli olan ısı yalıtımlı ve yüksek güvenlikli biçimde olması. Kış bahçeleri, günün her saati gönül rahatlığıyla vakit geçirmek için ideal olmalı.

Keyifli Kaçış Noktası

Kış bahçesinin büyük ya da küçük olması önemli değil. Önemli olan, kendinle ve sevdiklerinle baş başa huzur içinde bahçe hissi yaşayabileceğin bir alana sahip olman. Hatta evinin bahçesi yoksa böyle bir ortamı balkonunda bile oluşturabilirsin. Yerin müsaitse sallanan koltuklar kış bahçeleri için harika bir fikir olabilir. Yeşilliklerle renklendirdiğin sana özel alanda, ister çalışıp ister keyif yapabilirsin. Gece ışıklarını ya da kışın yağan karı izleyerek tüm günlük streslerinden arınabilirsin.

Dekorasyona Dikkat

Kış bahçeni dekore ederken tek bir amaca yönelik değil, her alternatifi düşünerek alanı nasıl kullanacağına karar vermen en doğrusu olur. Alanını dilersen misafirini de ağırlayabileceğin minik bir yemek odası ya da konuk odası biçiminde de planlayabilirsin. Aynı zamanda yalnız kalıp huzur bulmak isteyeceğin zamanları da düşünerek etrafı sevdiğin bitkilerle yeşillendirmek sana çok iyi gelecek. Bu arada kış bahçeni dekore ederken aklında bulunsun: Az eşyalı olursa kolay temizlenebilir olur. 🙂

Bütünüyle Sana Özel

Yaşam kaliteni tartışmasız biçimde artıracak olan kış bahçeni dilersen tamamen kendi kişisel eşyalarınla dolu özel bir alana dönüştürebilirsin. Doğru biçimde yapılan kış bahçesi dekorasyonu gerçek bir meditasyon ve sakinleşme ortamı sunar. Her şey senin zevkine uygun olmalı. Kış bahçeni renkli ışıklar, kitaplar, kırlentler, mumlar, küçük fenerler, vazolar ve örgü ya da benzeri hobi eşyalarınla doldurabilirsin.

Bağımsız ve Gizemli

Bir başka tasarım fikri: Alanın müsaitse kış bahçeni evden bağımsız bir kulübe şeklinde tasarlayabilirsin. Güneş kontrol özellikli camlar böyle bir fikir için son derece ideal. Kaliteli malzeme kullanılıp bakımı düzenli yapılan bu kulübeler en az evin içi kadar uzun bir kullanım ömrüne sahip oluyor. Kişisel alanına düşkünsen kulübe biçimli kış bahçende kendine rahatsız edilmeyeceğin bir çalışma alanı yaratabilirsin. Aydınlatmada sarı ve loş tonları tercih etmen seni çok daha iyi hissettirir.

Kış bahçen için tarzına uygun en güzel mobilya ve dekoratif eşyaları IKEA’da bulabilirsin.

Hopi

Pencereler artık sürekli açık değil, kombileri açmaya sayılı günler kaldı, kışlık giysiler size göz kırpıyor… Evet, kışa girdik giriyoruz. Soğuk kış aylarını, yaşam alanınızda rahat geçirebilmek için ise kollarınızı sıvayıp bazı hazırlıklar yapmanız şart. Peki, kışa hazırlık için evinizde yapmanız gerekenler nelerdir? İşte, kış gelmeden yapılması gerekenler:

Kombinizin ve Radyatörlerinizin Kış Bakımını Aksatmamalısınız

Yaz aylarında sadece sıcak suya ulaşmak için yardım aldığınız kombinizin kış modunu açma zamanı geliyor! Güvenli ve tasarruflu kullanımın yanı sıra kış mevsiminin zorlu koşullarından, arıza gibi kötü sürprizler nedeniyle etkilenmemek için de kombinizin rutin bakımını yaptırmanız oldukça önemli. Kombinizin yetkili servisinden bu konuda yardım alabilir ve kışa girmeden var olan ya da olması muhtemel sorunların önüne geçebilirsiniz.

Kombinizde herhangi bir sorun olmasa bile radyatörlerde var olan sorunlar evinizin istediğiniz derecede ısınmasını olumsuz etkileyebilir ya da yaşam alanınızda ideal sıcaklığa ulaşmak için kombinizi yüksek derecede yakmanız gerekebilir. Soğuk havalarda bu durumu yaşamamak için ise kışa girerken yapılması gerekenler arasında kesinlikle radyatörlerinizin kışa hazır olup olmadığını kontrol etmek yer alıyor! Radyatörlerin havasını alıp iç ve dış temizliklerini yapmak, kış öncesi aksatmamanız gereken bir konu.

Isı İzolasyonu ve Tasarruf Yapmak #GüzelFikir

Bunu hatırlatmak pek hoşumuza gitmiyor, ama dost acı söyler: Kış ayları eşittir daha yüksek doğal gaz ve elektrik faturaları! Ama hiç merak etmeyin; hava koşulları ile daha tasarruflu bir şekilde baş edebilmek mümkün. Nasıl mı? Elbette ısı izolasyonu yaparak! Üstelik ısı izolasyonu sayesinde sadece kış aylarında değil, yaz aylarında da yaşam alanınızdaki ideal sıcaklığı koruyabilirsiniz. Eğer siz de izolasyon sayesinde daha sıcak ve aynı zamanda tasarruflu günler geçirmek istiyor,

Ay sonunda gelen faturaların tutarını düşürmeyi elbette hepimiz isteriz ve bunun için yapılması gereken en önemli şeyin da tasarruf yapmak olduğunu da biliriz. Fakat gelin görün ki “Elektrik ve doğal gaz tasarrufu nasıl yapılır?” sorusuna zaman zaman eksik cevap verilebiliyor ya da doğru bilinen yanlışlar, tasarrufun önünde büyük bir engel oluşturuyor. Aslında elektrik ve doğal gaz tasarrufu yapmak sanıldığı kadar zor değil.

Yaşayan Evler / KOÇTAŞ

Bir kadın evden gidince, oraya artık ev demek doğru değil. Tarık Tufan

100+ living room colors combinations and wall painting colors ideas

Innenarchitektur Ideen und Wohnkultur für Wohnzimmer 2021

Innenarchitektur Ideen und Wohnkultur für Wohnzimmer

Ev dekorasyonunda en önemli nokta, renklerin doğru kullanımıdır. Bu yüzden eşya seçiminizde özellikle renklerin birbiri ile uyumundan faydalanmanız akıllıca olacaktır. Özellikle sıcak renklerin yoğun bir şekilde bir arada kullanımından kaçınmanız gerekiyor. Bu durum evinizde dengesiz ve dağınık bir görünüme neden olabilir.
Ev dekorasyonunda en önemli nokta, renklerin doğru kullanımıdır. Bu yüzden eşya seçiminizde özellikle renklerin birbiri ile uyumundan faydalanmanız akıllıca olacaktır. Özellikle sıcak renklerin yoğun bir şekilde bir arada kullanımından kaçınmanız gerekiyor. Bu durum evinizde dengesiz ve dağınık bir görünüme neden olabilir.

Interior Design Ideas and Home Decor for Living Room

Evinizi pastel renk tonları ile donatırken daha özgür davranabilirsiniz. Hatta pastel tonlar arasına sıcak renkleri katarak farklı ve modern bir denge yakalayabilmeniz de mümkün. Aynı şekilde mobilya ve ev dekorasyon ürünlerinin seçiminde de uyumsuz kompozisyon yaratacak ürünlerin seçiminden kaçınmanız doğru olacaktır.

60 Stunning Living Rooms, Interior Design Ideas

Son birkaç yıldır dünyanın gündeminde olan iklim değişikliği ve beraberinde tartışılan tüketim alışkanlıkları, birçoğumuzu bu konuda yaşam tarzımızda değişiklikler yapmaya itti. Bununla ilişkili olarak bu yılın trendlerinden biri de sık sık eşya değiştirme yerine daha zamansız, uzun süre kullanılacak parçaları tercih etmek. Eğer eşyalarınızı yenilemeyi düşünüyorsanız klasik ve dayanıklı parçalar alıp uzun yıllar kullanmak, bu yılın uzun vadede sizi rahatlatacak trendlerinden biri.

Ayrıca kullanacağınız eşyaların kalitesinin doğru seçilerek temizlik ve bakımının da en hızlı ve kolay şekilde yapılabiliyor olması da önemlidir. Neticede yaşam alanınız olan evinizin temiz, ferah ve rahat kullanabilir olması eve geldiğinizde sizleri mutlu eden, ferahlatan bir ortam olmasını kim istemez ki! Misafirlerinizi ağırlayacağınız güzel ve aydınlık bir ev herkesin hayalidir ve istediğiniz ev için ayırdığınız bütçeye uyarak bunu gerçekleştirebilirsiniz.

29+ Beach House Decor Ideas

Ev dekorasyonunda minimalizm son dönemlerin en çok tercih edilen uygulamalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Bu uygulama özellikle düzenli bir görünüm yaratması açısından önemli olmakla birlikte, doğru mobilya seçimi ile minimalizmi çok daha kullanışlı bir hale getirebilmeniz de mümkün.

35+ Midcentury Modern Interiors

Özellikle küçük ve büyük eşyalarınızın renk uyumunu en güzel şekilde ortaya çıkartabilmek için doğru ışık rengi seçimi önemli bir nokta. Işıklandırma evinizin sıcak ya da soğuk görünmesini sağlayabilir. Işıklandırmayı evinizin özel olarak dekore ettiğiniz bölgelerinde kullanarak, evinizin aydınlanmasını sağlarken farklı bir ambiyans tasarlayabilmeniz de mümkün. 

Konut, Ev Yaşam alanımız, dekorasyonu herkes için önemli ve doğru dekore edildiğinde hem mutlu edebilen hem de kullanışlı bir hale gelebilen bir alan olabilir. Işıklandırma, renk ve mobilya seçimi ev dekorasyonunuzu yaparken dikkat etmeniz ve göz ardı etmemeniz gereken unsurlardır.

Modern Industrial Style Living Room Design Ideas

Ev dekorasyon modellerini incelediğinizde en trend uygulamanın, evin farklı duvarlarını birbiri ile uyumlu farklı renklere boyamak olduğunu görebilirsiniz. Bunun gibi bir uygulamayı tercih edebilir ya da evinizin geniş bir duvarını kendinize tuval olarak seçebilirsiniz.

Comments are closed.