logo

Evin dışı tabiata, içi insana göredir.

ev ve bahce

İÇİNDEKİLER

2024

180 Winter Garden SuNrOOm Design Ideas

Eğer koruyabileceğiniz özel bir odanız yada camlı bir bölmeniz yoksa bu işlemi Mart- Nisan ayına da erteleyebilirsiniz. Ve yine bu ay içinde toprağı beslemeyi unutmayalım. Bitkilerin gövde ve yapraklarını, gövdenin toprağa bağlandığı toprak çevresini, ilaçlamaya ve gerekli gübreleri vermeye özen gösterelim.

Şubat ayı için yine olağan budama işlemlerimizi gerçekleştirmekle başlayacağız işe. İç mekan için, yıllık otsu bitkiler ekme zamanı. Floks, Petunya, Hintgülü, Menekşe, Zinya, Aslanağzı, vb. bitkileri ekebilirsiniz.

Hangi ayı hangi mevsimi yaşarsak yaşayalım, güzel ve huzurlu bir bahçeye sahip olmak bizim elimizde. Yeter ki hangi zamanda ne yapmamız gerektiğini doğru bilelim. Ben sizlere bu konuda ufak önerilerim ve bilgilerimle yardımcı olmaya çalışacağım her zaman. Nede olsa doğru bakım önemli bir detay. Bu aylar artık ellerimizin ceplerimizden bir türlü çıkmak istemediği soğuk havayı, fazlaca hissettiğimiz aylar. Bir çok insan gibi bende kış aylarını severek geçirmiyorum. Hastalıktan kurtulamadığımız gibi birde; baktıkça huzur bulduğum rengarenk çiçekler açan bahçem den geriye, kurumuş yaprakların döküldüğü, solan çiçeklerle kaplı, donmuş çimler kalıyor ve birde bahçemi koruyan bir kardan adam tabi ki. Eda. Ç

Ocak ayında çim alanlar üzerine dökülen yaprakları temizlemek gelecek sırada yine. Bu en soğuk günlerin yaşandığı ayda, saksılardaki bitkilerin az miktarda sulanmasına dikkat edelim. Soğukların biraz daha kendini az hissettirdiği Ege, Akdeniz gibi bölgelerde biraz daha fazla miktarda sulama yapılabilir. Gül ağaçlarını kontrol altında tutmakta fayda var. Erken bir tomurcuklanma sizi güzelliği ile aldatmasın, hemen budama yapılmalı.

Bu aylarda sık rastladığım sorunlardan biride, toprak yüzeyinde az sulama ve soğuk nedeni ile oluşan tabaka. Bu tabaka sık sık kırılıp yok edilmezse, çürümeye ve zararlıların yayılmasına yol açar. Bu ay içinde bir bahçe planı yaparak, bu yıl hangi sebze ve çiçekleri ekeceğimizi, bahçemizde yapmayı düşündüğümüz değişiklikleri gözden geçirebilirsiniz. Planlı yapılan işler daha az yorucu olur ve bahçemizde geçireceğimiz keyifli zamanları uzatır.

Aralık ayında; bahçede yapılacak işler biraz daha azalıyor. Bu ayda artık kökler uykuda, ağaçların veya güllerin yer değişimleri için en uygun dönemdeyiz. Bahçenizde bir elma ağacınız varsa yeniden verimli olması için budama yapabilirsiniz. Kalabalık dallar yerine, dallarımızı seyrek tutmaya çalışalım. Yayılan güller için budama işlemi yaparken, üzerinde kurumuş çiçek olan dalları, ana dallara 5-6 cm kalacak şekilde kesebilirsiniz. Budama yaptığımız her bitki için organik gübre desteğini unutmayalım. Budama işlemleri son bulduğunda, makaslarımızla birlikte bahçede kullandığımız tüm aletleri metil alkol karışımlarıyla temizleyelim ki herhangi bir hastalıklı bitki ve zararlılarını, diğer sağlıklı bitkilerimizden uzak tutabilelim. Eğer kış dinlenmesinde olan soğan yumru gibi diğer süs bitkilerimiz varsa, onları da hastalık ve zararlılardan uzak tutmaya özen gösterelim. Çimler üstünde biriken kuru yapraklarımızı temizlemeyi ihmal etmeyelim. Daha önceki yazımda da bahsettiğim gibi sağlıklı bitkiler hastalıksız bitkilerdir. Eğer çim yüzeyinde kardan oluşan donma varsa çimlerin üstünde yürümemeye dikkat edelim. Gelelim iç mekan bitkilerimize. Havalar soğudu. Çiçeklerimin suya ihtiyacı yok diye düşünmeyin. Mutlaka topraklarının kuru olup olmadığını kontrol edin. Balkon veya terasta ki bitkiler için dondurucu günlerde, bitkilerimizi olabildiği kadar korunaklı yerlere saklayalım.

Bitkilerde soğuk zararı, sıcaklığın minimum gelişme derecesinin altına düşmesi ile başlar. Bitkinin yetişme sıcaklığını bilmek gerekir. Her bitkinin yetişme sıcaklığı farklıdır. Sıcaklık daha da düşerse ölüm görülür. Egzotik bitkilere sahipseniz soğuk stresinde zarar görme eşiklerinin de düşük olacağını bilmelisiniz. Ilık giden havalardan sonra görülen ani soğuk ve donlar en tehlikeli olanlardır. Bitki kendisini kışa hazırlamadan ani bir şok veya ölümle karşılaşır. Dokularda sıcaklığın donma derecesine düştüğü durumlarda, özellikle hücreler arası boşluklardaki suyun donması sonucu oluşan buz kristalleri, hücre duvarlarını parçalayarak hücrelerin mekanik olarak zarar görmesine yol açar. Bunun sonucunda, hücre öz suyun çekilir, aynı zamanda protoplazma pıhtılaşır. Bitki ölür.

Mevsimin özelliğine bağlı olarak soğuyan iklimden dolayı bitkilerin bir kısmının optimal büyüme hızları yavaşladığını ve hatta durgunluk dönemine girdiğini belirten yetkililer, “Bu duruma halk arasında bitkilerin uyuması denilir. Bu dönemde bitkide su iletimi vs. gibi durumlar olmayacağından bitkileri sulama, çim alanlar için biçim gibi bakım çalışmalarına ihtiyaç yoktur” diyerek yapılacak işleri şu şekilde sıralıyor: Bitkilerin kış gübrelemeleri, budanması, drenaj kontrolü ve kışlık ilaçlamalar, toprak işlemesi. Bahçe bakım işlerinde sağlıklı bitki gelişimi için budama en önemli çalışmalardan bir tanesidir. Gelişi güzel bitki budamaları bitkinin gelişimine geri dönüşü olmayacak zararlar verebilir. Bitki türüne göre büyümenin en az olduğu kış aylarında budama tercih edilmelidir. 2,5 cm üzerindeki budama yaralarında mutlaka koruyucu macun uygulaması yapılmalıdır. Koruyucu macun uygulaması yapılmaması bitkinin hastalanmasına sebep olacaktır.

Son bahar ve ardından kış geldi diye renklere küsmeyin. Bahçenizi, balkonunuzu, pencere önlerinizi donatın, içiniz açılsın; Hercai menekşe, süs lahanası, siklamen, açelya, godetya, lobelya, çuha, onbiray, krizantem, karanfil, hanım çantası emrinize amade, gönlünüzün neşesi olmak için bekliyorlar.
Her ne kadar uyku veya durgunluk döneminde olsalar da bitkiler için besin takviyeleri çok önemlidir. Çünkü kış aylarında yaz aylarındaki azot ve fosfor kullanımına oranla daha fazla potasyum ağırlıklı gübreler özellikle çim alanlar için uygulanmalıdır. Bitkiler içinse koyun gübreleri ve organik gübrelerin yanında bitki türüne özel gübreler kullanılarak bitkilerin bahara daha kuvvetli çıkmaları için gereklidir. Aynı zamanda soğuk kış aylarında bitkilerin kök boğazını sıcak tutarak bitkilerin kış zararlarından korunmasını sağlar.

Yaz aylarında bahçelerin ve yeşil alanların tadını çıkarıyorsanız ve kış aylarında bu keyfi devam ettirmek istiyorsanız yapmanız gereken evinizde veya dışında bir kış bahçesi tasarımı yapabilir, kış aylarının tadını yeşillikler içinde çıkarabilirsiniz. Kış bahçeleri; uygulaması kadar bakımı da özen isteyen, eve ferah ve farklı bir hava katan bahçeler olduğu gibi oturum alanları ile sizlere de yaşam alanına sahip olma imkanı sunan bahçelerdir. Kış bahçesini evinizin dışında veranda alanına yapmak istiyorsanız pratik kullanımı ve zarif tasarımı ile açılır ve kapanabilir özellikleri olan yarı açık bahçe modelini tercih edebilirsiniz.

Sıcak havalarda sürgü camı açarak doğanın ferah tadını çıkarabilirsiniz. Kış bahçelerinin büyüklüğü veya küçüklüğü önemli değildir. Önemli olan kullanılan bitkiler ve mobilyalardır. Bu modelde olduğu gibi küçük bir kış bahçesini işlevsel özelliklere sahip mobilya ve koltuklar ile dekore ettiğinizde ortaya şaheser bir sonuç çıkacaktır.

Kış bahçelerinde ilk dikkat edilmesi gereken nokta ısınmadır. Çünkü hem sıcak hem de doğallığı korumak gerekiyor. Bu tür mekanlarda camekan yapıldığında ısı kayıpları çok olacaktır. Bu nedenle yalıtıma önem verilmelidir. Tekli camlar kullandığınız zaman ısı kaybı yüksek olur. Bu sisteme uzantı olarak doğalgaz ya da farklı ısıtıcı sistemleri uygulayabilirsiniz. Özellikle infrared ısıtıcılar bu alanda tam performans göstermez bunun içinde doğalgaz ya da havalandırma sistemini kış bahçesine eklemek durumundasınız. Isıtmadan sonra ise dikkat edilmesi gereken nokta aydınlatma sistemleridir.

Kış bahçesi bahçe katında oturan ya da müstakil bir evde oturanlar için değerlendirilebilecek alternatiflerden bir tanesi, bu mekanı ister dinlenme amacıyla ister çalışma amacıyla isterseniz sera amacıyla kullanabilirsiniz. Her ne sebeple olursa olsun yapmadan önce ne amaçla kullanacağınıza mutlaka karar vermeniz gerekiyor. Karanızı verdikten sonra dikkat etmeniz gereken nokta evinizle de uyum içerisinde olmasıdır. Bunun içinde model belirlenirken bu yönde tercih yapmak önemlidir. Katlanır camlı bir tercih mi yoksa sabit bir doğramadan mı olsun istiyorsunuz. Yalıtıma önem veriyor musunuz ve Açılır kapanır pergola sistemleri olacak sabit cam mı olacak? 

Mekanın tasarımına uygun olacak bir aydınlatma tercih edilmeli ve bunun içinde uzman bir destek almakta fayda olacaktır. Kış bahçesinde doğal aydınlatma önemlidir. Bunun için perde kullanmak pek tercih edilmez. Aydınlatma sistemi havadan mı olacak yoksa yerden mi? karar vermek gerekiyor. Zemin tercihinizi doğal taştan yana da kullanabilirsiniz seramikten de. Ahşap tercih edilenlerinde olduğunu biliyoruz ancak yalıtım güçlü değilse muhtemelen su sızdıracağı içinde bu çok uygun olmayabilecektir.

Sokaklarda dolaşın, anın tadını çıkararak ayaklarınızın altında ezilen ve bir zamanlar yemyeşil olan yapraklara dikkatle bakın. Şimdi yerlerde, eski şahaneliklerini kaybetmiş ve solmuş haldeler. İnsanlar da öyle değil mi? Hayatımız bir yaprak gibi yemyeşilken, daha zaman varken sonbahar ilkbahar demeden doya doya yaşanmalı. Endişelere kapılmadan, üzülmemize izin vermeden, korkmadan, hayatı tam olarak kucaklayarak sonbahar yaprağına dönüşmeden ağaç dalında sallanmanın tadını çıkarmamız gerekiyor.
Tertemiz bir sayfa açmak için kendinize zaman ayırın, kendi kendinizle baş başa kalın, dileklerini, umutlarınızı, planlarınızı gözden geçirin. Yaptığınız hataları bir daha değerlendirin ve dersler çıkarın. Her vedanın üzüntü içermediğini, bazı vedaların daha güzel başlangıçlar için gerekli olduğunu asla unutmayın. Bırakın sonbahar yağmurları hayatınızı kirleten her şeyi yıkasın. Zorlu kış günlerinden önce sonbaharda güneşin zayıflamış ışınlarının tadını bir kez daha çıkarın, havalar buz gibi soğuk olmadan önce sonbahar manzaraları ile bir kez daha iç içe olun. 
Sonbahar, eskilerden kurtulma ve hayatımızda yeniliklere yer açmak için harika bir dönem. Sonbahar yaprakları birer birer eskiyip ağaçların dallarından düşerken siz de hayatınızdaki eskimiş, sizi yavaşlatan belki de üzen fazlalıklarınızdan kurtulun. Hayatınızı gözden geçirin bir daha, size gereken değeri vermeyen, çoğu zaman üzülmenizin sebebi olan, hayatınızda ilerlemenize engel olan her şeyden, herkesten kurtulmanız için harika bir zaman dilimi. Kendinize ağaçları örnek alın mesela. İlkbaharda daha güzel, daha yeşil yapraklar açmak için sonbahar yaprakları ile vedalaşıyorlar. Sonbaharda bir şeylere veda edecekseniz bırakın bu yükleriniz olsun.
Bahçe planlamasında, yürüme alanları gözardı edilmemelidir. Yürüme alanları ve dinlenme alanları bahçenize ahenk katar. Doğal taşlarla döşenmiş yürüme alanları bahçenize otantik bir hava katar. Eğer bahçenizde yeterli alanınız varsa; meyve ve sebze yetiştirme alanları da tasarlayabilirsiniz.

Bahçenizde çiçek ekimi için yeterli alan yoksa; değişik şekillerde budanmış bahçe çalılarını kullanabilirsiniz. Bahçe çalıları, doğal ortamınıza renkli bir görünüm kazandırır. İlkbahar hazırlığı, sonbahar mevsiminde başlar. Yazlık ve baharlık fideleri, sonbaharda ekmeniz gerekir. Çiçeklerinizin daha canlı ve renkli görünmesi için; düzenli olarak mineralli organik gübre kullanabilirsiniz. Çiçeklerinize zarar vermemesi için, bahçenizi ölü köklerden arındırın. Bahçenizi saran ölü kökler, toprağın nefes almasını engeller.

Yeterli bir alanınız varsa, bahçenizi sebze ve çiçek bölümü olarak ikiye ayırabilirsiniz. Sonbahar mevsiminde ise toprak yaz sıcaklığını korur. Eylül ve ekim aylarında gül, lale, nergis ve zambak gibi çiçek türlerini ekebilirsiniz. Ektiğiniz bitkileri, kış mevsimine kadar sulamaya devam edin. Böylelikle toprağın kış mevsiminde ihtiyaç duyacağını nemi sağlamış olursunuz.

İlkbahar hazırlığı, sonbahar mevsiminde başlar. 

Bahçenizde yeni bitkilere yer vermek için toprağınızı bu mevsimde havalandırmanız gerekir. Bahçe toprağının daha verimli bir yapıya sahip olması için sistematik olarak toprağınızı gübreleyin. Yeni çiçekler için bahçenizde dikim alanları oluşturun. Sonbahar mevsiminde, kışlık fidelerinizi dikebilirsiniz.

Sonbahar geldi çattı. Güneşli günler yavaş yavaş azalmaya başladı. Çiçeklerinizin solmasından dolayı, bahçeniz bakımsız görünüyor olabilir. Birkaç küçük değişiklik yaparak, siz de harika bir bahçeye sahip olabilirsiniz.
Sonbahar mevsiminde, bahçenizi kışa hazırlamak için bakım yapmanız gerekir. Öncelikle bahçenize dökülen kurumuş yaprakları tırmık ile toplayın. Topladığınız kurumuş yaprakların bir kısmını saklamayı ihmal etmeyin. Kurumuş yapraklar organik gübre özelliğine sahiptir. Sonbahar yağmurları başlamadan kurumuş çiçeklerinizi ayıklayın.
Terasınızı muhteşem bir şekilde dekore edeceğiniz zaman aydınlatma ekipmanlarını da unutmamanız gerekir. Hava karardığı zaman aydınlatmanızı sağlayacak olan bu ekipmanları farklı tarzlarda seçebilirsiniz. Günümüzde birbirinden farklı modellere sahip olan ve oldukça tarz duran aydınlatma aksesuarlarını neredeyse her yerden bulabilirsiniz. Terasınız sizin için de önemliyse konforunuzu düşünmelisiniz. Bunun için minderler, puflar veya sandalyeler kullanabilirsiniz. Özellikle renkli ve büyük minderler terasınızda rahat etmenizi sağlayacaktır. Aynı şekilde puflarda size bu imkanı sunar. Hem arkadaşlarınızı davet ettiğiniz zaman bunlar sayesinde rahatlıkla ağırlayabilirsiniz.
Eğer terasınız çok fazla güneş veya rüzgar alıyorsanız şemsiye veya güneşliklerle bunun önüne geçebilirsiniz. Bunlar yemek yerken veya dinlenirken sizi rüzgardan ve güneşten koruyacaktır. Bu konuda internet üzerinden veya mağazalardan alabileceğiniz çok şık güneşlik ve şemsiyeler bulunmaktadır.
Terasın olmazsa olmazlarından birisi de çiçek ve bitkilerdir. Özellikle terasınızda büyük gövdelere sahip bitkilere yer vererek farklı bir görünüm elde edebilirsiniz. Terasınıza koyabileceğiniz bir limon ağacı terasınızın daha güzel bir görüntü elde etmesinde size yardımcı olacaktır. Bunlara ek olarak küçük renkli saksı çiçeklerine de terasınızda mutlaka yer vermeniz gerekiyor. Terasınızın görünüşünde bu bitkiler çok güzel bir ambiyans yaratacaktır.
Canlı bir teras oluşturmak adına değişik model, renk, materyal ve büyüklüklerde saksılar tercih edilmelidir. Eğer büyük bir terasınız varsa, yeşillendirmek için yeterince alanınız var demektir. Öncelikle hangi bitkileri yetiştireceğinizi karar verip, terasınızın bu bitkilerin yetiştirilmesine uygun olup olmadığını kontrol edin.
Eğer terasınızın üzeri kapalı ise tıpkı bir oda hazırlar gibi alanı istediğiniz gibi değerlendirebilirsiniz. Özellikle kapalı teras dekorasyonu hazırlamak sizlere pek çok alternatifi de bir arada sunmaktadır. Rüzgardan ve yağmurdan da korunaklı bir alan olduğu için öncelikli olarak zemine bir kilim yerleştirebilirsiniz. Yer minderleri veya paletlerden yapılmış olan köşe takımları da kapalı teraslar için en uygun ürünlerdendir. Kapalı terasınızı dekore ederken kullanışlı bir orta sehpayı da unutmamalısınız. 
Kapalı teraslara göre açık terasların dekorasyonu yapılırken biraz daha dikkatli olunmasında yarar olacaktır. Öncelikli olarak açık terasların bir bahçe dizaynı gibi düşünülerek hazırlanması önerilir. Suya dayanıklı mobilyaları tercih edebilirsiniz. Şık bir ışıklandırma ile de açık terasınıza daha çekici bir görünüm de kazandırabilirsiniz. 
Genellikle açık teraslar ile benzerliğe sahip olan çatı terasları apartmanların veya konutların en üstünde yer almaktadır. Yüksekte yer alan çatı terasları hazırlanırken öncelikli olarak rüzgardan uçmayacak şekilde hafif olmayan mobilyaların tercih edilmesine dikkat edilmelidir. Eğer çatı terasınız geniş ise suya ve rüzgara karşı dayanıklı şık ve kullanışlı bir bahçe köşe takımını tercih edebilirsiniz. Güneşten korunmak için tente de yaptırabilirsiniz. Eğer biraz daha ekonomik olsun derseniz bahçe şemsiyeleri de yine teras için en uygun ve ekonomik ürünlerden biridir. 

Eğer terasınız küçük bir alan ise o zaman biraz daha işlevsel ve minimal mobilyalar ile çok daha konforlu bir alan hazırlayabilirsiniz. Bunun için konforlu sandalyeler ve minik bir masa küçük teras dekorasyonu için yeterli olacaktır. Ayrıca bitkiler ile de küçük terasınızı renklendirmeyi de ihmal etmemelisiniz. Özellikle küçük alanları dekore ederken her zaman göz alıcı bir görünüm kazandırmak için detaylara önem vermelisiniz. Şamdanlar, mumlar ve bitkiler ile çok daha romantik bir teras dizaynı yapabilirsiniz. 

Büyük teras dekorasyonu için farklı köşeleri oluşturabilirsiniz. Bitkileri yerleştireceğiniz alan ile oturma alanınızı ayırmanız daha şık bir görünüm elde etmenizi sağlayacaktır.

Büyük bir terasa sahip iseniz çok şanslısınız. Kocaman bir bahçe ve oturma alanı hazırlayabilirsiniz. Öncelikli olarak büyük teras dekorasyonu hazırlarken oturma alanınızı belirlemelisiniz. Bunun için ferah ancak güneşi direkt olarak almayacak bir bölümü tercih etmelisiniz. 

Büyük teras dekorasyonu kullanmanın en büyük avantajlarından birisi de dilediğiniz gibi aksesuar kullanabilmenizdir. Mangal köşesini, yemek köşesini ve oturma alanızı ayrı ayrı büyük teras dekorasyonu içerisinde bölümler şeklinde hazırlayabilirsiniz. Terasın manzara görebileceğiniz bölümünü sadece oturma köşeniz olarak hazırlamalısınız. Bunun için tenteleri de bu alana yerleştirerek gündüz keyif yaparken güneşten de rahatsız olmamış olursunuz. 
Balkonunuzun sıcak bir atmosfere kavuşmasını sağlamak için, rengarenk çiçekler ve sarmaşıklar kullanabilirsiniz. Bitkileri saksı yerine ahşap kasalarla ve paletlerle hazırlanmış farklı ortamlarda yetiştirebilirsiniz. Balkonunuzu ahşap zeminle kaplayarak, hoş bir görünüm oluşturmakla birlikte bir anda atmosferi değiştirebilirsiniz. Zeminde kullandığınız kilim veya halıyı yer minderleri ve kırlentlerle destekleyebilirsiniz. Işıklandırma için mum veya kandilleri kullanarak dekoratif olarak hoş bir görüntü oluşturabilirsiniz.
Balkon dekorasyon örnekleri içerisinde en sıcak ve en rahat görünen örnekler genellikle balkon sedirleri kullanılan düzenlemeler gibi geliyor. Elbette üstü kapalı bir balkon değilse yağışlı havalarda minder ve yastıkları kaldırmak gerekecektir. Bol yağışlı bölgelerde pratik olmayabilir. Kış aylarında bu ayrıntı dikkatinizi çekmeyebilir ama güneş iyice yüzünü göstermeye başladıktan sonra balkonda eğer gölgelik yoksa, gündüz saatlerinde balkonda oturmak zorlaşacaktır. Balkonun yapısına uygun biçimde bir gölgelik taktırmayı düşünebilirsiniz.
Balkona mutlaka masa sığdırmalıyım diye düşünüp, huzur verici bir mekanı sıkışık ve rahatsız bir yere dönüştürmemek daha iyidir. Bazı balkonlar sadece ayaklarınızı uzatıp biraz nefes almak için çok daha uygundur.
Balkonunuzun zemini için çok beğeneceğiniz bir ürün olan kilimler son zamanlarda çok popüler. Balkon dekorasyonu yapacaksınız ve zemin kısmı dar ve uzun olduğu için halı ya da yolluk bu alanlar için büyük olacağından kilim bu alan içi çok uygun bir zemin kaplama ürün. Kilim deyip geçmek aslında onlara biraz da haksızlık etmek olur. Kilimler eski tarihlerden bu güne kadar gelen tarihi bir mirasımız. Kilim motifleri ve anlamları işlendiği bölgeye göre farklı şeyler ifade etmenin yanında tüm Türkiye’de kullanılan ortak motiflere de sahipler.
Genişliği ya da ne amaçla kullanacağınız bir yana, bir balkonu balkon yapacak olan bitkilerdir. İrili ufaklı saksıları balkonu çevreleyecek şekilde yerleştirebilirsiniz. Saksı askılıkları sayesinde artık çiçeklerinizi yer kaplamayacak şekilde balkon korkuluklarına asmanız da mümkün.
Balkonlar genelde evin fazla eşyalarının ve kombinin konulduğu yerler olarak kullanılıyor. Balkonların da evimizin bir parçası ve güneşli günlerde kullanabileceğimiz bir yaşam alanı olarak dekorasyon yapılabileceği fikri son zamanlarda daha çok yaygınlaşıyor. Balkon dekorasyonu denildiği zaman ilk akla gelen annelerimizin balkonda yetiştirdiği çiçekler ve balkondaki beyaz plastik sandalyeler akla geliyor hemen. Bu durum balkonların küçük olması sebebiyle dekorasyona uygun olmadığı kanısı oluşmuş olsa da bu yanlış bir algıdır. Evinizin tüm alanlarında uyguladığınız ev dekorasyon fikirlerini küçük balkonlar içinde kullanabilirsiniz.
Balkonlarınız için birbirinden farklı balkon dekorasyon fikirleri içinden en uygulanabilir olan neredeyse tüm kadınların sevdiği ve bakımı ile zaman geçirdiği canlı çiçekler ve bitkilerdir. Balkonunuz için çiçekler ile bir dekorasyon yapacaksanız bunun için ilginç fikirlere ihtiyacınız olacak. Balkonunuz için ahşap malzemelerden bir saksı yapabilirsiniz fakat iç kısma çürümeyen bir malzemeden bir koruma yapmaz iseniz güneş ve suyun yıpratıcı etkisi ile uzun ömürlü olmayabilir. Yeşil sarmaşık yukarıdan aşağıya bağlayacağınız bir ip ile dahi kendinize balkonda güneşten koruyacak bir gölgelik yapabilirsiniz. Sınırları zorlamak istiyorsanız ikinci resimdeki gibi sarmaşıklar ile çok şık bir balkon dekorasyonu yapabilirsiniz. Son olarak ise bir duvarı seçerek o duvara saksıları ile alt alta asarak kullanabilirsiniz. Bu saksıları isterseniz farklı farklı renklere boyayarak sıradışı bir görünüm ve renkli bir balkon dizaynı yapmış olursunuz.
Küçük balkon dekorasyonu yaparken balkonları mevcut yapıları ile küçük oldukları için bu alanlarda küçük mobilyalar kullanabilirsiniz. Balkonunuzda masa sandalye kullanmak istiyorsunuz ve bu alana uygun bir ürün bulamıyorsanız küçük masa ve sandalyelere ihtiyacınız olacak. Küçük mutfak masaları balkonları içinde kullanabileceğiniz için onlara bakmanızda fayda var. Küçük bir masa almak istiyorsunuz fakat sandalye kullanmak istemiyorsanız bunun için bir köşe seçip o köşeye oturma takımı tasarlayabilirsiniz. Bunun için kendin yap fikirlerini kullanarak palet ya da ahşap kullanabilirsiniz. Ahşap malzemelerden düşük maliyet ile ve emeğinizi kattığınız bir divan veya köşe takımı yapabilirsiniz. Bunun üzerine renkli minderler ve yastıklar kullanarak rengarenk bir balkona sahip olabilirsiniz.

Dinlendirici ve huzur veren bir yatak odası için öncelikle sade ve açık renkler tercih edilmelidir. Oda içinde yer alan tüm aksesuarlar ve detaylar bu kriterlere göre seçilmelidir. Kişisel olarak yatak odanızda yeşil bir bitki bulundurmak her açıdan size avantaj sağlayacaktır. Yatak odasında bitki kullanımı yaygın olarak tercih edilen bir yöntemdir. Yatak odası mimari yapısı veya dekorasyon türüne göre bitki çeşitliliği değişiklik gösterse de yeşil ve doğal bir dekorasyon yapmanıza katkı sağlar. Dekoratörler, iç mimarlar veya tasarımcılar yatak odası konsepti belirlerken doğal ve canlı bitkilere mutlaka yer verecek şekilde tasarımlar yaparlar. Yatak odası içinde bitki kullanımı size şu avantajları sağlar;

  • Yatak odası içinde doğal ve canlı bir bitki kullandığınızda iç hava oksijen değerleri yükselir ve taze hava solumanıza yardımcı olur. Böylece karbondioksit solumanızın önüne geçmiş olursunuz. Bu durum yatak odası içinde aynı zaman diliminde daha fazla dinlenmenize yardımcı olur.
  • Yatak odası içinde kullanacağınız renkleri birbiri ile kombine etmek istediğinizde size yardımcı olur. Tüm renkler canlı ve doğal yeşil tonlar ile uyumlu bir geçiş oluşturur. Bu sayede renk geçişleri ve renk kullanımları ile ilgili herhangi bir sorun yaşamamış olursunuz.
  • Yatak odasında bitki kullanımı aynı zamanda daha ekonomiktir. Yatak odası objeleri, tabloları veya dekoratif aksesuarları düşündüğünüzde hem daha ekonomik bir görsel oluşturmuş olursunuz hem de yatak odasına daha doğal bir görünüm sağlamış olursunuz.
  • Yatak odasında kullanacağınız bitki için bir saksı ihtiyacınız olacak. Bu saksı aynı zamanda yatak odanıza zarafet ve estetik kazandıracak bir aksesuar olacağından bir taşla iki kuş vurmuş olacaksınız. Dekoratif bir saksı veya faunuz size aynı zamanda şık bir yatak odası yapma imkanı sağlayacaktır.
  • Yatak odası veya giyinme odası içinde kullanacağınız canlı bitkiler aynı zamanda bu alanların albenisini de artıracaktır. Koyu renkler ile bezediğiniz bir yatak odası veya giyinme odası içinde orta irilikte bir canlı bitki koyduğunuzda ortaya mükemmel bir görsel çıkacaktır. Bu görsel aynı zamanda sizi de mutlu edecektir.
  • Yatak odasında ahşap kullanımı yoğunluktaysa canlı bir bitki ile yatak odası içindeki doğallığı pekiştirmiş olursunuz. Bu durum aynı zamanda doğala bir dekorasyon yapmanıza da katkıda bulunacaktır.
  • Kullanacağınız bitki türüne göre yatak odanızda duvarları ve tavanları kullanma imkanına da sahip olursunuz. Duvar rafları ile küçük saksı bitkilerini kullanabilir, tavan sarkıtma aparatları ile geniş sarmaşık türü bitkilerinize yatak odanızda yer verebilirsiniz. Umit Atdağ
Yatak odası, hem dinlendiğiniz hem de ruhunuzu deşarj ettiğiniz mahrem alanların başında gelmektedir. Bu nedenle yatak odası dekorasyonlarında öncelik dinlendirici etkiye sahip uygulamalardadır. Genel olarak yatak odanızı dekore etmeden önce sizi mutlu eden, ruhunuza hitap eden tasarımlar yapılır. Ancak her ne kadar tasarımlar bir mimar veya dekoratör elinden çıksa da son dokunuşlar size aittir. Bu nedenle yatak odası konseptini belirlerken kişisel ihtiyaçlarınız ve kişisel fikirleriniz ön planda olmalıdır.
Hem muhteşem görünen hem de güzel kokan bir bitki istiyorsanız gardenya tam size göre. Ama bir avantajı da var: Stresi azaltarak daha iyi bir uyku uyumanıza da yardımcı oluyor. Gardenyanın doğal bir yatıştırıcı bir etkisi var.
Aşk merdiveni uçucu yağlar, flavonoidler ve diğer maddeler açısından zengindir. Bu nedenle, bu çiçek sinir sisteminiz için mükemmel bir düzenleyici olacak ve stresle baş etmenize yardımcı olacak.
Bu bitki solunum ve bağışıklık sisteminiz için iyidir. Baş ağrısı ve yüksek tansiyonun azalmasına yardımcı olur. Aloe vera gibi oksijen üretir ve geceleri havadan karbondioksit çıkarır. Uykunuz yatak odanızdaki pasa kılıcı sayesinde daha rahat olacaktır.
Benjamina, bir numaralı hava temizleyen bitkidir. Havadaki benzen, amonyak, toluen ve diğer zararlı yabancı maddelerin % 70’den fazlasını ortadan kaldırır. Tüm bu bileşikleri işleyerek aynı zamanda mevcut mikropların yarısını yok eder. Hem uykunuzun kalitesini artıracak hem de yatak odasında gerçekten iyi görünecektir.
Kurdele bitkisi, toksinleri havadan temizleyen ve güzel bir uyku uyumanıza yardımcı olan bir diğer bitkidir. Ayrıca, bu bitki odanızda oluşan kötü kokuları da arındırır. 24 saat içinde neredeyse bütün karbonmonoksiti emerek yok eder.
Bu bitkiyi yatak odasına getirdiğinizde daha huzurlu bir gece uykusu için yardımcı olacak. Tek dikkat etmeniz gereken şey bu bitkiyi doğrudan güneşten uzak tutmanız gerekebilir. Çünkü bu bitkinin solmasına neden olabilir. Ayrıca, toprağı eşit şekilde nemlendirdiğinizden emin olun.
Muhtemelen, lavantanın kaygıyı ve stresi yok edici etkisi olduğunu fark etmişsinizdir. Peki küçük lavanta poşetlerini yastığınınız altına koymaya ne dersiniz? Lavantanın kokusu odanızın her yerini doldurur ve bebek gibi uyumanıza yardımcı olur. Ayrıca yapılan araştırmalar lavantanın bebeklerde ağlamayı azalttığı, bebek ve annenin daha iyi uyumasına yardımcı olabileceğini gösterdi.
İyileşme kabiliyetinin bulunduğu aloe vera, formaldehit gibi potansiyel olarak tehlikeli kimyasalların temizlenmesine yardımcı olan en etkili bitkidir. Genellikle diğer bitkilerin tam tersi, gece oksijen yayar. Aynı zamanda, bağışıklığınızı olumlu yönde etkileyen uçucu maddeleri de serbest bırakır.
Bu bitki havayı temizler, toksinleri ve karbondioksiti yok eder. Aynı zamanda bol miktarda nemi havaya bırakma özelliğini kullanarak, ısıtma sisteminizin havayı kuruttuğu kış aylarında özellikle kullanışlıdır.
Yasemin hoş kokusunun yanı sıra pek çok duyularınızı da harekete geçirecektir. Yapılan bir araştırmaya göre yasemin kokusu, daha huzurlu bir uykuya geçiş yapmaya, kaygıların azalmasına ve zihinsel performansınızın gelişmesine büyük rol sağlıyor. Ayrıca yasemin pencerenizin önünde de muhteşem duracak bir bitkidir.
Kim demiş yatak odasında bitki olmaz diye! Yatak odanıza havayı temizleyen, geniş yapraklı ve çiçeksiz bitkiler ekleyerek kendi özel vahanızı yaratabilirsiniz. Bir kaç ufak bitki bile yatak odanızın havasını her açıdan değiştirerek stil katmanız için yeterli olacaktır.
Her yatak odası farklı büyüklük ve oranlara sahiptir, dolayısıyla farklı bir düzenleme gerektirir. Özellikle de küçük yatak odası dizaynı için ekstra çaba gerekir. Küçük yatak odası dekorasyonu sırasında yapılan en büyük hata, hepsi birbirine benzeyen, sıkıcı ve devasa bir yatak odası takımı satın almaktır. Genellikle bu durum, yatak odası içerisine zorla tıkıştırılmış mobilyalar ve sıfır hareket alanı ile sonuçlanır.
Özellikle de küçük bir yatak odasına sahipseniz, minimalist mobilyalar kurtarıcınız olacaktır. Gereksiz detaylardan ve gösterişten uzak sade ve fonksiyonel yatak odası mobilyaları, hem gözlerinizi hem de zihninizi dinlendirir. Eğer yeni bir yatak satın alacaksanız asla king size(180*200) yatak almayın! Altı çekmeceli veya bazalı, quien size(160*200) veya 140*190’lık çift kişilik bir yatak tercih edin.
Sade bir görünümü tercih edenlerdenseniz; duvarınızın rengi dinlendirici renkler olmalıdır. Işık tercihiniz göze direkt gelmemeli, gündüz Güneş ışığı alan, akşam ise daha loş bir ortamı tercih edebilirsiniz. Mobilya renklerinde ise beyaz, bej, krem rengi gibi renkler tercih etmelisiniz. Pastel tonlardan uzak durmanız önerilmektedir.
Yatak odası, kişinin gün boyu yorgunluğunu attığı, rahatlamak istediği ve deliksiz bir uykuya daldığı evinin huzur aradığı bir odasıdır. Bu sebeplerden dolayı yatak odasının dekorasyonu da oldukça önemlidir. 
Enerjik ve genç bir ruha sahipseniz; enerjik renklerinizi soğutmayacak beyaz renk ışık tercih edebilirsiniz. Duvar boyalarında mavi, turuncu, yeşil, sarı gibi pastel renkleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca mobilyalarınız hem sade gözükmeli hem de kullanışlı olmalıdır. Kitap rafları ve objeleriyle süslemeler yapabilirsiniz. Avangart bir görünümü tercih edenlerdenseniz; mobilyayı öne çıkaracak beyaz ışıklar ve açık renk duvar boyası tercih etmelisiniz. Mobilya renklerinde ise mor, bordo, kırmızı ya da siyah gibi koyu renkleri kullanabilirsiniz. Ayrıca dekorasyon objeleriyle süslemeleri ön plana çıkarabilirsiniz.
cocuklarin dunyasi
Uygun bir şekilde dekorasyonu yapılan çocuk odası, çocukların gelişimine katkı sağlar ve ebeveynlere büyük kolaylıklar sağlayabilir.
Çocukların oldukça fazla vakit geçirdikleri çocuk odaları, doğru eşyalar kullanılarak dekore edilirse, çocukların daha güvenli ve güzel vakitler geçirebileceği bir alan haline getirilebilir.

The best Kinderzimmer in the World

89 Modern Living Rooms, Decor Ideas

Modernes Wohnzimmer 2020

ev ve insan

Bir evin, bir de erdemli eşin, bunlar en değerli hazinendir. Goethe

mutfak

Küchen-Gestaltungsideen – 12 Minuten Inspiration um schöner zu Wohnen

Küchen-Gestaltungsideen – 12 Minuten Inspiration um schöner zu Wohnen

Die schönsten Küchen 2019 | neueste küchendesigns 2019

mutfak
Kendine ait küçük bir ev ve karakterli bir eş; dünyanın tüm altın ve incilerine bedeldir. Goethe
Ev ve insan
Ev, vardığın yer değil, her yer kararırken ışığı bulduğun yerdir. Pierce Brown

Dekorasyonda Taş Kaplama Modası

Evinde değişiklik yapmak istiyorsun. Mobilyaları değiştirmek büyük masraf, sadece duvarların rengini değiştirmek ise çok yetersiz geliyor.

💗 Latest 3D Wallpaper for Wall /Flat/House/Home/Room/Apartments

ev ve aile
İnsan aradığını bulmak için dünyayı dolaşır; bulduğunu anlayınca da evine döner. George Moore

Evler; içinde oturulsun diye yapılır karşıdan seyredilsin diye değil, bu sebeple rahatlık, gösterişten üstün tutulmalı. Francis Bacon

Fototapete 3d im Wohnzimmer und schlafzimmer mit Wirkung 5d

ev ve yasam
Bir insanın evi, kişiliğinin ve dünya görüşünün aynasıdır. C.Kersey
ev ve yasam
Bir evin güzelliği uyumdur, bir evin sürekliliği bağlılıktır, bir evin sevinci sevgidir, bir evin zenginliği çocuktur, bir evin yasası hizmettir, bir evin refahı memnun olan gönüllerdir. Henry Taylor

Bir ev; bir sokak, bir şehir ya da tuğla ve harç gibi yapay şeyler değildir. Ev, insanın ailesinin olduğu yerdir.

Sağlıklı bir evlilik insan için mutluluk sığınağıdır. Günün bütün zahmetinden arınabileceği, duygu paylaşımını yaşayabileceği, kendini güvende hissettiği bir yerdir ev.

Wohnzimmer Beleuchtung Modern

Rüyaları gerçekleştirmek istiyorsan sadece yaşamayı öğren. O zaman rüyaların gerçeğe dönüşecektir.
EVİN DÜNYASI
Kalplerin geniş olduğu yerde, ev dar gelmez. Goethe
Ev ve yaşam
YAKINDA
Ev, kalbin olduğu yerdir. Pliny
Evin kıymeti, ancak akşam olunca anlaşılır. Goethe

Comments are closed.