logo

Kış güzeldir

kıs ve spor
The Most Insane Ski Run Ever Imagined – Markus Eder’s The Ultimate Run

Sporun her türlüsü sağlık açısından faydalı olmaktadır. Buz pateni de spor kategorisinde incelenebildiği için sağlık açısından faydalı olduğunu söylemek doğru olacaktır. Buz pateni sporu ise yüzme ve koşu gibi cyclic sporlar kategorisine girmektedir. Bu tip sporlar yapıldığında metabolizmayı güçlendirmektedir ve solunum kapasitesini arttırarak daha iyi bir kondisyon sağlamaktadır. Ayrıca kalp-damar sağlığı açısından da sizi koruma altına almaktadır. Uzaktan bakıldığında fazla enerji harcanmıyormuş gibi gözükse de bu spor için yüksek enerjiye ihtiyaç vardır. Düzenli yapıldığında fit bir görünüm kazanmanıza da yardımcı olacaktır.

Old Man Ice Skating Prank PART 3 / Night session / Acroice

Buz pateni çift, bireysel ya da grup şeklinde buz üzerinde atlayış, kaldırış, dönüş, adım dizisi gibi hareketlerin sergilendiği olimpiyat sporlarından biridir. Buz Pateni Nasıl Bir Spordur? Sağlık Açısından Faydalı Bir Spor mudur, Eğitimi, Tehlikeli mi? Gerekli Malzemeler, İdeal Boy Kilo, Ne Kadar Sürede Öğrenilir, Kilo Verdirir mi, Kuralları ve Teknikleri…

Buz pateni çift, bireysel ya da grup şeklinde buz üzerinde atlayış, kaldırış, dönüş, adım dizisi gibi hareketlerin sergilendiği olimpiyat sporlarından biridir. Buz pateni sporu müzik eşliğinde yapılmaktadır. Gösteriye uygun şekilde kostümler eşliğinde gerçekleştirilir. Olimpiyatlara girişi 1908 yılında Yaz Olimpiyatları ile başlamıştır. Daha sonra 1924 yılında da ilk kez Kış Olimpiyatlarında yapılmıştır. 10-12 kişilik gruplara kadar yapılabilen bilen bu sporun kazananını belirlerken puanlama sistemi uygulanmaktadır. 6 tam puan üzerinden sporculara artistik ve teknik puanlar verilir. Teknik puanlarda hareketlerin yapılışı incelenirken artistik puanların verilişi: Kostümler, müzik ile uyum ve pist kullanımı gibi faktörlere göre değerlendirilmektedir.

Buz pateni estetiğin ön plana çıkarıldığı spor dallarından birisidir. Buz üzerinde paten eşliğinde kayarak yapılan bu sporda amaç hareketleri senkronize bir şekilde sergileyip en yüksek puanı almaya çalışmaktır. Bu sporu yapabilmek için vücudun çok esnek olması gerekmektedir. Yapılan hareketlerin büyük kısmı vücut esnekliğine dayanıyor. Grup halinde veya bireysel performansların sergilendiği bu sporda puanlar sadece hareketlerden kazanılmıyor. Müzikle uyum ve kostümler de puanları etkilemektedir. Puanlama sistemi de dikkate alındığında bu sporun buz üstünde dans etmek olduğunu söylemek hiç de yanlış olmayacaktır.

Buz pateni sporu karmaşık yapılan sporlar arasına girmektedir. Yani yapıldığında vücuda birden fazla beceri kazandırmaktadır. Hatta bu yüzden buz patenine erken yaşlarda başlanılması tavsiye ediliyor. Tabi ki bu sporu yapan kişilerin iyi bir antrenör tarafından eğitim almaları gerekiyor. Fiziksel yapılan eğitimler sonucunda sporcular: Duyular arası iletişim, denge gelişimi, postür, esneklik gibi birden fazla beceri edinmektedir. Bu gibi becerilerin yanı sıra dans ve jimnastik eğitimi de alınması gerekiyor. Yani bu sporu profesyonel olarak yapmak isteyen kişiler sıkı bir eğitimden geçmek zorunda kalıyorlar.

Buz pisti üzerinde yapılan bu spor, özellikle paten kaymayı öğrenene kadar oldukça zor olmaktadır. Paten kaymak ayrı bir beceri olduğu için başlarda düşmeler çok yaşanıyor. Pist buzdan olduğu için oldukça sert yapıdadır. Bu yüzden düşüldüğünde sakatlanmalar yaşanmaktadır. Tabi ki bunların önüne geçebilmek için özel eğitimler veriliyor. Yeni başlayan kişilere öncelikle düşme alıştırmaları yaptırılmaktadır. Her spor belli oranda riskler taşısa da buz pateninin, popüler sporlara göre tehlikeli olduğu söylenebilir.

Buz pateni diğer sporlara göre az malzeme ile yapılabilmektedir. Hatta malzemelerin çoğu kullanılmasa da sporu yapmanıza engel olmamaktadır. Bu spor için olmazsa olmaz tek malzeme piste uygun patenlerdir. Bu patenler özel yapıda olup has çelikten yapılmaktadır. Uçları tırtıklı yapıdadır. Bu tırtıklar sayesinde ani duruşlar ve hareketler sergilenebilmektedir. Bunu dışında alınacak her malzeme tercihe bağlı olmaktadır. Yeni başlayanlar için koruma amaçlı kask, dizlik ve dirseklik tercih edilebilir. Giysileriniz ise hafif olursa daha rahat hareket edebilirsiniz. Çoraplarınızda mikrofiber olursa ayaklarınız soğuktan daha iyi korunacaktır.

Buz pateni sporu yüksek esneklik ve bunun yanında da estetik anlamda güzeli isteyen spor dalıdır. Böyle olduğunda sporcuların boyu ve kilosu önem kazanmaktadır. Aşırı uzun sporcularda esneklik ve hareket kabiliyetinde sıkıntı olabileceği gibi kilolu yarışmacılarda estetik açıdan hoş bir görüntü sunmayacaktır. Bu yüzden boy ortalamaları kısa yağ oranları oldukça düşük olmaktadır. Bu spor için ideal boy, kilo belirtmek doğru olmasa da Dünya sıralamalarında kendilerine yer edinmiş kadın sporcuların boyları 155-170 cm arasında olmaktadır. Kiloları da 50-65 kg arasında değişmektedir.

Buz pateni sporunun temelinde paten kaymak vardır. Bu beceri edinildikten sonra diğer aşamalara geçilmektedir. Amatör olarak basit paten kayma öğrenilecekse bu süre çok uzun olmamaktadır. 1-2 saat gibi bir sürede öğrenmeniz mümkündür. Ama profesyonel anlamda kaymak ve bazı hareketleri yapmak çok daha uzun sürmektedir. Sadece kayma becerisinin yanında vücut kas sisteminin de gelişmesi gerektiği için 6-12 ay arasında bu seviyelere ulaşılabilir.

Buz Pateni Kilo Verdirir mi? Öncelikle her türlü hareketin kilo verdireceğini belirtmek gerekiyor. Spor amaçlı yapılmasa da hareket etmek, kalori yani enerji harcamanıza sebep olacaktır. Bu harcanan kaloriler yediğiniz yemeklerden gelmektedir. Eğer yediğiniz yemekler harcadığınız kaloriyi karşılamıyorsa vücut yağları parçalayarak kilo vermenize sebep olmaktadır.Buz pateni de enerji harcamanıza sebep olduğu için kilo verdirecektir.. Hatta aerobik ve anaerobik bir idman olarak değerlendirilen bu spor metabolizmanızı hızlandırarak sürekli olarak yağ yakmanızı sağlayacaktır.

Buz pateni, altı kızaklı özel patenlerle buz zeminde yapılan ve dünya çapında turnuvaları düzenlenen oldukça estetik ve iyi eğitim gerektiren bir spor dalıdır. Genellikle çocuk yaşta başlanan bu spora özgü buz pateni modelleri ve buz pateni kıyafetleri, küçük çocuk bedenlerinden yetişkinlere kadar birçok farklı seçeneği sporculara sunar. Özellikle spora küçük yaşlarda başlanması nedeniyle seçilecek buz pateni modellerinde özenli davranmak ve sporun kendi hareket kapasitesine uygun kıyafetleri seçmek, kişinin ilerleyen spor hayatında da olumlu etkilerini gösterir. Bu nedenle buz patenine güvenli bir başlangıç yapabilmek için doğru buz pateni ve kıyafet seçimini es geçmemek, deneyimli sporcular tarafından tavsiye edilen bazı ipuçlarını takip etmek gerekir.

Kayarak yapılan sporlardan biri olduğu için dikkat edilmesi gerekenlerin başında güvenlik gelir. Birçoğumuz oldukça etkileyici ve keyifli olan bu aktiviteyi yaparken rahat olmayı ve üzerimizde herhangi bir fazlalık hissetmemeyi tercih ederiz. Fakat yeni başlayanlar için ilk defa buz üzerinde durmak oldukça zorlu bir süreç olabilir. Hatta usta sporcular bile meslek yaşamlarının ilerleyen noktalarında kendilerine üst düzey gelen, akrobasi yönü ağır basan ‌antrenmanlar yapabilirler. Bu nedenle buz üzerine çıkarken ve buzda deneyeceğiniz her yeni şey için dizlik, bileklik ve kolluk gibi ekipmanları eksik etmemelisiniz. Yüksek efor gerektiren ve birçok kası aynı anda çalıştıran buz pateninde sporcunun ideal vücut ısısını ‌mümkün olduğunca koruyabilmesi önemlidir. Ter emici özelliği olan kumaştan üretilen tayt ve tshirt veya mayo gibi hareket kısıtına neden olmayan esnek kıyafetler, paten seansları için en uygun kıyafetlerdir.

Buz patenine başlarken veya farklı seviyelere geçiş yaparken buz pateni seçimi, çalışmalarınızın seyrinde belirleyici rol oynar. Kuşkusuz bol antrenman ve pratik yapmanın gelişmedeki etkisi büyüktür. Fakat doğru ekipman seçiminin önemi de bu noktada yadsınmamalıdır. Tam olarak ayağınıza oturan, seviyenize uygun bir paten seçmek, denediğiniz her hareketi giderek kusursuzlaştırmanıza ve adım adım gelişmenize yardımcı olurken; bol veya gereğinden dar bir paten seçmeniz, dönüşlerinizi, hatta duruşunuzu bile kalitesiz hale getirebilir. Buz pateni modelleri arasından hangisi ayağınıza uygun? Buna ilk olarak seviyeniz karar verecek. İleri ve üst düzey paten modelleri, genellikle çabuk hızlanmaya ve keskin dönüşlere daha kolay izin veren keskin bıçaklardan yapılmaktadır. Bıçak inceliği ve keskinliği profesyonellere göre hazırlanmış bir patenle spora başlarsanız ilk denemelerinizde çabucak başarısız olmanız muhtemeldir. Benzer şekilde üst düzey bir sporcunun da başlangıç seviyesindeki sporcular için üretilen daha yavaş patenlerden istediği verimi alamayacağı kesindir. Eğer buz patenine yeni başlıyorsanız amatörler için özel üretilen çift bıçaklı patenleri deneyebilir ve aşama aşama diğer buz pateni modellerini deneyebilirsiniz.  Bir sonraki aşama ise tam olarak ayağınıza oturan pateni bulmakta… Ayağınızı tam olarak kavrayan bir buz pateni seçmeniz, sağlıklı ve konforlu bir paten seansının ilk koşuludur. Paten ayağınızı tam olarak sarmadığında dengenizi çok daha çabuk kaybedebilir ve düşme tehlikesiyle karşı karşıya gelebilirsiniz.

Buz pateni seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi de buz pateninin dış dokusu ve bıçak çeşitlerine göre sizin amacınızla uyuşup uyuşmadığıdır. Özellikle çocuklar için piyasada birçok buz pateni modeli bulunur. Eğer buz patenine yeni başlayacaksanız veya çocuklarınızı bu spora yönlendirmek istiyorsanız kolay kontrol edilebilen hokey bıçaklı patenler iyi bir seçim olacaktır. Üç tokalı bağlama kısmı ve makinede bilenmiş hokey bıçaklarıyla Oxelo patenler, paten hakimiyeti kazanmak ve hobi düzeyinde buz pateniyle uğraşmak isteyenler için ideal bir seçenektir. Fakat eğer uzun yıllardır paten kayan ve artistik buz pateni için paten arayan biriyseniz, özel bıçaklarla üretilen farklı modellere yönelmeniz gerekir. Artistik paten tipi bıçaklarıyla denge sağlayan, 2 tokalı tasarımı ve özel  sert dış derisiyle ayağı koruyan Oxelo artistik buz patenleri, hem hız kazanmanızı hem de dengenizi korumanızı kolaylaştıracaktır.

Kaynak: Decathlon

Kaynak: MEMORIAL

Kayak yaparken sakatlanmamak için 13 öneri

 1. Mümkün olduğu kadar kendi ekipmanlarınızla kaymaya özen gösterilmelidir.
 2. Kayağa başlamadan iyi bir kahvaltı yapılmalıdır. Kahvaltıdan sonra 15 dakikalık egzersizlerle vücut kayağa hazırlanmalıdır. Kayak sporu sabahında çok sıcak duş alınmamalıdır.
 3. Sürekli yapılan bir spor olmadığı için kayağa başlamadan kayak öğretmeninden kayma teknikleri üzerine ders alınmalıdır.
 4. Profesyonel kayakçılar gibi bantların veya hızlanarak tepelerin üzerinden atlamak ciddi sakatlanmalara yol açabilir. Bu tür hareketlerden uzak durmak gerekir.
 5. Kayak sırasında alkol almak kontrol kaybına neden olacağı için kesinlikle tüketilmemelidir.
 6. Kayarken amatör kayakçıların yaratacağı risklere karşı dikkatli olunmalıdır. Çevredeki kayakçılar sürekli gözlemlenmelidir.
 7. Uygun kıyafetler kullanılmazsa soğuk kaynaklı cilt yanıkları gibi cilt sorunları yaşanabilir. Kayaktan önce koruyucu krem ve gözlük kullanılmalıdır.
 8. Kask kullanımı Türkiye’de ihmal edilen ekipmanlardan biridir. Ancak düşmelere karşı kafa travmalarından korunmak için mutlaka kask kullanılmalıdır.
 9. Kayarken kulaklıkla müzik dinlemek çevre seslerin duyulmasını engellediği için uzak durulmalıdır. Kulaklıkla müzik dinlenecekse tek kulak boşta bırakılmalıdır.
 10. Acemi kayakçılar çok sık düştüğü için en çok kuyruk sokumu kırığı yaşanmaktadır. Bu tür yaralanmalara karşı koruyucu kıyafetin standartlara uygun olmasına özen gösterilmelidir.
 11. Ayakkabılar kayak bağlamalarına doğru bağlanmalıdır.
 12. Kayma sırasında veya kayaktan sonra yaşanan ağrı ve kramplar ciddi sakatlanmaların habercisi olabilir. Bu tür ağrılarda uzman bir doktora görünmekte fayda vardır.
 13. Her hangi bir sakatlanma anında ayakkabı zorlayarak çıkarılmamalıdır. Olası kırıkların daha ciddi bir hale gelmemesi için kayak ile ayakkabı arasında bağ ayrılıp yaralı sırt üstü yatırıldıktan sonra ilk yardım ekibine haber verilmelidir.

Zor ve enerji gerektiren bir spor olan kayaktan önce yumurta veya çikolata gibi enerji veren yiyeceklerin sabah kahvaltıda tüketilmesi faydalıdır. Sabah enerjisi yüksek proteinli bir kahvaltıyla güne başlamak gerekir. Yoğun yapılan kahvaltının kayak sırasında zorlanmalara yol açacağı da unutulmamalıdır. Beraberinde ufak bir sırt çantası içerisinde su ve şekerli gıdaların olması önemlidir. Mutlaka cep telefonlarının iyi şarjda olması, bir paket kibrit veya çakmakla beraber bekçi düdüğünün de çanta içerisinde olması uygun olur. Kayak pistleri dışında kayak yapmak riskleri de beraberinde getireceği için pist dışına çıkılmamasına özen gösterilmelidir. 

kay

Kullanılan kayak ayakkabıları kadar ayakkabının kayağa bağlanması da önemlidir. Kayak ayakkabılarının kayakların üzerindeki bağlamalar düzgün bağlanması ve düzgün çalışır olması gerekir. Ayakkabıyı kayağa bağlayan sisteminin gücü, kişinin kayak yapabilirliğiyle orantılı olarak sıkıştırılması veya gevşetilmesi gerekir. Kayağın her hangi bir kaza anında ayakkabıyı bırakması önemlidir. Ayakkabı kayağa çok sıkı bağlanırsa düşmelerde kayak bağlaması ayakkabıyı bırakmayarak düşme anında bacak kırıklara yol açabilir. Özelikle kayağa yeni başlayan kişilerde çok basit ve gevşek ayarda bir bağlamayla kayağın ayakkabıyı bırakmasının sağlanması gerekir. Bununla birlikte ayak ayakkabıya iyi oturmalıdır. Ayakkabının içinde ayağın ileri geri hareket etmesi ciddi sakatlanmalara neden olabilmektedir. Bacağın ayakkabı tarafından sıkıca sarması iler kayak kontrolünün bu sayede daha rahat yapılabilmesini sağlanır.

Amatör kayakçılar genellikle belli sürelerde kayak yaptıkları için zamanı geniş kullanmak istemektedir. Kayak sporuna sabah erken saatlerde başlayıp akşam pistler kapanana kadar kaymak sakatlanmaları zemin hazırlayabilmektedir.  Sabah pistler açılır açılmaz kayağa başlanmamalıdır. Geceden kalan zemindeki buzlanmaların kısmen kaybolmasına zaman tanınmalıdır. Özellikle saat 15.00’dan sonra zeminin buzlanması ve bacakların yorgunluğu nedeniyle kas kontrolünün yeterli olmaması nedeniyle kayaklar düzgün tutulamaz ve düşmelerle sakatlıklar ortaya çıkar. Kayak pistlerindeki sakatlanmaların birçoğu uzun süreli kaymalara bağlı olarak saat 15.00’dan sonra ortaya çıkar. Mümkünse kayak sporu bu saatlerden sonra yapılmamalıdır.

Ağaçlık bölgelerde zemin yeterince ezilmediği ve bol kar olduğu için bu bölgelere girilmemelidir. Bol kar kayağı olmadıkça bu bölgelerdeki kayma ciddi riskleri beraberinde getirmektedir. Bu tür bol karlı alanda kayarken kayak kontrolünü sağlamak zordur ve diz bağlarında ciddi yaralanmalara ve bacak kırıklarına neden olabilir. Heyecan için ağaçların arasında kayarken, karın içinde görülmeyen kayağın takılmasına neden olabilecek ağaç dalları tehlike kaynağı olabilmektedir. Bol kar olan bölgelerde kayakların kara gömülmesi durumunda vücut öne doğru düşerek baş bölgesi karın için gömülebilir. Yardım edecek kimsenin bulunmadığı durumlarda kara gömülme sonucu doğrulma mümkün olamayabilir ve boğulma riskini ortaya çıkarır.

MEMORIAL
Kayağa 2 ay önce hazırlanmaya başlayın Kayak sporuna meraklı olanların bu sporu daha rahat ve sakatlanmadan yapabilmeleri için bazı ön hazırlıkları gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Bunların temelinde alt ekstremite denilen bacak kaslarının, bel ve sırt kaslarının düzenli egzersizle güçlendirilmesi gelmektedir. Özellikle üst bacak kaslarının bu spor için çok iyi egzersize edilmesi gerekir. Kayak sporuna başlamadan 2 ay önce bu güçlendirmeler yapılmazsa, çok ciddi sakatlanmalara zemin hazırlanabilmektedir.

bB22

Rodelbahn Allgäu – Rodeln vom Hochgrat im Allgäu in’s Tal
Rodeln Allgäu – Rodel Abfahrt Hochgrat mit Speed
Jackson Hole Massive Air, Backcountry Skiing, Straight lines
hayat ve kış
Fabio Wibmer – Fabiolous Escape 2

Kayak yaparken sert rüzgarlar yüzünüze çarpar ve güneş ışınları direk olarak yüzünüze vurur. Bu yüzden yüzünüze nemlendirici krem, ultraviyole ışınlarından korunmak için güneş kremi ve dudaklarınıza dudak koruyucu krem sürün. Kar maskesi ile yüzünüzü kapatmanızda fayda var. Hem rüzgar ve güneşten büyük ölçüde yüzünüzü korumuş olursunuz, hem de yüzünüzün üşümesini engellersiniz. Kayak yaparken kar gözlüğü muhakkak kullanın. Kar gözlükleri ekstra bir aksesuar gibi düşünülebilir. Ancak göz sağlığını korumak için kullanılması son derece önemlidir. Karların üzerine yansıyan güneş ışıkları, kayak yapanların gözlerine zarar verir. Koyu renkli, fiber camlardan yapılan gözlükler ise, ışığı süzer ve görüşünüzü engellemez. Gözlük kullanmadan ilk anda kayak yaparken kar kişinin gözünü alır, belli bir süre sonra alışılsa da uzun süre gözlüksüz olarak kayak yapıldığında görmede zorlama ve göz ağrıları oluşur.

Güvenli bir şekilde kayabilmek için kaskınızı çıkarmayın. Düştüğünüzde ya da biriyle çarpıştığınızda başınıza darbe almaktan korunursunuz. Ayrıca düştüğünüzde eklem yerlerinizin zarar görmemesi için koruyucu bileklik ve dizlik kullanın. Bileklikler kayak yaparken, batonlarınızı (kayak sopanızı) kullanırken, bileklerinizin ağrımasını da büyük ölçüde engeller. Rotanızı uyarı levhalarınıza göre belirleyin ve levhalara dikkat ederek kaymaya özen gösterin. Kayarken yorulduğunuzda mola verin ve kayanlara engel olmayacak şekilde oturup dinlenin. Herhangi bir yaralanma durumunda yardım isteyin ve doktora gidin. Hamileyseniz ve hamile olma ihtimaliniz varsa kaymaktan sakının. Kayarken kendinize dikkat ettiğiniz gibi diğer kayanları da tehlikeye sokmamaya özen gösterin. Kayarken bu hususlara dikkat edin, kayak keyfiniz yarıda kesilmesin.

Kayak yapmayı öğrenebilmek için düşmekten korkmamak gerekir. Kayak yapmayı öğrenirken ilk nasıl düşmeniz ve düştükten sonra nasıl kalkmanız gerektiği öğretilir. Dengeniz bozulduğunda yan olarak kendinizi karların üzerine bırakmanız gerekir. Yoksa daha kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Sağlıklı düşmeyi öğrendikten sonra yaralanmalar yaşamazsınız. Düşmekten korkmayın. Dengenizi kaybedince düşün ve sonra kalkıp dengenizi sağlayarak kaymaya devam edin.

Kayak aynı zamanda bir denge sporudur. Kayakların üzerinde doğru şekilde durmak, düşmeden kayabilmek ve hızınızı ayarlayabilmek için vücudunuzun dengesi çok önemlidir. Kaymadan önce denge çalışmaları yapın.

Kayak yapmaya başlamadan önce vücut egzersizi yapmanız gerekir. Vücut egzersizleri ile kaslarınızı açın ve vücudunuzu ısıtın. Sakatlanmaları ve kayarken oluşabilecek krampları önlemek için ısınma hasletleri son derece önemlidir. Ayrıca kayak yapmaya karar verdikten sonra bir hafta öncesinden kaslarınızı hazırlayın. Antrenmanlı bir vücut ile kayın. Kayak refleks sporlarından bir tanesidir. Bu yüzden kayak yaparken beden ve zihin kontrolü sağlamanız gerekir. Dinlenmiş bir beden ve açık bir zihin ile kayak yapmaya çalışın.

Kayak yaparken seçeceğiniz kıyafetler sizi soğuktan korumalıdır. Rüzgarın şiddetini engelleyecek, düştüğünüz zamanlarda içinize kar suyunu çekmeyecek, sizi ıslanmaktan koruyacak ve üşümenize engel olacak kıyafetler seçmeniz gerekir. Aynı zamanda seçtiğiniz kıyafet hareketlerinizi engelleyecek derecede kalın olmamalıdır. Kayak tulumu ideal bir kıyafet seçimidir. Eğer satın alma imkanınız yoksa kayak yaparken tulum kiralaması yapabilirsiniz. Hem sizi soğuktan korur, hem hareketinizi sınırlamaz, hem de ıslanmanızı büyük ölçüde önler.

СКОРОСТНОЙ СПУСК С ГОРЫ НА ЛЫЖАХ 

Kayak yapmaya başlamadan önce malzeme seçiminizi dikkatli yapmanız gerekir. Kendinize uygun olan kayak malzemelerini almadan önce bu konuda uzman birime danışıp, önerilerini ciddiye alın. Kayak yaparken kayak malzemelerinizi kiralıyorsanız bile dikkatli davranmanız gerekir. Ayağınızı sıkan ya da ayağınıza bol gelen kayak botu ile kayak yapmak zevkten ziyade eziyete dönüşür. Kayak seçimi yapılırken boyunuza uygun olması gerekir. Ayrıca kayak konusunda uzman olan biri ile yeni başlayan birinin kayağı aynı değildir. Bu yüzden kayak seçimi yaparken kayma seviyenizi de göz önünde bulundurmanız gerekir. Nerede ve nasıl kayacağınıza göre; dağ, pist, yarış ve tur kayakları diye kategoriler vardır. Kullanabileceğiniz ve taşıyabileceğiniz bir kayak olmasına özen gösterin. Eğer kayağınızı satın alacaksanız son bahar gelmeden hatta ilkbaharda alın. Kış yaklaştıkça kayak fiyatları artar, erken alın ki; kayak sezonunda iki misline kayak almak zorunda kalmayın.

En zevkli hobiler arasında yer alan kayak, aynı zamanda tüm kasları çalıştıran yorucu bir spordur. Eğer daha önce hiç kaymadıysanız ilk önce kayak ayakkabılarınızı nasıl giyeceğiniz, nasıl bağlayacağınız, nasıl düşeceğiniz ve kalkacağınız öğretilir. Kaymayı öğrendikten sonra daha önce neden öğrenmedim, böyle bir güzellikle neden daha önce tanışmadım diye pişmanlık hissedersiniz. Aylarca kış bir an önce gelsin diye sabırsızlıkla beklersiniz. Yüzmek için yazı beklediğiniz gibi artık kayak yapmak için de kışın gelmesini iple çekersiniz. Hatta yaz tatili yerine kış tatili tercih eden insanlara hak verirsiniz. Kayak sporunu seven yaşlı, genç hatta çocuklar kış bitmeden kayak merkezlerine akın eder. Zevkli olduğu kadar kayak malzemelerini temin etmek ve eğer şehrinizde kayak merkezi yoksa farklı şehirlere ulaşım, otel masrafları ile pahalı bir kış sporudur. 

Ama harcadığınız her kuruşa, kilometrelerce yol kat etmenize, düşüp kalkmalarınıza, aldığınız riske hatta vücudunuzun tutulmasına değer. Kayarken yaşadığınız heyecan, vücudunuzun salgıladığı adrenalin ve endorfin, aldığınız zevk ve yaşadığınız mutluluk muazzamdır. Kendinizi son derece özgür hissedersiniz. Soğuğu seversiniz, yüzünüze çarpan rüzgara, yakan güneşe aldırmazsınız. Yüzünüzden yaşadığınız heyecan okunur. Kaymak harika bir olay ama kayak yaparken dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

Kayak, büyük bir özveri ve azim gerektiren bir spordur. Bir kayakçı düştükten sonra öyle hemen vazgeçemez! Sabırla, azimle iyi bir kayakçı olma yolunda ilerlenir. Düşe kalka birşey başarmayı öğrenmek çocuklar için oldukça değerli bir durumdur. Egzersiz yapmanın ruh halini nasıl iyileştirdiğini hepimiz biliriz. Kayak da aynı şekilde, endorfin salgılanmasını arttırır ve kayan kişiye harika bir mutluluk kazandırır. İyi bir antremanın ardından gelen başarı duygusu da çocukların ruh halini iyice yükseltir.

Dağdan kendinizi aşağıya bırakmak ve doğanın bir parçası olmak kayak sporunun belki de en güzel yanlarından biri! Kayarken çevredeki tüm güzellikleri de keşfetmek ve temiz havayı solumakla birlikte çocukların doğayla yakınlaşmaları ve doğanın değeri bilmeleri sağlanmış olur.

Teleski ya da telesiyeje ilk biniş, düşmeden aşağıya ilk iniş… Bunların hepsi çocuklar için büyük birer adımdır ve hepsi onlara daha fazla gurur ve daha fazla özgüven verir. Her ne kadar bireysel bir spor olarak görünse de kayak, kendi içinde toplumsal kurallara sahip bir spor dalıdır. Birini geçerken onun alanına titiz davranarak doğru yolu belirlemek ya da düşen, yardıma ihtiyaç duyan biri için herşeyi bırakıp yardım etmek gibi detaylar, çocukların sosyalleşme yeteneklerini geliştiriyor olur. Kayak ve snowboard, kardiyovasküler sağlığı arttırma açısından oldukça etkili spor dallarıdır. Her ikisi de esnekliği ve gücü geliştirir. Dolayısıyla çocukların sağlık gelişimi için önemlidir.

Kayak yapmayı bir kez bile olsa denediyseniz, denge ve koordinasyonun nasıl sağlandığını gayet iyi bilirsiniz. Çocuklar, ayakta kalmak için çekirdek kaslarını ve kayabilmek için bacak kaslarını nasıl kullanacağınızı öğrenirken, denge ve koordinasyonunu da geliştirmiş olur. Kayak arkadaşlarla, aile bireyleriyle birlikte birlikte kayıldığında dostça bir rekabetin nasıl olacağını çocuklara öğretmiş olur. Bireysel bir spor olmasına rağmen, tüm kayakçıların birbirine saygı ve destek göstermesi çocukların karakter gelişimine oldukça önemli bir katkı sağlar.

Denge ve koordinasyon

Kayak yaparken vücudunuzun her bir yanını hisseder ve ciddi boyutta bir beden farkındalığı kazanırsınız. Bu, çocuklar için oldukça önemli bir detaydır ve çocuklar kayak sayesinde vücutlarının ayrı bölümlerinin nasıl çalıştığını ve birbirleriyle senkronize etmeyi öğrenirler. Çocuklar kayak öğrenirken kendileri hakkında çok daha fazla şey keşfederler. Yani sadece bedenlerinin farkındalığını kazanmaz, fiziksel ve zihinsel olarak güçlü ve zayıf yanlarını keşfederler.

Beden farkındalığını arttırmaktan kendilerini daha iyi tanımalarına, doğanın değerini keşfetmelerinden sosyal yeteneklerinin gelişmesine; kayak sporunun çocuğunuzun için birbirinden güzel faydaları olduğunu biliyor muydunuz?
Скоростной спуск по трассе Эльбруса
Эльбрус в марте, спуск с Гара Баши 3847 м до Азау 2350 м
“Unstoppable”. Красивый карвинг. Буковель.
Wolfgang Ambros Skifoan!
Snowboarding music

Comments are closed.