logo

Müzik, çoğu insanın duygusal hayatıdır.

A

B

UCKUN SOUNIA

A

B

U.K

A – Анжелика Агурбаш 2021 – новых хитов 2021 – Angelica Agurbash Greatest Hits 2021

UCKUN SOUNIA / ROSALÍA Mix Exitos 2023 – Grandes Exitos De ROSALÍA 

AD a l i d a 2024 MIX Chansons les plus populaires ~ 1950s Music ~ Top French Pop, Vocal Pop, Voc…

B – A l B a n o a n d R o m i n a P o w e r 2024 MIX 30 Grandes Éxitos T11 ~

UCKUN SOUNIAUğur Işılak ESKİ DAMAR Şarkılar | 1 Saat

A – Nótár Mary – Érezd a ritmust (teljes album)

B – Файні Зимові ХІТИ❄️Найкраща Українська Збірка!Новинки та Хіти Української Музики!

U.KPolskie Przeboje 🧡🧡 Polskie hity wszechczasów 🧡🧡 To co dobre, Wiosna, ach to ty, Bo jesteś Ty

A – Axelle Red – Sensualité (Clip Officiel)

B – Sotiria – Ich lass dich frei (Akustik Video)

UCKUN SOUNIAAndy Borg – Endstation Sehnsucht (1988)

A – Vieilles Chansons Joe Dassin, Michel Sardou, Charles Aznavour, Frédéric François, Pierre Bachelet

BAKCENT ALL HITS SONGS Akcent Playlist 2022

CАУДИО Ирина Аллегрова Лучшие танцевальные хиты

UCKUN SOUNIA / The best of Westlife – Westlife greatest hits full album

Büyük bir coşku ve heyecanla beklediğimiz bir yeni yıl daha geliyor. Yeni yılın ilk günü, yani yılbaşı sıradan bir gün değil de başka bir gün sanki. Birçoğumuz böyle yaşıyoruz bunu; ümitleniyoruz… Bir şeylerin değişeceği, iyi şeylerin olacağı beklentisi içinde bakıyoruz önümüzdeki günlere. Neşe, mutluluk, güzellik ve bolluk bekliyoruz. Şimdiden bir umut bir umut içimizde. Karanlığı yeneceğini düşündüğümüz yeni günü karşılıyor gibiyiz; cıvıl cıvılız. İnsanın zihninin kendini savunmada yaratıcılığına güzel bir örnek yeni yıl. İnsanoğlu kendi kurguladığı bir şeyi, kendisini belirleyen bir şeye dönüştürür.

Tüm insanların kullandığı önemli bir savunmadır yeni yıl. Sanki başka bir gün, büyüsel bir yönü olan başka günler başlamaktadır. Değişmek için, dünyasının değişmesi için yeni bir şans tanınmış gibi algılanır. Bunun birçok kez yaşanmış olduğu unutulur. İyi ki de unutulur, yoksa büyü bozulur. Aman! Kimse büyüsünü bozmasın, kimsenin büyüsü bozulmasın…

Aslında doğada ve insanın doğasında da var döngüsellik. İnsanın varlığını sürdürmesinde yaşamsal önem taşıyan hormonların, uykunun döngüsel bir düzeni var. Mevsimlerin tersine döndüğü ya da gecenin atlandığı hiç görülmemiştir. Doğanın döngüselliği zamanı bölerek kavramlaştırmayı kolaylaştırıyor.

Yeni yılın hangi ayın başında başlayacağını yeniden belirlemek mümkün olsaydı, hangi ayı seçerdiniz; hiç düşündünüz mü? En güzeli doğanın canlanışının da yaşandığı ilkbahar ayları olurdu diye düşünüyorum. Örneğin bir nisan. Diyorum, diyorum ama insan vazgeçebilir mi bir ocaktan. Çocukluğumdan kalan yılbaşı görüntüleri üşüşüyor kafama: Dışarıda lapa lapa yağan kar ve sıcacık huzur veren ev içi. Vazgeçemiyorum…

Bir nisan şakası gibi olmamanı umuyorum, hoş geldin yeni yıl.

Prof. Dr. Erol Özmen

Yeni  yıl… Yeni hayaller, yeni umutlar, yeni başlangıçlar… Bir yılın bitişi, yeni bir yılın başlangıcı demektir.. Bu özel gün herkesin kendisi için gözden geçirdiği, geçmişe bakarak kendi hayatını gözden geçirdiği ve  fark ettiği, farkındalığımızın artarak kararlar verdiğimiz, planlar yaptığı  ve aslında bu yeni yılın insan yaşamında önemli olduğunu söyleyebiliriz.  Geçmişten öğreniyoruz, geleceğe yönelik hedefler ve  amaçlar geliştiriyoruz. Bu özel gün  zaman zaman bazı insanlar tarafından önemsenmiyor gibi algılansa da hepimizin hayatlarında bir yeri var. Aksini söyleyenlerinde inanıyorum ki yeni başlangıçlar için içlerinde umut taşıyorlardır. Burada aslında hayatın her gününün özel olduğunu unutmamak gerekir. Ancak özelin içinde özel amaçlar oluşturmak, değerler oluşturmak için kitlesel tarafından yola çıkmak faydalı olabilir. Bireysel tarafından baktığımızda herkesin kendi hayatlarında yaptığı ama yapmaktan hoşlanmadığı ya da yapmak istediği ama yapamadığı şeyleri düşünmek ve ileriye yönelik adım atmak için bir başlangıç gibi adlandırılabilir.

Algılarımız, geleceğimizdir

Hepimize 365 gün veriliyor. Bu 365 günde ne yapacağımız bize bağlı yani doğrudan algılarımızla ilgili olan bir şeydir. Yaşamda olaylar değil olaylara verdiğimiz anlamlar önemlidir. Hepimiz değişik anlamlar atfediyoruz dolayısıyla  aynı olayı yaşadığımızda farklı duygular yaşıyoruz. Çünkü hepimiz değişik anlamlar yüklüyoruz. Bu anlam değiştiğinde duygularımızda değişiyor duygular değiştiğinde davranışlar değişiyor, davranışlar değiştiğinde alışkanlıklarımız değişiyor, alışkanlıklar değişince karakterimizi dahi etkilediğini söyleyebiliriz. Dolayısıyla algılarımız gelecek hayatımızı belirliyor.

İstatistikler gösteriyor ki her yeni yıl geldiğinde insanlar yeni dilek ve amaçlar belirliyorlar. Bu amaçları ve dilekleri gerçekleştirenlerin oranı %8-12’dir. İlk iki hafta insanların hedefleri doğrultusunda  davrandıkları ancak sonrasında başlangıç noktasına geldikleri tespit edilmiştir. Peki bunun nedeni nedir? Ne yapmalıyız?

Nedeni nedir ve ne yapmalıyız?

1-Gerçekçi planlar yapmak; İnsanların ihtiyaçlarından daha fazla beklentiye sahip olmaları amaçları doğrultusunda ilerlemesini olumsuz yönde etkilemektedir. Dolayısıyla kişinin kendi hayat gerçeklerine uyumlu planlar yapması gerekir.

2-Dileklerin somutlaştırılması; örneğin; ayda 20 kilo vereceğim anlamlı bir hedef değildir. 20 kilo verildiği zaman tekrar başa dönebilir. Bunun yerine amacın güçlü ve anlamlı olması gerekir.  Neden kilo vermek istediğimizi sorgulamamız gerekir. Neden kilo vermek istediğinize dair on tane amaç yazabilirsiniz.

3-Strateji belirlemek; Planlama yapmamak, başarısızlığa plan yapmaktır. Yemek yapacaksak bir yemek tarifine ihtiyacımız var. Bunların göz ardı edilmesi, rotasız bir geminin seyahatine benzer.

4-Öğrenilmiş umutsuzluk; Geçmiş yıllarda gerçekleşmeyen dileklerin bu yılda olmayacağı inancıdır.  Kişiler ‘yaptım olmuyor, o halde umut etmenin anlamı yok’, ‘denedim yenildim’ gibi ifadelerde bulunuyorlar. Halbuki denedim yenildim yerine yenildikçe deneyen insanlar olmalıyız. Halbuki yenilmekte öğrenilecek çok şey vardır.

5-Ertelemek; Yapılacak eylemleri ertelemek. Baba olmaya hazır değilim, anne olmaya hazır değilim, bunu yapmaya hazır değilim gibi kişiler erteleme ifadeleri kullanabiliyorlar. O halde nasıl hazır olduğunuzu anlamalısınız? Yani başlamakta zorlanıyoruz. Bir şeyi bitirmek ve mesafe almak için ilk adım ‘başlamaktır’.

Diğer bir sorun ise motivasyonu arttırmamaktır. Bir şeyleri yaparken adım attığımızda, adım attığımız mesafenin tadını çıkartmıyoruz. Genelde geleceğe yönelik düşündüğümüz için bunun çok fazla anlamı olmuyor.  Ya da ‘yaptım daha önce denedim olmuyor’. Burada şunu hatırlamalıyız: Bebekler emeklemekten yürümeye geçerken ortalama 200-250 kere yere düşüyorlar. Bu ne demek oluyor? Her yere düşüş ayağa kalkmak için bir neden oluyor. Her yenilgi öğrenmek için bir neden oluyor. Her başarısızlık başarıya giden bir yolda öğrenmedir. Başarısızlığı yolculuğun kendisi değil, ara duraklar olarak görmek gerekir. Şimdi de kalmalıyız. Şunu sormalıyız; şimdi ben bu amaca, bu hedefi gerçekleştirmek için şuanda ne yapabilirim? İngilizcede şimdi kelimesinin karşılığı present demektir. Present ingilizce anlam olarak aynı zamanda hediye demektir. Aynı zamanda size verilen bir hediye demektir. Şuan çok önemli, dün bugünü bugünde yarını belirleyecektir. O halde şimdi bir şeyler yapma zamanıdır.  Yarınlı bir gün koymayalım bugünde başlayalım. Değerlerle taçlandırdığınız yeni yılınız olsun.

Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sayfa içeriğinde tedavi edici sağlık hizmetine yönelik bilgiler içeren ögelere yer verilmemiştir. Tanı ve tedavi için mutlaka hekiminize başvurunuz.

Comments are closed.