logo

Toprak ol ki senden renk renk güller ve çiçekler yetişsin.

RENKLERİN ANLAMLARI

Rengini Seç, Psikolojine Yön Ver

MAYIS

Sarı renk, sıcak renklerden biridir. Verimliliğin, üretimin, canlılığın, ışığın, enerji ve dinamikliğin rengidir. Bilgeliği ve bilgiyi temsil eder. İnsana sevinç ve coşku verir. İlham kaynağı olur. Yeşile yakın olan tonları soğuk renk olarak bilinir. Hüznü ve sonbaharı da simgeler. Bu duyguları barındırdığı için insanları karamsarlığa itebilir. Zihin kargaşasına sebep olabilir. Rahatlatıcı bir etkiye sahip olduğundan dinlenme odalarında, oturma odalarında tercih edilebilir. Bu renk aynı zamanda geçiciliği de ifade eder. Kalıcı olmayan geçici bir renktir. Oldukça dikkat çekici olmasından dolayı ticari taksilerde tercih edilir.

Sarı renk, zihin faaliyetlerini arttıran ve hızlandıran bir renktir. İnsana cesaret verir ve başarıya yönlendirir. Sarı rengi seven kişilerin daha başarılı olduğu bilinir. Sarı seven insanlar her şeyin kendi kontrollerinde olmasını isterler ve aksine tahammül edemezler. Bu insanlar mantıklı insanlardır ve ilginin kendisinde toplanmasını isterler. Neşeli ve çevrelerine ışık saçan umut vaat eden insanlardır. Genellikle şıp sevdi ve maymun iştahlı olurlar. İştah açıcı bir renktir. Bu nedenle yemek yemek istemeyen çocukların odalarında oyuncaklarında sıklıkla kullanılır.

Siyah renk, doğa da aslında siyah renk yoktur. Fakat bu renk ışığı emer ve yok ederek siyah olarak algılanmasını sağlar. Üzüntü ve matemin rengidir. Karamsarlık hissi verir. Ölümlerde cenazelerde çok tercih edilir. Hüznü üzüntüyü belli etmek amacı ile de kullanılabilir. İnsana karamsarlık hissi vererek depresyona strese sokabilir. Bu nedenle çok sık kullanılmaması gerekir. Elbise kombinelerinde kullanılabilir, fakat araya farklı renkler atılarak canlılık kazandırılmalıdır. Kırmızı, beyaz, gri, yeşil tonları ile gayet uyumlu olarak kombineler yapılabilir. Baştan ayağa siyah giymek insanı huzursuzluğa itebilir.

Siyah renk, siyah renk giyenler genellikle içe kapanık karamsar olan kişilerdir. Bu kişiler çevreleri ile çok sık iletişim kurmaktan kaçınabilir. Çevresinden kopuk bir yaşam sürebilir. İlişkileri çok sıradandır ve ilişki kurmaktan zorluk çekerler, daha çok yalnızlığı tercih ederler. Yalnız kalmak onlar için daha cezbedicidir. Siyah renk bazen de asilliği simgeler. Asil ve şık durabilir yerinde ve gereğince kullanılırsa.

Renklerin Anlamı ve İnsan Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Her rengin insan psikolojisi için inanılmaz etkileri vardır. Renkler stres, öfke, depresyon ve can sıkıntısı gibi olumsuz duyguları tetikleyebildiği gibi, huzur, mutluluk, güvenlik gibi ruh halleri için de ortam oluşturabilir. Tüm bunları öğrenmek ve kanıtlamak için renkler ve insan duyguları üzerine sayısız deney yapılmıştır. Bu teoriyi doğrulayan sonuçlar veren her deneyle, dünyadaki çoğu insan tarafından kabul edilen bir görüş haline geldi.

Yazımızda Kırmızı, Mavi, Pembe, Yeşil, Sarı, Mor, Kahverenginin, Turuncu, Beyaz ve Siyah renklerin insan psikolojisi üzerinde etkileri ve anlamlarını sizler için araştırdık.

Kırmızı rengin psikolojik etkisi ve anlamı nedir?

Kırmızı renklerin anlamı; Halk arasında kendine güvenin rengi olarak bilinir. Canlılığıyla dikkat çeker ve kendine odaklanır. Hemen hemen tüm büyük şirketler dikkat çektiği için kırmızı rengi logolarında öne çıkaran tasarımlar ortaya koymuşlardır. Kana rengini verdiği için beyin kırmızı rengi algıladığında vücudumuzdaki kan akışı hızlanır.

Kırmızı, ısı, ateş, kan, şehvet, aşk, dinamizm, güç, heyecan, dayanıklılık ve saldırganlık gibi kavramları simgeler. Kan basıncını ve solunumu artırabilir. İnsanları hızlı karar vermeye teşvik eder ve beklentileri yükseltir. Kırmızı dikkat çekici bir renktir. Kırmızı renkteki kelime ve nesneler hemen insanların dikkatini çeker. Dekorasyon ve tasarım yaparken kırmızı objelerin mükemmel olması önemlidir çünkü insanlar bu objeleri hemen fark edecektir. Arabalarda kırmızı renk ile hırsızlık oranı arasında pozitif bir ilişki vardır. Kırmızı, duygusal olarak yoğun ve aşırı bir renktir. Kırmızı kıyafetler canlandırıcı olabilir. Bazı durumlarda, kırmızı kıyafet bir enerji ve güç mesajı gönderir, ancak çatışmaya da davetiye çıkarabilir. Aynı zamanda erotizm için vazgeçilmez renklerden biridir.

Kırmızı baskın bir renktir. Vurgu belirlemeli, zemin olarak değil, kırmızı odaları huzursuz eder ve uzun süre bakarsanız sinirlerde gerginliğe neden olur. Özellikle hastane bahçelerinde kırmızı çiçeklerin toplu olarak yerleştirilmesi uygun olmaz. Tansiyonu yükseltir, kan dolaşımını hızlandırır ama kırmızı renklerin dağınık kullanıldığı odalar insana zamanın nasıl geçtiğini unutturur. Bu nedenle bar ve gazinolarda kırmızı renge önem verilmektedir. Ayrıca restoranlar iştah açıcı etkisinden dolayı dekorasyon için sıklıkla kırmızı rengi kullanırlar. Dünyanın tüm ünlü gıda firmalarının logolarının kırmızı olmasına şaşırabilirsiniz; Coca Cola, Pizza Hut, MC Donald’s, Ülker, Burger King vb.

Mavi rengin psikolojik etkisi ve anlamı nedir?

Mavi renklerin anlamı; Fiziksel sağlığı ifade eden bir renktir. Gökyüzü, deniz, okyanus gibi sonsuz boyutları temsil ettiği için sınırları aşan bir renktir. İnsanı sakinleştirir. Bu yüzden sürekli tatile çıkma ihtiyacı hissederiz. Çünkü denizi ve onunla birlikte bol mavi görmek bize iyi geliyor.

Mavi, yalnızlığı, üzüntüyü, depresyonu, bilgeliği, güveni ve sadakati sembolize eder. İş görüşmelerinde mavi giymek, kararlılık ve bağlılık anlamına gelir.

Mavi, tüm renklerin en iştah açıcısıdır. Mavi renkli yiyecekler doğada çok nadirdir. Mavi yiyecekler insanlar için iticidir çünkü eski atalarımız yiyecek ararken zehirli veya bozulmuş yiyeceklerden kaçınmayı öğrenmiştir. Genel olarak, bu yiyecekler mavi, mor veya siyah görünüyordu. Deneyler sırasında katılımcılara mavi boya ile yemek verildiğinde hemen hemen herkes iştahını kaybetti.

 • Özellikleri;
 • Mavi Renk Stresi Azaltır,
 • Sinir sistemini rahatlatır,
 • Sadakati sembolize eder,
 • Huzur verir.

Hangi renk insanı rahatlatır sorusuna cevabımız mavi renktir. Mavi sinir sistemini rahatlatır. Aksine kırmızının zihin üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır ve insanları düşündürebilir. Huzurlu ve sakin bir mavi, vücudun yatıştırıcı kimyasallar salmasına neden olduğu için yatak odası için ideal bir renk olabilir.

Ancak mavinin daha koyu tonları soğuk ve iç karartıcı olabilir. Mavi ile renklendirilen medya, çok koyu olmadığı sürece üretimi artırır. Araştırmalar, öğrencilerin mavi odalarda daha iyi notlar aldıklarını ve haltercilerin daha ağır yükleri kaldırabildiklerini gösteriyor. Ayrıca insanlar mavi ile yazılmış metinleri daha iyi hatırlayabilirler. Mavi genellikle yıldızları, geceyi, insan sıcaklığını, kalıcı ve derin duyguları, düşünceleri ve sakinliği sembolize eder.

Mavi sevenler genellikle romantik ve duygusal bir kişiliğe sahiptir. Sadece maviyi kucaklamayanlara dikkat edin! Bu insanlar aynı zamanda romantiktir, ancak duygularını farklı şekilde gösterirler. Giysilerdeki mavi, sosyal bir kişiliği gösterir. Çevre ile uyumu çağrıştırır. Mavi taşıyıcıların “ciddi ve iyi insanlar” imajı yaygındır. Yatak odaları, banyolar ve çalışma odaları için ideal renktir. Aynı zamanda sinir sistemi bozukluğu ile birebirdir. Bu nedenle ihtiyaç anında belki denizi ya da gölü gözlemleyerek kendimizi sakinleştirmemiz ve sakinleştirmemiz mümkün. Psikolojisi bozuk insanlar hangi rengi sever sorusuna cevabımız yine mavidir.

Mavi, çoğu insan tarafından sevilir çünkü güvenli bir renktir. Dürtüsel veya ani bir renk değil. Mavi, analiz etmek, düşünmek ve aynı zamanda planlamak demektir. Düzen rengi olarak da adlandırılan mavi, değişikliği pek sevmez. Mavi düşünceler konusunda katıdır ve ne olursa olsun pes etmeyecektir.

İş görüşmesine giden insanlara mavi kıyafet giymeleri tavsiye edilir çünkü mavi insana güven verir ve kararlılık hissi verir. Mavi kalemle yazılan yazı tipleri de hafızada daha kalıcı olma özelliğine sahiptir. Bu nedenle öğrencilerin çalışmaları sırasında metinleri mavi kalemle yazmaları önerilir. Mavinin insanlar üzerinde sakinleştirici ve sakinleştirici bir etkisi vardır. Bu yüzden kendini güvende hissetmek isteyen çoğu insan denize gitmeyi veya gökyüzüne bakmayı tercih eder. Mavinin insanlar üzerindeki özgüven etkisi herkes tarafından bilinir.

Pembe rengin psikolojik etkisi ve anlamı nedir?

Pembe renklerin anlamı; Genellikle küçük kızların giydiği bir renktir. Bu ölçüde sevimliliği çağrıştırır. Aşkın sembolü olarak da görülebilir. Aynı zamanda mutlu bir renktir.

Pembe en romantik ve narin renktir. Ayrıca sakinleştirici etkisi vardır. Araştırmalar, pembenin insanları sakinleştirdiğini ve kalplerini yumuşattığını gösteriyor. Pembe, Dr. Alexander Schauss, hapishane parmaklıkları pembeye boyandığında mahkumlar arasındaki saldırgan davranışların azaldığını açıkladı.

DR Schauss: “Kızmak istesen de pembe renk yanına kâr kalamaz. Kalp kasları yeterince hızlı hareket etmiyor. Pembe enerjiyi çeken bir yatıştırıcı gibi. Renk körleri bile pembe ile sakinleşiyor.” Ancak daha sonra yapılan araştırmalar böyle bir etkinin ne yazık ki kısa sürdüğünü gösteriyor. Görünüşe göre bu sefer vücut normal seviyesine döndüğünde daha agresif bir ruh haline kayabiliyor.DR Schauss

Pembe rengin Özellikleri;

 • Rahatlatıcı etkisi,
 • Masumiyet,
 • Romantizm,
 • İyimserlik,
 • Sakinlik.

Yeşil rengin psikolojik etkisi ve anlamı nedir?

Yeşil renklerin anlamı; Baharı hatırlatıyor. Yine mavi gibi rahatlatıcı bir renk. Bu yüzden yeşil ovalar ve vadiler bize her zaman huzur verir. Güven duygusunu da yansıtır. Bu nedenle bankaların logolarında kullandıkları bir numaralı renk yeşildir. Enerjinin rengi olarak da adlandırılabilir.

Uyum, barış, uyum ve anlayışla ilgilidir. Güven var. Bu nedenle bankaların logolarında en çok tercih ettikleri iki renkten biridir. Yatak odası için de sakinleştirici bir renktir. Batıda büyük otellerin mutfaklarında şeflerin yenilikçi gücünü artırmak için duvar renginin yeşile boyandığı söylenir.

Sakinleştirici özelliğinden dolayı büyük restoran ve mutfaklarda kullanılmaktadır. Logo ve hastane iç mekanlarında yeşili tercih eder. Yeşil gözler için en rahat renktir ve görüşü iyileştirir. Sakinleştiricidir ve sinir sistemi üzerinde doğal bir etkiye sahiptir. İnsanlar televizyon izlemeden önce oturup dinlenmeleri için yeşil odalara alınıyor. Renklerin duygular üzerindeki etkisi nedir sorusuna cevabımız yeşil renktir.

Doğanın ve baharın rengi olan yeşilin insanlar üzerindeki etkisi tartışılmaz. Yeşil alanlardaki insanların mide rahatsızlıklarının daha az olduğu tespit edilmiştir. Yeşil, en güçlüsü ve en evrenseli doğa olan birçok kavramla ilişkilendirilir. Buna göre yaşamı, gençliği, yenilenmeyi, umudu ve gücü de simgeler. Bazı kültürlerde orta yaşlı gelinler doğurganlığı simgelemek için yeşil giyerler.

Yeşil rengin Özellikleri;

 • cömertlik,
 • umut,
 • huzur,
 • güven,
 • paylaşma,
 • yenilenme hissi verir.

Sarı rengin psikolojik etkisi ve anlamı nedir?

Sarı; Sonbaharı anımsatacak şekilde hüzünlendirebiliyor insanı. Ama genel olarak dikkat çekici bir renktir. Bu yüzden dünyadaki tüm taksiler sarıdır. Ayrıca çoğu fast food markası, dikkat çekici özelliklerinden dolayı logolarında sarıya yer vermektedir.

Sarı, parlak limon sarısı gözü en çok yoran renktir. Bu parlak renkten yansıyan ışık gözleri aşırı derecede tahriş eder ve rahatsızlık verir. Aynı zamanda sarı renk metabolizmayı hızlandırır. Odayı parlak sarıya boyamak bebekleri ağlatacak ve yetişkinler sinirlenecek.

Ayrıca, bilgisayar ekranında sarı sayfalar ve sarı arka plan bulunan bir defter iyi bir fikir değildir; Beyninizi uyararak konsantrasyonu artırabilir, ancak gözlerinize zararlıdır. Sarı, az miktarda kullanıldığında parlaklık ve sıcaklık hissi verir. Oyunculuğu, parlaklığı, yaratıcılığı, samimiyeti ve hayata karşı rahat bir tavrı sembolize eder. Güneşli bir gün gibi davetkar. Sarı güneş ışığı gibidir: orada iyi hissetmesini istersin ama gözlerine girmesini istemezsin.

Sarının birçok farklı tonu vardır.

 • Saf sarı, diğer tüm tonlar arasında en mutlu ve en güneşli olanıdır. Ama biraz daha karanlık bakmak daha rahat.
 • Soluk sarı, dikkati, çürümeyi, hastalığı, kıskançlığı ve aldatmayı sembolize eder.

Sarı söz konusu olduğunda seçilen ton çok önemlidir. Sarı, geçiciliğin ve çekiciliğin ifadesidir. Bu yüzden taksiler sarıdır. Dikkat çeksin ve geçici olduğu bilinsin diye. Araç kiralama firmaları da logolarında sarı rengi kullanmaktadır. Bu nedenle dünyadaki hiçbir banka ambleminde sarı kullanmaz. Paranın geçici değil kalıcı olmasını istiyorlar.

Sarı rengin Özellikleri;

 • Sarı renk, zeka ve aklın rengidir,
 • mutluluk,
 • neşe
 • eğlence
 • aydınlatıcı
 • göz kamaştırıcı
 • merak uyandırıcı
 • sınav esnasında bizi odaklanmaya
 • hızlı karar vermeye yardımcı,
 • özgün düşünce.

Mor rengin psikolojik etkisi ve anlamı nedir?

Mor renklerin anlamı: Renklerin psikolojik anlamları arasında yer alan mor, uyku sorunu yaşayan kişiler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun nedeni uyku getirici bir etkiye sahip olmasıdır. Aynı zamanda mor renk yaratıcı görünüyor. Psikolojiye hangi renk iyi gelir sorusuna Mor rengin insan psikolojisi üzerinde genel olarak olumlu bir etkisi vardır. Her şeyden önce asil ruhların ve sanatçı kişiliklerin en sevdiği renk mordur.

Mor rengin anlamları morun tonlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Morun koyu tonları, farklılık duygunuzu güçlendirir ve sanatsal yönünüzü ortaya çıkarır. Mor rengin de olumsuz etkileri vardır. Üzüntü ve depresyona neden olan etkileri de vardır.

Mor rengin özellikleri;

 • asaleti,
 • lüks hayatı,
 • zenginliği
 • romantizmi,
 • duygusallığı,
 • tutkuyu,
 • ve zarafeti simgeler.

Mor Rengi, ruhsal esenlik ve sonsuzluk ile ilişkilidir. Uzun zamandır ihtişam ve lüksün son adımı olarak görülüyor. Tarih, saray mensupları olan üst sınıfların her zaman mor giyindiğini kaydeder. Nevrotik duyguları açığa çıkardığı için insanları bilinçsizce korkuttuğu tespit edilmiştir.

Mor, mor duygunun rengidir, çok özel bir renktir, mistik bir ihtişam getirir ve metafizik gücü simgeler. Mor yüzyıllardır imparatorluğun, dinin, ölümün, çekiciliğin ve aşkın sembolik rengi olarak kullanılmıştır. Mor renk Mistikler, büyük sanatçılar, düşünürler ve fikir ve ideallerle topluma yön veren kişiler tarafından seçilir ve kullanılır. Büyük, ölümcül ve çok özel aşklar, içinden sürekli menekşe renginin fışkırdığı kıpkırmızı rengin aşklarıdır. Bu renk, açıklanamaz bir birlik ve bütünlük sağlar, çünkü bu gizemli gücün önünde mor bir sis ve pus vardır.

Kahverenginin psikolojik etkisi ve anlamı nedir?

Kahverengi renklerin anlamı; Zeminin rengidir. İnsanları etkisiz hale getiriyorlar. Böylece daha hızlı da olabilir.

Kahverengi renk anlamları arasında sıkıcı ve bunaltıcı görünse de aslında hızlı gitmek isteyenler için ideal bir renktir. Kahverengi hayal gücünü harekete geçirir. İnsanlara bir sakinlik ve dinginlik duygusu verir.

Gerçekçiliğin, olay örgüsünün ve sistemin rengi olan kahverengi, doğal, rahat ve açık bir atmosfer yaratır. İnsanlar üzerinde canlılık ve hareketlilik etkisi bırakır. Bir deneyde, bir müzede arka plan kahverengiye döndüğünde, ziyaretçiler daha kısa sürede daha fazla yeri ziyaret etti.

Kahverengi dünyanın rengidir, insanların hareketlerini hızlandırır. Kahverengi ağırlıklı olan yerlerde uzun süre oturmak zordur. Bu renk hareketliliği arttırdığı için özellikle fast food restoranlarında kullanılmaktadır. Beyaz bir fast food duvarı göremezsiniz. Ayrıca ofisinizde kahverengi mobilyalar kullanmayın.

Kahverengi ayrıca gündelik, gündelik bir renk olarak kabul edildi. Bu, diğer kişinin kendisini daha rahat, rahat ve açık hissetmesini sağlar. Örneğin gazeteciler. Tüm ünlüleri konuşturmasıyla tanınan ünlü televizyoncu Larry King’i programında her seferinde kahverengi kravat ve ceketler giyerken göreceksiniz. Kahverengi dünyanın rengidir ve diğer insanlar arasında kendinizi kaybedersiniz. İş toplantılarında veya profesyonel toplantılarda kahverengi giymeyin.

Turuncu rengin psikolojik etkisi ve anlamı nedir?

Turuncu renklerin anlamı; Yine kırmızı gibi kendine güvenen kişilerin tercih ettiği bir renktir. Enerjik yapıyı sembolize eder. Ayrıca iştah açıcı etkisi vardır.

Renklerin anlamları arasında turuncu rengi; Şans, cesaret, canlılık ve güveni sembolize eder. Dışadönüklerin en sevdiği renk turuncudur ve turuncu sosyalleşme ile ilişkilendirilen bir renktir.

Her renk grubunda olduğu gibi turuncu rengin anlamı da tonuna göre değişmektedir. Kırmızıya yakın turuncu bir ton; öfke, dargınlık gibi kavramları temsil eder.

Turuncu renkler, yüksek enerji emisyon potansiyeline sahip oldukları için genellikle mutfak ve yemek odalarında tercih edilmektedir. Çünkü portakal rengi iştah açıcı gibi özelliklere sahiptir.

Sıcaklık, memnuniyet, üretkenlik ve esenlik ile ilişkilidir. Güçlü ve cömert bir görünümü vardır.
Turuncu, iştahla en çok ilişkilendirilen renktir. Turuncu, renginin gizliliği olmadan geniş kapsamlı bir çekiciliğe sahiptir. Örneğin bir ürünün herkese uygun olduğunu ifade etmek için kullanılabilir ya da pahalı ve uygun fiyatlı olarak algılanabilir.

Pembe en romantik ve narin renktir. Ayrıca sakinleştirici etkisi vardır. Araştırmalar, pembenin insanları sakinleştirdiğini ve kalplerini yumuşattığını gösteriyor. Pembe, Dr. Alexander Schauss, hapishane parmaklıkları pembeye boyandığında mahkumlar arasındaki saldırgan davranışların azaldığını açıkladı. 

Beyaz rengin psikolojik etkisi ve anlamı nedir?

Beyaz renklerin anlamı; Herkes önce saflığı, temizliği ve iyiliği çağrıştırdığı konusunda hemfikirdir. Barışı ve dostluğu da sembolize eder. Bu nedenle beyaz güvercin ve beyaz bayrak barışın sembolü olarak kabul edilir. Politikacılar, politikacılar tarafından da sıklıkla kullanılır. Ayrıca ışığın rengi olarak kabul edilir. Neşe ve mutluluk çağrıştırır.

Birçokları için beyaz, saflığın ve masumiyetin rengidir. Beyaz renk, tüm renklerin olumlu ve olumsuz yönleri için dengeleyici bir unsur olarak kullanılmaktadır. Beyaz rengin amacı denge sağlamaktır. Saflığın, dürüstlüğün ve adaletin simgesidir.

Beyaz renk, manevi saflığı sembolize eder. Gelinliklerin beyaz, doktorların önlüklerinin beyaz olması asıl amaç budur.

Beyaz renk, düşüncelerinizi ve duygularınızı arındırmaya hizmet ederken, aynı zamanda tüm enerjinizi yükseltme işini de yapar.

Özellikle batı kültüründe beyaz rengin çok az olumsuz çağrışımı vardır. Batı kültüründe beyaz rengin en olumsuz çağrışımı; Beyaz rengin soğukluk, yalnızlık ve boşluk duygularını ifade ettiği inancıdır.

Beyaz renginin anlamı ve psikolojik etkisi, özellikle renklerin anlamı;

Beyaz rengin Özellikleri;

 • Tarafsızlık,
 • Saflık,
 • Etkinlik,
 • Temzilik,
 • Masumiyet

Beyaz saflığı, temizliği ve masumiyeti simgeler. Birçok kültürde gelinler beyaz giyer. Aynı zamanda temizliği sembolize eder. Doktorlar, hemşireler ve laboratuvar teknisyenleri steril olmak için beyaz giyerler. Beyaz ışığı yansıtır ve çevredeki alanı serin tutar. Bu nedenle yaz aylarının elbise rengidir. Genel olarak serin ve canlandırıcı bir his var. Beyaz renklerin anlamı: Tüm toplumların kutsal rengidir. Bazılarında ‘ölümü’ simgeleyen beyaz, ‘öteki yaşamın’ başlangıcı olarak da görülüyor. Bu rengi sevenler çatışmalardan uzak, farklı ve özgür bir dünya arıyorlar.

Siyah rengin psikolojik etkisi ve anlamı nedir?

Siyah renklerin anlamı; Genellikle iç karartıcı renk olarak adlandırılır. Kötü anıları, korkuları, mutsuzluğu simgeler. Bu nedenle kıyafetlerinde daima siyahı tercih eden kişilerin şanssız insanlar olduğu söylenir.

Siyah renk oldukça tartışmalı bir renk. Bir yandan karanlık güçler, suç ve kötülük ile ilişkilendirilirken, diğer yandan sadakat, azim, sebat, zeka, bilgelik ve güvenilirlik ile ilişkilendirilir. Bir yanda tahakküm ve güç, diğer yanda acı, keder ve keder anlamına gelir. Batı’da hüznü temsil ederken, Japonya’da siyah mutluluk anlamına gelir.

Siyah zemin üzerine karamsarlığı çağrıştırsa da vazgeçemeyeceğimiz romantik bir gece rengidir. Siyah birçok insan için giyim rengidir. Bazıları güçlü ve ciddi görünmek için siyah kullanır. Diğerleri daha zayıf göründüğü için onu tercih ediyor. Siyah aynı zamanda şık ve zarif kabul edilir. Siyah, en fazla konsantrasyonu getiren renktir. Einstein’ın konsantre olmak için siyah perdeli ve doğal ışık almayan bir odaya girdiği ve öyle düşündüğü söylenir.

Siyah aynı zamanda bir güç göstergesi olarak da bilinir. Ciddiyet sembolü olarak kabul edilir. Bu nedenle görüşmede siyah takım seçilir. Aynı şekilde davetlerde de genellikle siyah renk tercih edilmektedir. Bu yönüyle de şıklığın bir yansımasıdır.

Birçok kişi siyah rengini günlük hayatında oldukça sık kullanır. Mobilya tercihlerinde, kıyafet ve aksesuarlarda siyah rengi görmek mümkündür.

Renklerin anlamı ile ilgili olarak, genel olarak siyah rengin insanları, nesneleri veya bir ortamı asil gösterdiğine inanılır. Bununla birlikte, siyah rengin anlamı hakkında da pek çok tartışma vardır. Bazı insanlar siyah rengin karanlık güçleri, suçu ve kötülüğü sembolize ettiğini düşünür. Bir diğer kısım ise tam tersi; sadakati, azmi, bilgeliği ve güvenilirliği simgelediğini savunur. Bazıları onun yönetim ve güç gösterdiğini düşünürken, diğerleri onun acıyı, hüznü ve kederi yansıttığına inanır.

Elbette siyah rengin kullanımını anlamının ötesinde ilişkilendirenler de vardır. Kimileri siyahın sadece giyimde tercih edildiğini, siyah rengin insanı zarif gösterdiğini ve ciddi görünmek için siyahın şart olduğunu iddia ediyor.

Araştırmalar, Siyah’ı seven birçok insanın kendinden emin, kararlı ve kararlı olduğunu gösteriyor. Bu nedenle siyah, iş görüşmeleri için ya da ciddi görünmenin önemli olduğu bir ortam için en ideal renklerden biridir.

Siyah rengin Özellikleri;

 • gücü,
 • ciddiyeti,
 • otoriteyi,
 • resmiyeti,
 • prestijli,
 • kuvveti temsil eder.

Renklerin insan psikolojisi üzerindeki bilinen etkileri binlerce deney sonucunda tanımlanmış ve bu şekilde açıklanmıştır. Renklerin alternatif tıpta tedavi edici etkileri olduğu bile bilinmektedir. 

BEGONYA

Karamel Rengi, Renk ışığın, gözün retina kısmına değişik dalgalarla ulaşması sonucunda ortaya çıkan, algılama çeşididir. Bu algılamayla, ışığın maddeler üzerine çarpması ve kısmen soğurulduktan sonra, yansıması sebebi ile çeşitlilik göstermektedir ki bunlar renk tonu veya renk olarak isimlendirilmektedir.

Tüm dalga boyları hep birlikte aynı anda göze ulaştığında bu beyaz, hiç ışık ulaşmadığı durumlarda ise siyah olarak algılanmaktadır. İnsan gözü, 380 nm ile 780 nm arasındaki dalga boyları ile algılanabilmektedir, bu sebepten elektromanyetik bölümüne görünmektedir ve buna ışık denilmektedir. Renkler için genel olarak kulağımızla duyduğumuz ince ve kalın ses algısı yapılıyor olsa da ses algısının aksine aynı anda gelen ışık dalgaları değişik kanallardan algılanamaz, yani göz frekans analizi yapamadığı için, dolayısıyla aynı anda ince ve kalın sesleri birbirine karıştırmadan duymamıza nazaran, gözümüz için bu ses olagı olamadığından, değişik ışık frekanslarının sadece kombinasyon şekli algılanabilmektedir. Bu prensibi açıklamak veya pratik uygulamalarda kullanabilmek için çeşitli renk modelleri geliştirmeleri yapılmıştır.

Birçok geniş renk yelpazesi bulunmaktadır. Bunlar arasında son yılllarda özellikle makyaj ve saç konusunda, karamel rengi ortaya çıkmaktadır. Herhangi bir şeyin karamel, yani pişmiş şeker rengini almış haline karamel rengi denilmektedir. Kahverengi ile bal rengi arasında bir tondur Canlı ve sıcak bir ton olduğu için, genellikle esmer bayanlarda bu tonlar tercih edilmektedir. Karamel renginin en güzel kombini elbette ki siyahladır.

Doğayı çağrıştırdığı için rahatlatıcı, güven verici, doğallığa vurgu yapan bir renk olan kahverengi, ev dekorasyonunda sıklıkla kullanılan renklerden biri. Oluşturacağınız renk paletinde ister ana renk ister yardımcı renk olarak tercih edin, kahverenginin yaşam alanınıza havalı ve huzur verici bir yansıma sağlayacağı kesin! Peki, kahverengi dekorasyon için nasıl bir renk paleti oluşturabilirsiniz?

Kahverengi Beyaz Ev Dekorasyonu

Beyaz ve kahverengi uyumu hepimizin malumu. Özellikle koyu kahverengi tonlarını yoğun bir şekilde kullandığınız bir ev dekoru yaptıysanız ya da yapmayı planlıyorsanız bu durumda, alanı görsel olarak daha ferah kılmak için beyaz rengi hiç düşünmeden tercih edebilirsiniz. 

Peki, kahverengi tonlarını evinizin hangi alanında nasıl kullanabilirsiniz?

 • Kahverengi oturma odası dekorasyonunda çokça tercih edilen renklerden biri. Özellikle masa sehpa, konsol gibi mobilyalar sayesinde evlerin salonlarında sıklıkla gördüğümüz kahverengi, koltuk takımı rengi olarak da tercih ediliyor. Kahverengi koltuk takımı dekorasyonunda yararlanabileceğiniz yardımcı renkler ise koltuğun rengine göre değişiklik gösterebilir. Örneğin koyu renklerde bir koltuk takımı tercih ettiyseniz kahverenginin açık tonlarıyla, açık kahverengi bir koltuk seçtiyseniz koyu kahverengi alternatifleri ile bütünlük yakalayabilirsiniz. Bunun dışında gri kahverengi salon dekorasyonun da çok şık durduğunu belirtmeden geçmeyelim. Tabii ki aşağıda sunacağımız kahverengi ile uyumlu diğer renkleri de değerlendirmeniz mümkün.
 • Yatak odası mobilyalarını kahverengi almayı düşünüyorsanız bu durumda, alanda sıkıcı bir yansıma oluşturmamak adına açık renklerle kombin yapmayı tercih etmeniz sağlıklı olabilir. Örneğin ister açık sütlü kahve ister koyu kahverengi tonlarında mobilyalar tercih edin, kahverengi beyaz yatak odası dekorasyonu oldukça şık ve ferah izlenim yaratan bir uygulama olabilir. Beyazın yanı sıra krem rengi, bej, açık gri gibi alternatifler de değerlendirebileceğiniz renkler arasında.
 • Mutfak mobilyalarında tercihini koyu ve açık renklerin oluşturduğu kontrastın şıklığından yana kullanmak isteyenlerdeyseniz koyu kahverengi ile beyazı buluşturabilirsiniz. Daha ferah bir mutfak tasarımı yapmak isterseniz açık kahverengi beyaz mutfak dekorasyonu yapmayı düşünebilirsiniz. Beyazın yanı sıra bej, krem rengi gök mavisi gibi seçenekleri de değerlendirebilirsiniz.
 • Evin diğer alanlarına göre banyolarda kahverengi kullanımı daha az tercih edilse de bu renge banyo dekorasyonunda da yer vermeyi düşünebilirsiniz. Size önerimiz, eğer küçük bir banyoya sahipseniz banyo dekorasyonunda kahverenginin en açık tonlarını beyazla kombinleyip kullanmanız olur. Dar görünümlü, sıkıcı bir havaya sahip olmayan banyolar için açık renk kullanımı oldukça önemli.

KOÇTAŞ / YAŞAYAN EVLER

Dekorasyonda kendini en iyi ve sağlam gösteren renklerden biri de kestane rengidir. Özellikle rustik bir görselliği olan bu renk ortama nostaljik bir görünüm kattığı kadar göz zevkini de doyuma ulaştırmayı başarıyor. Kestane rengini evinizin her bölümünde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kış aylarına has bir renk olan Kestane, pastel renkler arasında koyu ve açık kahve renginin karışımı bir ton olarak karşımıza çıkıyor. Kestane rengini ev dekorasyonunda nasıl tercih edebilirsiniz? 

Kestane rengini mutfakta rahatlıkla kullanabilirsiniz. En ideal seçim olan bu rengin tonlarına yakın renkler ile bütünleyebilir, canlı çiçekleri kullanarak da mutfağınıza rengarenk hava kazandırabilirsiniz.

Yatak odasında salt kestane rengi kullanmanız gözünü yorar ve sizi boğabilir. Ancak siyah ile kestane renginin karışımından oluşan bir iç tasarım ile yatak odasını inanılmaz görsellik ile süsleyebilirsiniz. Siyah renkte aksesuarlar ile kendinize özel kombin uygulaması yapabilirsiniz.

Oturma odası koltuk takımlarınızı kestane rengi seçebilir, koltuk minderlerini de o tonlara yakın renkler ile tamamlayabilirsiniz. Rustik dekorasyonu en iyi simgeleyen dokuma halılar bu model için oldukça uyumlu bir tercih olabilir. 

Krem Rengi, açık sarı renginin pastel tonudur. Beyaza dönük soluk sarıdır. Animasyonlarda eğer ırksal bir anlatım olacak ise beyaz ırklıların ten rengi olarak kullanılır. Sarı ve beyaz renk belli oranlarda karıştırıldığında krem rengi elde edilir. Krem rengi, dil bilgisine göre isim ve sıfat olarak adlandırılır. Bu renk asil ve herkese yakışacak bir renk olarak bilinir sadece giyim olarak değil ev dekorasyonlarında da eskimeyen renklerden biridir. Aynı zamanda birçok renk ile de kombin yapılabilecek bir renktir. Eğer ağır klasik olmak istiyor iseniz ya da evde ağırlık olmasını istiyor iseniz krem ile kahveyi kullanabilirsiniz yanına destek olarak kum beji, vizon rengi de kullanabilirsiniz. Hem ağır hem şirin hem de güzel şık bir görüntü için, giyim, ev dekorasyonu ya da herhangi bir şeyde krem rengi lila rengi ya da mor tonları güzel olacaktır. Son zamanlarda oldukça kullanımı yaygınlaşmıştır.

Açık bir renk olması sebebiyle koyu renklere nazaran insanın içini ferahlatır beyaz renk gibi temizliği ve asilliği ön plana çıkartır. Duvar renklerinde krem mobilyaya uygun olan renk kum beji ve altın sarısı serpmeler şıklık katacaktır. Giyim olarak da şunu söylemek isterim ki, krem rengi giyimde herhangi bir aksesuar ya da parça olarak leopar desenli bir şey kullanabilirsiniz sadeliğinize şıklık katacaktır.

Kırmızı renk, kırmızı renk sıcak renklerden biridir. Canlı gösterişli ve göz alıcı bir renktir. Kırmızı renk fiziksel olarak gençlik ve dinamikliği simgeler. Duyusal anlamda ise mutluluk, azim ve kararlılığı ifade eder. Kırmızı renk aşkı, sevgiyi, tutkuyu ifade eder. Güç ve azmin simgesidir bazen de. Kırmızı renk insanın arzularını canlandırarak hareket kazandırır ve şevk verir. Kırmızı renk aşkın ifade edileceği her yerde kullanılır. Sevdiğinize bir çiçek alırken bu kırmızı renk olur veya bir evlenme teklifi edecekseniz üzeri kırmızı güller ile donatılmış bir yemek masasını tercih edersiniz. Çünkü çok daha cezbedici kışkırtıcı bir renktir. Kendinizi ifade edebileceğiniz en iyi renklerdendir. Göz alıcı ve göz kamaştırıcıdır. Bu rengin farklı kullanım alanları da vardır. Özellikle dikkat çekici olması da sıkça kullanılmasına sebep olmaktadır. Dikkat çekici olması ve çabuk fark ediliyor olmasından dolayı trafik levhalarında kırmızı renge ağırlık verilir ve bu şekilde uyarılar konulur.

Kırmızı renk, kırmızı renk iştah açıcı ve uyku giderici etkiye de sahiptir. Bu nedenle lokantalarda evlerin mutfak dolaplarında sıklıkla kullanılır. Kırmızı renk kan akışını hızlandırıcı etkiye de sahiptir. İnsana hareketlilik ve mutluluk kazandırır. Kıyafetlerde sıklıkla kullanılır. Pantolon etek kazaklarda kırmızının farklı tonları kullanılarak çok hoş kombineler yapılabilir ve çok şık görüntüler elde edilebilir. Yine ev dekarosyonunda da sıklıkla kullanılır ve çok hoş fikirler üretmenize evinize şıklık katmanıza yardımcı olur. Kırmızı renk aynı zamanda cinsel çağrışımlara da sebep olur. Özellikle kadınlara seksilik katar. Özel günlerin vazgeçilmez rengidir kırmızı. Kırmızı hakimiyet Kuran bir renktir bu nedenle vurgulanmak istenilen yerlerde kullanılırsa çok daha etkili olur.

Renk. gen. tr

Bordo renk, Kırmızının koyu tonlarındadır. Siyah ve Kırmızının karışımı ile elde edebilir. En çok sonbahar ve kış aylarında kullanılır ve kırmızıya yakın siyaha yakın olmak üzere birçok tonu vardır. Bayanlarda kıyafet alanında çok sık kullanılan bu renk de siyah gibi asil bir renktir ve asaleti temsil eder. Birçok renkle kombin edilebilir. Yanına yakışan en güzel renkler; siyah, krem, bej ve pudra tonlarıdır.

Kozmetik alanında da kullanılan bordo bayanlarda vazgeçilmez bir ruj ve oje rengidir. Gündüz gece, sonbahar kış her zaman ve her mevsim zevkle kullanılır. Asilliği temsil eden bu renk dekorasyon alanında da kullanılmaktadır. Açık tonlarından koyu tonlarına kadar evimizin her yerinde kullanabileceğimiz farklı ve etkileyici bir seçimdir.

Bakır Rengi, turuncu ve kızıl arasında bir renktir. Adını bakır maddesinden almaktadır. Bu renk genellikle kadınlar arasında Hürrem saç rengi olarak bilinmektedir. Bakır saç boyalarına hemen hemen bütün kozmetik dükkanlarında rastlayabilirsiniz. Doğal bir canlılık katan saç rengidir. Kızılın tonlarından biri olan bakır, kadınların beğendiği ve kullandığı muhteşem bir renktir. Bakırın elbette ki saç renkleri arasında tonları da bulunmaktadır. Bunları şöyle sıralayabiliriz.

 • Çilek kızıl
 • Zengin kumral
 • Ateşli bakır
 • Kızıl kahve

Görünüm olarak kişiye doğallık katan bu rengi makyajla canlandırmanızı öneririz. Çünkü makyaj kadının güzelliğine destek olur var olan güzelliği ön plana çıkarır. Bakır rengi sadece saç konusunda değil birçok mobilya seçimlerinde de güzel bir tercihtir. Özellikle evin duvarları açık renk ise bakır rengi hoş görünümüyle evlerinizde doğru görünümü verecektir. Mobilyadan kıyafete, saç renginden aksesuara her alanda bakır rengi doğallığı ve sadeliği temsil eder. Beyaz, krem, açık mavi, gri ve siyah renkleriyle bütünleşen bakır ise göz zevkine hitap eder hoş bir kombinasyon da sağlar.

Bakır renginin ismini aldığı bakır madeninden bahsedecek olursak etkinliği düşük olan ve geçiş grubu elementleri arasında yer alan bir madendir. Eski zamanlarda birçok kabın ve araç gereçlerin yapılmasında kullanılmıştır. Konu tam buraya gelince aslında bakır renginin geçmişi anımsatma, bizi eski zamanlara götürme gibi bir etkisinin olduğunu da düşünebiliriz.

Şöyle bir anımsamak istersek birçok müzede, tarihi evlerde de bakır renginin geçmişi anımsatma özelliği nedeniyle kullanıldığını da fark edebiliriz. Ayrıca bakır renginin, son zamanların modası olarak bilindiğini de unutmamak gerekir. Televizyon programlarında ünlülerin sıkça saç rengini bakır olarak değiştirmesinin halk arasında bakır renginin yaygınlaşmasını sağlamıştır. Eğer bakır rengini günlük hayatınızda kullanmak istiyorsanız, öncelikle doğallığı sevdiğinizden emin olmanız gerekmektedir. Eğer seviyorsanız ve göz zevkinize hitap ettiğini düşünüyorsanız, bakır rengini kullanmaktan çekinmeyin. Kombinasyon olarak saydığımız diğer renkleri bakır rengiyle denediğinizde doğru bir seçim yapmış olacaksınız. Bakır rengini kullanmaktan memnun kalacaksınız.

Renk.gen.tr

Sıcak renkler

Uyarıcı, cazip, canlandırıcı ve sıcak renk tonları oturma odası, yemek odası ve mutfak gibi evin sosyal mekânlarına harika bir uyum sağlar. Doymuş renklerden hoşlanıyorsanız limon sarısı, mandalina turuncusu veya fuşya pembesi gibi leziz narenciye tonlarını kullanın. Daha hoş bir görünümü tercih ediyor ama sıcak bir görünümden taviz vermek istemiyorsanız spektrumda sonlarda bulunan sıcak renkleri kullanın – dut moru, koyu turuncu ve hardal sarısını tercih edebilirsiniz. Karanlık, kuzey cepheli bir odanız varsa, ışık kalitesini güçlendirmesi ve sıcaklık katması nedeniyle sıcak renkler ideal bir seçimdir.

Soğuk renkler

Rahatlatıcı ve huzur verici soğuk renkler duyguları sakinleştirmeye ve hisleri yatıştırmaya yardımcı olduğundan, dinlenmek, rahatlamak ve enerjinizi yeniden toplamak istediğiniz mekânlar için mükemmeldir. Mavi bir göl hissi vermesi için banyonuzda deniz mavisi tonları katmanlar halinde kullanılabilir – kobalt, deniz mavisi ve buzlu açık maviyi deneyebilirsiniz. Veya sakin bir ortam yaratması için ev ofisinizi leylak renginin dumanlı tonları ile dekore edebilirsiniz. Çok fazla güneş ışığı alan güney cepheli bir odanız varsa, parlamayı dengelemesi için çam yeşili ve deniz mavisi gibi soğuk renkleri deneyebilirsiniz.

Sıcak nötrler

Göze hoş görünen, sıcak nötrler ölçülü bir zarafet görüntüsü yaratmak için mükemmeldir. Mükemmel bir gece uykusu için rahat bir mekân yaratmanın hayalini kuruyorsanız, yatak odanızı yumuşak trüf, sıcak bal ve sütlü çikolata gibi sıcak bir nötr karışımına boyayabilirsiniz. Soluk renk tonları huzurlu bir atmosfer yaratırken daha koyu tonlar, lüks hissini çağrıştıracaktır. İstiridye ve hindistancevizi gibi tonlarda yumuşak battaniyelerle samimi atmosferi pekiştirebilirsiniz.

Soğuk nötrler

Yumuşak ve narin soğuk nötrler bir odaya denge ve istikrar katmak için idealdir. Ustaca bir modernlik hissi veren bir oda yaratmak için, kalay, duman grisi, kömür rengi ve barut grisi gibi spektrumun sonunda bulunan daha koyu renk tonlarına bakın. Veya daha yumuşak, daha narin bir hava yaratmak için inci ve badem gibi tüysü kırık beyazları veya güvercin grisi veya çelik gibi tozlu grileri tercih edebilirsiniz. Bunları canlı beyaz ahşap eşyalar ve ahşap döşeme ile eşleştirebilirsiniz.

MARSHALL

Zıt Renkler, Işığın cisimlere çarptıktan sonra gözede bıraktığı etkiye renk denir. Işık bir cisme çarptığında cisim ışığın içindeki altı renkten birisini emer diğerlerini yansıtır. Bizde cismi yansıttığı renkte görürüz. Bu nedenle siyah ve beyaz renk olarak kabul edilmez. Siyah altı rengin hepsini emerken beyaz ise hepsini yansıtır. Renklerin koyuluk açıklıkları da ışıkla ilgilidir. Bu altı renk; Sarı, turuncu, kırmızı, mavi, mor, yeşildir.

Zıt renkler: Fizikçi İsaac Newton ışığı, bir prizmadan geçirerek renkleri ayırmayı başardı. Güneş ışığının önüne bir prizma koyarak gökkuşağındaki görülen yedi rengi bir perdeye yansıtmıştır. Genel görüş, güneş ışığı içinde altı renk olduğunu kabul edilmektedir.

Ana renkler: Bu renklerden sarı, mavi ve kırmızı ana renktir. Ana renkler karıştırılarak bulunamaz. Üç ana renk değişik oranlarda birbirine karıştırılarak doğadaki birçok rengi elde edebiliriz.

Ara renkler: Ana renkleri birbirine karıştırarak elde edilen renklerdir. Sarı-mavi =yeşil, sarı-kırmızı=turuncu, mavi-kırmızı=mor elde edilirler. Mor rengi bulmak için mavi ve kırmızı eşit oranda karıştırılmalıdır. Kırmızısı çok olursa erguvan, mavisi çok olursa lacivert bulunur.

Doğadaki zıt renkler: Bir esas rengin zıt rengi, o esas rengin dışında kalan iki esas rengin karışımı ile elde edilen birinci derece yardımcı renktir. Başka bir değişle renk çemberinde bir esas rengin tam karşısında olan yardımcı renk o esas rengin zıt rengidir.

Zıt renkler nelerdir

 • Turuncu-Mavi
 • Kırmızı-Yeşil
 • Sarı-mor

Bir de renklerde soğuk, sıcak zıtlığı vardır. Bu zıtlık da resimlere ayrı bir güzellik katar. Soğuk renklerin içinde sıcak bir renk ya da tersi durumda resim daha bir canlılık kazanır. Soğuk renkler; mavi-sarı-yeşil, sıcak renkler; sarı-kırmızı-turuncudur

Zıt renkler (Kontrast) renkler birbirlerini bütünlerler, yan yana kullanıldıklarında birbirlerini değerlendirerek canlılık katarlar. Bunun doğada da fazlaca örnekleri vardır. Yeşil yaprakların arasında kırmızı güller, yeşil ağaçlar arasında kırmızı çatılı bir ev, güneş batarken mavinin içinde turuncu güneş gibi. Zıt renklerden birisi ötekine karıştırılırsa karıştığı rengin parlaklığını kırar, matlaştırır.

Zıt renklerin uyumu: Birbirine zıt renklerle kurulan uyumla, resim çalışmalarında daima benzerlikler ve simetri bozulur. Burada da zıt renklerden birisi diğerinden daha çok kullanılır. Zıt renkleri yumuşatmak için aralarına ortak renklerden birisi alınarak uygun bir armoniye geçilmiş olur.

Sıcak renkler; hareket, canlılık ve taşkınlık verir. Gereğinden çok kullanıldıklarında yanık tesir yapar. Soğuk renkler; olgunluk, sükunet, sessizlik etkisi yaparlar. Kırmızı öteki renklere göre daha yakın, maviyse olduğundan uzaktaymış gibi görünür. Bunun sebebi renklerin göz merceğinden geçerken değişik biçimde kırılmalarıdır. Mor ve sarı normal uzaklığında görünür.

Renklerin birbirine uyması ve gözde güzel bir etki bırakmasına renk uyumu denmektedir. Renklerin değişik şekillerde yan yana gelmesi değişik armoniler meydana getirir. Bu düzenlemeler günlük hayatta da karşımıza çıkar; giyinirken, evimizi boyarken, bir dekor hazırlarken. Üç değişik renk uyumu vardır.

 • Ton uyumu: Tek rengin tonlarıyla yapılan uyum
 • Yakın renk uyumu: Komşu renklerle yapılan uyum
 • Zıt renk uyumu: Birbirine zıt renklerle kurulan uyum

Varlığın ve Yokluğun En Asil Hallerini Gördüğümüz ‘Siyah ve Beyaz’ Aslında Bir Renk midir? Aralarında Tek Bir Fark Var!

Siyah ve beyaz tarih boyunca insanların en sevdiği ve birbirine yakıştırarak kullandığı iki renk olmuştur. Peki siyah ve beyaz renk midir? Hatta şöyle sormak gerekiyor, renk diye bir şey var mı? Gelin renklerin dünyasına biraz yakından bakarak siyah ve beyaz renk midir, değilse nedir gibi merak edilen soruların yanıtlarını arayalım. Bugün elinize mikrofonu alıp da bir sokak röportajı yaparak insanlara en sevdiği rengi sorsanız en çok alacağınız cevaplar arasında siyah ve beyaz olacaktır. Doğru, bu iki renk hem birbirlerine çok yakıştırılır hem de tarih boyunca pek çok alanda kullanılmıştır. Fakat biraz derinine inip de bu ikiliye şöyle bir alıcı gözle baktığımızda sormadan edemiyoruz; siyah ve beyaz renk midir?

Siyah ve beyaz renk midir sorusu aslında günlük hayatımızı değiştirecek bir soru değil çünkü genel olarak renk kabul edilirler. Peki ya hiç düşündünüz mü, renk diye bir şey var mı? Evet konu giderek ilginç hale geliyor çünkü insanlar olarak beynimizin algıladığı dünya üzerinde yaptığımız ortak bir anlaşma ile yaşıyoruz ve gerçekler bazen farklı olabiliyor. Siyah ve beyaz renk midir, değilse nedir gelin renklerin büyülü dünyasına dalarak cevabı arayalım.

Siyah diye bir renk var mı?

Işık nesnelerden yansıyor ve gözümüzden beynimize aktarıldığı zaman renk olarak algılanıyor. Peki hiçbir ışığın olmadığı yerde bile siyahı nasıl görüyoruz? Siyahı görüyoruz çünkü siyah dediğimiz renk, ışığın nesneler tarafından yansıtılmak yerine emildiği ya da ışığın çok az olduğu zamanlarda algıladığımız bir ışık dalga boyudur. 

Beyaz hangi renkleri içerir?

Işık nesnelerden yansıyınca renk, soğurulunca siyah oluyor. Peki ya beyaz? Bir zamanlar ışığın doğal renginin beyaz olduğu düşünülürdü ancak Isaac Newton yaptığı çalışmalarda beyazın tüm renklerin bir birleşimi olduğunu ortaya koydu. Bilimsel bir tanım yapmak gerekirse nesne üzerinden yansıyan ışık tüm renkleri içerirse beynimiz bunu beyaz olarak algılıyor. Yani beynimiz dalga boylarını biraz karıştırıyor. 

Peki siyah ve beyaz arasındaki fark nedir?

Pek çok atasözünde, deyimde ve popüler kültür ürününde de karşımıza çıktığı gibi siyah ve beyaz tam anlamıyla birbirine zıt renklerdir. Bir ışık dalgası nesne tarafından soğurulursa beynimiz bunu siyah olarak algılıyor ama ışık dalgası nesne tarafından tam anlamıyla tüm renkleri içerecek şekilde yansıtılırsa beynimiz bunu beyaz olarak algılıyor. Kesin bir tanım olmasa da ışığın varlığı ve yokluğu şeklinde bir farktan söz edebiliriz. 

Kafalar iyice karıştı; Siyah ve beyaz renk midir, değilse nedir?

Rengin tanımını tekrar hatırlayalım; farklı dalga boylarına sahip ışığın nesne üzerinden yansımasının gözümüzden beynimize aktarılması sonucu oluşan algı renktir. Bu şekilde bilimsel tanım üzerinden ilerlemek gerekirse açıkça söyleyebiliriz ki siyah ve beyaz renk değildir. Çünkü bildiğimiz anlamda bir yansıma ve algılama durumu söz konusu değildir.  Yapılan bilimsel tanımı biraz genişletirsek ve insan gözünün beyne aktardığı ışığın algılanmamasını ve ışık eksikliğini de bu tanıma eklersek siyah ve beyaz renktir diyebiliriz. Sonuçta çok parlak bir ışığa baktığımızda beyaz, hiç ışığın olmadığı bir yere baktığımızda siyah görüyoruz. Renk mi, renk. 

Siyah ve beyaz renkler tarih boyunca pek çok önemli anlama sahip olmuşlardır:

Bugün renk mi değil mi diye tartışıyoruz ama kendimizi bildik bileli siyah ve beyaz bizimle olan renklerdi. Siyah rengin Türkçe karşılığı karadır ve her zaman kötülüğü sembolize etmiştir. Rengin olmama durumunu tarif ettiği için korkutucudur. Aynı zamanda gücü ve ciddiyeti de yansıtmaktadır. Renksizliği çağrıştırdığı için ölüm ve yakın anlamlı kavramların da ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. 

Beyaz rengin Türkçe karşılığı olan ak ise her zaman saflığı sembolize etmiştir. Siyah rengin tam zıttı olarak iyiliği ve masumluğu yansıtmaktadır. Temizlik, aydınlık, yeni bir başlangıç gibi anlamları da vardır. Fakat ilginçtir diğer kültürlerden farklı olarak Çin ve Hint kültürlerinde beyaz ölümün ve kötülüğün simgesi olarak görülmektedir. 

Siyah ve beyaz tasarımlar neden daha etkileyici gelir?

Fotoğraf ve görsel tasarım gibi işlerle uğraşıyorsanız bilirsiniz, siyah ve beyaz aslında ışık ve gölge anlamına gelir. Farklı renkler olsa bile siyah ve beyazla yani ışık ve gölgeyle zenginleştirilmiş görseller her zaman çok daha etkilidir. Zaten görsel üzerinde yapılacak pek çok değişiklik de bu iki özellik üzerinden kurgulanmaktadır. 

Bir de hiçbir farklı rengin dahil olmadığı yalnızca siyah ve beyazdan oluşan görseller vardır. Kimsenin itiraz edeceğini sanmıyoruz, bunlar en etkileyici olanlardır. Elbette herkes için siyah ve beyazdan oluşan görselin anlamı farklı olabilir ancak insanlar genel olarak varlık ve yokluk olarak tanımladığımız bu iki rengin bir arada kullanıldığı görsellerde hayat ve ölümü birlikte görmüş gibi hissederler. İnsanın en basit tanımı da bu değil mi zaten, yaşar ve ölürüz. Siyah ve beyaz renk midir, değilse nedir, renk diye bir şey var mıdır gibi herkesin sevdiği bu iki renk hakkındaki merak edilen sorulardan bazılarını yanıtladık. İster renklerde olsun, ister gönül işlerinde olsun; zıtlıklar hepimizi ister istemez kendine çekiyor. 

webTEKNO / Umut Yakar

Beyaz Rengin Anlamı, Beyaz Rengin İnsan Üzerindeki Psikolojik Etkileri

Beyaz rengin anlamını ve insan psikolojisi üzerindeki etkilerini sizler için araştırdık, derledik.Temizlik ve saflığın sembolü haline gelen beyaz renk insanlara huzur ve güven veriyor. Beyaz renkle ilişkili duygu ve davranışları şu şekilde özetlemek mümkündür: Mükemmellik, Temizlik, İyilik ve SoğuklukBeyaz renk, siyahın tam tersidir ve görünür ışık tayfının tüm dalga boylarını yansıtır. Doğu kültürlerinde beyaz renk, keder ve ölüm ile ilişkilidir. Batı kültürlerinde ise saflık, masumiyet ve arındırılmışlıkla ilişkilendirilir.Beyaz renk; güvenlik, maneviyat ve inanç ile de ilişkilidir. Beyazla negatif duygular; ilişkilerde izolasyon, boşluk olma hissi ve erişilemezlik hissi olarak özetlenebilir.

BEYAZ RENGİN ANLAMI VE ETKİLERİ

Saflığı, temizliği ve masumiyeti simgeler. Pek çok kültürde gelinler beyaz giyer. Ayrıca temizliği simgeler. Bu yüzden doktorlar, hemşireler ve laboratuvar teknisyenleri steril görünmek icin beyaz giyerler. Beyaz, ışığı yansıtır ve ortamı serin tutar.  Dolayısıyla yaz ayının kıyafet rengidir. Genel olarak serin ve canlandıran bir his verir. Kaynak: Beyaz Rengin Anlamı, Beyaz Rengin İnsan Üzerindeki Psikolojik Etkileri 
Beyaz rengi seven insanlar genellikle, temizliği, aydınlığı ve düşünmeyi seven, hayal dünyası geniş, soğukkanlı ve uzlaşmacı kişilerdir. 

BEYAZ RENK: SAFLIĞIN VE TEMİZLİĞİN SEMBOLÜ

Bütün renkleri içerisinde barındıran beyaz renk, saflığın ve temizliğin simgesidir. Soğuk kanlılığı, asaleti, masumiyeti, istikrarı ve devamlılığı temsil eder. Huzur ve güven verir. Düşünce gücünü arttırır. Aynı zamanda insana hüzün veren, dertlerini ve sıkıntılarını hatırlatan bir yanı da vardır. Belki de bu yüzden, Uzak Doğu Asya ülkelerinde ve özellikle Çinliler arasında beyazın matem rengi olduğuna inanılmaktadır.Renklerin mekanlar üzerindeki etkisi yatsınamaz.

Evinizdeki oturma odanızın ya da iş yerinizdeki çalışma ortamınızın duvarlarındaki ve eşyalarındaki hakim renkler sizin ve o ortamda bulunan diğer kişilerin algılarını ve ruh hallerini belli ölçüde etkileyecektir. Bu nedenle, renk seçimi yaparken bunları da göz önünde bulundurmak ve kullanılan mekanın ruhuna uygun renkler seçmek gerekir.

Beyazın anlamı : Mekanlar ve algı açısından bakarsak, beyaz renkle boyanan mekanlar daha geniş ve ferah olarak algılanır. Bu etkisinden dolayı, özellikle banyo, mutfak ve benzeri dar mekanlar ile misafir odaları için uygun bir tercih olabilir. Bununla birlikte, bütün renklerle uyum sağlayan, tamamlayıcı ve dengeleyici bir renk olarak diğer mekanlarda da rahatlıkla kullanılabilir. Işığı yansıtan beyaz renk, az ışık alan mekanların aldığı ışığı mekan içinde yansıtarak mekanın daha aydınlık olmasını sağlar. 

Temizliği ve sağlığı çağrıştırdığı için, beyaz renk başta hastaneler ve ilaç firmaları olmak üzere sağlık alanında oldukça sık kullanılır. Hatta dikkat ederseniz neredeyse bütün ilaç kutuları beyaz renktedir.Giysilerinde beyaz renk tercih edenler çevrelerince daha istikrarlı, güvenilir ve temiz olarak algılanırlar. Ayrıca, insanı olduğundan daha genç gösterir ve çoğu zaman makyaj yapmaktan daha etkilidir.

Beyaz rengi seven insanlar genellikle, temizliği, aydınlığı ve düşünmeyi seven, hayal dünyası geniş, soğuk kanlı ve uzlaşmacı kişilerdir.Her renk gibi beyaz renk de insan sağlığı üzerinde çeşitli etkilere sahiptir. Yapılan araştırmalar özellikle, akciğer ve bağırsak hastalıkları ile şeker hastalığının tedavisinde beyaz renkten faydalanılabileceğini göstermektedir. 

Bej rengi, Ülkemizde bej rengin ayrı bir güzelliği vardır. Bu bej rengi her yerde ve her alanda görmek mümkündür. Özellikle evlerimize duvar boyası olarak kullandığımız bu rengi, kıyafetlerimiz de aksesuarlarda, ayakkabı ve eşyalarda bu rengi sık sık görürüz. Çoğu evde bej rengini ana renk olarak görmek mümkündür. Hemen hemen kullanım yönünden çok pratik olarak kullanılan bir renktir. Duvar rengi olarak kullanılan bej hem sadeliği hem de şıklığı bir arada kullanılan bir renktir. Bir ev için duvar boyası çok önemli bir unsurdur. Eve girdiğiniz vakit duvar boyanızın güzelliği, ferahlığı, sadeliği ve iç açıcı olması sizi de yakından etkiler. Eğer eve yorgun geldiyseniz, kendinizi koltuğun üzerine atarak ferah bir şekilde duvara baktığınız zaman, yorgunluğunuzdan eser kalmayacaktır. Ev ortamındaki huzurlu hava direk bedeninize geçecektir ve böyle olduğu vakitte sizler bej rengini kullanmaya devam edeceksiniz. Bazı insanlar bej rengini duvarlarında değil de koltuk ve perdelerinde tercih ederler. Bu seçimde güzel bir fikirdir. Bej renginin sadeliği ve şıklığı evin bir parçasında bulunması doğru bir seçimdir. Sıcak yaz günlerinde, günlük hayatta ya da özel davetiyelerde kıyafetlerde kullandığımız çok zarif ve şık elbiselerle gecenin yıldızı olabiliriz.

Sık sık karşımıza duvar boyası adıyla çıkan bej renginin modası, hiç geçmeyen bir renktir. Özellikle sadeliği ön plana almış olan bej, kullanılan yere göre uyumunu sağlar. Evin her odalarında bu rengi kullanmak mümkündür. Yıllardan beridir kullanılmaktan vazgeçilmeyen bej rengi, duvar boyalarının en gözde rengidir. Bejin birçok tonları vardır. İçerisinde sarıdan tutunda yeşile, griden tutunda mavi tonlarına kadar her istediğiniz renkleri bulmak kaçınılmazdır.

Renk.gen.tr

Bal rengi: yer yüzündeki bütün çiçeklerin renklerinin karışımından elde edilebilinecek bir renktir bunun en iyi örneğini arılar yapmaktadır. Güneşin yansımasıyla can ve renk bulan rengarenk çiçeklerden elde ettikleri polenlerle ürettikleri baldır buna en iyi örnek. Adı üstünde bal rengi. Bal rengi güneşin ve her türlü çiçeğin temsilcisidir aslında. Altın sarısı ve kahve rengi arasında bir renktir ve birçok yerde kullanılmaktadır. Örneğin ev tekstilinde ve kıyafetlerde veya da arabalarda saymakla bitmez bal rengini kullanılan yerler oldukça fazla tercih edilen bir renktir. Bal rengi biraz zenginliği biraz gücü ve birazda ihtişamı temsil etmektedir. Bu yüzden olsa gerek ki petrol zengini bazı ülkelerin dış ve iç mimaride kullanmaktadırlar. Bal rengi lensler ve saç boyaları da üretilmektedir.

Bal rengini evimizin nerelerinde kullanabiliriz

Örneğin yatak odasında kırık beyaz bir gardırop ve lüle taşı renginde duvar boyası var. Bal renginde bir yatak örtüsü ve kırık beyaz perdeler yanlarında bal renginde bir fon perde çok ferah bir ortam olmasını sağlar. Bal renginde bir koltuk ve açık tonlarda bir halıyı salonlarınızda kullanabilirsiniz. Siyah rengin ağırlıkta olan bir banyoda bal rengi ağırlıklı aksesuarlar kullanabiliriz. Aynı şekilde mutfakta da bal rengi ile ferah ve keyifli ortamlar oluşturabilirsiniz. Bal rengi evinizde sıcak bir ortam sağladığı gibi kullanıldığı ortamın geniş görülmesini de sağlar. Bal rengi insana sağlam bir duruş güçlü bir his ve iddialı bir görünüm sağlar.

Bal rengi saç kullanan kadınlar bakıldığında hem sıcak kanlı hem ulaşılmaz bir görünüme sahip olurlar. Bu yüzden birçok ünlü bayanlar saçlarında bal rengini kullanmaktadır. Bal rengi saç kullanan bayanların ten renkleride önemlidir. Örneğin kumral ten rengine sahip bir bayanda bal rengi saç müthiş bir uyum sağlar. Asilliğin rengidir bal rengi doğal olarak da bal rengi saçlı bayanlar asıl bir görünüme sahiptir. Çok fazla tercih edilmese de Bir de bal rengini gözlerinde kullananlar var. Yanı lens takanlar bal renginde lens kullanan kişiler korkusuz güçlü ve esrarengiz bir görünüme sahiptir.

Bal rengini kıyafetlerde kullanılması var bir de. Bal rengi genel olarak bayanların kullandığı elbise ve aksesuarlar da ayakkabılarda kullanılmaktadır. Bal rengini sıradan bir günde giydiğimiz bir kazakta kullanabileceğiniz gibi bizim için özel olan bir günde giyeceğimiz bir elbisede de kullanabiliriz ya da silah bir elbisenin üzerine bal renginde bir şal, fular veya herhangi bir aksesuar alabiliriz. Aynı şekilde siyah veya beyaz bir elbisenin altına bal renginde bir ayakkabı giyebiliriz. Mutluluğun ve asaletin temsilcisi olan bal rengini dilediğimiz her yerde kullanabiliriz.

Renk.gen.tr

Modern hem de klasik mobilya tasarımlarında sıklıkla kullanılan bronz renk, mobilyaların zarif bir görünüme sahip olmasını sağlar. İşte bronz rengin mobilyalarda kullanımı hakkında daha detaylı bilgiler:

Bronz Rengin Özellikleri: Bronz renk, kahverengi ve altın sarısı arasında bir renktir. Doğal bir renk olan bronz, genellikle bakır, kalay veya alüminyum alaşımları ile elde edilir. Bu nedenle, bronz rengi sıcak ve metalik bir görünüme sahiptir. Bu özelliği sayesinde bronz renk, mobilyalara şık ve sofistike bir hava katar.

Mobilyalarda Bronz Rengin Kullanımı: Bronz renk mobilya çok çeşitli şekillerde kullanılabilir. Örneğin, bronz rengi, yatak başlıklarında, konsol ve sehpalarda, aynalarda ve lambalarda sıklıkla kullanılır. Ayrıca bronz renk, klasik mobilyaların ve antika mobilyaların restaurasyonunda da kullanılabilir. Bronz renk ayrıca modern mobilya tasarımlarında da kullanılmaktadır. Özellikle bronz rengi, modern tasarımlı mobilyaların metal aksanlarında kullanmak, tasarımı ilginç ve şık hale getirir.

Bronz renk, mobilyalarda tek başına kullanılabildiği gibi, diğer renklerle de kombinlenebilir. Örneğin, bronz renkli mobilyalar, beyaz veya krem rengi duvarlarla çok iyi uyum sağlar. Ayrıca bronz rengi, mavi, yeşil veya gri tonları ile de kullanabilirsiniz.

Bronz rengin avantajları: Bronz renk, mobilyalara farklı bir boyut ve derinlik kazandırır. Metalik bir görünüme sahip olduğu için, mobilyaların üzerindeki ışık yansımaları ile çok çarpıcı bir etki yaratır. Ayrıca bronz renk, mobilyaların dayanıklılığını artırır, çizilmelere ve darbelere karşı daha dirençli hale getirir. Sonuç olarak, bronz renk, mobilyalarda sıklıkla kullanılan ve oldukça şık bir seçenektir. Her tarz mobilya tasarımında kullanılabilen bronz rengi, diğer renklerle de kombinleyerek, mobilyalarınızda farklı ve ilginç bir hava yaratabilirsiniz.

Luxury Line

Kışı En İyi Yansıtan Sıcak Renkler: Bordo, Burgonya, Galibarda, Haki ve Teal

Öncelik olarak sizi en iyi yansıtan rengi daha sonra size en yakışan rengi belirlemeniz gerekiyor. Kışın çok fazla tercih edilen ve herkesin üzerinde muhakkak gördüğümüz bu renkler göz kamaştırıcı adeta! Kış deyip geçmeyin yazın da giyilir renklerden lakin kışı en iyi yansıtan renkler arasında bu renkler varmış. Sıcak renk tonların hakimiyet kurduğu kıyafetlerin şahane oluşlarını görmeden önce, renklerin hayatımızdaki yerini bir düşünelim.

Renkler, görsel iletişimin ilk ögesidir. Duyularınıza hitap ederler. İçgüdüsel kararlar almanıza neden olurlar. Yorgun düşürebilirler, hasta edebilirler hatta kendinize olan güveninizi bile kaybetmenize neden olabilirler. Kısacası renklerin gücünü küçümsememek gerekir.

Burgonya feminenliğin rengi: Kırmızıyı küstürmeyecek, bordoyu üzdürmeyecek bir renk burgonya rengi. Kırmızı mı giysem, bordo mu düşüncelerine son verdiğiniz nokta. Giyimde ise aşkı simgeleyen bir renk ve aşık olma arzusunu güçlendiren bir renk, giyilmesi tercih edilen bir renk. Kışı bu renklerle ibaret olduğunu görmeniz muhtemel çünkü sezonu bir tek bu renk yansıtabilirdi.

Dekorasyonda en çok rağbet gören metalik renklerin başında gelir bakır. Gümüşün modernliği ile altının klasik havasının zarif bir karışımı gibidir. Kullanıldığı ortamlarda sıcak bir etki yaratır, pek çok renk ve dekorasyon tarzına yakışır.

Hangi Renklerle Kullanmalı?

Ahşapla Harika Uyum

Bakırın içinde toprak tonlu ışıltılar olduğundan hem açık hem de koyu renk ahşapla harika gözükür. Zeminde kullanılan parke ve doğal renkli taşlara uyum sağlar. Griyle hoş bir kontrast oluşturduğundan beton yüzeyli tezgah ve mobilyalarla da kullanılabilir.

Nelere Dikkat Etmeli?

Bakır rengini dekorasyonunuza dahil ederken farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Özellikle alacağınız sonuçtan emin değilseniz, ya da evinizin var olan dekorasyonuna gidip gitmeyeceğini kestiremiyorsanız bir kaç aksesuarla işe başlayabilirsiniz. Ya da bakır rengine mobilyanın tamamında değil de detaylarda yer verebilirsiniz. Üst yüzeylerden ziyade ayaklarda tercih edebilirsiniz örneğin. Çok fazla yinelemek istemediğiniz durumlarda ise tek ama çarpıcı bir bakır parça kullanmayı deneyebilirsiniz.

Dekorasyonda Bakır Renginin Zarif Işıltısı / gizushka

Buğday rengi, Ülkemizdeki insanların çoğu buğday tenlidirler. Bu yüzdende tercih edecekleri konuların seçenekleri çoktur. Gerek makyaj gerek Kıyafet konusunda gerek ise saç kesim konularında çok ön plandadırlar ve çok şanslı kişilerdir. Buğday tenlilerin saçları genellikle sarı ve Sarı’nın tonları kumral koyu ve açık kestane gibi renkler ile buğday tenli insanların kendilerine daha ön plana çıkartıp güzelleşmeleri bir gerçektir. Buğday rengini ülkemizin birçok yerlerinde görmek mümkündür. Buğday tenli bayanların makyaj yapma alternatifleri daha fazladır. Yüzlerine hangi makyaj şeklini verseler veya sürseler Kendilerine çok yakıştırırlar, buğday tenli insanların Güneş ışınların da bronzlaşmaları daha kolaydır. Çok rastladığımız buğday rengini evlerinin duvarlarında da sıkça rastlamaktayız mutfaklarımızda da dolaplarımızın favori renklerindendir. Mutfağımızın şık görünmesini kullanım açısından da önem teşkil etmektedir. Mutfağımızın ferahlamasına ve aydınlık görünmesine sebep olur bundan dolayıdır ki yemeklerimizin daha iştahla ve zevkle yemeklerimizi yaparız. Salonumuza aldığımız halı ve perdelerin buğday renkte olması salonumuz, daha geniş ve ferah gösterir kısacası insanların günlük hayatlarında sık sık karşılaştıkları buğday rengini hemen hemen görmek mümkündür.

Erkekler Yeşil Deniz Mavisi Turuncu Ve Koyu Mor Renkleri Tercih Ederken Kadınlar Firuze Yeşili Açık Mavi Pembe Gibi Açık-Uçuk Renkleri Neden Seçiyor?

Tarih boyunca insanlar renklerin kendilerine ve yaşamlarına olan etkisini merak etmişlerdir. Özellikle Uzakdoğu’da bir tür terapi olarak kullanılan renklerin etkisi bugün birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle kamusal alanlarda dikkat çeken ve insan psikolojisini etkileyen kimi renkler, içe kapanıklık yaparken kimi renklerin enerji veren etkisi, renklerin önemini bir kez daha gündeme getiriyor.

Renkler insan psikolojisini yakından etkileyen faktörlerdir. Tarih boyunca doğudan batıya her alanda renklerin önemi ve insan psikolojisi üzerine durulmuş, sanatçılar eserlerine renklerin etkilerini göz önüne alarak yaparken kamusal alanlarda da bu etki göz önüne alınarak tasarımlar yapılmıştır.

Özellikle ateş kırmızısı kızgınlık anlamına gelir ve kırmızı renk insanda gerilim uyandıran bir renktir. Bu hayvanlarda da böyledir. Örnegin boğalar ve yırtıcı hayvanlarda,  kırmızı renk saldırma dürtüsünü kamçılar. Mesela yeşil renk özellikle islam dininde çok makbuldur. Yeşil, cenneti ve güzelliği temsil eder. Kırmızı ise ateşi ve cezaları temsil eder. Diğer musevi dinlerde de yeşile ve açık maviye karşi bir yönelim dikkati çeker. İbadethanelerin seramik ve vitray işlemelerinde ağırlıklı olarak bu renkler göze çarpar.

Renklerin insan davranışını, yönelimlerini  ve psikolojisini önemli ölçüde etkilediği bugün kesinleşmiştir. Kanada’da yapılan bir araştırmada öğrencilerin başarı grafiklerinin basit renk değişimleri ile yükseltilebileceği gösterilmiştir. Aynı araştırma da davranış bozukluğu gösteren bazı öğrencilerin, sınıfların farklı renklere boyanması ile düzelme gösterdikleri belirlenmiştir.

Aslında gözümüze gelen  görüntü iki çeşit görme hücresi aracılığı ile taranır. Silindir veya çomak şeklinde olanlar ışığı, koni şeklinde olanlar ise rengi algılar. Gözümüzde 7 milyon konik ve 100 milyon kadar silindirik hücre vardır. Renge duyarlı konik hücreler ağ tabakasının ortasında ışığa duyarlı silindirik hücreler ise kenarında daha yoğundur.. Görme merkezleri, her iki beyinin arka bölümlerinde yer alır. Renkler önce bu oksipital loblardaki merkezlerde analiz edilir. Sonra karmaşık bir işlemle derin beyin yapılarındaki imbik merkezlerle iletişim başlar. Bu araştırmalar kapsamında bakıldığında insanların en çok mavi rengi sevdiklerini bunu kırmızı ve yeşilin takip ettiğini göstermektedir.

Erkekler yeşil deniz mavisi turuncu ve koyu mor renkleri tercih ederken kadınlar firuze yeşili açık mavi pembe gibi açık-uçuk renkleri çocuklar ise mavi kırmızı yeşil sarı ve turuncu gibi canlı renkleri daha çok sevmektedirler.

Mavi…

Yalnızlığı, üzüntüyü, depresyonu, bilgeliği, güveni ve sadakati simgeler. Sinir hastalıkları kliniklerinde kesinlikle mavi renkten özellikle koyu maviden kaçınılmalıdır. Psikologların hasta görüşmelerinde mavi renkli giysiler asla giymemelidirler. İş görüşmelerine mavi giyerek gitmek kararlılığı ve bağlılığı ifade eder. İş görüşmelerine giden kişilerin kostümlerinde mavi rengi tercih etmeleri işe kabul edilmelerini sağlayabilir. Dolayısıyla mavi en popüler renklerden biri olmasına rağmen yiyeceklerle ilgili konularda mavi kullandığında dikkatli olmak gerekir. Çünkü mavi doğal bir iştah kapatıcıdır ve bazı durumlarda itici etki yaratabildiğinden kilo almak isteyenlerin mavi renkten uzak durmaları gerekir. Kilo problemi olanların evlerini maviye boyamaları, onların zayıflamalarına neden olabilir. Bu nedenle kilo problemi olanların, özellikle yemek odalarını ve mutfaklarını mavi renge boyatmaları gerekmektedir. Aynı şekilde müşterilerinin daha fazla yemek yemesini arzu eden restoran işletmecileri ise mavi renkten kaçınmaları gerekir.

Mavi ve açık mavi boyanmış ortamlar, verimliliği ve performansı arttırır. Araştırmalar gösteriyor ki, öğrenciler mavi odalarda daha yüksek notlar almakta ve halterciler daha ağır yükleri kaldırabilmektedir. Ayrıca insanlar mavi renkle yazılmış yazıları  daha fazla akılda tutabilmektedirler.Bu sebeplerden dolayı çalışma odalarını mavi renge boyatmak lazımdır.

Çalışırken akılda kalması gereken notların altını kalın mavi kalemle çizmek okunan şeylerin akılda kalmasını kolaylaştırır. Dünyada neden mavi renkli kalemlerin tercih edildiğini sanırım bir çok kimse düşünmemiştir. Mavi kalemle yazılan yazılar hafızada daha çabuk ve kalıcı olarak yer almaktadır. Açık mavi  renk ise koyu mavinin tersine rahatlatıcıdır. Mavi ve beyaz renkler hüzün verirken, açık mavi ve yeşil tonları ile pembe renkler teskin edici ve huzur verici etki gösterirler.

Mavi rengi tercih edenlerin kişilik analizlerinde bu kişilerin toleranslı, hoş görülü, anlaşma yanlısı olduklarını ve huzuru aradıklarını görmekteyiz. Çevreleri ve kendileri ile barışıktırlar. Az ile yetinirler, sabırlı ve metanetlidirler. Ayrıca çok fedakardırlar. Aileleri ve arkadaşları için oldukça özverili olmaları bazen suistimallere sebebiyet verebileceğinden dikkatli olmalıdırlar. Mavi renge düşkün olanlarla en ideal arkadaşlıklar ve dostluklar kurulabilir.

Sıcak, ateş, kan, şehvet, aşk, samimiyet, güc, heyecan ve agresiflik gibi kavramları simgeler. Kan basıncını  ve solunumu hızlandırabilir. İnsanları çabuk karar almaya ve beklentileri arttırmaya teşvik edici bir etkisi vardır.

Kırmızı, dikkat çekici bir renktir. Kırmızı renkteki kelimeler ve objeler insanların dikkatini hemen çeker. Dekorasyon ve dizayn yaparken kırmızı cisimlerin mükemmel olması önemlidir. Çünkü insanlar bu objeleri hemen fark edecektir. Arabalar konusunda kırmızı renk ile hırsızlık  oranı arasında pozitif bir korelasyon vardır. Yapılan araştırmalar en çok kırmızı renkli arabaların çalındığını göstermektedir.

Kırmızı, duygusal yoğunluğu arttıran ve çoşturan bir renktir. Kırmızı kıyafetler insana özgür enerjik  bir hareket moduna sokabilir. Kendini kontrol etmekte zorluk çekenlerin kırmızı renkten uzak durmalarını tavsiye ederiz. Kırmızı, hakimiyet kuran bir renktir. Zemin olarak değil, vurgu yapmak için kullanılmalıdır.  Kırmızı renk insanların zamanı unutmasına yol açar. İşte bu yüzden barlarda ve gazinolarda kırmızı renge ağırlık verilir. Kırmızı renk kan rengidir asırlar boyu tehlikenin ve tahribatın simgesi olmuştur. Trafik ışıklarında ‘dur’ sinyali olarak kullanılmasının nedeni de budur. Ameliyathanelerde bulaşan kan rengini belli etmeyeceği için mantıken kırmızı giysi kullanılması gerekirken teskin edici mavi ve yeşil renkler tercih edilir.

Kırmızı rengi tercih edenlerin kişilik analizlerinde, bu kişilerin güç ve iktidara düşkün olduklarını görürüz.  Gücüne güvenir. Çünkü kırmızı güçtür, iktidardır. Kapasitesi ve gücünü dengeli kullanır. Ayrıca gücünü yetenekleri doğrultusunda kullanmasıyla tanınır. Bu kişiler aktif, atılgan, girişken olup kazanmayı ve elde etmeyi sever. Belirleyici ve yönlendiricidir. Arzuludur, iştahlıdır, hırslıdır. Bir çok şeye açlık tarzında arzuludur. Etken ve etkilidir. Reaksiyonerdir. Duygularını anlatırken tepkiseldir. Liderlik ve önderlik özellikleri toplumca hemen fark edilir. Coşkulu olup bazen abartılardan hoşlanır.

Parlak limon sarısı gözü en çok yoran renktir. Aynı zamanda sarı renk metabolizmayı hızlandırır. Odayı parlak sarıya boyarsanız  bebeklerin ağlamasına ve erişkinlerin  sinirlenmelerine yol açarsınız . Ayrıca sarı sayfalı not defteri ve bilgisayar ekranında sarı renkli arka fon pek iyi bir fikir degildir. Beyninizi ve gözlerinizi yorar.  Sarı, az miktarlarda kullanIlanıldığında parlaklık  ve sıcaklık hissi verir.  Şakacılığı aydınlığı  samimiyeti ve hayata karşı rahat bir tutumu simgeler. Tıpkı güneşli bir gün gibi davet edicidir. Sarı,  güneş ışığı gibidir, kendinizi iyi hissetmek için orda olmasını istersiniz ama gözünüzün içine girmesini istemezsiniz. Soluk sarı söz konusu olduğunda,  çürümeyi, hastalığı, kıskançlığı ve hilekarlığı simgeler.  Dolayısıyla sarı söz konusu olduğunda seçilen tonlar oldukça önemlidir.

Sarı rengi tercih edenlerin kişilik analizinde;  bu kişiler özgür ve bağımsız olmayı severler. Değişkenlikten hoşlanırlar. Çapkın ve şıpsevdi bir yapı gösterebilirler. Günübirlik, dolu dolu yaşamaya bayılırlar. Hayat doludurlar. Çevrelerine enerji saçarlar. Yaşamlarında bir terslikle karşılaştıklarında hemen yeni bir ritme girerler. Bu kişilerin ikna kabiliyetleri üst düzeydedir. Entellektüel olma, yöneticilik, hırs ve iddia onun temel öğeleridir. Ne var ki sarıda ki özelliklerin abartılması halinde ya da sarının fazlalığında kendisiyle ve toplumla ilgili sorumsuzlukları çekilmez hale gelir. Onun toplumda zaten güçlükle dengelenen özgürlük anlayışı uçukluğa doğru dönüşebilir.

Pek cok kavramla ilişkili olarak karşımıza çıkar, bunların içinde en güçlüsü  ve evrensel olanı doğadır. Buna bağlı olarak ayrıca yaşamı, gençliği, yenilenmeyi, ümitleri ve dinçliği  simgeler. Bazı kültürlerde orta yaşlardaki gelinler, doğurganlığı simgelemesi icin yeşil giyer. Yeşil, gözler için en rahat renktir ve görme gücünü arttırır. Sakinleştiricidir ve sinir sistemi üzerinde doğal bir etki yapar. Televizyona çıkmadan önce insanların yeşil renkli odalara alınmaları onların heyecanlarını yatıştırabilir. Yeşil aynı zamanda hastanelerde de popüler bir renktir. Çünkü hastaların rahatlamasını sağlar.

Yeşil, rengin farklı tonları farkli mesajlar iletir.

Koyu Yeşil: Soğukluk, erkeksilik, tutuculuk ve zenginlik kavramlarını ifade eder.

Zümrüt Yeşili: Ölümsüzlük.

Zeytin yeşili: Barış

Sarımsı yeşil: Tüketicilerin en son tercih ettiği renktir.

Yeşil, ayni zamanda Amerikan kültüründe parayı simgeler.

Yeşil rengi tercih edenlerin kişilik analizinde; bu kişilerin kendilerine değer verme duygularının çok fazla olduğu görülür. Doğru bildiğinde ısrarcıdırlar. Fikrinden ödün vermez. Doğrucu davuttur. Kovalayıcı ve takipcidir. Otoritesi ve inandırıcılığı ile  çevresindekileri etkilemeyi başarır. Bazen abartıya kaçarak megaloman küstah bir kişilik sergileyebilirler.

Siyah…

Tartışmalı bir renktir. Bir taraftan karanlık güçler, suç ve kötülük ile düşünülürken  diğer taraftan sadakat, sebat, dayanıklılık, ihtiyat, bilgelik ve güvenilirlik ile ilişkilendirilir. Bir tarafta yönetim ve güç anlamına gelirken diğer taraftan acı, keder ve yas anlamına gelir. Siyah, pek çok insan için kıyafet rengidir. Bazıları  siyahı güçlü  ve ciddi görünmek icin kullanır. Bazıları ise daha zayıf gösterdiği için tercih eder.

Beyaz…

Saflığı, temizliği ve masumiyeti simgeler. Pek çok kültürde gelinler beyaz giyer.  Ayrıca temizligi simgeler. Bu yüzden doktorlar, hemşireler ve laboratuvar teknisyenleri steril olmak icin beyaz giyerler. Beyaz, ışığı yansıtır ve ortamı serin tutar.  Dolayısıyla yaz ayının kıyafet rengidir. Genel olarak serin ve canlandıran bir his verir.

Mor…

Asaletin rengidir. Lüks hayat, zenginlik ve zarafeti simgeler. Aynı zamanda romantizmin, duygusallığın ve tutkunun rengidir. Bazı insanlar mor rengi, gösterişli havasından dolayı dekorasyonda kullanmayı sever. Bazıları  ise suni bir renk olarak algılar.

Kahverengi…

Toprağın ve ahşabın rengidir. Sağlam ve güvenilir bir his verir. Kahverengi doğal, rahat ve açık bir atmosfer yaratmayı sağlar. Durağanlık, güçlülük, olgunluk ve güvenilirlik mesajları iletir. Kahverengi, genelde erkeklerin favori rengidir.

Pembe…

Romantik ve narin bir renktir. Aynı zamanda sakinleştirici bir etkisi vardır.  Araştırmalar gösteriyor ki, pembe insanları sakinleştirmekte ve kalpleri yumuşatmaktadır. Bir hapishane de kapı ve pencere demirleri pembeye boyandığında  mahkumların agresif davranışlarının kaybolduğu müşahede edilmiştir.  Pembe renkli bir odada, insan sinirlenmek istese bile başarılı olamaz.  Pembe enerjiyi çeken sakinleştirici bir rol oynar. Ancak maalesef pembe rengin teskin edici etkileri bazen kısa süreli olabilmektedir.

Nörolog Dr. Mehmet Yavuz

无损音质的史诗音乐,原来这么好听,好听哭了,建议戴耳机听《Human Legacy》测试版

‘Renklerin anlamını vücut kimyamız belirler’

Zevkler tartışmaya açıktır ancak renkler beyin kimyamızı etkileyen frekanslardır. Vücudumuzda 7 hormon bezi var ve biz herhangi bir nesne gördüğümüz anda renkler beyin kimyamızı etkilemeye başlar. Rengi gördüğümüz anda hormon bezlerimiz harekete geçer. Yapılan bir deneyde mutlu olan, gülmeyi başaran denekler sarı ve tonlarını seçerken, depresyonda olan, az gülen gri ve tonlarını tercih etmiştir. Kırmızıyı gördüğünüz zaman adrenalin ve noradrenalin salgılarsınız, cesaretiniz artar. Turuncuda sindirim sisteminiz çalışır, sosyalleşirsiniz. Sarıyı görünce sinir sisteminiz yatışır, mutlu olursunuz. Maviyi görünce sakinleşirsiniz. Tansiyonu yüksek kişilerin kırmızıdan uzak kalmaları gerekir. Yeşil sakinleştirir. Bu nedenlerle vücudumuzun sağlığı, başarımız ve mutluluğumuz için renk mutlaka olmak zorundadır. Renklerin anlamlarını vücut kimyamız belirliyor.

Kimya Mühendisi / Renk Uzmanı Aydan ÖZTÜRKATALAY

Comments are closed.